Zapisy i wejściówki na Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
Ruszyły elektroniczne zapisy na wydarzenia tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Na dwie festiwalowe imprezy – operetkę "Księżniczka czardasza" oraz seans filmu "Chłopi" – dodatkowo obowiązują wejściówki. Można je odbierać od piątku 11 kwietnia.
Toruńskie Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się już po raz 23. Rozpocznie się w piątek 25 kwietnia i potrwa do poniedziałku 28 kwietnia.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na część z nich, takich jak warsztaty, kameralne pokazy i spotkania, obowiązują jednak elektroniczne zapisy, które uruchomiono w czwartek 10 kwietnia.
Aby zarejestrować się na wybraną imprezę, należy założyć konto na stronie www.festiwal.torun.pl/zaloguj i zalogować się (panel użytkownika dostępny jest w prawym górnym rogu strony). Konta założone w ubiegłym roku są aktywne.
Przy zapisach na konkretne wydarzenie pojawi się informacja o liczbie wolnych miejsc i limicie bezpłatnych biletów, które można wygenerować z systemu podczas jednej sesji (limity różnią się w zależności od rodzaju imprezy i grupy odbiorców). Bilety zostaną wysłane e-mailem na adres użyty podczas logowania, będą też dostępne na kontach użytkowników.
To prawdziwe święto wiedzy i kultury trwale wpisało się w kalendarz miasta i regionu. Jesteśmy dumni, że co roku wydarzenie przyciąga tysiące uczestników i uczestniczek oraz że wszyscy – dzieci, młodzież, dorośli – odnajdują w festiwalowej ofercie interesujące, odkrywcze i zabawne wydarzenia dla siebie – mówiła podczas konferencji prasowej poświęconej Festiwalowi dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, prorektorka ds. promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz przewodnicząca Rady Programowej TFNiS.
Na dwie festiwalowe imprezy – operetkę "Księżniczka czardasza" oraz seans filmu "Chłopi" - obowiązują wejściówki. Można je odbierać od piątku 11 kwietnia w trzech lokalizacjach:
- Biuro Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, Dział Promocji i Komunikacji UMK, ul. Reja 25, dni powszednie w godz. 7.15-15.15
- Kasa Muzeum Okręgowego, Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski 1, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00
- Dział Spraw Personalnych, pok. 416, ul. Jurija Gagarina 11 (budynek rektoratu), dni powszednie w godz. 7.30-15.00 - wejściówki tylko dla pracowników UMK

Bezpłatne wejściówki do odbioru
Biletowane jest impreza inaugurująca 23. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki – operetka "Księżniczka czardasza" Imre Kálmána, w wykonaniu studentów i studentek Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Spektakl rozpocznie się w piątek 25 kwietnia o godz. 18.00 w Auli UMK przy ul. Jurija Gagarina 11.
Fabuła zbudowana jest na popularnym motywie miłości między bogatym młodzieńcem z wyższych sfer a początkującą gwiazdą filmową. Jak to jednak zwykle bywa, miłość napotyka wiele przeszkód. Związek młodych jest klasycznym mezaliansem, dlatego ma więcej przeciwników niż sprzymierzeńców. Na szczęście zakochani mają po swojej stronie przyjaciela młodzieńca, który poznawszy urok prawdziwej miłości, pomaga im pokonać wszelkie przeszkody.
Nie jest to tylko zabawna historia miłosna. Imre Kálmán, w pozornie błahym utworze, celnie odzwierciedla życie ówczesnych elit oraz rządzące nim zasady, często pokrętne i pełne hipokryzji.

Drugą z imprez, na którą potrzebna jest wejściówka, to seans filmu "Chłopi", który zakończy tegoroczny Festiwal. Będzie można go obejrzeć w poniedziałek 28 kwietnia od godz. 18.00 w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" przy ul. Jurija Gagarina 37a.
To uniwersalna opowieść o Jagnie, młodej kobiecie, która postanowiła wytyczyć własną ścieżkę na polskiej wsi pod koniec XIX wieku. Film "Chłopi" na podstawie powieści Władysława Reymonta powstał w 2023 r., a wyreżyserowali go Dorota Kobieli i Hugh Welchman. Zyskał ogromne uznanie krytyków i publiczności.
Seansowi towarzyszy wystawa "Malarskie kadry z filmu Chłopi" prezentowana w Galerii Dworzec Zachodni (również Akademickie Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" przy ul. Jurija Gagarina 37a). To niezwykła okazja, by zobaczyć, jak wyglądają malarskie kadry i jeszcze pełniej kontemplować film wykonany techniką animacji malarskiej.
Autorkami obrazów utrzymanych w estetyce polskich malarzy XIX i XX wieku, na podstawie których powstał obsypany nagrodami film, są absolwentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK: Dominika Andrzejewska, Karolina Belczyk-Behrendt, Maria Kola, Nina Drab i Aleksandra Młynarska.
Wystawę można oglądać od poniedziałku 28 kwietnia od godz. 10.00, rozpoczęcie wernisażu zaplanowano na godz. 17.30.

Przypominamy, że opisy wszystkich wydarzeń, które znalazły się w programie 23. TFNiS, dostępne są na stronie internetowej festiwal.torun.pl w zakładce "Program". Wyszukiwarka pozwala nie tylko posortować imprezy według dziedziny, formy zajęć, terminu i zasad wstępu, lecz umożliwia też stworzenie własnego niepowtarzalnego planu uczestnictwa w popularnonaukowym święcie. Aby dodać wybrane wydarzenia do indywidualnego kalendarza, należy być zalogowanym do swojego konta, a następnie kliknąć guzik "Dodaj do planu" przy wybranej imprezie.