Prof. dr hab. Marta Pokrywczyńska, kierowniczka Zakładu Medycyny Regeneracyjnej, Banku Komórek i Tkanek, Wytwórni ATMP na Wydziale Lekarskim CM UMK Prof. dr hab. Marta Pokrywczyńska, kierowniczka Zakładu Medycyny Regeneracyjnej, Banku Komórek i Tkanek, Wytwórni ATMP na Wydziale Lekarskim CM UMK siedzi przy mikroskopie Nauki przyrodnicze

Urologia z ministerialnym wsparciem

Prawie 2,47 mln zł dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymała Wytwórnia ATMP Katedry Urologii i Andrologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK w Toruniu. Pieniądze przeznaczone są na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej lub stanowiska badawczego w latach 2024-2026.

Zakład Medycyny Regeneracyjnej, Bank Komórek i Tkanek, Wytwórnia ATMP Katedry Urologii i Andrologii działający w ramach Centrum Doskonałości "W kierunku medycyny spersonalizowanej" prowadzi innowacyjne badania z zakresu inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej w urologii. Nadrzędnym celem Wytwórni ATMP jest wprowadzenie produktów leczniczych terapii zaawansowanej do praktyki klinicznej w urologii, w tym nietrzymania moczu oraz rekonstrukcji pęcherza moczowego.

Środki pozyskane z ministerstwa pozwolą na utrzymanie laboratoriów Wytwórni ATMP zgodnie z wymaganiami Dobrej Praktyki Wytwarzania, co umożliwi realizację innowacyjnych projektów badawczych oraz badań klinicznych w naszym uniwersytecie.

Produkty lecznicze terapii zaawansowanej (Advanced Therapy Medicinal Products, ATMP) to grupa stosowanych u ludzi produktów leczniczych, w skład których wchodzą DNA, komórki lub tkanki. Pierwszym tego typu produktem Wytwórni ATMP Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będzie SUICell, tworzony indywidualnie na potrzeby konkretnego pacjenta z jego własnej tkanki tłuszczowej. Terapia ma być wykorzystywana w leczeniu nietrzymania moczu u mężczyzn po zabiegach prostatektomii radykalnej (usunięciu gruczołu prostaty) z powodu raka.

Wszczep szyty na miarę

Milowy krok w innowacyjnej terapii

Miliony na innowacyjne badania

Naukowe wsparcie onkologii