Wspólnie z miastem
Wspólne projekty, w tym powołanie ośrodka innowacji, były tematem dorocznego spotkania władz rektorskich z prezydentem Torunia i jego współpracownikami. Rozmowy o współpracy społeczności akademickiej z miastem odbyły się 20 lutego w Collegium Maximum.
Spotkania władz UMK z władzami Torunia są już wieloletnią tradycją. To element bliskiej współpracy Uniwersytetu i miasta. W tym roku harmonogram zebrania zawierał ponad 20 wspólnych tematów.
Chcemy, by Toruń stawał się coraz mocniej miastem uniwersyteckim, ze wszystkimi pozytywnymi konsekwencjami dla mieszkańców i rozwoju miasta – mówił na spotkaniu prorektor Wojciech Wysota. – Mamy doskonałą współpracę, a zbliżający się jubileusz 80-lecia UMK będzie okazją do kolejnych wspólnych projektów.
Prezydent Michał Zaleski zapewnił, że Toruń uznaje Uniwersytet za jeden z fundamentów rozwoju miasta. – Wizja Torunia jako silnego ośrodka gospodarczego i intelektualnego, którą chcemy wdrażać, nie ma szans powodzenia bez silnego udziału UMK. Uwzględniamy udział Uniwersytetu we wszystkich planach strategicznych – zapewnił prezydent.
Jednym z najważniejszych tematów spotkania była współpraca przy stworzeniu hubu naukowo-biznesowego w naszym mieście – silnego ośrodka innowacji o zasięgu międzynarodowym. Uniwersytet i miasto będą najważniejszymi partnerami tej inicjatywy. Toruń włączy się także w działania UMK jako uczestnika konsorcjum młodych uniwersytetów europejskich YUFE. Chodzi m.in. o zaangażowanie mieszkańców w przygotowywanie oferty dla studentów zagranicznych. UMK planuje wdrożenie programu indywidualnej opieki nad zagranicznymi studentami i studentkami, którą mogłyby oferować toruńskie rodziny.
Uniwersytet zaangażuje się w przygotowanie strategii edukacji kulturalnej dla mieszkańców Torunia, nad którym pracują miejskie instytucje. Podpisane zostanie także porozumienie dotyczące powołania zespołu do spraw badań dziejów średniowiecznych grodu Kopernika. Ustalono także, że włodarze miasta zaangażują się w organizację najważniejszych wydarzeń naukowych i kulturalnych przygotowywanych przez Uniwersytet, a także w działania Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich.
Istotnym projektem do wdrożenia będzie także wspólna koncepcja ożywienia kampusu na Bielanach, który powinien służyć zarówno osobom studiującym, jak i mieszkańcom i mieszkankom Torunia jako miejsce wydarzeń kulturalnych czy rekreacji.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta: prezydent Torunia Michał Zaleski, zastępcy prezydenta Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, sekretarz miasta Jacek Mularz, przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski, skarbnik Aneta Pietrzak i dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Ewa Banaszczuk-Kisiel. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu reprezentowali: pierwszy zastępca rektora i prorektor ds. nauki prof. dr hab. Wojciech Wysota, prorektor ds. kształcenia prof. dr hab. Przemysław Nehring, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Beata Przyborowska, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś, kanclerz dr Tomasz Jędrzejewski, kwestor mgr Radosław Wilski i kierowniczka Biura Rektora Joanna Zwierzchowska.