Wydarzenia: Wrzesień 2020

dowiedz się więcej

Historia mody online: Historia perfum w pigułce

Zmysłowe, subtelne, kuszące – historia perfum w pigułce
Transmisja odbędzie się na profilu Centrum Literatury CSW
Link do wydarzenia

Od starożytnych pachnideł, przez średniowieczne wonności z piżmem, po wodę kolońską i luksusowy Numer 5 Chanel... Perfumy towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Pełniły funkcję terapeutyczną i religijną, chroniły przed chorobami, sprawiały użytkownikom przyjemność i w coraz większym stopniu podkreślały ich indywidualność. U progu XX wieku własne kompozycje zapachowe zaczynają lansować wielcy krawcy i oryginalny zapach staje się przedmiotem pożądania, namiastką luksusu, uzupełnieniem modnej kreacji.

Prowadzenie: Krzysztof Trojanowski - wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1996) i studiów podyplomowych z zakresu XX–wiecznego dramatu, teatru i filmu w Studium Filologii Polskiej UMK (2000). Autor przekładów literackich i publikacji w języku polskim i francuskim z dziedziny kultury Francji i historii kina, m.in. monografii „Marcel Carne. Klasyk francuskiego kina” (2011). Nasz gość jest również autorem bogatej monografii mody francuskiej okresu wojennego – „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa” (2014), wyd. PWN oraz monografii filmu w okupowanej Polsce „Świnie w kinie?”.

W programie znajdą się m.in. pokazy chemiczne
dowiedz się więcej

Toruńska Noc Naukowców

25 września 2020 r. od 18:00 do 22:00 odbędzie się Toruńska Noc Naukowców.

Różnorodne pokazy, wykłady i doświadczenia będzie można zobaczyć  na żywo w Internecie za pośrednictwem kanału UMK TV na YouTube: https://youtu.be/boOwXIWl_9Q.

Transmisję z UMK będzie można zobaczyć również na wystawie "Rzeka" w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Polecamy i zapraszamy do wspólnej zabawy nauką!

Zapowiedź wideo: https://www.youtube.com/watch?v=2iyO7kkiOWU