Wydarzenia: Listopad 2021

dowiedz się więcej

Wizytówka Wydziału Sztuk Pięknych

Studenci i pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu zapraszają na wystawę "WIZYTÓWKA", na której prezentowane są prace studentów wyróżnionych nagrodami dydaktycznymi z kierunków artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK: architektury wnętrz, grafiki, malarstwa, sztuki mediów i edukacji wizualnej.

Wernisaż wystawy odbędzie się 20 października 2021 r. o godzinie 17:00. Wystawę będzie można zwiedzać stacjonarnie, z zachowaniem reżimu sanitarnego, w dniach 20.10-15.11.2021 w Galeria Dworzec Zachodni Akademickiego Centrum Kultury "Od Nowa", ul. Gagarina 37A, Toruń.

Więcej informacji na stronie Wydziału Sztuk Pięknych: https://art.umk.pl/wiadomosci/?id=23003

dowiedz się więcej

"Inner-Out" - wystawa prac Katarzyny Łyszkowskiej

"Sterowiec Wolność" będzie częścią wystawy indywidualnej dr Katarzyny Łyszkowskiej "Inner-Out", która 28 października o godz. 18:30 zostanie otwarta w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu.

Będzie to rzadka okazja, by w jednym miejscu zobaczyć wybrane prace artystki odzwierciedlające 15 lat jej działalności twórczej: obiekty, grafiki oraz projekty, które można odczytać w nowym aktualnym kontekście. Podczas ekspozycji prezentowana będzie m.in. etiuda dokumentująca sierpniowy pokaz "Sterowca" na Rynku Staromiejskim w Toruniu oraz premierowy "VI Domek z Kart" z serii autobiograficznych, interaktywnych obiektów z papieru.

Sterowiec eksponowany będzie w Sali Wielkiej Dworu Artusa, a wystawę zakończą 7 listopada warsztaty o wolności, które autorka poprowadzi w godz. 12:00-13:30.  

dowiedz się więcej

YUFE o dobrostanie pracowników

YUFE zaprasza na sesję wirtualnych spotkań poświęconych "Employees' Wellbeing", które odbędą się 1,2 i 3 grudnia. Pełny program dostępny jest tutaj.

Wydarzenie przygotowano z myślą o osobach pracujących na uniwersytetach. Sesja organizowana jest w ramach YUFE Academy, której tematem przewodnim w tegorocznej edycji jest dobrostan obywateli.

Tematy, które zostaną poruszone w dniach 1 i 2 grudnia 2021 r., to:

- Uczynienie Uniwersytetu w Antwerpii atrakcyjnym miejscem do pracy;
- Wspieranie naukowczyń i naukowców na początku kariery na poziomie instytutu - przed, w trakcie i po pandemii;
- Strategie zdrowia psychicznego dla osób pracujących;
- Praktyki promujące równowagę między życiem zawodowym a prywatnym;
- Jak pracujemy w Essex: rozwijanie ludzi w celu wspierania realizacji naszych strategicznych ambicji;
- Warsztat dotyczący powrotu do zdrowia;
- Mindfulness w pracy: dobre samopoczucie osób pracujących;
- Zdrowie osób pracujących w trzecim tysiącleciu;
- Dobre samopoczucie osób studiujących i pracujących na UMK oraz ich wspieranie przez Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego;
- Pomiar dobrego samopoczucia;
- Praca w wielu lokalizacjach na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii.

3 grudnia odbędzie się spotkanie Okrągłego Stołu Dobrostanu Pracowników. Celem tego wydarzenia jest podzielenie się dobrymi praktykami partnerskich uczelni, aby dostarczyć inspiracji i porad innym uniwersytetom.

Aby uzyskać więcej szczegółów, prosimy zapoznać się z kalendarzem wydarzeń lub odwiedzić stronę internetową YUFE i skorzystać z linku do rejestracji na wydarzenia.

dowiedz się więcej

Studenckie koła naukowe tworzą innowacje

3 listopada 2021 roku upływa termin składania wniosków w ramach kolejnej edycji programu pod nazwą „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Wnioski należy składać w Zintegrowanym Systemie Usług dla Nauki – Obsługa Strumieni Finansowania.

Prosimy zainteresowane koła o zgłaszanie projektów na  formularzu za pośrednictwem  Działu Rekrutacji i Spraw Studenckich: kolanaukowe@umk.pl w terminie do 28 października 2021 roku.

Zgłoszenie powinno zawierać projekt spełniający warunki (określone w części III ww. komunikatu) z konkretnymi i weryfikowalnymi rezultatami oraz merytorycznym uzasadnieniem.

Z uwagi na to, że uczelnia może złożyć nie więcej niż:

 • 3 wnioski dotyczące kół naukowych, które nie uczestniczyły w okresie 24 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku w organizowanych na arenie międzynarodowej konkursach o tematyce badawczej lub naukowo-technicznej, do udziału w których są zapraszane koła naukowe działające w uczelniach;
 • 10 wniosków dotyczących kół naukowych, które uczestniczyły w okresie 24 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku w organizowanych na arenie międzynarodowej konkursach o tematyce badawczej lub naukowo-technicznej, do udziału w których są zapraszane koła naukowe działające w uczelniach

powołana zostanie przez Panią Prorektor ds. Studenckich komisja do wstępnej oceny wniosków.

Zakwalifikowane wnioski będą przygotowywane w formularzu udostępnionym w systemie OSF do 3 listopada 2021 r. Do wniosku trzeba dołączyć wymagane załączniki w pliku PDF.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Ministerstwa: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/program-studenckie-kola-naukowe-tworza-innowacje.

dowiedz się więcej

Dyskusja wokół filmu "Picture a Scientist"

YUFE zaprasza na dyskusję filmową "Wyobraź sobie naukowca", poświęconą różnorodności i inkluzywności.

Spotkanie odbędzie się online 4 listopada w godz. 14:00-15:30 (CET) w ramach cyklu "Diversity and Inclusivity". Wezmą w nim udział:

 • prof. Aleksandra Derra (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu);
 • prof. Ronit Shiri-Sverdlov (Uniwersytet w Maastricht, Holandia);
 • prof. Eva-Maria Feichtner (Uniwersytet w Bremie, Niemcy).

Dyskusja będzie toczyć się wokół filmu dokumentalnego „Picture a Scientist”, który dokumentuje przeszkody i wyzwania stojące przed trzema wybitnymi naukowczyniami zajmującymi się naukami przyrodniczymi.

Aby wziąć udział w webinarium 4 listopada 2021 r., konieczne będzie obejrzenie filmu w całości. Link do streamingu będzie dostępny dla zarejestrowanych osób 2 i 3 listopada 2021 r.

Zwiastun filmu: https://www.pictureascientist.com/media

Obowiązuje limit 60 miejsc.

Rejestracja do streamingu wiąże się z zobowiązaniem do udziału w webinarium 4 listopada 2021 r.

Elektroniczna rejestracja: https://uni-bremen.zoom.us/webinar/register/WN_flOijvrXTIiuuJSgWRPEkg

dowiedz się więcej

Wygraj Nanopolis dla siebie i wskazanej szkoły!

"Nanopolis" to interaktywna książka popularnonaukowa dla dzieci, wydana z myślą o dzieciach wychowanków Uczelni, z okazji 20-lecia Programu “Absolwent UMK”. Bohaterowie książki to edukusy – niezwykłe stworki, które powstały na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i szukają przygód w świecie nauki.

Książki nie można kupić, ale można ją wygrać w konkursach! Aktualnie można wziąć udział w dwóch z nich:

 • Konkurs „Nanopolis: Futuro” trwa od 6 do 30 listopada. Zadaniem uczestników jest opisanie tego, co chcieliby, aby robiły roboty przyszłości. Krótki tekst o objętości nie więcej niż 500 znaków należy przesłać poprzez formularz zgłoszeniowy.
 • W konkursie na rzecz szkół mogą wziąć udział tylko osoby posiadające Kartę Absolwenta UMK. Uczestnik zgłasza szkołę podstawową, która ma otrzymać dwa egzemplarze książki „Nanopolis. Uniwersum przez lupę” z przeznaczeniem na nagrody dla najzdolniejszych uczniów. Na ten cel przeznaczamy 300 książek. Dodatkowo wśród zgłoszeń Jury wybierze 10 najlepszych odpowiedzi na zadanie konkursowe – ich autorzy otrzymają egzemplarz „Nanopolis” i bawełnianą torbę z Mikołajem Kopernikiem dla siebie. Konkurs dla szkół trwa do 5 grudnia 2021 r.

Harmonogram konkursów:

 • Nanopolis: Schola, 06.11 – 05.12.2021
 • Nanopolis: Futuro, 06.11.2021 – 30.11.2021
 • Nanopolis: Verbo, 06.12.2021 – 31.12.2021
 • Nanopolis: Eksperimento, 06.01.2022 – 31.01.2022
 • Nanopolis: Floro, 06.02.2022 – 28.02.2022
 • Nanopolis na TFNiS, kwiecień 2022

Regulaminy i formularze konkursowe znajdują się na stronie https://absolwent.umk.pl/dzieci-kopernika/nanopolis/konkurs/. Więcej na temat książki: https://absolwent.umk.pl/dzieci-kopernika/nanopolis/.

dowiedz się więcej

Pierwsza edycja Akademii Finansów

8 listopada 2021 r. rusza pierwsza edycja Akademii Finansów, której partnerem jest Ministerstwo Finansów. To cykl 6 spotkań z ekspertami z zakresu podatków, prawa i ekonomii.

Akademia Finansów to projekt dla studentów realizowany jako cykl 6 spotkań prowadzonych przez ekspertów i praktyków z zakresu finansów, prawa i ekonomii. W wykładach można uczestniczyć stacjonarnie, zdalnie lub hybrydowo. Na ostatnim spotkaniu przeprowadzony zostanie konkurs, który wyłoni 3 zwycięzców nagrody, w postaci stażu w Instytucie Finansów. Rejestracja na wydarzenie jest możliwa do 31 października 2021 r. pod wskazanym adresem: https://forms.office.com/r/sK1CuB8CJs

Jeśli interesują Cię zagadnienia ekonomiczne, prawne bądź analityczne to idealna okazja, żeby sprawdzić czy ta ścieżka kariery jest dla Ciebie.

Regulamin Akademii Finansów znajduje się w formularzu aplikacyjnym, w razie dalszych pytań zapraszamy do kontaktu przez media społecznościowe Instytutu Finansów lub pod adresem e-mail: akademia.finansow@mf.gov.pl.

Wydarzenie na Facebooku

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Wszystko o doktoracie z YUFE

Jesteś na ostatnich latach studiów, a może na początku swojej badawczej ścieżki? Dowiedz się więcej o możliwościach realizacji doktoratu w ramach YUFE?

Szansą na to będzie cykl spotkań online (sesje informacyjne, warsztaty, zajęcia nieformalne, quiz z nagrodami) zaplanowany na 8-10 listopada.

Program obejmuje następujące zagadnienia:

 • Czym jest doktorat i jak wygląda projekt doktorski?;
 • Regulamin i procedury doktoranckie na uczelniach YUFE;
 • Wybór tematu badań;
 • Pisanie propozycji badań: porady i wskazówki;
 • Kariera po doktoracie;
 • Finansowanie doktoratu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja (do 4 listopada).

Szczegółowy program i formularz rejestracyjny

dowiedz się więcej

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Webinary i spotkania złożą się na program Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, na który zaprasza Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii UMK. Wydarzenia zaplanowano w formie stacjonarne i zdalnej. Odbędą się od 8 do 10 listopada.

Spotkanie "Kobiety w biznesie":

 • 8 listopada, godz. 9:00- 13:00, Toruńskie Centrum Aktywności Lokalnej 2. piętro, ul. Konopnickiej 13;
 • Udział w wydarzeniu jest bezpłatny;
 • Obowiązuje wcześniejsza rejestracja elektroniczna;
 • Wydarzenie na Facebooku

Webinar "Toruński Inkubator Przedsiębiorczości. Spełnij marzenia o własnym biznesie":

 • 8 listopada 2021 r., godz. 13.00, Aplikacja Microsoft Teams.
 • Link do webinaru;
 • Wydarzenie na Facebooku.

Szkolenie "III kryterium ewaluacji - Opis wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki":

 • 9 listopada 2021 r. o godz. 12.30, za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams.
 • Link do szkolenia;
 • Ważne! Szkolenie nie jest kierowane do kadry zarządzającej podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Webinar "Nowa firma – nowe rozwiązania. Zmiany w ramach Polskiego Ładu":

 • 10 listopada, godz. 11.00 – 12.00, Aplikacja Microsoft Teams;
 • Link do webinaru;
 • Wydarzenie na Facebooku.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Prawa kobiet na przestrzeni dziejów

Koło Naukowe Historii Państwa i Prawa zaprasza na pierwsze oficjalne spotkanie, podczas którego poruszony zostanie temat praw kobiet.

Na spotkaniu uczestnicy podejmą próbę porównania sytuacji kobiet na przestrzeni dziejów z obecną sytuacją. Będzie to okazja do przyjrzenia się sylwetkom fascynujących kobiet i mężczyzn, których historie budzą kontrowersje do dziś.

Spotkanie odbędzie się 8 listopada w godzinach 17:00-19:00 w aud. F na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Wieczór Gier Planszowych u historyków

Wydział Nauk Historycznych zaprasza na Wieczór Gier Planszowych. Wydarzenie zaplanowano na 8 listopada na godzinę 18:00 w Collegium Humanisticum.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Poszerz horyzonty - networking z przedsiębiorcami

Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie networkingowe "Poszerz Horyzonty" dla młodych przedsiębiorców, studentów i osób zainteresowanych założeniem własnej firmy. Wydarzenie organizowane będzie w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2021 i odbędzie się w siedzibie Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK 09 listopada 2021 r. w godzinach 9:30- 11:00 w sali nr IV.

Jak budować własny biznes? Co jest najważniejsze na starcie działalności? Jak zdobyć kapitał na rozkręcenie firmy? O tym opowiedzą:

 • dr Aleksandra Wypych – prezes AKAMED
 • Marek Kaliński – właściciel CANDELLANA
 • Karolina Nickel KONICZYNKA

Celem organizowanego wydarzenia jest wymiana doświadczeń i popularyzacja wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, działania na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta, budowanie sieci kontaktów biznesowych, dostarczanie młodym ludziom nowych praktycznych umiejętności. Spotkanie networkingowe stanowić będzie okazję do budowania relacji między przedsiębiorcami i studentami, dzięki obopólnemu rekomendowaniu swoich usług.

Poprzez powiększanie grona znajomych i pielęgnowanie sieci kontaktów biznesowych, przyszły młody przedsiębiorca będzie mógł liczyć na wsparcie ze strony doświadczonych osób zajmujących się przedsiębiorczością. Spotkanie będzie miało charakter swobodny, podczas prelekcji prowadzona będzie dyskusja warsztatowa opierająca się na pytaniach uczestników.

Wstęp wolny.

Moderacja: Piotr Zariczny (Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu), Mariusz Lewandowski (Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu).

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Wtorek z nauką #2

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza kolejne spotkanie z cyklu "Wtorek z nauką". W wykładzie mogą wziąć udział wszystkie osoby z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które są zainteresowane działalnością naukową.

Prelegentami spotkań są nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową uczelni, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, różne kierunki drogi naukowej oraz możliwości wsparcia akademickiego w szeroko rozumianym rozwoju.

Najbliższe spotkanie odbędzie się online 9 listopada 2021 r. godz. 19:00. Tematem wykładu będzie "Idea i planowanie doświadczeń naukowych w naukach o zdrowiu i nie tylko", a wygłosi go dr Krzysztof Szwed z Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Link do rejestracji

Szczegółowe informacje

dowiedz się więcej

Czwartek w środę

Zgodnie z Zarządzeniem nr 128 JM Rektora z dnia 25 maja 2021 r. 10 listopada 2021 r. (środa) odbędą się zajęcia przewidziane w planie zajęć na czwartek.

dowiedz się więcej

Nowa firma - nowe rozwiązania

Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii UMK zaprasza na webinar pn. "Nowa firma – nowe rozwiązania. Zmiany w ramach Polskiego Ładu", organizowany w ramach 14. edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
Wydarzenie odbędzie się 10 listopada 2021 r. o godz. 11:00, za pośrednictwem aplikacji Microsoft Times.

Gruntowna modyfikacja systemu podatkowego w ramach Polskiego Ładu wpłynie w znaczący sposób, zarówno na wybór formy opodatkowania, jak również - formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Webinar ma na celu przybliżenie nowych regulacji podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Zasadnicza część spotkania poświęcona będzie porównaniu nowych rozwiązań z obecnie obowiązującymi oraz uwypukleniu - jak nadchodzące zmiany wpłyną na wybór formy opodatkowania oraz formy prawnej działalności gospodarczej.

Link do zapisów wraz z możliwością zadania pytania prowadzącej: https://forms.office.com/r/bzhv4Qhhtj

dowiedz się więcej

Wernisaż studenckiej wystawy poplenerowej

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza do Galerii 011 na wystawę poplenerową studentów I roku konserwacji, która odbędzie się 10 listopada o godz. 17:00.

Wystawa prezentuje wybór prac malarskich zrealizowanych przez studentów I roku konserwacji i restauracji dzieł sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK podczas pleneru malarskiego, który odbył się w Toruniu, w pierwszej połowie lipca 2021 r. Celem pleneru była praca w bezpośrednim kontakcie z naturą. Program pleneru obejmował: studiowanie pejzażu oraz małej architektury Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu, a także w dzielnicach Rybaki i Stare Miasto. Odbyła się również wspólna "lekcja" w plenerze na Kępie Bazarowej, gdzie wszyscy uczestnicy mieli za zadanie zrealizować studium malarskie "Panorama Torunia". Wiodącym zadaniem uczestników pleneru było wykonanie obrazów pod hasłem "Śladami mistrzów" w oparciu o wybrany punkt widokowy o znaczeniu historycznym. Dodatkowe zadania to m.in.: szkice malarskie detalu architektonicznego lub obiektu rzeźbiarskiego oraz studiowanie motywu wiejskiego na terenie Parku Etnograficznego.

W trakcie dwutygodniowego pleneru studenci zrealizowali łącznie 128 obrazów olejnych, wiele szkiców kompozycyjnych oraz prac w technice akwareli. Prowadzący kierunkowali obserwację i pracę studentów na zagadnienia perspektywy malarskiej i powietrznej, zagadnienia kompozycji, konstrukcji rysunkowej i perspektywy linearnej, a także światłocienia, chromatyki barw w naturze i harmonii kolorystycznej. Celem prowadzonych zadań było rozwijanie umiejętności świadomego posługiwania się malarskimi środkami wyrazu dla uzyskania zamierzonych efektów plastycznych.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

AZS UMK kontra SMS Police

Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK zaprasza na mecz siatkarek AZS UMK Toruń i SMS Police, który będzie rozgrywany 13 listopada 2021 r. o godz. 18:00 w Hali UCS UMK przy ul. św. Józefa 17. Wstęp wolny.

 • AZS UMK - siatkarki
 • Facebook
dowiedz się więcej

Listopadowy Slam Poetycki

15 listopada odbędzie się drugi w sezonie, listopadowy slam poetycki. Uczestnicy będą celebrować to wydarzenie od godziny 20:00 na małej scenie w klubie Od Nowa. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy czynni i bierni miłośnicy poezji.

Slam poetycki to nieposkromiona hybryda poezji i performance'u, krwiste igrzyska żywej liryki czy też epicki pojedynek poetycki. Udział w nim może wziąć każdy śmiałek, który w szaleństwie swym obwołał się poetą i jeszcze się tego nie wstydzi.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

MOST - ostatnie dni rekrutacji

Do 30 listopada potrwa rekrutacja do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na semestr letni roku akademickiego 2021/2022.

Program MOST to krajowy program mobilności studentów i doktorantów. Od 1999 r. cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, umożliwiając studiowanie przez semestr lub rok akademicki na jednym z dwudziestu polskich Uniwersytetów oraz na wybranych, stowarzyszonych Uczelniach.

Udział w Programie jest bezpłatny i niezależny od trybu studiów, a jego uczestnicy mają możliwość:

 • realizacji programu studiów na uczelni innej niż macierzysta;
 • wyboru dodatkowych, związanych z zainteresowaniem studentki/studenta zajęć dydaktycznych;
 • nawiązania kontaktu ze specjalistami w danej dziedzinie, pracującymi na uczelni innej niż macierzysta;
 • korzystania z księgozbioru innej uczelni, wykonywania kwerend bibliotecznych poza ośrodkiem macierzystym;
 • prowadzenia badań do pracy seminaryjnej, magisterskiej czy dysertacji doktorskiej w środowisku powiązanym z przedmiotem analiz;
 • nawiązania kontaktów ze środowiskiem naukowym innego wydziału, instytutu, katedry;
 • wykazania się, także przed przyszłym pracodawcą, umiejętnością adaptacji do nowych warunków, mobilnością.

Na wszelkie pytania odpowiada Uczelniany Koordynator Programu MOST, mgr Karolina Rochnowska (kontakt: Dział Kształcenia, Rektorat, pok. 414, tel: 56 611 49 07, e-mail: karoch@umk.pl).

Wszelkie niezbędne informacje o wymianie MOST prowadzonej przez UMK zamieszczone są na stronie https://www.umk.pl/studenci/mobilnosc/most/.

dowiedz się więcej

Literature Reviewing - część II

Zespół projektowy "The Cross-National Perspective on Social Work", którego koordynatorami są pracownicy Centrum Badań nad Rodziną Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych, zaprasza na cykl webinariów poświęconych systematycznej analizie literatury.

Celem webinariów jest przybliżenie metody systematycznego przeglądu, który umożliwia podsumowanie dotychczasowego stanu wiedzy i informuje o lukach w literaturze. To sprawia, że jest on użyteczny w wielu dziedzinach nauki, m.in. medycynie, zarządzaniu, psychologii.

Planowane wydarzenie jest kontynuacją poprzedniego seminarium, dotyczącego najlepszych praktyk podczas przeglądu systematycznego. Do udziału w webinarze zaproszone są wszystkie zainteresowane osoby, również te, które nie uczestniczyły w poprzednim wydarzeniu.

Spotkanie "Literature Reviewing Part II: Quality Appraisal and Synthesis" odbędzie się 16 listopada 2021 roku i będzie trwać od godziny 10.00 do 13.00 (CET). Będzie złożone z dwóch części: wykładowej i praktycznej. Poprowadzi je Prof. Brian Taylor z Ulster University (Irlandia Północna). Pierwsza sesja będzie trwała od 10:00 do 11:00, a druga od 11:20 do 13:00.

Webinarium jest darmowe i będzie prowadzone w języku angielskim. Aby się zarejestrować, należy wypełnić formularz online nie później niż do 12 listopada 2021 roku. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia zostanie wysłane na adres e-mail dzień przed webinarium. Liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej informacji

"Cross-National Perspective on Social Work Research" to projekt zrzeszający doktorantów z całego świata, którzy spotykają się, aby wymieniać poglądy i dzielić się swoimi doświadczeniami w dziedzinie badań nad pracą socjalną. Grupa planuje organizowanie okresowych webinariów z wybitnymi naukowcami i praktykami w celu popularyzacji aktualnych odkryć w pracy socjalnej i innych pokrewnych dyscyplinach. Zainteresowani współpracą mogą skontaktować się z koordynatorką projektu Małgorzatą Grządzielewską (mgrzadzielewska@umk.pl).

dowiedz się więcej

Wtorek z nauką #3

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza na nowy w tym roku akademickim cykl "Wtorków z nauką". Wykłady adresowane są do wszystkich osób z UMK zainteresowanych działalnością naukową.

Prelegentami spotkań są nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, różne kierunki drogi naukowej oraz możliwości wsparcia akademickiego w szeroko rozumianym rozwoju. W poprzednim roku akademickim uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wykładach dotyczących m.in. podstaw działalności badawczej, etyki w badaniach naukowych oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.

Najbliższe spotkanie odbędzie się online 16 listopada o godz. 19:00 na platformie ClickMeeting. Tematem wykładu będzie "Etyka w badaniach naukowych", a wygłosi go dr Szymon Gołota z Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony do wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację. Spotkanie będzie trwało około 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie uczestnik otrzyma certyfikat.

dowiedz się więcej

AZS UMK Transbruk Toruń kontra Miasto Zakochanych Chełmno

Uniwersyteckie Centrum Sportowe zaprasza na mecz koszykówki mężczyzn AZS UMK Transbruk Toruń, który zostanie rozegrany 17 listopada w hali UCS UMK przy ul. św. Józefa 17. Wstęp wolny.

AZS UMK Transbruk Toruń - koszykarze

Facebook

dowiedz się więcej

Polscy studenci we Włoszech - wykład

Centrum Badań Kopernikańskich zaprasza na wykład prof. dr hab. Mariana Chachaja z UMCS w Lublinie, który odbędzie się 17 listopada 2021 r. o godz. 11:30 w Sali Rady Wydziału UMK (C 0.39) w Collegium Humanisticum.

Wystąpienie będzie poświęcone studentom z Polski, którzy na przełomie XV i XVI wieku studiowali na włoskich uniwersytetach.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Medyczna Środa: "Jak umierają komórki"

17 listopada w ramach cyklu "Medyczna Środa" dr Marek Jurgowiak z Collegium Medicum UMK wygłosi wykład pt. „Jak umierają komórki – śmierć komórki w zdrowiu i chorobie”.

Wykłady w formie stacjonarnej prowadzone będą w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji (ul. Władysława Łokietka 1-3), początek zawsze o godz. 18:00. Wstęp jest wolny. Z uwagi na reżim sanitarny liczba miejsc jest ograniczona.

Wystąpienia będzie można obejrzeć również zdalnie - za pośrednictwem kanału Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" na YouTube. Link do transmisji: https://youtu.be/8MrHbrSr9TY

Opis wykładu: Umierają zespołowo a często samotnie, dla wyższego dobra, jakim jest organizm. Ich samobójstwo (często prowokowane przez czynniki środowiskowe) to ściśle, krok po kroku zaplanowany, genetyczny program śmierci. Bez codziennego poświęcenia milionów komórek nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Ale gdy  altruizm komórkowych kamikadze zaczyna szwankować, pojawiają się choroby tak różne jak schorzenia neurodegeneracyjne czy nowotworowe. O wielu drogach śmierci komórkowej nauka wie już sporo i ma to wymiar nie tylko czysto poznawczy, ale i  praktyczny bo może pomóc  w walce z wieloma dotąd nieuleczalnymi lub trudnymi do zwalczenia chorobami.

Dr n med. Marek Jurgowiak, adiunkt w Katedrze Biochemii Klinicznej CM UMK, wieloletni wykładowca akademicki  i popularyzator nauki. Nagrodzony w VII Edycji Konkursu Popularyzator Nauki (PAP i MNiSW), wykładowca wielu edycji Festwali Nauki (w tym TFNiS), pisał dla Wiedza i Życie, Focus, Gazeta Wyborcza, Express Bydgoski, Popularyzator wiedzy w programach TVP3 Bydgoszcz, członek Rady Programowej CN Młyn Wiedzy, TFNiS, Wiadomości Akademickich, stały współpracownik Głosu Uczelni, uczestnik wielu kampanii promującej zdrowie i zdrowy styl życia m. inn. Oblicza Uzależnień, współautor podręcznika dla uczniów szkół średnich (Biologia na czasie 3) oraz autor książki Biologia przed egzaminem na akademie medyczne (Warszawa PZWL).

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Jubileusz 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu

Minęło 75 lat od chwili powstania etnologii akademickiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pod koniec roku 1945 powstała tu Katedra Etnografii i Etnologii, a pierwsza inauguracja roku dydaktycznego odbyła się w auli Collegium Maius w styczniu 1946 r.

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK zaprasza serdecznie wszystkich, którzy pragną świętować ten jubileusz. Uroczystość odbędzie się 18 listopada 2021 r. w Collegium Humanisticum. W ramach obchodów odbędzie się sesja naukowa "Viva etnologia", poświęcona roli i miejscu etnologii wśród nauk humanistycznych oraz możliwościom jej wykorzystania w świecie współczesnym. Udział w spotkaniu wezmą wybitni przedstawiciele etnologii – antropologii kulturowej. Jubileusz uświetni Zebranie Prezydium Komitetu Nauk Etnologicznych PAN. Obchodom towarzyszyć będzie wystawa oraz koncert. Patronat nad jubileuszem objął JM Rektor UMK prof. Andrzej Sokala.

Więcej informacji

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Pandemia COVID a dyskryminacja

Sojusz YUFE zaprasza na jeden z ostatnich w tym roku wykładwów z cyklu "Diversity and Inclusivity".

Podczas najbliższego spotkania, które odbędzie się 19 listopada o godz. 15:00, omawiane będą wytyczne Rady Europy dotyczące przestrzegania równości oraz ochrony przed dyskryminacją i nienawiścią podczas pandemii COVID-19 i podobnych kryzysów w przyszłości.

Wykład poprowadzi Triantafillos Loukarelis – Przewodniczący Komitetu Sterującego ds. Różnorodności, Inkluzywności i Przeciwdziałania Dyskryminacji (CDADI) Rady Europy oraz Direttore Generale, Presidenza del Consiglio dei Ministri, Dipartimento per le Pari Opportunità, UNAR – Ufficio Nazionale Antidication Razziali).

Link do spotkania: https://uni-bremen.zoom.us/webinar/register/WN_LSsthcbcQ1mnXv68QDsNCQ

 

dowiedz się więcej

Neuromania 2021

Toruńskie Koło Kognitywistyczne zaprasza na międzynarodową konferencję "Neuromania", która odbędzie się 20-21 listopada w trybie zdalnym.

W tym roku głównymi tematami poruszanymi podczas konferencji będą relacje pomiędzy językiem a poznaniem, poznanie społeczne i komunikacja jako manifestacja społeczna. Wśród prelegentów wystąpią prof. Irene Pepperberg, prof. Don L. F. Nilsen, prof. Daniel L. Everett, dr Marianna Bolognesi, prof. Valentina Cuccio i prof. Michael A. Arbib.

Więcej informacji na stronie https://neuromania.pl/

 

dowiedz się więcej

Kolejna edycja Legii Akademickiej na UMK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, wzorem lat ubiegłych, zamierza przystąpić do kolejnej edycji programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów w ramach Legii Akademickiej. Na szkolenie mogą zapisać się studenci (studiów I stopnia, studiów II stopnia, jednolitych studiów magisterskich) dowolnego roku studiów, którzy posiadają obywatelstwo polskie.

Od 22 listopada 2021 r. na stronie USOSweb (Rejestracja na zajęcia Legii Akademickiej) można zapisać się na szkolenie teoretyczne w programie Legii Akademickiej. Zapisy potrwają do 20 grudnia 2021 r.

Równocześnie konieczne jest złożenie wypełnionego i podpisanego wniosku. Wniosek można złożyć osobiście w Dziekanacie Wydziału Nauk Historycznych UMK (87-100 Toruń, ul. Bojarskiego 1, pokój C 0.23 – w godzinach pracy Dziekanatu) lub przesłać w formie skanu do pani Małgorzaty Lewandowskiej (gosialm@umk.pl, Dziekanat WNH UMK). Wnioski będą przyjmowane do 20 grudnia 2021 r. W przypadku przekroczenia limitu miejsc, o przyjęciu do programu decydować będzie data złożenia (przesłania) wniosku.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Studia podyplomowe dla nauczycieli

Zostały już tylko ostatnie wolne miejsca na podyplomowe studia dokształcające dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w zakresie edukacji informatycznej. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Studia organizowane przez Wydział Matematyki UMK adresowane są do czynnych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, którzy chcą dokształcić się w zakresie nowoczesnego podejścia do realizacji edukacji informatycznej w klasach 1-3, wprowadzającego myślenie komputacyjne, naukę programowania od najmłodszych lat w szkole, również z wykorzystaniem robotów.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://edu-info.mat.umk.pl/spdn.

dowiedz się więcej

Ślad - wystawa prac plastycznych

22 listopada o godz. 19:15 w Galerii na antresoli, która mieści się w przestrzeniach pracowni witrażu Wydziału Sztuk Pięknych, odbędzie się wernisaż wystawy prac plastycznych Mirosława Kocoła. Wystawa będzie czynna od 22 listopada do 17 grudnia 2021 r. i można ją oglądać w godzinach otwarcia pracowni witrażu.

Mirosław Kocoł urodził się w 1951 roku. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z grafiki w pracowni prof. Marii Pokorskiej uzyskał w 1986 roku. Podczas studiów pod kierownictwem prof. Andrzeja Wojciechowskiego wraz z grupą studentów Wydziału Sztuk Pięknych, prowadził zajęcia plastyczne z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Po studiach uczestniczył w niezależnym ruchu artystycznym w Przemyślu: współorganizował Wystawy Niezależne w 1986 i 1987 roku, współredagował pisma artystyczno-literackie „Strych Kulturalny” i „Spojrzenia Przemyskie” oraz był jednym z założycieli Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego. Po powrocie do Torunia, w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej i Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych stworzył w 1993 roku pracownię grafiki warsztatowej. W latach 1996-2003 prowadził zajęcia dydaktyczne ze studentami w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z przedmiotu "Terapia przez twórczość" oraz "Terapeutyczna pracownia grafiki". W okresie od 1995 do 2000, współpracował z Działem Wydawnictw Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wykonując projekty graficzne do publikacji naukowych. Od 1993 roku był też współorganizatorem kilkudziesięciu wystaw twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych w kraju i zagranicą. Obecnie pracuje jako terapeuta w Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Toruniu. Uczestniczył w wielu wystawach prezentując własną twórczość, jedną z ostatnich była wystawa pt. "Znaki Apokalipsy" prezentowana latem 2020 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

dowiedz się więcej

Wtorek z nauką #4

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza na nowy w tym roku akademickim cykl "Wtorków z nauką". Wykłady adresowane są do wszystkich osób z UMK zainteresowanych działalnością naukową.

Prelegentami spotkań są nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, różne kierunki drogi naukowej oraz możliwości wsparcia akademickiego w szeroko rozumianym rozwoju. W poprzednim roku akademickim uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wykładach dotyczących m.in. podstaw działalności badawczej, etyki w badaniach naukowych oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.

Najbliższe spotkanie odbędzie się online 23 listopada o godz. 19:00 na platformie ClickMeeting. O możliwościach rozwoju dla społeczności UMK w ramach YUFE opowie prof. dr. hab. Przemysław Nehring, prorektor ds. kształcenia.

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony do wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację. Spotkanie będzie trwało około 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie uczestnik otrzyma certyfikat.

dowiedz się więcej

II Spotkania polsko-białoruskie

Katedra Historii Wojskowej oraz Katedra Historii Średniowiecza i Nauk Pomocniczych Historii Instytutu Historii i Archiwistyki UMK zapraszają na seminarium naukowe poświęcone symbolom państwowym Polski i Białorusi oraz rozbiorom Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Seminarium odbędzie się 24 listopada 2021 r. o godz. 13:00 w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych (C.0.39), Collegium Humanisticum, ul. Bojarskiego 1.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu pt.: ,"Spotkania polsko-białoruskie"  prowadzonego od 2019 roku przez Katedrę Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Seminaria poświęcone są historii i współczesnym problemom Polski i Białorusi, a także wzajemnym relacjom obu państw. Pierwsza edycja "Spotkań polsko-białoruskich" zorganizowana była w ramach programu MOST jako "Homelsko-toruńskie seminarium naukowe na temat: Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921 i jej następstwa".

W programie przewidziano wystąpienie dr. Vadzima Anipiarkou ze Studium Europy Wschodniej UW ("Konfederacja targowicka a przyłączenie Białorusi i Litwy do Rosji") oraz wykład dr. hab. Marcina Hlebionka, prof. UMK i dr. Alaksieja Shalanda ze Studium Europy Wschodniej UW ("Herby państwowe Polski i Białorusi: historia a współczesność").

 

 

dowiedz się więcej

Nakręć się na UMK TV

Studencki Zespół Redakcyjny UMK TV rekrutuje nowych członków. Wszyscy zainteresowani działaniem w Zespole zaproszeni są na spotkanie 24 listopada 2021 r. o godz. 18:00 do studia UMK TV w budynku przy ul. Gagarina 17 (między DS 8 i DS 9).

Poszukiwani są:

 • Dziennikarze
 • Operatorzy kamer
 • Montażyści
 • Fotografowie
 • Pr-owcy
 • Marketingowcy

Wstępując do Studenckiego Zespołu Redakcyjnego studenci będą mogli nauczyć się między innymi tworzenia materiałów filmowych i audycji telewizyjnych, obsługi kamery i programów montażowych, pisania tekstów i zapowiedzi, przygotowywania transmisji na żywo oraz prowadzenia mediów społecznościowych Zespołu.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Chirurgiczna "Medyczna Środa"

24 listopada 2021 r. o godz. 18:00 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się kolejny wykład z cyklu "Medyczna środa". Wykład poprowadzi dr hab. Wojciech Szczęsny, prof. UMK z Wydziału Lekarskiego CM UMK.

Chirurgiczne i "okołochirurgiczne" Nagrody Nobla to tytuł kolejnego wykładu z serii Medyczna Środa. Tak, chirurdzy też otrzymali to najwyższe naukowe wyróżnienie. Przyznano trzy, a właściwie cztery „chirurgiczne Noble”. Skąd ta różnica? Tego dowiecie się Państwo w czasie wykładu.

Dość powiedzieć, że ta czwarta wzbudziła kontrowersje, choć laureat sam nigdy skalpela nie dotknął. Pozostałe trzy otrzymali chirurdzy, których życie i wybory życiowe, polityczne też bywały trudne.

Profesor Wojciech Szczęsny podczas wykładu opowie o ich dokonaniach. Co więcej, będzie można również poznać kilka nagrodzonych Nagrodą Nobla odkryć i wynalazków, bez których współczesna chirurgia nie mogłaby istnieć, przynajmniej na takim poziomie, na jakim jest obecnie.

Więcej szczegółów

dowiedz się więcej

Z ekspertami o szczepieniach

"Warto się szczepić dla siebie, trzeba się szczepić dla innych" – to tytuł rozmowy ekspertów, na którą 25 listopada o godz. 12:00 zapraszają naukowcy z Collegium Medicum UMK.

Spotkanie odbędzie się z inicjatywy prof. Jacka Kubicy, kierownika Katedry Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego CM UMK.

Wydarzenie, zaplanowane w formule online, będzie dla wszystkich zainteresowanych okazją, aby zapoznać się z argumentami medycznymi dotyczącymi szczepień przeciwko Covid-19.

Link do transmisji i więcej na temat wydarzenia

dowiedz się więcej

Czwartek z filozofią: Dlaczego boimy się wolności?

Katedra Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki UMK oraz Dwór Artusa zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Czwartek z filozofią". Wykład "Dlaczego boimy się wolności?" poprowadzi dr Alicja Pietras.

Jednym z odwiecznych pytań filozofii, które często narzuca nam się w codziennym życiu, jest pytanie o wolność. Z analiz filozoficznych takich myślicieli, jak Max Scheler, Nicolai Hartmann, Karl Jaspers, Roman Ingarden czy Erich Fromm wynika, że wolność nie jest wcale beztroską samowolą. Budzi w nas raczej lęk, ponieważ nieubłaganie wiąże się z koniecznością dokonania wyboru pomiędzy różnym wartościami. Realizując jedne z nich, musimy zrezygnować z innych i ponosić za to odpowiedzialność.

Alicja Pietras – socjolożka i filozofka, adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się tradycją niemieckiej filozofii transcendentalnej (Kant, neokantyzm, postneokantyzm), szczegółowymi zagadnieniami związanymi z procesami poznawczymi człowieka (intuicja, refleksja) oraz ontologicznymi podstawami nauk społecznych i poznawczych (ontologią kultury, m.in. zagadnieniem wartości). Autorka książki W stronę ontologii. Nicolaia Hartmanna i Martina Heideggera postneokantowskie projekty filozofii (Kraków 2012) oraz serii artykułów poświęconych niemieckiej filozofii transcendentalnej.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Seminarium na WPiA

Katedra Prawa Ubezpieczeniowego i Medycznego UMK w Toruniu zaprasza na seminarium naukowe online pt. "Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej w świetle nowych regulacji kodeksu cywilnego". Seminarium odbędzie się 26 listopada 2021 r. na platformie MS TEAMS w godzinach od 11:00 do 14:00.

Kanwą do rozważań zarówno naukowców, jak i przedstawicieli praktyki, będzie art. 446[2] kodeksu cywilnego, który wszedł w życie 19 września 2021 r. Przepisem tym ustawodawca przesądził, że sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał np. ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała.

W trakcie seminarium omówione zostaną motywy wprowadzenia nowej regulacji do k.c., kwestie intertemporalne czy poszczególne przesłanki warunkujące przyznanie zadośćuczynienia. Program seminarium przewiduje też dyskusję z udziałem uczestników.

PROGRAM SEMINARIUM

 1. Otwarcie seminarium
 2. Referaty prelegentów cz. 1 (10-15 minut):
 • Uwagi wprowadzające – dr Michał Ziemiak, mgr Magdalena Karolak
 • Przyczyny i uzasadnienie wprowadzenia art. 446[2] do k.c. – dr hab. Monika Wałachowska, prof. UMK
 • przedstawiciel Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU)
 • Wprowadzenie art. 446[2] k.c. Aspekty intertemporalne – dr hab. Bogusław Lackoroński
 • Dyskusja cz. 1 i odpowiedzi na pytania uczestników seminarium

     3. Wirtualna przerwa kawowa

     4. Referaty prelegentów cz. 2 (10-15 minut):

 • Dochodzenie zadośćuczynienia za zerwane więzi dla bliskich osób w stanie wegetatywnym - problemy praktyczne – dr Kamil Szpyt
 • Przesłanka „więzi rodzinnej” na gruncie art. 446[2] k.c. – dr Damian Kaczan, dr Michał Marszelewski
 • Przyczynienie się do szkody w kontekście art. 446[2] k.c. – dr hab. Kinga Bączyk-Rozwadowska, prof. UMK, dr Natalia Karczewska-Kamińska
 • Przesłanka „ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia na gruncie art. 446[2] k.c. – dr Katarzyna Krupa-Lipińska
 • Dyskusja cz. 2 i odpowiedzi na pytania uczestników seminarium

     5. Zamknięcie seminarium 

Link do zespołu MS TEAMS: 
https://teams.microsoft.com/l/team/19%3aV11dzMD1BDWKJlRHR_sTS4yRWoYGvEeCoNWKk3rNe3c1%40thread.tacv2/conversations?groupId=31664be4-d9d5-490f-a566-74ac7a913d7a&tenantId=e80a627f-ef94-4aa9-82d6-c7ec9cfca324

Kod dostępu do zespołu: 0glehn5

Organizatorzy przewidują możliwość wystawienia certyfikatów uczestnictwa dla osób zainteresowanych. 

dowiedz się więcej

Lokalna żywność w zasięgu ręki

Do 29 listopada do godziny 12:00 na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl będzie otwarte kolejne okienko zakupowe. To okazja do nabycia tradycyjnej, lokalnej żywności od rolników i małych wytwórców z województwa kujawsko-pomorskiego.

Sklep internetowy Lokalna Żywność powstał w ramach kujawsko-pomorskiego pilotażu programu Krótkiego Łańcucha Żywności, którego UMK jest partnerem. Podczas comiesięcznych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od rolników z regionu. W ofercie są zarówno warzywa i owoce, jak i sery oraz przetwory i wędliny, produkowane z własnych surowców. Na stronie znajdują się nie tylko opisy produktów, ale także informacje o producentach. Oprócz dużej oferty przetworów warzywnych, owocowych i mięsnych, w asortymencie znajdują się również świeże owoce i warzywa (np. dynia, buraki, gruszki) oraz oleje, BIO mąki, zioła i chleby. Wśród nowości można znaleźć m.in. ekologiczny zakwas z brokuła, nasiona niebieskiego maku i olej rydzowy.

Zamówienia będzie można odbierać 2 grudnia w Auli UMK (w godz 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Więcej informacji w zakładce "Gdzie odebrać".

Kolejna możliwość zaopatrzenia się w produkty z www.lokalna-zywnosc.pl nastąpi jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia: między 10 a 15 grudnia.

dowiedz się więcej

YUFE o dobrostanie pracowników

YUFE zaprasza na sesję wirtualnych spotkań poświęconych "Employees' Wellbeing", które odbędą się 1,2 i 3 grudnia. Pełny program dostępny jest tutaj.

Wydarzenie przygotowano z myślą o osobach pracujących na uniwersytetach. Sesja organizowana jest w ramach YUFE Academy, której tematem przewodnim w tegorocznej edycji jest dobrostan obywateli.

Tematy, które zostaną poruszone w dniach 1 i 2 grudnia 2021 r., to:

- Uczynienie Uniwersytetu w Antwerpii atrakcyjnym miejscem do pracy;
- Wspieranie naukowczyń i naukowców na początku kariery na poziomie instytutu - przed, w trakcie i po pandemii;
- Strategie zdrowia psychicznego dla osób pracujących;
- Praktyki promujące równowagę między życiem zawodowym a prywatnym;
- Jak pracujemy w Essex: rozwijanie ludzi w celu wspierania realizacji naszych strategicznych ambicji;
- Warsztat dotyczący powrotu do zdrowia;
- Mindfulness w pracy: dobre samopoczucie osób pracujących;
- Zdrowie osób pracujących w trzecim tysiącleciu;
- Dobre samopoczucie osób studiujących i pracujących na UMK oraz ich wspieranie przez Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego;
- Pomiar dobrego samopoczucia;
- Praca w wielu lokalizacjach na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii.

3 grudnia odbędzie się spotkanie Okrągłego Stołu Dobrostanu Pracowników. Celem tego wydarzenia jest podzielenie się dobrymi praktykami partnerskich uczelni, aby dostarczyć inspiracji i porad innym uniwersytetom.

Aby uzyskać więcej szczegółów, prosimy zapoznać się z kalendarzem wydarzeń lub odwiedzić stronę internetową YUFE i skorzystać z linku do rejestracji na wydarzenia.

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.