W europejskiej sieci infrastruktury badawczej
Większe możliwości współpracy na poziomie globalnym i lokalnym oraz lepsza koordynacja usług, danych i wiedzy specjalistycznej – to korzyści, jakie wiążą się z uzyskaniem statusu Europejskiego Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (ERIC) przez Europejską Infrastrukturę Badawczą dla Nauki o Dziedzictwie Kulturowym (E-RIHS). Ważną rolę w tej międzynarodowej sieci odgrywa Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Misją E-RIHS jest promowanie zintegrowanego podejścia w celu poprawy zrozumienia, zachowania i docenienia wspólnego dziedzictwa kulturowego. Organizacja gromadzi specjalistów z różnych dziedzin, łącząc nauki ścisłe i humanistyczne oraz tworząc interdyscyplinarne środowisko badawcze. E-RIHS integruje placówki badawcze, uniwersytety, centra renowacji zabytków i instytucje kultury w unikalnej strukturze, umożliwiającej dostęp do nowoczesnych procedur badawczych i zasobów archiwalnych z zakresu ochrony dziedzictwa w całej Europie. Ponadto, poprzez HS Academy, oferuje wysokiej jakości programy szkoleniowe wspierające rozwój umiejętności i budowanie wiedzy w zakresie nauk o dziedzictwie.
Centrala sieci znajdująca się we Florencji koordynuje działania operacyjne 11 członków założycieli: Cypru, Francji, Węgier, Włoch, Malty, Holandii, Polski, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, oraz Międzynarodowego Centrum Studiów nad Ochroną i Restauracją Dóbr Kulturowych (ICCROM) jako stałego obserwatora. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest koordynatorem konsorcjum E-RIHS.pl, złożonego z 14 instytucji współpracujących w zakresie badań obiektów zabytkowych metodami fizyko-chemicznymi. Delegatami do Rady Konsorcjum są z ramienia UMK prof. dr hab. Piotr Targowski (przewodniczący) i prof. dr hab. Bogumiła J. Rouba.
– Jesteśmy wdzięczni naszym członkom założycielom za ich niezachwiane wsparcie oraz Komisji Europejskiej za uznanie E-RIHS za wiodącą infrastrukturę badawczą w Europie – powiedziała Vania Virgili, tymczasowy dyrektor generalny E-RIHS. – Jako prawnie ustanowiony podmiot mamy teraz trwałe podstawy i silne zobowiązanie do rozwoju nauki o dziedzictwie.
Przekształcenie E-RIHS w ERIC otwiera nowe możliwości współpracy na poziomie lokalnym i globalnym. Dzięki koordynacji usług, danych i wiedzy specjalistycznej E-RIHS umożliwi współpracę między badaczami i profesjonalistami ponad granicami, łącząc inicjatywy krajowe z międzynarodowymi wysiłkami na rzecz wspierania doskonałości naukowej i innowacji w dziedzinie nauki o dziedzictwie.
Udział Polski w nowej infrastrukturze wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Polski węzeł infrastruktury E-RIHS ERIC zrzesza 14 instytucji prowadzących badania na rzecz materialnego dziedzictwa kulturowego: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jako lidera, Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN w Krakowie, Instytut Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego PAN w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Krakowie, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Wrocławski. Od niemal 10 lat partnerzy węzła, działający dotychczas jako krajowe konsorcjum, zrealizowali ponad 80 projektów badawczych na rzecz ponad 50 krajowych podmiotów – właścicieli lub depozytariuszy dóbr kultury oraz instytucji naukowych aktywnych w obszarze badań nad dziedzictwem materialnym. Dzięki uczestnictwu w europejskiej infrastrukturze polski węzeł wnosi swoje doświadczenie i potencjał badawczy, który teraz będzie dostępny dla instytucji ochrony dziedzictwa kulturowego z całej Europy.
Więcej informacji: