Dr Beata Kaczmarek-Szczepańska z Wydziału Chemii UMK została tegoroczną laureatką Nagrody im. prof. Stefana Mellera Zdjęcie przedstawia troje ludzi. Kobieta trzyma dyplom umieszczony w ramce. Nauki społeczne

Welconomy Forum: o pandemii i nie tylko

Od 21 do 22 czerwca potrwa XXVIII edycja Welconomy Forum in Toruń. Podobnie jak w ubiegłych latach w wydarzeniu nie zabraknie ekspertów z UMK.

Wzorem ubiegłego roku Forum zostało zorganizowane w formule hybrydowej – pierwszy dzień konferencji odbędzie się w sposób tradycyjny w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, drugi dzień natomiast zostanie przeprowadzony w formie online. Nagrane wcześniej panele tematyczne zostaną zamieszczone na kanale Welconomy w serwisie YouTube.

Podczas otwarcia Forum tradycyjnie nastąpiło wręczenie Nagrody im. prof. Stefana Mellera przyznawanej w konkursie "Moja firma". Laureatką tegorocznej edycji została dr Beata Kaczmarek-Szczepańska z Wydziału Chemii UMK, którą doceniono za projekt "Opracowanie kosmetyku przeznaczonego do pielęgnacji skóry osób po usunięciu zmian nowotworowych". Nagrodę wręczyli rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala oraz dr. Jacek Janiszewski (Stowarzyszenie "Integracja i Współpraca").

Celem projektu jest wdrożenie kosmetyku do pielęgnacji skóry po usunięciu zmian nowotworowych. Preparat, oprócz działania nawilżającego, będzie także wykazywał selektywne działanie na komórki - hamujące proliferację komórek nowotworowych, bez wpływu na komórki normalne. Jest to cecha kosmetyku, która będzie go wyróżniać na tle innych kosmetyków onkologicznych, które ograniczają się jedynie do nawilżenia skóry. W celu uzyskania selektywnego działania kosmetyku receptura zawierać będzie odpowiednie kwasy polifenolowe, które zostały już wyznaczone i określone jako wybiórczo działające na komórki. Badania przedwdrożeniowe dotyczyły badań in vitro na komórkach MNT-1 (ludzkich komórkach czerniaka) oraz BMSC (komórkach mezenchymalnych) roztworów kwasów polifenolowych o różnym stężeniu. Ponadto opracowano recepturę kosmetyku zawierającą kwasy polifenolowe w ilościach wykazujących najlepszą efektywność działania.

W tym roku podczas Sesji Inauguracyjnej zostaną poruszone dwa tematy: wpływ pandemii na zmiany społeczne i gospodarcze w kraju i na świecie oraz Zielony Ład.

Podczas XXVIII edycji Welconomy będą gościć reprezentanci środowiska biznesowego, naukowego i politycznego, którzy dyskutować będą między innymi na tematy związane ze zdrowiem oraz systemem jego ochrony, sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa i przyszłości energetyki w Polsce oraz etyką. Refleksji i ocenie ekspertów poddane zostaną również: rola banków i instytucji pomocowych w odbudowie aktywności gospodarczej i inwestycyjnej oraz funkcjonowanie sieci handlowych w dobie kryzysu.

Tradycyjnie osobny blok przeznaczony będzie współpracy z zagranicą.

Tegoroczne Welconomy Forum obejmować będzie również Bałtyckie Forum Samorządowe, poświęcone samorządowcom z północy kraju.

Program Forum

Udział naukowców z UMK w konferencji:

21 czerwca, godz. 11:00-12:00:

21 czerwca, godz. 13:30-14:30:

21 czerwca, godz. 15:00-16:00:

21 czerwca, godz. 16:30-17:30:

21 czerwca, godz. 19:30-20:30:

22 czerwca, transmisja paneli tematycznych: 9:00-15:00:

•  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Wokół Gospodarki 4.0

Słowa prawdy o rodzinnym biznesie

Debiut YUFE Talk Shows