Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu Życie kampusu

Tydzień Bibliotek

Od 8 do 15 maja potrwa XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Znajdziesz mnie w bibliotece".

W ramach wydarzenia Biblioteka Uniwersytecka i działające przy niej koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zapraszają na cykl spotkań i wystaw.

Od 10 maja do 30 czerwca na II i III piętrze Biblioteki będzie prezentowana wystawa historyczno-patriotyczna "W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake, 1917-1919" przygotowana przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i Fundację Kultury i Biznesu w Łodzi. Na unikatowych zdjęciach i dokumentach, pochodzących w większości z nowojorskiego archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, ukazuje ona Obóz Rekrutacyjny do Armii Polskiej we Francji, nazwany Obozem Kościuszko, założony w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie. Wydarzenie na Facebooku

11 maja o godz. 17.00 rozpocznie się spotkanie z prof. Violettą Wróblewską z Instytutu Nauk o Kulturze UMK na temat "Słownika polskiej bajki ludowej". Poprowadzi je dr Marcin Lutomierski – specjalista ds. promocji Wydawnictwa Naukowego UMK. Wydarzenie transmitowane będzie za pośrednictwem Facebooka Biblioteki Uniwersyteckiej.
Dzień później nastąpi odsłona wystawy cyfrowej “Grafika Wileńska 1919-1945", której kuratorami są Elżbieta Hudzik z Gabinetu Zbiorów Graficznych i dr Dominik M. Piotrowski z Oddziału Informacji BU. Wydarzenie na Facebooku

17 maja natomiast Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na spotkanie dotyczące zasobów opracowanych i udostępnionych w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej w ramach projektu "Ucyfrowienie zasobów akademickich regionu kujawsko-pomorskiego dla potrzeb nauki i dydaktyki całego kraju". Projekt jest realizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Podczas spotkania będzie można podziwiać miasta i miasteczka uwiecznione na dawnej pocztówce, posłuchać o czytelnikach wieków minionych oraz prasie emigracji polskiej i Polonii z czasu drugiej wojny światowej i z okresu powojennego, a także zachwycić się pięknem zdjęć z kolekcji fotografii artystycznej Wacława Górskiego ze zbiorów Archiwum UMK. Wydarzenie potrwa od godz. 10:00 do 13:00 i transmitowane będzie Spotkanie transmitowane za pośrednictwem kanału UMK TV na YouTube:

Ucyfrowieniu w ramach tego projektu zasobów Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego poświęcone będzie inne spotkanie - 12 maja o godz. 11:30 na kanale YouTube UKW https://www.youtube.com/watch?v=LbjpYhk_PWE.

XI Tydzień Otwartego Dostępu

Biblioteka przyszłości