Wydarzenia: Styczeń 2022

dowiedz się więcej

Kobiety z Witkacym w tle

Instytut Witkacego i Katedra Edytorstwa i Literatury Polskiej Instytutu Literaturoznawstwa UMK w Toruniu zapraszają do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej, z okazji rocznicy urodzin Marii z Pietrzkiewiczów Witkiewiczowej (1853-1931), "Kobiety z Witkacym w tle".

Do udziału w konferencji zaproszone są osoby chcące podzielić się wynikami swoich badań biograficznych, literaturoznawczych, teatrologicznych, zajmujących się dorobkiem kobiet w obszarach historii sztuki, historii literatury, performatyki oraz edytorstwa, a także prześwietlające twórczość i biografię Stanisława Ignacego Witkiewicza z perspektywy feministycznej.

Konferencja odbędzie się 20-21 stycznia 2022 r. online z wykorzystaniem platformy BigBlueButton. Formularze zgłoszeniowe można wysyłać do 30 października 2021 r. na adres mariawozniak9821@gmail.com. Kierownikami konferencji są dr hab. Magdalena Bizior-Dombrowska, prof. UMK (madom@umk.pl) i dr Przemysław Pawlak (kontakt@witkacy.eu).

Plakat konferencji

dowiedz się więcej

WOLNOŚĆ w Gdańsku

Sterowiec WOLNOŚĆ autorstwa dr Katarzyny Łyszkowskiej z Katedry Rysunku UMK stał się iluminacją świąt w Gdańsku. W Patio Akademii Sztuk Pięknych będzie można go oglądać do 9 stycznia 2022 r. w ramach jubileuszu 100-lecia sprowadzenia do miasta pierwszego sterowca.

Oprócz oczywistych odniesień do faktu historycznego, Sterowiec to aktualna opowieść o potrzebie wolności. Projekt to próba rejestrowania indywidualnych spostrzeżeń w formie wciąż rozszerzanej i aktualizowanej zbiorowej kolekcji rysunków.

Podczas oficjalnego finisażu 9 stycznia 2022 r. odbędzie się otwarte spotkanie autorskie kierowane do mieszkańców Gdańska (i nie tylko), połączone z WARSZTATEM Z WOLNOŚCI. Autorka zaprasza każdego zainteresowanego pozostawieniem swojego rysunkowego komunikatu, znaku, zdania dot. wolności do Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w niedzielę, 9 stycznia 2022 r. od godz. 12:00 do 14:00.

Autorzy, których prace wejdą do "Kolekcji Wolność", otrzymają certyfikaty i będą prezentowani podczas kolejnych odsłon projektu oraz w social mediach i na stronie katarzynalyszkowska.com.

dowiedz się więcej

Wtorek z socjologią: Identyfikowanie emocji w mediach

Najbliższy "Wtorek z socjologią", który zaplanowano na 11 stycznia na godz. 18:00, poświęcony będzie sposobom pośredniego identyfikowania emocji w mediach.

W przeszłości opisywaniem emocji zajmowali się głównie poeci. Obecnie ta sfera ludzkiego życia jest intensywnie eksplorowana przez naukowców z różnych dziedzin. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika od kilku lat prowadzone są badania emocji przekazywanych w różnych typach mediów. Podczas styczniowego „Wtorku z socjologią” w przystępnej, popularnonaukowej formie zaprezentowane zostaną wyniki badań dotyczących przede wszystkim emocji w głosie i w tekście.

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu (ul. Władysława Łokietka 5) oraz online za pośrednictwem serwisu YouTube. Prezentacja będzie dostępna również po wystąpieniu, warto jednak uczestniczyć w spotkaniu w czasie rzeczywistym, co umożliwi aktywny udział publiczności, również tej zdalnej.

Prosimy o przekazanie informacji o spotkaniu przede wszystkim maturzystom, którzy dzięki uczestnictwu będą mieli możliwość poznania oferty interesujących i perspektywicznych studiów wyższych.

Więcej informacji o wydarzeniu: https://mlynwiedzy.org.pl/wtorki-socjologia-psychologia-umk/

dowiedz się więcej

Noc Biologów na UMK

W piątek 14 stycznia 2022 roku na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK odbędzie się XI ogólnopolska edycja Nocy Biologów.

Proponowany tytuł przewodni nawiązuje do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 6 czerwca 2021 roku na rzecz bioróżnorodności 2030 i brzmi: "Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem".

Ze względu na dynamiczną sytuację epidemiczną naukowcy nie mogą zaprosić Państwa do pracowni na Wydziale. Podobnie jak w poprzedniej edycji obchody Nocy Biologów skupią się w sieci i wszystkie zajęcia odbędą się w formie zdalnej. Pracownicy Wydziału, Doktoranci, Studenci, Koła Naukowe działające na Wydziale oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych przygotowują dla Państwa szereg wykładów, wykładów z pokazami, ciekawych filmów, gier i zabaw oraz konkursów z nagrodami.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie www.nocbiologow.pl

dowiedz się więcej

Wtorek z nauką #8

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza na kolejne spotkanie w ramach "Wtorków z nauką". Wykłady adresowane są do wszystkich osób z UMK zainteresowanych działalnością naukową.

Prelegentami spotkań są nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, różne kierunki drogi naukowej oraz możliwości wsparcia akademickiego w szeroko rozumianym rozwoju. W poprzednim roku akademickim uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wykładach dotyczących m.in. podstaw działalności badawczej, etyki w badaniach naukowych oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.

Najbliższe spotkanie odbędzie się online 18 stycznia 2022 r. o godz. 19:00 na platformie ClickMeeting. Tematem wykładu będzie "Wybrane problemy etyczne końca życia - czy jest tu miejsce na naukę?", a wygłosi go prof. dr hab. Małgorzata Krajnik z Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony do wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację. Spotkanie będzie trwało około 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie uczestnik otrzyma certyfikat.

dowiedz się więcej

Buduj wizerunek i daj się znaleźć

W ramach wydarzenia inauguracyjnego programu LOGOS Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza zaprasza społeczność akademicką UMK na wykład online dotyczący budowania widoczności i wizerunku naukowców, który poprowadzi Natalia Osica. Wykład odbędzie się 20 stycznia 2022 r. o godz. 17:00 za pośrednictwem UMK TV.

Program LOGOS organizowany jest w ramach programu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza". Zakłada on realizację cyklu otwartych szkoleń dla społeczności akademickiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Program skierowany jest przede wszystkim do studentów i doktorantów Uniwersytetu. Poprzez udział w wykładach oraz szkoleniach uczestnicy programu zostaną zapoznani z zasadami planowania i prowadzenia badań naukowych, a także sposobami organizacji kariery naukowej.

Wykład Natalii Osicy poruszy kwestie związane z tym, po co i jak włączyć w ścieżkę kariery naukowej takie działania, jak wystąpienia publiczne, aktywność w mediach społecznościowych czy tworzenie wideo lub podcastów. Po wykładzie będzie możliwość uczestnictwa w otwartych konsultacjach z prelegentką. W celu zapisania się na indywidualne konsultacje należy przesłać wiadomość na adres: badawczydlastudenta@umk.pl. W tytule wiadomości prosimy o wpisanie „LOGOS – indywidualne konsultacje”. W treści należy wskazać swoje imię i nazwisko, kierunek i rok studiów oraz numer telefonu.

Wydarzenie na Facebooku

Transmisja

Natalia Osica - socjolożka wyspecjalizowana w zakresie komunikacji społecznej, założycielka pro science (d. Science PR), pierwszej w Polsce firmy doradczej, która wspiera naukowców, instytuty naukowe i badawcze oraz uczelnie w budowaniu widoczności, wizerunku i relacji z otoczeniem. 

dowiedz się więcej

Z Tytusem przez wszechzbytki - konferencja

Katedra Komunikacji, Mediów i Dziennikarstwa UMK zaprasza na konferencję naukową "Z Tytusem przez wszechzbytki. Konteksty, tropy i motywy w twórczości komiksowej Henryka J. Chmielewskiego". Wydarzenie odbędzie się 20 i 21 stycznia 2022 r. na MS Teams.

22 stycznia 2021 roku zmarł Henryk J. Chmielewski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i nietuzinkowych polskiej sceny komiksowej. Grafik, rysownik, twórca ilustracji książkowych oraz serii komiksowych, a w tym od lat 50. XX wieku o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Były to komiksy odznaczające się nie tylko oryginalnością formy, lecz także ujęciem tematów i sensów, jakie się w nich pojawiały. Zbliżająca się pierwsza rocznica śmierci Papcia Chmiela jest dobrą okazją do przeprowadzenia kompleksowej dyskusji nad obecnością jego twórczości w polskiej kulturze popularnej, a także wielowątkowości poruszanych przez niego tematów.

Ważne informacje:

  • Program konferencji
  • Link do spotkania: https://teams.microsoft.com/.../19.../conversations...
  • Kod do spotkania: ztiiv4k
dowiedz się więcej

Styczniowy Slam Poetycki

Styczniowy Slam Poetycki odbędzie się 24 stycznia 2022 r. na małej scenie Od Nowy. Miłośnicy poezji spotkają się jak zwykle o godz. 20:00.

Organizatorzy zapraszają do występowania, czytania wierszy, głosowania, komentowania, oklaskiwania - uczestniczenia jak kto potrafi. Do wygrania będzie jak zawsze stówka w banknocie oraz Kubeczek Obfitości od publiczności. Uwaga! Od tego slamu rozpoczynają się eliminacje do Mistrzostw.

Regulamin przebiegu slamu dostępny na: https://www.facebook.com/SLAM-OD-NOWA-723696877721972

Zasady uczestnictwa w wydarzeniu:

  1. Uczestnicy proszeni są o wcześniejsze zapisy (wystarczy napisać wiadomość na Facebooku) oraz o odhaczenie się na liście po przybyciu do Od Nowy;
  2. Organizatorzy wpuszczają 30% publiczności, reszta wchodzi wyłącznie po okazaniu certyfikatu covidowego;
  3. Przy rezerwacjach organizatorzy będą pytać o certyfikaty i o konkretną liczbę osób dla których rezerwowany jest stolik.
dowiedz się więcej

Pandemia COVID a dyskryminacja

Sojusz YUFE zaprasza na kolejny wykład z cyklu "Diversity and Inclusivity".

Podczas najbliższego spotkania, które odbędzie się 25 stycznia o godz. 15:00, omawiane będą wytyczne Rady Europy dotyczące przestrzegania równości oraz ochrony przed dyskryminacją i nienawiścią podczas pandemii COVID-19 i podobnych kryzysów w przyszłości.

Wykład poprowadzi Triantafillos Loukarelis – Przewodniczący Komitetu Sterującego ds. Różnorodności, Inkluzywności i Przeciwdziałania Dyskryminacji (CDADI) Rady Europy oraz Direttore Generale, Presidenza del Consiglio dei Ministri, Dipartimento per le Pari Opportunità, UNAR – Ufficio Nazionale Antidication Razziali).

Abstrakt: Wybuch pandemii COVID-19 w 2020 r. i jej skutki społeczno-gospodarcze szczególnie dotkliwie uderzyły w osoby należące do niektórych grup w całej Europie. Dbanie o równość oraz ochrona przed dyskryminacją i nienawiścią podczas pandemii, a także innych tego typu kryzysów, to kluczowe aspekty, a ważną rolę odgrywają władze centralne, regionalne i lokalne, a także krajowe instytucje praw człowieka i organy ds. równości. Kryzys często uwidacznia długotrwałe nierówności, które istniały już przed jego wybuchem. Instytucje na wszystkich poziomach powinny wyeliminować strukturalne nierówności i niedogodności, aby zwiększyć gotowość na przyszłe kryzysy.

Grupa docelowa: wykład otwarty dla wszystkich;

Data i godzina (CET): 25 stycznia 2022 r, godz. 15.00;

Język: angielski;

Termin rejestracji: 24 stycznia 2022;

Link do rejestracji: https://essex-university.zoom.us/webinar/register/WN_a4TlrM9sTr-qx549svVJ5w

 

dowiedz się więcej

Jak tworzyć sztukę publiczną, która działa?

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu, Instytut Nauk o Kulturze zaprasza na seminarium pt. "Fenomen Galerii Rusz, czyli jak tworzyć sztukę publiczną, która działa", które odbędzie się dnia 25 stycznia 2022 r. o godz. 17:00. Spotkanie odbędzie się w formie on-line (MS Teams).

Gościem specjalnym seminarium będzie Galeria Rusz, czyli damsko-męski duet (Joanna Górska i Rafał Góralski). Artyści opowiedzą o historii Galerii Rusz, o swoich działaniach i strategiach, o motywach i zaangażowaniu własnych prac w to, co dzieje się dookoła nas. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych obecnością sztuki w przestrzeni publicznej oraz związkami sztuki i antropologii kulturowej, jako możliwymi wspólnymi obszarami działań i badań. Spotkanie odbędzie się w ramach Otwartych Seminariów Antropologicznych organizowanych przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej. Seminarium poprowadzi dr Maja Dobiasz-Krysiak.

Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3a80f492753d45407aa8b5479006bd37de%40thread.tacv2/1638786166442?context=%7b%22Tid%22%3a%22e80a627f-ef94-4aa9-82d6-c7ec9cfca324%22%2c%22Oid%22%3a%22365f6b8d-7000-440d-b715-1ac750023abd%22%7d

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Medyczna Środa: Internet jako źródło informacji medycznej

26 stycznia 2022 r. w ramach cyklu "Medyczna Środa" dr hab. Marek Foksiński, prof. UMK z Wydziału Farmaceutycznego UMK wygłosi wykład pt. "Internet jako źródło informacji medycznej - zagrożenia i konsekwencje".

Wykład w formie stacjonarnej odbędzie się wyjątkowo na wystawie Rzeka w głównym budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. Władysława Łokietka 5), początek o godz. 18:00. Wstęp jest wolny. Z uwagi na reżim sanitarny liczba miejsc jest ograniczona.

Wystąpienia będzie można obejrzeć również zdalnie - za pośrednictwem kanału Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" na YouTube. Link do transmisji: https://youtu.be/2t30n83Wk0s

dowiedz się więcej

Spotkanie wokół Polskiej Misji Historycznej

Polska Misja Historyczna rozpoczyna nowy cykl spotkań (online, w języku polskim) z polskimi naukowcami, którzy prowadzili w ostatnim czasie badania naukowe w Würzburgu. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 27 stycznia 2022 r. o godz. 19:00.

Podczas spotkania czworo naukowców opowie o realizowanych podczas pobytu badawczego w Würzburgu projektach:

  • mgr Alicja Grabowska-Lysenko (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu): Kult relikwii w kościele św. Jana w Toruniu w XVII wieku: uwagi o nowo odkrytym zbiorze relikwii;
  • dr Przemysław Waszak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu): Prawo sztuki, zasada artysty, imperatyw naukowca. Prawo ramy i jego szeroka recepcja w polskiej literaturze naukowej z zakresu historii sztuki;
  • dr hab. Mariusz Sawicki (Uniwersytet Opolski): Książę biskup Würzburga Johann Philipp von Schönborn w polityce Francji i Anglii w XVII wieku;
  • dr Aleksandra Ziober (Uniwersytet Wrocławski): Podróże edukacyjne elit dawnej Rzeczypospolitej do Bawarii od XVI do XVIII wieku.

Spotkanie odbędzie się online (zoom). Obowiązuje rejestracja, gdzie należy podać swoje imię i nazwisko.

Link do spotkania: https://uni-wuerzburg.zoom.us/j/94415071753?pwd=bnpMckswM2w1RE5lOGcrOXJWZmZYdz09

Informacje o spotkaniach na stronie Misji

dowiedz się więcej

Tydzień Filmu Niemieckiego

28 stycznia w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" rozpocznie się Tydzień Filmu Niemieckiego. Festiwal potrwa do 3 lutego.

Podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego 2022 widzowie będą mogli zobaczyć najciekawsze niemieckie produkcje filmowe, które zagościły nie tylko na ekranach kin naszego zachodniego sąsiada, ale i na międzynarodowych festiwalach. Po filmach w dniach 1-3 lutego planowane są krótkie dyskusje z udziałem zaproszonych ekspertów-naukowców z różnych ośrodków akademickich w Polsce.

Głównym organizatorem inicjatywy, która od wielu lat odbywa się corocznie w większych miastach Polski, jest Goethe-Institut. Współorganizatorami i partnerami pierwszej edycji tego wydarzenia w Toruniu są Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu, Katedra Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX-XXI wieku UMK oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Bilety w cenie 14 zł (bilet normalny) i 12 zł (bilet ulgowy) można nabyć np. na stronie CSW w Toruniu.

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa warunkiem uczestnictwa jest ważny paszport "covidowy" bądź świadectwo przebycia choroby COVID-19.

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.