Wolne dni za staż pracy
Od tego roku osoby, które mają co najmniej pięcioletni staż pracy na UMK, mogą liczyć na dodatkowe dni wolne. – Chcemy w ten sposób docenić osoby, które związały swoją karierę zawodową z naszą uczelnią, dostrzegły w naszej wspólnocie inspirujące i bezpieczne miejsce pracy – dające zarówno możliwości rozwoju, jak i stabilność zatrudnienia – mówi prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK.
Inicjatorem wprowadzenia dodatkowych dni wolnych dla osób z długoletnim stażem pracy na Uniwersytecie był Związek Zawodowy Pracowników Collegium Medicum, a wszystkie pozostałe związki działające na uczelni zmianę poparły. Dokumentem, który reguluje rozwiązanie, jest zarządzenie nr 61 rektora UMK z 23 kwietnia 2024 r.
Zgodnie z nowymi przepisami wymiar dodatkowego urlopu uzależniony jest od czasu zatrudnienia na UMK, a prawo do kolejnego dnia wolnego nabywa się z upływem każdych pięciu lat pracy na Uniwersytecie:
- 5-10 lat – 1 dzień
- 10-15 lat – 2 dni
- 15-20 lat – 3 dni
- powyżej 20 lat – 4 dni.
Co ważne, w przypadku kadry bydgoskiej części UMK liczy się również staż pracy w Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.
– Mamy nadzieję, że wypoczynek w większym niż ustawowy wymiarze pozytywnie wpłynie na dobrostan pracowników. Regulacja jest jednym z działań, poprzez które uczelnia może zwiększyć poczucie wspólnoty naszego środowiska i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu pracowników – mówi prorektor ds. nauki prof. dr hab. Wojciech Wysota.
Dodatkowe dni wolne od pracy są w pełni płatne. Aby móc z nich skorzystać, należy najpóźniej do 30 czerwca danego roku wyczerpać urlop wypoczynkowy przysługujący za poprzednie lata. Niewykorzystane – nie przechodzą na kolejny rok.
Rozwiązanie premiujące osoby z długoletnim stażem pracy na UMK to jedno z działań, które – w myśl Strategii Uniwersytetu na lata 2021-2026 – sprzyjają poprawie warunków pracy, poszerzeniu wachlarza pozafinansowych form motywacji oraz budowie trwałych więzi w ramach wspólnoty Uniwersytetu. Wśród dotychczasowych inicjatyw warto wspomnieć m.in. pilotażową edycję konkursu na dofinansowanie działań realizowanych w ramach wolontariatu pracowniczego, rozbudowę systemu bezpłatnych szkoleń (m.in. z kompetencji miękkich) dostosowanych do potrzeb sygnalizowanych podczas oceny okresowej, ofertę Uniwersyteckiego Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego oraz Kopernikańskiego Ośrodka Integracji, adresowaną również do pracowników, Program Wellness UMK, w ramach którego na preferencyjnych warunkach można uczestniczyć w rozmaitych aktywnościach sportowych czy zajęcia z cyklu "Rusz się! przy biurku", zachęcające do wykonywania prostych, rozluźniających ćwiczeń podczas pracy biurowej.