Wydarzenia: Grudzień 2021

dowiedz się więcej

20. urodziny Programu "Absolwent UMK"

Program "Absolwent UMK" został powołany do życia 19 lutego 2001 przy okazji rocznicy urodzin Patrona naszej Uczelni. Od 20 lat działamy na rzecz środowiska absolwenckiego.   Z okazji okrągłego jubileuszu Program Absolwent przygotował kilka akcji i atrakcji, którymi będzie dzielić się na swojej stronie oraz w tym wydarzeniu w ciągu całego roku 2021. Zachęcamy do przyłączania się do wspólnego świętowania!   Wydarzenia jublileuszowe AKTYWNE

  • Konkurs literacki "Fabulae de futuris" (do 31.03.2021)
NADCHODZĄCE
  • Fotozabawa "Nic nie UMKnie" (19-28.02.2021)

 

Program "Absolwent UMK" w internecie:

  • Strona Programu
  • Strona Facebookowa
  • Wydarzenie

dowiedz się więcej

Wygraj Nanopolis dla siebie i wskazanej szkoły!

"Nanopolis" to interaktywna książka popularnonaukowa dla dzieci, wydana z myślą o dzieciach wychowanków Uczelni, z okazji 20-lecia Programu “Absolwent UMK”. Bohaterowie książki to edukusy – niezwykłe stworki, które powstały na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i szukają przygód w świecie nauki.

Książki nie można kupić, ale można ją wygrać w konkursach! Aktualnie można wziąć udział w dwóch z nich:

  • Konkurs „Nanopolis: Futuro” trwa od 6 do 30 listopada. Zadaniem uczestników jest opisanie tego, co chcieliby, aby robiły roboty przyszłości. Krótki tekst o objętości nie więcej niż 500 znaków należy przesłać poprzez formularz zgłoszeniowy.
  • W konkursie na rzecz szkół mogą wziąć udział tylko osoby posiadające Kartę Absolwenta UMK. Uczestnik zgłasza szkołę podstawową, która ma otrzymać dwa egzemplarze książki „Nanopolis. Uniwersum przez lupę” z przeznaczeniem na nagrody dla najzdolniejszych uczniów. Na ten cel przeznaczamy 300 książek. Dodatkowo wśród zgłoszeń Jury wybierze 10 najlepszych odpowiedzi na zadanie konkursowe – ich autorzy otrzymają egzemplarz „Nanopolis” i bawełnianą torbę z Mikołajem Kopernikiem dla siebie. Konkurs dla szkół trwa do 5 grudnia 2021 r.

Harmonogram konkursów:

  • Nanopolis: Schola, 06.11 – 05.12.2021
  • Nanopolis: Futuro, 06.11.2021 – 30.11.2021
  • Nanopolis: Verbo, 06.12.2021 – 31.12.2021
  • Nanopolis: Eksperimento, 06.01.2022 – 31.01.2022
  • Nanopolis: Floro, 06.02.2022 – 28.02.2022
  • Nanopolis na TFNiS, kwiecień 2022

Regulaminy i formularze konkursowe znajdują się na stronie https://absolwent.umk.pl/dzieci-kopernika/nanopolis/konkurs/. Więcej na temat książki: https://absolwent.umk.pl/dzieci-kopernika/nanopolis/.

dowiedz się więcej

Kolejna edycja Legii Akademickiej na UMK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, wzorem lat ubiegłych, zamierza przystąpić do kolejnej edycji programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów w ramach Legii Akademickiej. Na szkolenie mogą zapisać się studenci (studiów I stopnia, studiów II stopnia, jednolitych studiów magisterskich) dowolnego roku studiów, którzy posiadają obywatelstwo polskie.

Od 22 listopada 2021 r. na stronie USOSweb (Rejestracja na zajęcia Legii Akademickiej) można zapisać się na szkolenie teoretyczne w programie Legii Akademickiej. Zapisy potrwają do 20 grudnia 2021 r.

Równocześnie konieczne jest złożenie wypełnionego i podpisanego wniosku. Wniosek można złożyć osobiście w Dziekanacie Wydziału Nauk Historycznych UMK (87-100 Toruń, ul. Bojarskiego 1, pokój C 0.23 – w godzinach pracy Dziekanatu) lub przesłać w formie skanu do pani Małgorzaty Lewandowskiej (gosialm@umk.pl, Dziekanat WNH UMK). Wnioski będą przyjmowane do 20 grudnia 2021 r. W przypadku przekroczenia limitu miejsc, o przyjęciu do programu decydować będzie data złożenia (przesłania) wniosku.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Ślad - wystawa prac plastycznych

22 listopada o godz. 19:15 w Galerii na antresoli, która mieści się w przestrzeniach pracowni witrażu Wydziału Sztuk Pięknych, odbędzie się wernisaż wystawy prac plastycznych Mirosława Kocoła. Wystawa będzie czynna od 22 listopada do 17 grudnia 2021 r. i można ją oglądać w godzinach otwarcia pracowni witrażu.

Mirosław Kocoł urodził się w 1951 roku. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z grafiki w pracowni prof. Marii Pokorskiej uzyskał w 1986 roku. Podczas studiów pod kierownictwem prof. Andrzeja Wojciechowskiego wraz z grupą studentów Wydziału Sztuk Pięknych, prowadził zajęcia plastyczne z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Po studiach uczestniczył w niezależnym ruchu artystycznym w Przemyślu: współorganizował Wystawy Niezależne w 1986 i 1987 roku, współredagował pisma artystyczno-literackie „Strych Kulturalny” i „Spojrzenia Przemyskie” oraz był jednym z założycieli Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego. Po powrocie do Torunia, w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej i Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych stworzył w 1993 roku pracownię grafiki warsztatowej. W latach 1996-2003 prowadził zajęcia dydaktyczne ze studentami w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z przedmiotu "Terapia przez twórczość" oraz "Terapeutyczna pracownia grafiki". W okresie od 1995 do 2000, współpracował z Działem Wydawnictw Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wykonując projekty graficzne do publikacji naukowych. Od 1993 roku był też współorganizatorem kilkudziesięciu wystaw twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych w kraju i zagranicą. Obecnie pracuje jako terapeuta w Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Toruniu. Uczestniczył w wielu wystawach prezentując własną twórczość, jedną z ostatnich była wystawa pt. "Znaki Apokalipsy" prezentowana latem 2020 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

dowiedz się więcej

YUFE o dobrostanie pracowników

YUFE zaprasza na sesję wirtualnych spotkań poświęconych "Employees' Wellbeing", które odbędą się 1,2 i 3 grudnia. Pełny program dostępny jest tutaj.

Wydarzenie przygotowano z myślą o osobach pracujących na uniwersytetach. Sesja organizowana jest w ramach YUFE Academy, której tematem przewodnim w tegorocznej edycji jest dobrostan obywateli.

Tematy, które zostaną poruszone w dniach 1 i 2 grudnia 2021 r., to:

- Uczynienie Uniwersytetu w Antwerpii atrakcyjnym miejscem do pracy;
- Wspieranie naukowczyń i naukowców na początku kariery na poziomie instytutu - przed, w trakcie i po pandemii;
- Strategie zdrowia psychicznego dla osób pracujących;
- Praktyki promujące równowagę między życiem zawodowym a prywatnym;
- Jak pracujemy w Essex: rozwijanie ludzi w celu wspierania realizacji naszych strategicznych ambicji;
- Warsztat dotyczący powrotu do zdrowia;
- Mindfulness w pracy: dobre samopoczucie osób pracujących;
- Zdrowie osób pracujących w trzecim tysiącleciu;
- Dobre samopoczucie osób studiujących i pracujących na UMK oraz ich wspieranie przez Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego;
- Pomiar dobrego samopoczucia;
- Praca w wielu lokalizacjach na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii.

3 grudnia odbędzie się spotkanie Okrągłego Stołu Dobrostanu Pracowników. Celem tego wydarzenia jest podzielenie się dobrymi praktykami partnerskich uczelni, aby dostarczyć inspiracji i porad innym uniwersytetom.

Aby uzyskać więcej szczegółów, prosimy zapoznać się z kalendarzem wydarzeń lub odwiedzić stronę internetową YUFE i skorzystać z linku do rejestracji na wydarzenia.

dowiedz się więcej

Wsparcie dla osób w kryzysie

Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego UMK zaprasza wszystkich pracowników, doktorantów i studentów UMK na spotkanie na temat „Od myśli do próby samobójczej – co mogę zrobić, jak mogę pomóc?”.

Spotkanie odbędzie się online na platformie MS Teams 1 grudnia 2021 roku w godzinach 17:00-19:00 i poprowadzi je mgr Barbara Lorek z Uniwersyteckiego Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego.

W trakcie spotkania psycholog poruszy następujące zagadnienia:

  • symptomy, które pozwolą rozpoznać, że ktoś myśli o samobójstwie lub chce podjąć próbę odebrania sobie życia;
  • samookaleczenia jako sytuacje, które często mają miejsce i których nie można lekceważyć;
  • co może zrobić nauczyciel akademicki lub doktorant w sytuacji otrzymania informacji o chęci odebrania sobie życia przez studenta;
  • co może zrobić pracownik Uczelni nie będący nauczycielem akademickim (np. pracując w dziekanacie lub w akademiku) otrzymując informacje o chęci odebrania sobie życia przez studenta/doktoranta;
  • co może zrobić student, gdy kolega/koleżanka myśli lub chce popełnić samobójstwo;
  • co może zrobić każdy z nas i jak się zachować, jeśli taka sytuacja ma miejsce w naszych rodzinach lub wśród osób nam bliskich.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Kompetencje przyszłości a doświadczenia pandemiczne - webinarium

Warszawski Instytut Bankowości zaprasza do udziału w webinarium "Kompetencje przyszłości studentów a doświadczenia pandemii". Wydarzenie odbędzie się 2 grudnia 2021 roku w godzinach 10:00-14:30 w formule online. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Podczas webinarium zorganizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości w ramach projektu "Aktywny Student", uczestnicy będą mieli możliwość wysłuchać zarówno indywidualnych wystąpień ekspertów, jak i wziąć aktywny udział w debatach przedstawicieli kluczowych grup środowiska akademickiego.

Zaproszeni eksperci przedstawią perspektywę szkolnictwa wyższego w Europie, rozwiązania dot. kształtowania kompetencji przyszłości w dzisiejszym świecie, a także wyzwania, zagrożenia i szanse stojące przed polskimi uczelniami i gospodarką. Przedstawiciele rektorów, wykładowców oraz studentów podejmą dyskusję na tematy kluczowe dla poszczególnych grup odbiorców. Rektorzy pochylą się nad systemowymi rozwiązaniami dot. kształcenia młodych ludzi na potrzeby nauki, gospodarki i społeczeństwa. Wykładowcy zastanowią się nad wykorzystaniem szans, jakie daje kształcenie zdalne oraz rozwiązaniami, które mogą zminimalizować negatywny wpływ tej formy nauczania. Przedstawiciele studentów porozmawiają o studentach i studiach przyszłości pod kątem szans i ograniczeń, jakie można zdefiniować dzięki doświadczeniom studiowania w dobie koronawirusa.

Webinarium organizowane jest pod patronatem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, współorganizatorem jest Parlament Studentów RP. Partnerami wydarzenia są Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze oraz Program Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, rejestracja trwa do 1 grudnia 2021 roku włącznie.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Sztuka Natury

Już po raz czternasty Toruń stanie się stolicą polskiego filmu i fotografii przyrodniczej. Od 3 do 5 grudnia potrwa Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".

Ta cykliczna impreza jest organizowana przez Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział w Toruniu. Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu jest dr hab. Adam Adamski, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych. Organizatorów wspiera liczne grono Współorganizatorów, Patronów oraz Mecenas Festiwalu - Firma Sony. 

W czasie trwania imprezy odbędą się wernisaże pięciu wystaw fotograficznych. Wydział Sztuk Pięknych przygotował wystawę "Inspiracje 2021", której kuratorem jest dr hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK. Oprócz wernisaży odbędą się spotkania z Gośćmi Festiwalu z kraju i z zagranicy.

Program festiwalu

Facebook

dowiedz się więcej

Futsal w Toruniu: AZS UMK kontra Futsal Świecie

Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK zaprasza na mecz futsalu AZS UMK Toruń i Futsal Świecie, który będzie rozgrywany 3 grudnia 2021 r. o godz. 17:30 w Hali II UCS UMK przy ul. św. Józefa 17. Wstęp wolny.

Facebook

dowiedz się więcej

Siatkówka kobiet: AZS UMK kontra UKS ZSMS Poznań

Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK zaprasza na mecz siatkarek AZS UMK Toruń i UKS ZSMS Poznań, który będzie rozgrywany 4 grudnia 2021 r. o godz. 18:00 w Hali UCS UMK przy ul. św. Józefa 17. Wstęp wolny.

AZS UMK - siatkarki

Facebook

dowiedz się więcej

Siatkarskie starcie: AZS UMK kontra Anioły Toruń

Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK zaprasza na mecz siatkarzy AZS UMK Toruń i Aniołów Toruń, który będzie rozgrywany 4 grudnia 2021 r. o godz. 15:00 w Hali UCS UMK przy ul. św. Józefa 17. Wstęp wolny.

AZS UMK Toruń - siatkarze

Facebook

dowiedz się więcej

XVIII Towarzyski Turniej Brydżowy Par na UMK

Towarzyski Turniej Brydżowy Par organizowany jest przez Program "Absolwent UMK" przy współpracy z Fundacją Amicus Universitatis Nicolai Copernici.

Zgłoszenia przyjmowane są parami. Co najmniej jedna osoba z pary musi posiadać Kartę Absolwenta UMK, legitymację studenta UMK lub ucznia Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Mikołajkowy Jarmark Pracy

Biuro Karier zaprasza na Mikołajkowy Jarmark Praktyki i Pracy 2021, który potrwa od 6 do 16 grudnia. Stoiska informacyjne będzie można odwiedzać między 9:00 a 15:00.

Program spotkań z przedstawicielami firm

dowiedz się więcej

"Droga do sztuki" - wernisaż

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza na wystawę "Droga do sztuki" poświęconą Edwardowi Kwiatkowskiemu z okazji jego 50. rocznicy śmierci. Wernisaż odbędzie się w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w dniu 6 grudnia 2021 r. o godz. 14:00. Wystawa będzie czynna do  14 stycznia 2022 r.

Pracownia Witrażu na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika powstała w 1949 roku. Przyczynił się do tego wybitny toruński witrażysta Edward Kwiatkowski - autor pierwszego powojennego witrażu do kościoła farnego śś. Janów w Toruniu (obecnie katedry). Edward Kwiatkowski był nie tylko projektantem i twórcą witraży, ale również wybitnym specjalistą w dziedzinie konserwacji witrażu. Przez jego ręce przeszły niemal wszystkie ważniejsze zespoły zabytkowych witraży w Polsce.

dowiedz się więcej

Grudniowy slam poetycki w Od Nowie

6 grudnia odbędzie się grudniowy slam poetycki. Uczestnicy będą celebrować to wydarzenie od godziny 20:00 na małej scenie w klubie Od Nowa. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy czynni i bierni miłośnicy poezji.

Slam poetycki to nieposkromiona hybryda poezji i performance'u, krwiste igrzyska żywej liryki czy też epicki pojedynek poetycki. Udział w nim może wziąć każdy śmiałek, który w szaleństwie swym obwołał się poetą i jeszcze się tego nie wstydzi.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Dni Praktyki dla Logistyki

Koło Naukowe Logistyki LOGITOR, działające na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, zaprasza do udziału w wydarzeniu pt. "Dni Praktyki dla Logistyki".

Inicjatywa "Dni Praktyki dla Logistyki" kierowana jest dla Studentów I i II stopnia, chcących poszerzyć swoją wiedzę o praktyczne aspekty odnoszące się do obsługi logistycznej współczesnych procesów gospodarczych.

Prelegenci występujący podczas webinarium to reprezentanci wiodących przedsiębiorstw z "sektora TSL", którzy dzielą się swym doświadczeniem i prezentowanymi case study. "Dni Praktyki dla Logistyki" to dla wszystkich uczestników wydarzenia doskonała okazja do czerpania wiedzy od przedstawicieli praktyki gospodarczej.

Spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2021 r. w godz. 13:00-14:30 na platformie MS Teams.

Szczegółowe informacje na  facebook: https://www.facebook.com/knllogitor oraz www.logitor.umk.pl

dowiedz się więcej

Międzynarodowe Seminarium Genologiczne

Katedra Teorii Literatury i Komparatystyki UMK, we współpracy z Instytutem Literatury Światowej Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie i Uralskim Uniwersytetem Federalnym w Jekaterynburgu, zapraszają na spotkanie w ramach Międzynarodowego Seminarium Genologicznego "Teorie i praktyki gatunku w ujęciu komparatystycznym". Spotkanie odbędzie się we wtorek, 7 grudnia 2021 r., o godzinie 13:00 na platformie Zoom.

Wykład w języku polskim pod tytułem "Prywatyzacja gatunku w polskiej poezji przełomu XX i XXI wieku. Umieranka (Krystyny Lars), madrygał (Adriany Szymańskiej), makatka (Adama Ziemianina), postscriptum (Andrzeja Szuby)" wygłosi dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar, prof. UP. Po wykładzie odbędzie się dyskusja w języku polskim i rosyjskim.

Link do spotkania: Join Zoom Meeting
Meeting ID: 930 5741 7786
Passcode: 078794

dowiedz się więcej

Kawa z biznesem

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zaprasza na nowy cykl webinariów "Kawa z biznesem". Gościem pierwszego spotkania będzie Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce.

Kawa z biznesem to nowy cykl webinariów, skierowany do przedsiębiorców, studentów i wszystkich zainteresowanych kwestiami związanymi z szeroko pojętym biznesem. Tematem najbliższego webinarium będzie "Od spadku popytu do szoków podażowych – trudności przy wychodzeniu z pandemicznej zapaści gospodarczej". Wydarzenie organizowane jest w ramach trwającego na WNEiZ UMK Festiwalu Ekonomisty.

Transmisja dostępna będzie w tym miejscu i rozpocznie się 8 grudnia 2021 roku o godzinie 9:40. Organizatorzy nie wymagają uprzedniej rejestracji uczestników.

W trakcie spotkania omówione zostaną następujące zagadnienia:

  • Które gospodarki najszybciej wychodzą z pandemicznej recesji?
  • Globalne trendy – wzrost cen surowców, ograniczenia podażowe
  • Perspektywy polskiej gospodarki
  • Jak bardzo wzrośnie inflacja?
  • Sytuacja płynnościowa przedsiębiorstw w Polsce
  • Oceny ryzyka krajów i sektorów

Więcej informacji

dowiedz się więcej

III Polska Konferencja Pamięcioznawcza

Pracownia Badań nad Pamięcią Zbiorową w Postkomunistycznej Europie POSTCOMER oraz Polish Memory Studies Group Grupa regionalna Memory Studies Association mają zaszczyt zaprosić do udziału w III Polskiej Konferencji Pamięcioznawczej - Studia nad (post)pamięcią o/w Europie Środkowo-Wschodniej. Konferencja będzie się odbywać w formie zdalnej.

Konferencja odbędzie się w dniach 9-10 grudnia 2021 r. Udział w niej jest bezpłatny.

Komitet Organizacyjny Konferencji:

  • dr Joanna Antoniak (UMK)
  • dr Kamilla Biskupska (Uniwersytet Opolski)
  • dr hab. Dariusz Brzostek, prof. UMK
  • dr hab. Agata Domachowska, prof. UMK
  • dr hab. Michał Głuszkowski, prof. UMK
dowiedz się więcej

Śniadanie biznesowe z ekonomistami

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Śniadanie biznesowe z WNEiZ.

Tym razem tematem wydarzenia będzie "Kreatywność w biznesie".

  • Brakuje Ci pomysłów na nowe projekty?
  • Nie masz wystarczającej wyobraźni, aby stworzyć logo?
  • Konkurencja przyciąga więcej klientów nowościami?
  • Jak wybić się na tle konkurencji?

Między innymi na te i inne pytania poznasz odpowiedź w trakcie spotkania!

Celem "Śniadania Biznesowego" jest wymiana wiedzy i doświadczeń biznesowych z praktykami biznesu, a także pracownikami Uniwersytetu. Wydarzenie odbędzie się w formie zdalnej. Transmisja odbędzie się za pośrednictwem fanpage Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Czwartkowe Kolokwium Fizyczne

9 grudnia 2021 roku o godzinie 12:30 na platformie internetowej Cisco Webex dr hab. Piotr Żuchowski, prof. UMK (Instytut Fizyki, UMK) wygłosi wykład pt. "Accurate description of interactions of atoms and molecules. State of the art and  challenges, applications in the quantum scattering theory".

Organizatorem Kolokwium Czwartkowego jest Instytut Fizyki UMK w Toruniu.

Link do wykładu: https://fizyka-umk.webex.com/fizyka-umk/j.php?MTID=mf8148d5c11a95732ab817221306ddd89 (numer spotkania (kod dostępu): 2731 647 6186, hasło spotkania: CKFP).

Więcej informacji

dowiedz się więcej

"Któż jest najpiękniejszy w świecie?"

"Któż jest najpiękniejszy w świecie?": żydowski konkurs piękności w międzywojennej Polsce - to tytuł wykładu, na który 13 grudnia zaprasza Wydział Nauk Historycznych. Wygłosi go dr Emma Zohar - badaczka goszcząca na UMK w Toruniu w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Wykład rozpocznie się o godz. 17.00 w sali Rady Wydziału Nauk Historycznych (C.0.39) Collegium Humanisticum. Prelekcja odbędzie się w języku angielskim i będzie transmitowana on-line.

Abstrakt wystąpienia: W 1929 r. polsko-żydowski dziennik „Nasz Przegląd” ogłosił konkurs Miss Judea – konkurs piękności wyłącznie dla Żydówek. Rok później ukazujący się w jidysz dziennik „Unzer Express” ogłosił kolejny, podobny konkurs. Nadchodzący wykład poświęcony będzie przede wszystkim dwóm zagadnieniom związanym z żydowskimi konkursami piękności w międzywojennej Polsce. Po pierwsze, używając metod ilościowych, badaczka będzie dążyć do odkrycia estetyki i elementów mody charakterystycznych dla wyglądu typowej młodej żydowskiej kobiety. Druga część wykładu poświęcona będzie burzliwym dyskusjom, jakie urosły wokół konkursu zarówno wśród społeczności żydowskiej w Polsce, jak i w innych społecznościach żydowskich za granicą.

Więcej szczegółów

dowiedz się więcej

Płeć, emocje i pisarstwo żydowskie

Wydział Nauk Historycznych zaprasza na wykład"Płeć, emocje, pisarstwo", który gościnnie wygłosi dr Emma Zohar, wizytująca UMK w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Prelekcja odbędzie się 14 grudnia o godz. 17.00 w sali Rady Wydziału Nauk Historycznych (C.0.39) Collegium Humanisticum. Wykład będzie prowadzony w języku angielskim, będzie również transmitowany on-line.

Bina Garncarska-Kadary, Esther Rosenthal-Schneiderman i Lea Chamilewski, trzy młode żydowskie socjalistyczne aktywistki międzywojennej Polski, opublikowały swoje wspomnienia w Izraelu. Ich historie mają wiele wspólnego, lecz także się różnią. W swoim wykładzie dr Emma Zohar skupi się na emocjach, jakie autorki wyrażały poprzez swoje pisarstwo, z naciskiem na ich własne przeżycia.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Wtorek z socjologią

Instytut Socjologii zaprasza 14 grudnia o godz. 18:00 na wykład online "Nieoczywiste przemiany kibicowania okiem socjologa", który wygłosi dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK. Wykład odbędzie się w ramach cyklu "Wtorek z socjologią".

Podczas transmisji wykładu będzie dostępny chat, na którym będzie można zadawać pytania prowadzącemu.

Transmisja wykładu

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Lokalna żywność w Toruniu i Bydgoszczy

10 grudnia o godzinie 9:00 zostanie otwarte przedświąteczne okienko zakupowe. Produkty od lokalnych rolników i producentów można będzie zamawiać do 15 grudnia, do godziny 12:00. Odbiór zamówień, oprócz trzech lokalizacji na terenie Torunia, będzie możliwy również w Bydgoszczy.

Sklep internetowy Lokalna Żywność powstał w ramach kujawsko-pomorskiego pilotażu programu Krótkiego Łańcucha Żywności, którego UMK jest partnerem. Podczas comiesięcznych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od rolników z regionu. W ofercie są zarówno warzywa i owoce, jak i sery oraz przetwory i wędliny, produkowane z własnych surowców. Na stronie znajdują się nie tylko opisy produktów, ale także informacje o producentach. Oprócz dużej oferty przetworów warzywnych, owocowych i mięsnych, w asortymencie znajdują się również świeże owoce i warzywa (np. buraki, gruszki i marchew) oraz oleje, BIO mąki, zioła i chleby. W ofercie można znaleźć produkty, które mogą zagościć na świątecznych stołach, jak i zestawy prezentowe oferowane przez wytwórców. Wśród nowości są m.in. sałatki śledziowe, smażony ser i kozi camembert. Producenci przypominają, że niektóre produkty występują w niewielkiej ilości.

Zamówienia będzie można odbierać 20 grudnia w Auli UMK (w godz 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Dzięki prężnej współpracy dostawy będą możliwe również na terenie Bydgoszczy. Mieszkańcy będą mogli odebrać paczki z zamówionymi produktami przy ul. Jagiellońskiej 15, budynek F, w portierni Collegium Medicum UMK w godzinach 15:00-17:00. Klienci mogą skorzystać z parkingu CM UMK.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Medyczna Środa: fakty i mity dotyczące testów na koronawirusa

15 grudnia 2021 r. o godz. 18:00 odbędzie się kolejny wykład z cyklu "Medycze Środy". Wykład pt. "Diabeł tkwi w szczegółach, czyli fakty i mity dotyczące testów na koronawirusa" poprowadzi prof. dr hab. Tomasz Grzybowski z Wydziału Lekarskiego CM UMK.

Transmisja wykładu będzie dostępna na kanale Collegium Medicum na platformie YouTube.

Cykl wykładów popularnonaukowych "Medyczna Środa" to 45-minutowe wykłady z dyskusją. Udział w wydarzeniu nie wymaga konieczności tworzenia konta czy rejestracji, a wykładu może wysłuchać każdy zainteresowany. Transmisje są i będą dostępne na oficjalnym kanale Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu w serwisie YouTube.

dowiedz się więcej

Staropolska uczta. Organizacja, spektakl i władza

Studenckie Koło Naukowe Historyków im. Karola Górskiego zaprasza na wykład pt. "Staropolska uczta. Organizacja, spektakl i władza", który wygłosi dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK z Wydziału Nauk Historycznych. Wykład odbędzie się 16 grudnia o godz. 15:00.

Transmisja będzie dostępna w wydarzeniu na Facebooku.

dowiedz się więcej

Zaproszenie na wykład

Wydział Humanistyczny UMK zaprasza na wykład pt. „О русском знахарстве через Германию в Польшу - извилистые пути межкультурной коммуникации" dr hab. Agnieszki Gołębiowskiej-Suchorskiej, prof UKW. Spotkanie odbędzie się w ramach Międzynarodowego Seminarium Folklorystycznego UMK.

Wykład został zaplanowany na 17 grudnia o godz. 16:00 na platformie Zoom. W celu otrzymania linku do spotkania należy napisać wiadomość na adres e-mail: a.zalewska@doktorant.umk.pl.

Plakat

dowiedz się więcej

Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego

Muzyczny hołd dla Obywatela G.C. zabrzmi 17 grudnia. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00 w Auli UMK (ul. Gagarina 11).

Koncert pamięci Grzegorza Ciechowskiego to wydarzenie cykliczne, które zostało zainicjowane w 2002 r., rok po śmierci artysty. W Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa", gdzie rodziła się Republika, każdego roku polscy artyści udowadniają, że pamięć o Ciechowskim nie gaśnie. W ubiegłych latach na scenie pojawili się m.in.: Artur Rojek, Tymon Tymański, Jacek Bończyk, Natalia Przybysz i wielu innych. Od szóstej edycji koncertu (w 2007 roku) nazwiska zaproszonych gości utrzymywane są w tajemnicy, a publiczność poznaje wykonawców w momencie, gdy wchodzą oni na scenę.

Cena biletów to 100 zł w przedsprzedaży i 120 zł w dniu koncertu.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

AZS UMK Toruń vs LBS Bank Janas Logistics KS Orzeł Międzyrzecz

Uniwersyteckie Centrum Sportowe zaprasza na mecz siatkarzy AZS UMK Toruń i LBS Bank Janas Logistics KS Orzeł Międzyrzecz, który odbędzie się 18 grudnia 2021 r. o godz. 17:30 w Hali UCS UMK przy ul. św. Józefa 17. Wstęp wolny.

AZS UMK Toruń - siatkarze

Facebook

dowiedz się więcej

AZS UMK Toruń - UKŻPS Coccodrillo Kościan

Uniwersyteckie Centrum Sportowe zaprasza na mecz siatkarek AZS UMK Toruń i UKŻPS Coccodrillo Kościan, który odbędzie się 18 grudnia 2021 r. o godz. 14:00 w Hali UCS UMK przy ul. św. Józefa 17. Wstęp wolny.

AZS UMK - siatkarki

Facebook

dowiedz się więcej

Event z każdej strony z WNEiZ

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zaprasza na kolejną już edycję wydarzenia "Event z każdej strony". Tematem tegorocznego wystąpienia będzie "Powrót do offline’u – czy aby na pewno?".

Jak pandemia koronawirusa zmieniła świat eventów? Czy wszystko przeniesie się do wirtualnego świata? Wspólnie postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Wydarzenie jest zaplanowane na 20 grudnia na godz. 10:00 i będzie transmitowane na Facebooku (https://www.facebook.com/UMKTV) oraz YouTube (https://www.youtube.com/c/UMKTV-youtube/videos).

dowiedz się więcej

Seminarium Ogólne IA

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zaprasza na wykład dr Roberta Beswicka pt. "Star-formation and accretion in galaxies from near to far: the LeMMINGs and eMERGE e-MERLIN legacy programmes", który odbędzie się 20 grudnia 2021 r.

Seminarium prowadzone jest w formie wirtualnej. Początek o godzinie 11:15.

Streszczenie na stronie Instytutu Astronomii.

dowiedz się więcej

Wtorek z nauką #6

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza na kolejne spotkanie w ramach "Wtorków z nauką". Wykłady adresowane są do wszystkich osób z UMK zainteresowanych działalnością naukową.

Prelegentami spotkań są nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, różne kierunki drogi naukowej oraz możliwości wsparcia akademickiego w szeroko rozumianym rozwoju. W poprzednim roku akademickim uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wykładach dotyczących m.in. podstaw działalności badawczej, etyki w badaniach naukowych oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.

Najbliższe spotkanie odbędzie się online 21 grudnia 2021 r. o godz. 19:00 na platformie ClickMeeting. Tematem wykładu będzie "Teoria humoralna. Długie trwanie. Od Hipokratesa do współczesności", a wygłosi go dr hab. Wojciech Ślusarczyk z Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony do wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację. Spotkanie będzie trwało około 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie uczestnik otrzyma certyfikat.

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.