Jedną z laureatek odznaki honorowej "Za zasługi dla turystyki" została prof. Daniela Szymańska z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Prof. Daniela Szymańska podczas uroczystości pozuje do zdjęcia z marszałkiem Piotrem Całbeckim, prezydentem Torunia Pawłem Gulewskim i sekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotrem Borysem Życie kampusu

Zasłużona dla turystyki

Minister Sportu i Turystyki nagrodził prof. dr hab. Danielę Szymańską z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK odznaką honorową za zasługi dla turystyki. Przyznanie wyróżnień towarzyszyło uroczystym obchodom Światowego Dnia Turystyki.

Światowy Dzień Turystyki został ustanowiony przez Światową Organizację Turystyczną, agendę Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego cele to integracja środowiska związanego z turystyką oraz wykorzystanie potencjału tej dziedziny gospodarki, mającej wpływ na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.

Ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki w tym roku odbyły się 30 września w Toruniu pod hasłem "Turystyka i pokój". Uczestniczyło w nich wielu ekspertów, m.in. wykładowcy uczelni wyższych, członkowie organizacji turystycznych i przedstawiciele branżowych firm. Spotkanie w takim gronie było okazją do nagrodzenia osób i instytucji działających na rzecz krajoznawstwa i turystyki.

Podczas uroczystej Gali Turystycznej w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego przyznano osiem odznak honorowych "Za zasługi dla turystyki". Jedną z laureatek została prof. Daniela Szymańska z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Ministerialna nagroda jest formą docenienia prof. Szymańskiej, która od ponad 40 lat działa w branży turystycznej i aktywnie bada procesy i struktury osadnictwa miejskiego w Polsce i na świecie. Laureatka specjalizuje się także w badaniach zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju miast i regionów. Ponadto prof. Szymańska pełni funkcję przewodniczącej zespołu ds. wdrażania Programu Rozwoju Turystyki w Toruniu.

Wszyscy laureaci

Odznaka honorowa "Za zasługi dla turystyki" to polskie resortowe odznaczenie cywilne w postaci odznaki honorowej, nadawane przez ministra właściwego do spraw turystyki, którym obecnie jest minister Sławomir Nitras. Rozporządzeniem Rady Ministrów odznaka przyznawana jest od 1998 roku osobom zasłużonym dla rozwoju turystyki.

Medal za zasługi

Wpływowe czasopisma z UMK

Bydgoskie laury

Noc pełna nauki