Wydarzenia: Grudzień 2021

dowiedz się więcej

20. urodziny Programu "Absolwent UMK"

Program "Absolwent UMK" został powołany do życia 19 lutego 2001 przy okazji rocznicy urodzin Patrona naszej Uczelni. Od 20 lat działamy na rzecz środowiska absolwenckiego.   Z okazji okrągłego jubileuszu Program Absolwent przygotował kilka akcji i atrakcji, którymi będzie dzielić się na swojej stronie oraz w tym wydarzeniu w ciągu całego roku 2021. Zachęcamy do przyłączania się do wspólnego świętowania!   Wydarzenia jublileuszowe AKTYWNE

 • Konkurs literacki "Fabulae de futuris" (do 31.03.2021)
NADCHODZĄCE
 • Fotozabawa "Nic nie UMKnie" (19-28.02.2021)

 

Program "Absolwent UMK" w internecie:

 • Strona Programu
 • Strona Facebookowa
 • Wydarzenie

dowiedz się więcej

Wygraj Nanopolis dla siebie i wskazanej szkoły!

"Nanopolis" to interaktywna książka popularnonaukowa dla dzieci, wydana z myślą o dzieciach wychowanków Uczelni, z okazji 20-lecia Programu “Absolwent UMK”. Bohaterowie książki to edukusy – niezwykłe stworki, które powstały na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i szukają przygód w świecie nauki.

Książki nie można kupić, ale można ją wygrać w konkursach! Aktualnie można wziąć udział w dwóch z nich:

 • Konkurs „Nanopolis: Futuro” trwa od 6 do 30 listopada. Zadaniem uczestników jest opisanie tego, co chcieliby, aby robiły roboty przyszłości. Krótki tekst o objętości nie więcej niż 500 znaków należy przesłać poprzez formularz zgłoszeniowy.
 • W konkursie na rzecz szkół mogą wziąć udział tylko osoby posiadające Kartę Absolwenta UMK. Uczestnik zgłasza szkołę podstawową, która ma otrzymać dwa egzemplarze książki „Nanopolis. Uniwersum przez lupę” z przeznaczeniem na nagrody dla najzdolniejszych uczniów. Na ten cel przeznaczamy 300 książek. Dodatkowo wśród zgłoszeń Jury wybierze 10 najlepszych odpowiedzi na zadanie konkursowe – ich autorzy otrzymają egzemplarz „Nanopolis” i bawełnianą torbę z Mikołajem Kopernikiem dla siebie. Konkurs dla szkół trwa do 5 grudnia 2021 r.

Harmonogram konkursów:

 • Nanopolis: Schola, 06.11 – 05.12.2021
 • Nanopolis: Futuro, 06.11.2021 – 30.11.2021
 • Nanopolis: Verbo, 06.12.2021 – 31.12.2021
 • Nanopolis: Eksperimento, 06.01.2022 – 31.01.2022
 • Nanopolis: Floro, 06.02.2022 – 28.02.2022
 • Nanopolis na TFNiS, kwiecień 2022

Regulaminy i formularze konkursowe znajdują się na stronie https://absolwent.umk.pl/dzieci-kopernika/nanopolis/konkurs/. Więcej na temat książki: https://absolwent.umk.pl/dzieci-kopernika/nanopolis/.

dowiedz się więcej

Kolejna edycja Legii Akademickiej na UMK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, wzorem lat ubiegłych, zamierza przystąpić do kolejnej edycji programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów w ramach Legii Akademickiej. Na szkolenie mogą zapisać się studenci (studiów I stopnia, studiów II stopnia, jednolitych studiów magisterskich) dowolnego roku studiów, którzy posiadają obywatelstwo polskie.

Od 22 listopada 2021 r. na stronie USOSweb (Rejestracja na zajęcia Legii Akademickiej) można zapisać się na szkolenie teoretyczne w programie Legii Akademickiej. Zapisy potrwają do 20 grudnia 2021 r.

Równocześnie konieczne jest złożenie wypełnionego i podpisanego wniosku. Wniosek można złożyć osobiście w Dziekanacie Wydziału Nauk Historycznych UMK (87-100 Toruń, ul. Bojarskiego 1, pokój C 0.23 – w godzinach pracy Dziekanatu) lub przesłać w formie skanu do pani Małgorzaty Lewandowskiej (gosialm@umk.pl, Dziekanat WNH UMK). Wnioski będą przyjmowane do 20 grudnia 2021 r. W przypadku przekroczenia limitu miejsc, o przyjęciu do programu decydować będzie data złożenia (przesłania) wniosku.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Ślad - wystawa prac plastycznych

22 listopada o godz. 19:15 w Galerii na antresoli, która mieści się w przestrzeniach pracowni witrażu Wydziału Sztuk Pięknych, odbędzie się wernisaż wystawy prac plastycznych Mirosława Kocoła. Wystawa będzie czynna od 22 listopada do 17 grudnia 2021 r. i można ją oglądać w godzinach otwarcia pracowni witrażu.

Mirosław Kocoł urodził się w 1951 roku. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z grafiki w pracowni prof. Marii Pokorskiej uzyskał w 1986 roku. Podczas studiów pod kierownictwem prof. Andrzeja Wojciechowskiego wraz z grupą studentów Wydziału Sztuk Pięknych, prowadził zajęcia plastyczne z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Po studiach uczestniczył w niezależnym ruchu artystycznym w Przemyślu: współorganizował Wystawy Niezależne w 1986 i 1987 roku, współredagował pisma artystyczno-literackie „Strych Kulturalny” i „Spojrzenia Przemyskie” oraz był jednym z założycieli Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego. Po powrocie do Torunia, w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej i Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych stworzył w 1993 roku pracownię grafiki warsztatowej. W latach 1996-2003 prowadził zajęcia dydaktyczne ze studentami w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z przedmiotu "Terapia przez twórczość" oraz "Terapeutyczna pracownia grafiki". W okresie od 1995 do 2000, współpracował z Działem Wydawnictw Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wykonując projekty graficzne do publikacji naukowych. Od 1993 roku był też współorganizatorem kilkudziesięciu wystaw twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych w kraju i zagranicą. Obecnie pracuje jako terapeuta w Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Toruniu. Uczestniczył w wielu wystawach prezentując własną twórczość, jedną z ostatnich była wystawa pt. "Znaki Apokalipsy" prezentowana latem 2020 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

dowiedz się więcej

YUFE o dobrostanie pracowników

YUFE zaprasza na sesję wirtualnych spotkań poświęconych "Employees' Wellbeing", które odbędą się 1,2 i 3 grudnia. Pełny program dostępny jest tutaj.

Wydarzenie przygotowano z myślą o osobach pracujących na uniwersytetach. Sesja organizowana jest w ramach YUFE Academy, której tematem przewodnim w tegorocznej edycji jest dobrostan obywateli.

Tematy, które zostaną poruszone w dniach 1 i 2 grudnia 2021 r., to:

- Uczynienie Uniwersytetu w Antwerpii atrakcyjnym miejscem do pracy;
- Wspieranie naukowczyń i naukowców na początku kariery na poziomie instytutu - przed, w trakcie i po pandemii;
- Strategie zdrowia psychicznego dla osób pracujących;
- Praktyki promujące równowagę między życiem zawodowym a prywatnym;
- Jak pracujemy w Essex: rozwijanie ludzi w celu wspierania realizacji naszych strategicznych ambicji;
- Warsztat dotyczący powrotu do zdrowia;
- Mindfulness w pracy: dobre samopoczucie osób pracujących;
- Zdrowie osób pracujących w trzecim tysiącleciu;
- Dobre samopoczucie osób studiujących i pracujących na UMK oraz ich wspieranie przez Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego;
- Pomiar dobrego samopoczucia;
- Praca w wielu lokalizacjach na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii.

3 grudnia odbędzie się spotkanie Okrągłego Stołu Dobrostanu Pracowników. Celem tego wydarzenia jest podzielenie się dobrymi praktykami partnerskich uczelni, aby dostarczyć inspiracji i porad innym uniwersytetom.

Aby uzyskać więcej szczegółów, prosimy zapoznać się z kalendarzem wydarzeń lub odwiedzić stronę internetową YUFE i skorzystać z linku do rejestracji na wydarzenia.

dowiedz się więcej

Wsparcie dla osób w kryzysie

Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego UMK zaprasza wszystkich pracowników, doktorantów i studentów UMK na spotkanie na temat „Od myśli do próby samobójczej – co mogę zrobić, jak mogę pomóc?”.

Spotkanie odbędzie się online na platformie MS Teams 1 grudnia 2021 roku w godzinach 17:00-19:00 i poprowadzi je mgr Barbara Lorek z Uniwersyteckiego Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego.

W trakcie spotkania psycholog poruszy następujące zagadnienia:

 • symptomy, które pozwolą rozpoznać, że ktoś myśli o samobójstwie lub chce podjąć próbę odebrania sobie życia;
 • samookaleczenia jako sytuacje, które często mają miejsce i których nie można lekceważyć;
 • co może zrobić nauczyciel akademicki lub doktorant w sytuacji otrzymania informacji o chęci odebrania sobie życia przez studenta;
 • co może zrobić pracownik Uczelni nie będący nauczycielem akademickim (np. pracując w dziekanacie lub w akademiku) otrzymując informacje o chęci odebrania sobie życia przez studenta/doktoranta;
 • co może zrobić student, gdy kolega/koleżanka myśli lub chce popełnić samobójstwo;
 • co może zrobić każdy z nas i jak się zachować, jeśli taka sytuacja ma miejsce w naszych rodzinach lub wśród osób nam bliskich.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Kompetencje przyszłości a doświadczenia pandemiczne - webinarium

Warszawski Instytut Bankowości zaprasza do udziału w webinarium "Kompetencje przyszłości studentów a doświadczenia pandemii". Wydarzenie odbędzie się 2 grudnia 2021 roku w godzinach 10:00-14:30 w formule online. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Podczas webinarium zorganizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości w ramach projektu "Aktywny Student", uczestnicy będą mieli możliwość wysłuchać zarówno indywidualnych wystąpień ekspertów, jak i wziąć aktywny udział w debatach przedstawicieli kluczowych grup środowiska akademickiego.

Zaproszeni eksperci przedstawią perspektywę szkolnictwa wyższego w Europie, rozwiązania dot. kształtowania kompetencji przyszłości w dzisiejszym świecie, a także wyzwania, zagrożenia i szanse stojące przed polskimi uczelniami i gospodarką. Przedstawiciele rektorów, wykładowców oraz studentów podejmą dyskusję na tematy kluczowe dla poszczególnych grup odbiorców. Rektorzy pochylą się nad systemowymi rozwiązaniami dot. kształcenia młodych ludzi na potrzeby nauki, gospodarki i społeczeństwa. Wykładowcy zastanowią się nad wykorzystaniem szans, jakie daje kształcenie zdalne oraz rozwiązaniami, które mogą zminimalizować negatywny wpływ tej formy nauczania. Przedstawiciele studentów porozmawiają o studentach i studiach przyszłości pod kątem szans i ograniczeń, jakie można zdefiniować dzięki doświadczeniom studiowania w dobie koronawirusa.

Webinarium organizowane jest pod patronatem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, współorganizatorem jest Parlament Studentów RP. Partnerami wydarzenia są Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze oraz Program Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, rejestracja trwa do 1 grudnia 2021 roku włącznie.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Sztuka Natury

Już po raz czternasty Toruń stanie się stolicą polskiego filmu i fotografii przyrodniczej. Od 3 do 5 grudnia potrwa Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".

Ta cykliczna impreza jest organizowana przez Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział w Toruniu. Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu jest dr hab. Adam Adamski, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych. Organizatorów wspiera liczne grono Współorganizatorów, Patronów oraz Mecenas Festiwalu - Firma Sony. 

W czasie trwania imprezy odbędą się wernisaże pięciu wystaw fotograficznych. Wydział Sztuk Pięknych przygotował wystawę "Inspiracje 2021", której kuratorem jest dr hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK. Oprócz wernisaży odbędą się spotkania z Gośćmi Festiwalu z kraju i z zagranicy.

Program festiwalu

Facebook

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.