Wydarzenia: Luty 2022

dowiedz się więcej

Jubileuszowa wystawa Jędrzeja Gołasia

Do 28 lutego w Galerii 9,39 w Katedrze Rysunku prezentowana będzie jubileuszowa wystawa prac prof. Jędrzeja Gołasia, absolwenta i wieloletniego wykładowcy Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Ekspozycja zrealizowana została z okazji 40. rocznicy uzyskania przez prof. Gołasia dyplomu na WSzP UMK i stanowi wybór prac powstałych w latach 1984-2011. Wystawę można odwiedzać do końca lutego w siedzibie Galerii 9,39 przy ul. Szosa Bydgoska 50/56. 

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Wystawa DYPLOM 2021

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza na wystawę DYPLOM 2021 - wystawę najlepszych dyplomów obronionych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w roku akademickim 2020/2021. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce 28 stycznia 2022 r. o godz. 14:00.

Na wystawie pokazane zostaną prace ponad 40 absolwentów Wydziału, reprezentujące różne podejścia do sztuki: artystyczne, konserwatorskie i badawcze, będące owocem kilkuletniego dojrzewania artystycznego i intelektualnego. Wzorem poprzednich lat, autorzy najlepszych dyplomów zostaną uhonorowani medalami, nagrodami oraz wyróżnieniami.

Uroczysty finisaż, połączony z wręczeniem absolwentom nagród i wyróżnień odbędzie się 18 lutego 2022 r. w kinie Centrum CSW "Znaki czasu" w Toruniu w dwóch turach:

  • o godz. 13:00 - wyróżnieni absolwenci konserwacji i restauracji dzieł sztuki, ochrony dóbr kultury, historii sztuki i krytyki artystycznej;
  • o godz. 14:00 - wyróżnieni absolwenci architektury wnętrz, grafiki, malarstwa oraz sztuki mediów i edukacji wizualnej.

Więcej informacji na stronie Wydziału Sztuk Pięknych i Centrum Sztuki Współczesnej.

Identyfikacja wizualna wystawy: Jakub Sobczak

dowiedz się więcej

Tydzień Filmu Niemieckiego

28 stycznia w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" rozpocznie się Tydzień Filmu Niemieckiego. Festiwal potrwa do 3 lutego.

Podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego 2022 widzowie będą mogli zobaczyć najciekawsze niemieckie produkcje filmowe, które zagościły nie tylko na ekranach kin naszego zachodniego sąsiada, ale i na międzynarodowych festiwalach. Po filmach w dniach 1-3 lutego planowane są krótkie dyskusje z udziałem zaproszonych ekspertów-naukowców z różnych ośrodków akademickich w Polsce.

Głównym organizatorem inicjatywy, która od wielu lat odbywa się corocznie w większych miastach Polski, jest Goethe-Institut. Współorganizatorami i partnerami pierwszej edycji tego wydarzenia w Toruniu są Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu, Katedra Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX-XXI wieku UMK oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Bilety w cenie 14 zł (bilet normalny) i 12 zł (bilet ulgowy) można nabyć np. na stronie CSW w Toruniu.

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa warunkiem uczestnictwa jest ważny paszport "covidowy" bądź świadectwo przebycia choroby COVID-19.

dowiedz się więcej

Nabór do konkursu "Perły nauki"

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłasza nabór w wniosków w pierwszym konkursie w ramach nowego programu "Perły nauki", którego celem jest wsparcie kariery naukowej wybitnie uzdolnionych studentów lub absolwentów prowadzących zaawansowane badania naukowe.

Konkurs przeznaczony jest dla:

  1. absolwentów studiów pierwszego stopnia, którzy otrzymali tytuł zawodowy licencjata, inżyniera albo równorzędny w 2020 r. lub 2021 r.,
  2. studentów jednolitych studiów magisterskich, którzy w 2020 r. lub 2021 r. ukończyli:
    a) trzeci rok studiów – w przypadku studiów trwających nie dłużej niż 11 semestrów,
    b) czwarty rok studiów – w przypadku studiów trwających nie krócej niż 12 semestrów – i kontynuują kształcenie na tych studiach,
  3. posiadających obywatelstwo polskie absolwentów studiów pierwszego stopnia ukończonych za granicą w 2020 r. lub 2021 r.

Szczegółowe informacje na temat konkursu, w tym poradnik dla wnioskodawców, znajdują się na stronie MEiN.

Wnioski do weryfikacji Działu Nauki należy składać do dnia 7 lutego 2022 r. na adres dn@umk.pl.

dowiedz się więcej

Światowy Dzień Wyborów na UMK

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Wyborów Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza do wzięcia udziału w dwóch wydarzeniach współorganizowanych przez Centrum Studiów Wyborczych UMK.

3 lutego 2022 r. o godz. 17:00 dr hab. Bartłomiej Michalak, prof. UMK wygłosi wykład nt. "Mieszany system wyborczy dla Polski?" w ramach tradycyjnego cyklu wykładów im. prof. dr. Wacława Komarnickiego. Wydarzenie współorganizują Państwowa Komisja Wyborcza, Krajowe Biuro Wyborcze i Centrum Studiów Wyborczych WPIA UMK. Wykład odbędzie się online za pośrednictwem platformy MS Teams, a zainteresowani udziałem powinni zarejestrować się przez formularz na stronie www.csw.umk.pl/rsvp.

Dzień później odbędzie się seminarium naukowe pn. "Jawność finansowania kampanii wyborczej w Polsce", które rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 14:00. W ramach seminarium wystąpienia wygłoszą zarówno teoretycy jak i praktycy:

  • Katarzyna Batko-Tołuć - członkini zarządu stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska
  • dr hab. Michał Bernaczyk, prof. UWr
  • dr hab. Tomasz Brzezicki – UMK, Komisarz Wyborczy w Toruniu II
  • dr Tomasz Gąsior — KPSW, ekspert w KBW, ekspert zew. FOP
  • dr hab. Małgorzata Molenda-Zdziech, prof. SGH
  • dr Rafał Tkacz — dyrektor Delegatury KBW w Opolu

Seminarium będzie transmitowane na żywo na profilu - Obserwatorzy w działaniu - Strona główna | Facebook. Organizatorami seminarium są: Centrum Studiów Wyborczych WPIA UMK, Fundacja Odpowiedzialna Polityka, Instytut Studiów Międzynarodowych Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Instytut Prawa i Administracji Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. Seminarium odbywa się w ramach międzynarodowego projektu "European voters - together for electoral integrity".

dowiedz się więcej

Ogólnopolska Wystawa Sztuki Współczesnej

4 lutego 2022 r. została otwarta Ogólnopolska Wystawa Sztuki Współczesnej. Ekspozycję można zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku.

Realizacja tej wystawy jest m.in. wynikiem współpracy Wydziału Sztuk Pięknych i Wydziału Teologicznego. Patronaty organizacyjne nad wystawą sprawują dziekani wydziałów: dr. hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK i ks. prof. dr hab. Wojciech Cichosz. Kuratorami wystawy są prof. dr hab. Mirosława Rochecka z Wydziału Sztuk Pięknych i ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki z Wydziału Teologicznego.

W wystawie bierze udział 85 twórców z różnych regionów Polski, m. in. z Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Zakopanego, Lublina, Przemyśla, Wrocławia, Poznania, Piły, Łodzi, Kielc, Częstochowy, Zamościa, Szczecina, Bydgoszczy i Torunia, w tym 11 artystów pracujących na Wydziale Sztuk Pięknych UMK i 12 absolwentów wydziału. Na wystawie zgromadzono 121 prac artystycznych wykonanych w różnych technikach malarskich, rysunkowych, graficznych i fotograficznych, rzeźbiarskich i multimedialnych zrealizowanych specjalnie w związku z okolicznością beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego.

Wystawa będzie trwała do 15 marca 2022 r.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Toruń między mostami

Program Absolwent UMK zaprasza na kolejny absolwencki spacer po Toruniu, który odbędzie się w niedzielę 6 lutego 2022 r. O historii toruńskich mostów od XV/XVI wieku opowiadał będzie Włodzimierz Deczyński, absolwent historii UMK. Udział w wycieczce jest bezpłatny.

Przewodnik przybliży dzieje obecnie użytkowanych mostów, a także tych, które funkcjonowały w przeszłości, a których już nie ma. Wspomni o stałych przeprawach, mostach tymczasowych i mostach pontonowych, zwanych również mostami łyżwowymi.

Dowiemy się, kto decydował o postawieniu mostów, jak wyglądała ich budowa, jakie były koszty budowy i eksploatacji. Poznamy szczegóły związane ze zniszczeniami, odbudową i naprawą mostów, a także historię ich patronów oraz jakie było znaczenie mostów w rozwoju i pozycji Torunia.

Zbiórka: godz. 11:00, przed Collegium Maximum UMK, Plac Rapackiego 1.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Pamiętniki czasów zarazy

W ramach cyklu "Wtorek z socjologią" Instytut Socjologii zaprasza na wykład dr. hab. Arkadiusza Karwackiego, prof. UMK pt. "Pamiętniki czasów zarazy: utrwalone napięcia i uwspólnione umęczenia".

Wykład odbędzie się hybrydowo: w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji (ul. Władysława Łokietka 1/3) oraz online https://youtu.be/aEclWMcgLcA. Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny, ale ze względu na zasady reżimu sanitarnego obowiązuje limit miejsc.

dowiedz się więcej

Relacja z badań w Würzburgu

Polska Misji Historyczna zaprasza na drugie spotkanie z polskimi naukowcami, którzy prowadzili w ostatnim czasie badania naukowe w Würzburgu.

W najbliższym spotkaniu, które rozpocznie się 10 lutego o godz. 19:00 weźmie udział troje naukowców:
- mgr Mirosław Aleksander Płonka (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie): „Sporządzanie testamentu jako wydarzenie. Testowanie w nowożytnej Bochni”;
- dr Aleksandra Sikorska-Lewandowska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu): „Zmiany w regulacji prawnej zarządcy nieruchomości w Polsce i w Niemczech”;
- prof. dr hab. Adam Grzeliński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu): "Religio medici (1642) Thomasa Browne’a. Osobiste wyznanie wiary angielskiego lekarza”

Wydarzenie odbędzie się online za pośrednictwem platformy Zoom. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o przesłanie zgłoszenia drogą mailową na adres r.skowronska@uni-wuerzburg.de do 10 lutego, do godz. 18:00.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Święto Uniwersytetu

Nadanie profesorowi Martinowi Kramerowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uświetni obchody Święta Uniwersytetu, które uczelnia celebruje 19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona. Tegoroczne uroczystości odbędą się w formule hybrydowej.

Obchody Święta Uniwersytetu rozpoczną się o godz. 10:15 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w 549. rocznicę urodzin patrona uniwersytetu. Od godz. 11:00 uroczystości kontynuowane będą w Auli UMK. W związku z sytuacją epidemiczną stacjonarnie będzie mogło uczestniczyć w nich tylko wąskie grono gości, wszyscy zainteresowani przebiegiem Święta będą mogli śledzić transmisję na stronach UMK TV.

Wydarzenie na Facebooku

Więcej informacji i transmisja wydarzenia

dowiedz się więcej

Seminarium Ogólne IA

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zaprasza na wykład prof. Jean-Pierre'a Lasota-Hirszowicza pt. "Ultraluminous X-ray sources", który odbędzie się 21 lutego 2022 r.

Seminarium prowadzone jest w formie wirtualnej. Początek o godzinie 11:15. Streszczenie na stronie Instytutu Astronomii.

dowiedz się więcej

Wtorki z psychologią i socjologią

Kolejny wtorek z psychologią i socjologią poprowadzi mgr Michał Główczewski, który wygłosi wykład pt. "Traktować sprawiedliwie, czyli jak? O sprawiedliwości proceduralnej na uczelniach i o tym, dlaczego może być ona ważna dla funkcjonowania uniwersytetów".

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w Centrum Innowacyjnej Edukacji (Władysława Łokietka 1/3) oraz online za pośrednictwem serwisu YouTube. Prezentacja będzie dostępna również po wystąpieniu, warto jednak uczestniczyć w spotkaniu w czasie rzeczywistym, co umożliwi aktywny udział publiczności, również tej zdalnej. Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny, ale ze względu na zasady reżimu sanitarnego obowiązuje limit miejsc.

dowiedz się więcej

Wtorek z nauką o Programie Fulbrighta

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza na kolejne spotkanie w ramach "Wtorków z nauką". Wykłady adresowane są do wszystkich osób z UMK zainteresowanych działalnością naukową.

Prelegentami spotkań są nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, różne kierunki drogi naukowej oraz możliwości wsparcia akademickiego w szeroko rozumianym rozwoju. W poprzednim roku akademickim uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wykładach dotyczących m.in. podstaw działalności badawczej, etyki w badaniach naukowych oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.

Najbliższe spotkanie odbędzie się online 22 lutego 2022 r. o godz. 19:00 na platformie ClickMeeting. Tematem wykładu będzie "Program Fulbrighta – największy program wymiany naukowej i kulturowej między Stanami Zjednoczonymi", a wygłosi go dr hab. inż. Anna Sławińska, prof. UMK z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych.

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony do wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację. Spotkanie będzie trwało około 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie uczestnik otrzyma certyfikat.

dowiedz się więcej

YUFE Talk Show: znajdź najlepszy pomysł

W ramach cyklu YUFE Talk Show Uniwersytet Karola III w Madrycie zaprasza na wykład pt. "Find your best idea: tools and practical case". Spotkanie odbędzie się online 25 lutego w godzinach 10:00-13:00, a poprowadzi je David Hernández.

Przy tworzeniu nowych idei, oprócz kreatywności równie istotna jest umiejętność dokonania wyboru odpowiedniego pomysłu. Podczas pierwszej części spotkania - otwartej dla wszystkich - omówiony zostanie zestaw narzędzi pomocnych w ocenie idei, a ich działanie będzie można przetestować w czasie ćwiczeń w grupach. Drugą część wypełnią warsztaty dla studentów YUFE Student Journey.

Wydarzenie poprowadzi David Hernández, kierownik ds. przedsiębiorczości i innowacji Uniwersytetu Karola III w Madrycie. Talk show odbędzie się w języku angielskim.

Chętni do udziału w wykładzie proszeni są o wcześniejszą rejestrację. Termin zapisów upływa 23 lutego 2022 r.

dowiedz się więcej

Miasto i ludzie w YUFE

24 lutego 2022 r. odbędzie się drugi wykład z cyklu YUFE Alumni event pt. "Understanding urban resilience through behavioral mobility data", który wygłosi prof. Esteban Moro z MIT Connection Science oraz Universytetu Karola III w Madrycie.

Do 2050 r. dwie trzecie światowej populacji będzie mieszkać w miastach. Gospodarczy i społeczny rozwój obszarów miejskich, instytucji i pracy zależy od różnorodności i odporności miejskiej tkanki społecznej. Pomimo ich znaczenia, kilka czynników osłabia różnorodność i siłę tych powiązań społecznych: od nierównych dochodów lub segregacji rasowej po różnice w dostępie do edukacji i pracy.

Esteban Moro (badacz, analityk danych i profesor na MIT i UC3M) przedstawi ostatnie prace, które pomogą zrozumieć kruchość sieci powiązań społecznych w miastach.

Wykład online (w j. angielskim) rozpocznie się o godz. 16:30, dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych.

Rejestracja oraz więcej informacji

dowiedz się więcej

XXXV Wykład im. Aleksandra Jabłońskiego

W ramach dorocznego Wykładu im. Aleksandra Jabłońskiego, którego XXXV edycję organizuje 24 lutego Instytut Fizyki UMK, prof. dr hab. Ewa Górecka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi prelekcję "To be (polar, helical) or not to be - ciekłe kryształy i ich niezwykłe struktury".

Wykład odbędzie się online 24 lutego 2022 r. o godz. 17:15 za pośrednictwem platformy Webex: https://fizyka-umk.webex.com/fizyka-umk-en/

Typowe molekuły tworzące ciekłe kryształy mają sztywny, wydłużony kształt. Molekuły takie chętnie ustawiają się równolegle do siebie tworząc fazę nematyczną, w której cząsteczki mają, podobnie jak w krysztale, ograniczoną swobodę rotacji, ale podobnie jak w cieczy, mogą się swobodnie przemieszczać.  Przez wiele lat uważano fazę nematyczna za najlepiej poznaną, użyteczną (od lat buduje się z niej wyświetlacze), ale mało ciekawą. Uważano,  że w fazie nematycznej oddziaływania dipolowe nie mają żadnego szczególnego znaczenia, a molekuły są statystycznie ustawione przypadkowo swoimi końcami góra-dół, odpowiedź nematyka na pole elektryczne wynika jedynie z anizotropii stałej dielektrycznej. Znany był też efekt, że gdy molekuły tworzące fazę ciekłokrystaliczną są chiralne, symetria fazy jest złamana – molekuły tworzą helisę.

Temat wykładu związany jest z niedawnymi, zaskakującymi odkryciami:

  • właściwości ferroelektryczne czyli uporządkowanie momentów dipolowych mogą być obserwowane w fazie nematycznej;
  • faza ciekłokrystaliczna może mieć helikalną budowę mimo, że utworzona jest z niechiralnych molekuł.

Obserwacje te spowodowały nagły wzrost zainteresowania "najprostszą" fazą ciekłokrystaliczną - nematykiem. Wykazanie, że nematyk może być ferroelektryczny, a jego helikalna struktura wynikać ze spontanicznego łamania symetrii, otwiera drogę do zupełnie nowych zastosowań ciekłych kryształów.

Wydarzenie na Facebooku

Aleksander Jabłoński (1898-1980) jest patronem toruńskich fizyków. Był pierwszym profesorem fizyki, organizatorem badań i nauczania fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykłady im. Aleksandra Jabłońskiego są dorocznym świętem WFAiIS. Odbywają się od roku 1988 w rocznicę urodzin prof. Jabłońskiego. Wcześniejsze Wykłady im. Aleksandra Jabłońskiego

dowiedz się więcej

Czwartek z filozofią - Co to jest światopogląd?

Instytut Filozofii UMK i Dwór Artusa zapraszają na kolejny Czwartek z filozofią, który odbędzie się 24 lutego 2022 r. o godz. 18:30. Wykład pt. "Co to jest światopogląd?" wygłosi prof. dr hab. Tomasz Kupś.

Na kolejnym spotkaniu z cyklu spotkań z filozogią Tomasz Kupś przedstawi krótką historię światopoglądu, niektóre zabobony z nim związane oraz przykłady najważniejszych światopoglądów.

Tomasz Kupś – profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się historią filozofii nowożytnej i współczesnej, filozofią religii i filozofią polską XIX wieku. Szczególnym tematem jego zainteresowań jest filozofia Immanuela Kanta oraz jej recepcja w Polsce.

dowiedz się więcej

Konkurs na mural Instytutu Psychologii

Instytut Psychologii ogłosił konkurs na projekt muralu, który wzbogaci przestrzeń przylegającą do nowego budynku Instytutu Psychologii UMK. Prace konkursowe wraz z kosztorysem i harmonogramem realizacji projektu można składać do 28 lutego 2022 r.

Mural swoją treścią ma nawiązywać do tematyki jaką zajmuje się szeroko rozumiana psychologia. Proponowane tematy działań artystycznych powinny uwzględniać:
a) człowieka jako element środowiska miejskiego oraz naturalnego
b) ewolucyjny aspekt psychologii i fakt, że psychologia nie zajmuje się tylko człowiekiem, ale i zachowaniem oraz umysłami innych zwierząt niż ludzie.
c) biologiczny aspekt psychiki związany z działaniem mózgu i układu nerwowego.

Tematyka nie powinna zawierać, żadnych portretów znanych psychologów i badaczy, w tym nie powinna odwoływać się do psychoanalizy. Mural nie powinien zawierać elementów anatomicznych (jak np. mózg czy neurony), a koncertować się na aktach i zachowaniu oraz interakcji ze środowiskiem. Dobór środków wyrazu jest dowolny.

Nagroda główna w konkursie wynosi 5000 zł. Zwycięzca zyskuje prawo do realizacji projektu, której finansowanie zapewnia Organizator.

Więcej informacji

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.