Dr hab. Sławomir Czachowski, prof. UMK i dr hab. Arkadiusz Karwacki, prof. UMK Kolaż zdjęć portretowych dwóch mężczyzn Nauki społeczne

Wspieraj badania, dołącz do zespołu

Socjologowie, psychologowie i lekarze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika badają kondycję psychiczną młodzieży. Do współpracy w zespole badawczym zachęcają osoby studiujące i realizujące doktoraty na UMK. Prace skoncentrowane będą wokół kluczowego pytania: w jakim zakresie i w jakich przejawach współczesna młodzież doświadcza dystresu, depresji, somatyzacji i lęku?

Naukowcy z UMK rozpoczynają projekt "Doświadczenia emocjonalne i kondycja psychiczna młodzieży w społeczeństwie niepewności". Do zespołu badawczego zapraszają studentów i doktorantów obu kampusów naszego uniwersytetu: toruńskiego i bydgoskiego.

Tradycyjne ryzyka - zewnętrzne wobec jednostek, uświadomione, wywołujące strategie radzenia sobie - zostały zastąpione wielowymiarową niepewnością, czyli doświadczeniem, w którym trudno wskazać to, co powoduje niepokój, i gdzie młodzi ludzie często sami winią siebie za emocjonalne cierpienie. W ostatnich latach na młode pokolenie oddziałują nowe zjawiska społeczne: kolejne fale pandemii, kryzysy migracyjne, kryzysy ekonomiczne, wojna w sąsiedniej Ukrainie, zmiany klimatyczne, postępująca technologizacja i jeszcze silniejsze oddziaływanie mediów elektronicznych. Wpływa to również na ich samoocenę - mówi prof. Arkadiusz Karwacki, kierownik Katedry Badania Jakości Życia i Socjologii Stosowanej Instytutu Socjologii UMK.  - To ogromne obciążenia, z którymi wielu młodych ludzi sobie nie radzi.

W badaniu uwzględnione zostaną takie kwestie jak zakres upowszechnienia konkretnych zaburzeń emocjonalnych i chorób psychicznych, wielowymiarowość źródeł problemów emocjonalnych i zaburzeń na tle opisów codzienności młodych ludzi, czynniki generujące zaburzenia emocjonalne. Badaczy ciekawią także codzienne doświadczenia młodych i obciążenia emocjonalne oraz ich subiektywne poczucie jakości życia, podejmowane próby zarządzania problemami i sposoby uzyskiwania wsparcia wraz z oceną dostępnego wsparcia instytucjonalnego czy wyzwaniami dla systemu instytucjonalnego wynikającymi z doświadczeń i obciążeń emocjonalnych.

Liczba pacjentów z zaburzeniami psychicznymi wzrasta i jednocześnie narastają problemy z systemem opieki zdrowotnej, który w odczuciu pacjentów jest niewydolny w zakresie posiadanych zasobów kadrowych i lokalowych. Liczba osób z zaburzeniami kontroli stresu, emocji, mechanizmów adaptacyjnych może wymagać szybkich decyzji administracyjnych - mówi prof. Sławomir Czachowski, kierownik Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii Instytutu Psychologii UMK. - Chaos informacyjny, niejednoznaczność komunikatów medialnych, niedostatki kompetencji do interpretowania otaczającego świata mogą nasilać poczucie niepewności, nieprzewidywalności, chaosu organizacyjnego i intensyfikować reakcje czynnościowe w postaci objawów lękowych, depresyjnych, somatycznych, np. zmęczenia, bezsenności.

Koncepcja badania uwzględnia analizę danych zastanych i dyskursu, testy do badań dystresu, somatyzacji depresji, lęku oraz indywidualne wywiady pogłębione. Naukowcom zależy na interdyscyplinarnym podejściu, dlatego poszukują do współpracy studentów zarówno kampusu toruńskiego, jak i bydgoskiego.

- Zakres obciążeń związanych z pracą w projekcie będzie ustalany w dialogu i z uwzględnieniem indywidualnych możliwości - zapewniają realizatorzy projektu.

Osoby zainteresowane współpracą proszone są o kontakt do 15 października 2022 r.: dr hab. Sławomir Czachowski, prof. UMK (Instytut Psychologii UMK), s.czachowski@umk.pl; dr hab. Arkadiusz Karwacki, prof. UMK (Instytut Socjologii UMK) arekarwa@umk.pl.

Nowy dom toruńskiej psychologii

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Wykłady z psychologii na billboardach

Pamiętnik z czasu koronawirusa

UMK, w czym możemy pomóc?