Wydarzenia: Październik 2021

dowiedz się więcej

Zagraj z nami w brydża

6 października 2021 startują bezpłatne warsztaty nauki gry w brydża dla początkujących, organizowane z myślą o studentach i absolwentach UMK.

Spotkania będą się odbywać w środy o godz. 19:00,  w budynku Wydziału Teologicznego UMK (ul. Gagarina 37), parter, w sala nr 2. Warsztaty poprowadzi instruktor brydża sportowego Robert Kamiński. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie Programu "Absolwent UMK", w ramach którego działa Klub Brydżowy, skupiający społeczność UMK.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

YUFE Talk Show w Rijece

7 października Uniwersytet w Rijece zaprasza na kolejną odsłonę YUFE Talk Shows.

Spotkanie poświęcone będzie tematowi serwicyzacji, a ekspertem zaproszonym do udziału w wydarzeniu będzie Boris Golob, CEO Step Ri (Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu w Rijece).

 • Termin: 7 października, godz. 11:00 - 13:00;
 • Termin rejestracji: 6 października;

Link do rejestracji

Streszczenie: Serwicyzacja to przekształcenie produktów lub zasobów w usługi. Dzisiejsze zapotrzebowanie na dużą personalizację doprowadziło do sytuacji, w której zaspokajanie potrzeb klienta poprzez dostarczanie jedynie produktu materialnego już nie wystarcza, a oferowanie dóbr fizycznych wraz z usługami jest niezbędne do podniesienia wartości tego, co otrzymują klienci. Serwicyzacja umożliwia lepsze wykorzystanie zasobów, zmniejsza ślad środowiskowy i tworzy długoterminowe relacje zorientowane na klienta. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest serwicyzacja, jakie korzyści i wyzwania niesie ze sobą światu oraz poznają sposób jej wdrażania w organizacjach komercyjnych lub naukowych.

dowiedz się więcej

Czwartkowe Kolokwium Fizyczne

7 października 2021 roku o godzinie 12:30 dr Robert Czaplicki z Instytutu Fizyki UMK wygłosi wykład pt. "Optimization strategies for second-order nonlinear metamaterials".

Prelekcji będzie można wysłuchać w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego (sala 26 w budynku Instytutu Fizyki UMK w Toruniu).

Więcej informacji

dowiedz się więcej

II Seminarium Toruńsko-Getyńskie

Na 8 i 9 października 2021 r. zaplanowano II Seminarium Toruńsko-Geryńskie. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu".

Projekt stanowi kontynuację zainicjowanych w październiku 2019 r. spotkań w ramach parterstwa Torunia i Getyngi. Tegoroczne seminarium będzie przestrzenią do rozmowy o współczesnym postrzeganiu Niemców przez Polaków i Polaków przez Niemców. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w projekcji dwóch filmów, po których wspólnie zastanowią się, co dziś kształtuje relacje polsko-niemieckie oraz porozmawiają o stereotypach dotyczących tych dwóch sąsiednich narodów.

Celem projektu jest zbliżenie toruńskiego i getyńskiego środowiska artystycznego. Tematem tegorocznego Seminarium są "Polacy w filmie niemieckim - Niemcy w filmie polskim". Organizatorzy przygotowali bogaty program, który obejmuje m.in. koncert gitarowy, dwie projekcje filmowe, dwa panele dyskusyjne z udziałem reżyserów i ekspertów, monodram w reżyserii Przemysława Wojcieszka oraz wspólną kolację.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu, Katedra Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX-XXI Wieku UMK, we współpracy z Deutsch-Polnische Gesellschaft Göttingen oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Finansowo wspiera nas Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, DAAD oraz Fundacja Sanddorf.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Jedynym warunkiem jest zgłoszenie swojego uczestnictwa (aburdziej@umk.pl) oraz ważny paszport "covidowy" bądź świadectwo przebycie choroby COVID-19.

Plakat

dowiedz się więcej

VII Bieg z książką

Trwają zapisy na VII Bieg z książką NAUKA CHODZENIA Z RÓŻEWICZEM. Nazwa biegu nawiązuje do wydanego w 2007 roku tomiku wierszy poety pt. "Nauka chodzenia. Gehen lernen".

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Tadeusza Różewicza - jednego z najwybitniejszych poetów XX w. Bieg odbędzie się w sobotę 9 października 2021, w setną rocznicę urodzin twórcy, w lasku koło kampusu akademickiego na toruńskich Bielanach. Impreza ma charakter amatorski.

W ramach imprezy odbędzie się bieg główny (z powodu reżimu sanitarnego nie odbędzie się sztafeta). Dystans biegu mierzony jest w krokach (1 krok = 75 cm = 0,75 m). Pokonać trzeba będzie dystans 5600 kroków, czyli 5600 x 0,75 m = ~4,2 km. 5600 kroków to odległość między Schroniskiem Samotnia a Świątynią Wang w Karpaczu, koło której - zgodnie z ostatnią wolą poety, miłośnika Karkonoszy - zostały złożone jego prochy.

Wszyscy zawodnicy pobiegną z książką w ręku (minimalny ciężar książki 100 gramów). Biegacze, którzy ukończą bieg z książką autorstwa Tadeusza Różewicza, wezmą udział w specjalnej klasyfikacji. Nagrody przewidziano nie tylko dla najszybszych biegaczy - wynik obliczany będzie za pomocą algorytmu uwzględniającego czas przebycia trasy, parametry książki i specjalny przelicznik, który zostanie ujawniony tuż przed startem biegu.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 5 października 2021. Opłaty (gotówką na miejscu):

 • 10 zł dla absolwentów i studentów UMK, członków Klubu Maratońskiego UMK, oraz uczniów ULO,
 • 20 zł dla pozostałych osób,
 • 30 zł w przy zapisach w dniu Biegu.

Organizatorami Biegu są: Program „Absolwent UMK” (tel. 56 6112236, program@absolwent.umk.pl) oraz Klub Maratoński UMK.

Szczegóły:

 • Zapisy (do 5.10.2021)
 • Strona Biegu (regulamin, nagrody, konto, wykaz najważniejszych dzieł Tadeusza Różewicza)
 • Wydarzenie na Facebooku
fot. Włodzimierz Deczyński
dowiedz się więcej

Skołowana Niedziela: Październikowy rajd zamkowy

Program Absolwent UMK i Absolwencki Klub Rowerowy "Skołowani" zaprasza na wycieczkę rowerową na trasie Toruń – Mała Nieszawka – Toruń – Złotoria – Toruń. W programie tego wyjazdu z cyklu Skołowane Niedziele jest zwiedzanie ruin zamków i zabytkowego kościoła w Kaszczorku.

Trasa wycieczki to około 30 kilometrów. Zbiórkę uczestników wycieczki przewidziano na godz. 10:00 przy Plac Rapackiego, koło pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W planie wycieczki zwiedzanie ruin pierwszego na ziemiach polskich zamku krzyżackiego w Małej Nieszawce, ruin zamku Dybów i zamku krzyżackiego w Toruniu i zamku królewskiego w Złotorii w widłach Wisły i Drwęcy.

Do uczestnictwa w wyprawie uprawniony jest absolwent UMK z osobą towarzyszącą. Wycieczka jest bezpłatna i nie obowiązują na nią zapisy - wystarczy pojawić się w miejscu zbiórki o wyznaczonej godzinie i wpisać się na listę uczestników wycieczki, podając numer Karty Absolwenta UMK. W związku z obostrzeniami Covidowymi, obowiązkowe jest posiadanie maseczki i utrzymywanie 2 metrów dystansu.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

O prawie na Forum

11-12 października odbędzie się organizowane przez Agencję Praw Podstawowych UE "Forum 2021". Tegoroczne wydarzenie będzie miało formę hybrydową.

Celem Forum 2021 jest stworzenie unikalnej platformy dialogu na temat najważniejszych i aktualnych wyzwań dla praw człowieka, przed którymi stoi Europa i jej mieszkańcy.

Spośród prawie 300 propozycji wybrane zostały dwie sesje zorganizowane przez dr Julię Kapelańską-Pręgowską (Katedra Praw Człowieka WPiA UMK) oraz dr. hab. Nikodema Pręgowskiego, prof. UMK. (Katedra Projektowania Graficznego, WSzP UMK):

 • "How populism effects human rights & how to foster a stronger culture of values in the EU", 11.10.2021, 17:00-17:45, kanał 2 (moderatorka sesji: dr hab. Agnieszka Bień-Kacała, prof. UMK z Katedry Praw Człowieka WPiA UMK).
 • "Poster as a tool of fundamental rights education", 12.10.2021,10:15-11:15, kanał 1.

Rejestracja na Forum jest otwarta do 12 października. Sesje transmitowane będą na żywo z głównej sceny w Wiedniu, pięciu innych miast europejskich: Strasburga, Genewy, Warszawy, Lublany i Oslo oraz na czterech kanałach online. Uczestnicy mogą wybierać spośród 150 sesji w zależności od swoich zainteresowań.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

#InventingKnowledge - dr Atif Khan

Uniwersyteckie Centrum Doskonałości IMSERT zaprasza na kolejne seminarium z cyklu #InventingKnowledge.

Tym razem dr Atif Khan wygłosi referat "A comparison of grey and time series models in forecasting energy consumption in Brazil and India". Seminarium odbędzie się 12 października 2021 r. o godzinie 13:00 na platformie Big Blue Button.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Trening z mistrzyniami

12 października odbędzie się trening kolarski ze studentkami Uniwersytetu, reprezentantkami klubu TKK Pacific.

Trening odbędzie się w formule coffee ride (tempo konwersacyjne). Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie sprawnego roweru szosowego oraz kasku rowerowego.

Rozpoczęcie treningu zaplanowano na godzinę 16:15. Peleton wystartuje z pętli autobusowej na Wrzosach, u zbiegu ulic Szosa Chełmińska i Pawia.

dowiedz się więcej

Wtorki z socjologią #1

12 października odbędzie się pierwszy w tym cyklu Wtorek z socjologią. Pierwszy wykład pt. "Jak dzielić tort (i inne dobra)? Sprawiedliwość w ujęciu nauk społecznych" poprowadzi dr hab. Stanisław Burdziej, prof. UMK.

"Wtorki z socjologią" to nowa inicjatywa Instytutu Socjologii UMK i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, której celem jest zainteresowanie odbiorców oferty centrum nauki tematami społecznymi oraz zaprezentowanie wyników badań prowadzonych przez toruńskich badaczy społecznych.

Wykłady będą odbywały się hybrydowo: w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji oraz online. Początek o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie w Centrum Innowacyjnej Edukacji jest wolny, ale ze względu na zasady reżimu sanitarnego obowiązuje limit miejsc.

Transmisja będzie dostępna na platformie YouTube: https://youtu.be/zCR_2QDILAc

dowiedz się więcej

Inauguracyjny Październikowy Kiermasz Książek

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu oraz Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy BU UMK zapraszają na Inauguracyjny Październikowy Kiermasz Książek, na którym można będzie kupić ciekawe publikacje, płyty itp. za złotówkę. Kiermasz zaplanowany jest na 13 października i potrwa od 8:00 do 14:00.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Inauguracja Uniwersytetu Trzeciego Wieku

13 października o godz. 16:00 w Auli UMK Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku zainauguruje rok akademicki 2021/2022.

Wykład inauguracyjny pt. "Problem wolnej chwili" wygłosi dr hab. Janusz Sytnik-Czetwertyński, prof. Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie

W programie także występ sekcji tańca w kręgu oraz wystawa obrazów członków sekcji malarskiej, prac rękodzieła oraz prezentacja wybranych sekcji TUTW.

 

dowiedz się więcej

21. JAZZ OD NOWA FESTIVAL

Drugi tydzień października będzie zdecydowanie należał do fanów jazzu. Podczas 4 dni na deskach ACKiS "Od Nowa" pojawią się najznakomitsze tuzy polskiej i zagranicznej sceny jazzu:

13 października 2021, środa, godz. 20:00, „Od Nowa”

 • RODZIEWICZ (Rodziewicz, Nash, Sikała, Gawdzis)
 • O.N.E. Quintet

14 października 2021, czwartek, godz. 20:00, „Od Nowa”

 • GRZEGORZ KAPOŁKA Trio
 • EABS

15 października 2021, piątek, godz. 20:00, „Od Nowa”

 • SEBASTIAN ZAWADZKI
 • PIOTR WOJTASIK Quintet

16 października 2021, sobota, godz. 20:00, Aula UMK

 • STRING CONNECTION
 • DOROTA MIŚKIEWICZ i HENRYK MIŚKIEWICZ

16 października 2021, sobota, godz. 23:15, Od Nowa

 • Nocne jazz session
W czasie festiwalu w Galerii „Dworzec Zachodni” czynna również będzie wystawa fotografii: "Twarze jazzu – 20 lat JAZZ Od Nowa Festival".

Informacje o biletach i karnetach znajdują się na stronie https://jazz.umk.pl/bilety/

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Czwartkowe Kolokwium Fizyczne

14 października o godzinie 12:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego (sala 26 w budynku Instytutu Fizyki UMK w Toruniu) mgr inż. Jakub Stelmachowski (ekspert ds. inżynierii kosmicznej i kontaktu z przemysłem, Delegat Rady Programowej ESA do spraw Systemów Transportu Kosmicznego (ESA PB-STS)) wygłosi wykład pt. „Polski udział w eksploracji kosmosu – wstęp do inżynierii kosmicznej".

Streszczenie: 
- Przedstawienie akcji NASA Observe The Moon.
- Eksploracja Księżyca, od programu Apollo, przez Lunar Reconnaissance Orbiter do najnowszych lądowników i programu Artemis.
- Udział Polaków w eksploracji przestrzeni kosmicznej - polskie projekty inżynieryjne i naukowe.
- Specyficzne warunki, z jakimi muszą mierzyć się inżynierowe i specjaliści planowania podczas pracy nad projektami kosmicznymi.
- Krótki zarys polskiego sektora kosmicznego i aktualnie realizowanych projektów.

Organizatorem Kolokwium Czwartkowego jest Instytut Fizyki UMK w Toruniu.

Więcej informacji na stronie: https://www.ifiz.umk.pl/?id=15689

dowiedz się więcej

Świat w komiksach

14 października Książnica Kopernikańska zaprasza na wykład dr. hab. Arkadiusza Wagnera, prof. UMK. Historyk sztuki i bibliolog z UMK w Toruniu opowie o komiksach publikowanych w latach 80. XX w. na łamach kultowego "Świata Młodych". Początek o godz. 18:00.

Wykład zostanie wygłoszony z okazji użyczenia Książnicy Kopernikańskiej przez prof. Wagnera prywatnego zbioru kilkuset numerów "Świata Młodych", zawierających wiele serii komiksowych. Odtąd wszystkie będą służyć czytelnikom m.in. w ramach czasowych ekspozycjach sztuki polskiego komiksu powojennego.

W trakcie wykładu prof. Wagner przypomni zarówno najsłynniejsze, jak i trochę zapomniane komiksy, które zdobyły ostatnią stronę "Świata Młodych", w tym np. "Binio Bill" i "Kajko i Kokosz".

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Erasmus Day

Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej 15 października zaprasza na Erasmus Days 2021.

Erasmusdays 2021 - 3 days of celebration of the Erasmus+ programme to wydarzenie o zasięgu ogólnoeuropejskim. W jego ramach na UMK zorganizowane zostanie stoisko promocyjne Erasmus+, gdzie będzie można dowiedzieć się więcej o możliwości wyjazdów na studia oraz praktyki.

Wydarzenie odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13) 15 października, w godz. 9:00-12:00.

Więcej szczegółów: https://www.umk.pl/wspolpraca/erasmus_plus/

dowiedz się więcej

Chopin w Bibliotece

Trwa XVIII Konkurs Chopinowski. Biblioteka Uniwersytecka zaprasza oglądania transmisji przesłuchań III etapu oraz finału konkursowych zmagań.

Transmisje oglądać można w Czytelni Centrum Dokumentacji Europejskiej oraz Centrum Języka i Kultury Chińskiej (III piętro) w następujących terminach:

III etap:

15.10.21 - piątek

 • sesja poranna - 10.00 - 14.00
 • sesja wieczorna - 17.00 - 19.30

16.10.21 - sobota

 • sesja poranna - 10.00 - 13.00

Finał:

18.10.21 - 20.20.21 (poniedziałek - środa)

 • 18.00 – 19.30

Inicjatorem akcji jest Maciej Karmiński, student II roku Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych.

dowiedz się więcej

Jarmark zdrowej żywności

W ramach promocji projektu Lokalna Żywność, której UMK jest partnerem, 15 października przed Urzędem Marszałkowskim (Plac Teatralny 2) odbędzie się jarmark żywności.

Na jarmarku pojawi się aż 16 dostawców z różnych zakątków województwa, od których będzie można kupić rzemieślnicze wędliny i sery, świeże owoce i warzywa, tradycyjne przetwory, ryby, zioła, mąki, miody i wiele innych.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13:00.

Ważna informacja dla osób zmotoryzowanych:  auto można zaparkować na parkingu między Urzędem Marszałkowskim a CKK Jordanki. 

Jarmark będzie okazją do promocji sklepu internetowego Lokalna Żywność  (https://lokalna-zywnosc.pl), organizatorami są samorząd województwa oraz Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Przysieku.

Lokalna Żywność na Facebooku: https://www.facebook.com/lokalna-zywnoscpl-105402598304487/

dowiedz się więcej

Konkurs "Inter-Art(s)"

Uniwersyteckie Centrum Doskonałości "Interakcje - umysł, społeczeństwo, środowisko" zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w konkursie InterArt(s). Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń to 15 października 2021.

Celem konkursu „Inter-Art(s)” jest poszukiwanie nowych języków komunikacji naukowej w porozumieniu ze sztuką, jak również interwencja sztuki w przestrzeń publiczną, poprzez opracowanie za pomocą sztuki konkretnego zadania badawczego, które jest ściśle skorelowane z działalnością badawczą Uniwersyteckiego Centrum Doskonałości Interakcje - umysł, społeczeństwo, środowisko (IMSErt).

Tytuł zadania badawczego/tematyki konkursowej w edycji w roku 2021: "I Ty możesz zmienić świat! Istota i uwarunkowania zachowań sprzyjających środowisku naturalnemu".

Więcej informacji

Konkursy w ramach programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza

dowiedz się więcej

Dzień Otwarty EMBA

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zaprasza na Dzień Otwarty programu Executive Master of Business Administration. Wydarzenie odbędzie się 19 października 2021 roku w formie stacjonarnej, w gmachu WNEiZ (ul. Gagarina 13A).

Szczegółowy program wydarzenia:

 • 16:30-16:45 - Sesja informacyjna
 • 16:45-17:00 - Networking i spotkania indywidualne kandydatów z przedstawicielami Programu EMBA
 • 17:00-18:00 - Warsztaty praktyczne "Inteligencja emocjonalna a zarządzanie zespołem" - dr Kamila Skrzypczyńska

Wydarzenie jest bezpłatne, organizatorzy nie wymagają uprzedniej rejestracji. Całość odbędzie się w sali 29A na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu.

Studia Executive Master of Business Administration Studia dostarczają obszernej wiedzy i kwalifikacji wymaganych na stanowiskach kierowniczych. Przygotowują do fachowego zarządzania na poziomie małych zespołów, jak również średniego i wyższego szczebla w różnych organizacjach. Podczas zajęć uczestnicy poznają teoretyczne i praktyczne aspekty zarządzania, techniki podejmowania decyzji, negocjacji oraz aspekty związane z przywództwem. Umiejętności i kompetencje uzyskane w trakcie studiów umożliwiają absolwentom wykorzystywać różnorodne instrumenty zarządzania w sposób elastyczny. Szczególnym elementem wyróżniającym program będą zajęcia z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu uwzględniające realizację projektu społecznego. Studia EMBA prowadzone przez WNEiZ posiadają międzynarodową akredytację AMBA, co plasuje UMK w gronie 2% najlepszych uczelni biznesowych świata. Więcej informacji

dowiedz się więcej

Październikowe okienko zakupowe

Na stronie www.lokalna-zywnosc.pl otwarte zostało kolejne okienko zakupowe, które potrwa do 25 października do godziny 12:00. Odbiór zamówień przewidziano na 28 października.

Sklep internetowy Lokalna Żywność powstał w ramach kujawsko-pomorskiego pilotażu programu Krótkiego Łańcucha Żywności, którego UMK jest partnerem. Podczas comiesięcznych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od rolników z regionu. W ofercie są zarówno warzywa i owoce, jak i sery oraz przetwory i wędliny, produkowane od początku do końca z własnych surowców. Na stronie znajdują się nie tylko opisy produktów, ale także informacje o producentach. Jesienną nowością w asortymencie są m.in. buraki czerwone, paszteciki z kapustą i grzybami oraz sok tłoczony jabłkowo-gruszkowy. Ofertę wszystkich wystawców można zobaczyć na stronie www.lokalna-zywnosc.pl, gdzie można również złożyć zamówienie.

Jeden z punktów odbioru zakupionej tą drogą żywności będzie mieścić się w Auli UMK (ul. Gagarina 11), a zamówione produkty można będzie odebrać w godzinach 15:00-16:00.

Wszystkie punkty odbioru

dowiedz się więcej

Wizytówka Wydziału Sztuk Pięknych

Studenci i pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu zapraszają na wystawę "WIZYTÓWKA", na której prezentowane są prace studentów wyróżnionych nagrodami dydaktycznymi z kierunków artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK: architektury wnętrz, grafiki, malarstwa, sztuki mediów i edukacji wizualnej.

Wernisaż wystawy odbędzie się 20 października 2021 r. o godzinie 17:00. Wystawę będzie można zwiedzać stacjonarnie, z zachowaniem reżimu sanitarnego, w dniach 20.10-15.11.2021 w Galeria Dworzec Zachodni Akademickiego Centrum Kultury "Od Nowa", ul. Gagarina 37A, Toruń.

Więcej informacji na stronie Wydziału Sztuk Pięknych: https://art.umk.pl/wiadomosci/?id=23003

dowiedz się więcej

Konferencja Wydziału Teologicznego

Wydział Teologiczny UMK zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową: "Rodzina – Patriarchat? Personalizm? Potencjał? Przyszłość?", która odbędzie się 21 października 2021 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jeśli warunki sanitarno-epidemiczne pozwolą, konferencja odbędzie się w sposób stacjonarny.

Obszarem zainteresowań będzie przedstawienie problematyki dotyczącej rodziny, uwzględniając współczesny i miniony jej model, wskazując na rolę jakie pełnią poszczególni jej członkowie, próbując wskazać rodzinę jako miejsce dojrzewania człowieka, wychowania do wartości, dorastania do cierpienia, rozwijania daru i zadania jakim jest seksualność. Częścią konferencji będzie także ukazanie nauczania Jana Pawła II na temat rodziny oraz przykładu rodziny Karola Wojtyły jako modelu na współczesne czasy.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Fizyka wokół nas - "Fizyk i dawne obrazy"

Instytut Fizyki UMK organizuje serię wykładów popularnonaukowych "Fizyka wokół nas" o tematyce związanej z fizyką, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. W czwartek 21 października 2021 o godzinie 17:15 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego  szósty wykład pt. "Fizyk i dawne obrazy" wygłoszą prof. dr hab Piotr Targowski (Instytut Fizyki UMK) i dr hab. Magdalena Iwanicka, prof. UMK (Wydział Sztuk Pięknych UMK).

Fizyka dostarcza narzędzi do poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące zarówno istoty otaczającej nas rzeczywistości, jak i szeregu zagadnień szczegółowych, wspomagając inne dziedziny nauk ścisłych i techniki, medycynę, a nawet nauki humanistyczne. Nauka o dziedzictwie kulturowym czerpie między innymi z możliwości poznawczych oferowanych przez fizykę, chemię, biologię, genetykę.
Prof. dr hab. Piotr Targowski i dr hab. Magdalena Iwanicka, prof. UMK pokażą, jak metody fizyki są używane do poznania budowy, historii przekształceń czy też stanu zachowania obrazów dawnych mistrzów. Uzyskane informacje służą konserwatorom i kuratorom kolekcji do właściwego zaplanowania niezbędnych prac konserwatorskich i warunków ekspozycji dzieł sztuki.

Wykłady z cyklu "Fizyka wokół nas" odbywają się w wybrane czwartki o godzinie 17.15 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego (sala 26) Instytutu Aleksandra Jabłońskiego przy ul. Grudziądzkiej 5 w Toruniu.

dowiedz się więcej

E-Czwartek z filozofią | Czy możliwy jest cnotliwy egoizm?

Wydział Filozofii i Nauk Społecznych oraz Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu zapraszają na kolejny Czwartek z filozofią. Wykład odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:30, a poprowadzi go dr Sławomir Drelich.   Wśród filozofów znajdą się tacy, który będą egoizm wartościować pozytywnie. Amerykańska myślicielka Ayn Rand przekonywała, że powinno się go postrzegać jako cnotę, nie jako wadę czy przywarę. Stworzona przez nią koncepcja stała się niezwykle popularna wśród Amerykanów, którzy do dziś chętnie sięgają po powieści i eseje jej autorstwa. Jej przetłumaczone na kilkadziesiąt języków książki pobudzają do debat i dyskusji. Rand była aktywną uczestniczką debaty publicznej, promowała idee wolnego rynku, przedsiębiorczości i indywidualizm jeszcze przed światowym triumfem reaganomiki i thatcheryzmu. Egoizm stanowił istotny element jej rozważań.   Sławomir Drelich – politolog i etyk. Adiunkt w Katedrze Myśli Politycznej na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK, a także wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu. Zajmuje się myślą polityczną (populizm, liberalizm, libertarianizm), dyskursem publicznym i etyką życia publicznego. Autor książek: "Populistów ethos zbuntowany" (Toruń 2010), "Wojny trybuna ludowego. Przypadek Andrzeja Leppera" (Toruń 2013) i "Moralność kanibali. Ayn Rand wobec lewicowej wizji społeczeństwa" (Toruń 2020).

dowiedz się więcej

#OpenAccessWeek

Trwa XII Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu (25-31 października). W tym roku pod hasłem: „To ma znaczenie, w jaki sposób otwieramy wiedzę: budowanie kapitału społecznego”.

Z tej okazji zespół BU UMK przygotował nową odsłonę stron poświęconych Otwartej Nauce!

W zakładce Otwarta Nauka znajdziecie m.in.:

 • informacje o programach otwartego publikowania;
 • wytyczne Planu S;
 • podpowiedzi jak napisać dobry Plan Zarządzania Danymi;
 • instrukcje jak zdeponować prace naukowe;
 • instrukcje jak zdeponować dane badawcze;
 • informacje o otwartych zasobach edukacyjnych.
 

dowiedz się więcej

Kim jest autor? - pokaz filmu i dyskusja o książce

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Kino Centrum zapraszają na spotkanie pt.: "Kim jest autor (dzisiaj)?", które odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej 26 października 2021 r., godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

W programie:

 • godz. 18.00: pokaz filmu dokumentalnego "Wyjście przez sklep z pamiątkami" (2010), reż. Banksy;
 • ok. godz. 19.30: dyskusja o książce dr Aldony Kobus "Autorstwo. Urynkowienie literatury i fantazmat podmiotu autorskiego" (seria Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej) z udziałem autorki, dr. hab. Pawła Bohuszewicza i dr. Radosława Osińskiego (prowadzenie).

Więcej o książce dr Aldony Kobus

dowiedz się więcej

Wtorek z psychologią #1

Instytut Psychologii UMK zaprasza na pierwszy po wakacyjnej przerwie wykład z cyklu "Wtorki z psychologią". Wykład pt. "Skąd się biorą leworęczni? Od leworęcznego mózgu do problemów w ławce szkolnej" wygłosi dr Małgorzata Gut.

Wykład, który jest organizowany wspólnie z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, odbędzie się w Centrum Innowacyjnej Edukacji w najbliższy wtorek 26 października o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Ze względu na reżim sanitarny, obowiązuje limit miejsc.

Wszyscy chętni będą mogli oglądać transmisję online: https://youtu.be/lWNQftrnz_U.

dowiedz się więcej

Kolejna edycja "Wtorków z nauką"

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza na nowy w tym roku akademickim cykl "Wtorków z nauką". Na wykłady zaproszone są wszystkie osoby z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które są zainteresowane działalnością naukową.

Prelegentami spotkań są nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową uczelni, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, różne kierunki drogi naukowej oraz możliwości wsparcia akademickiego w szeroko rozumianym rozwoju.

Najbliższe spotkanie odbędzie się online 26 października 2021 r. godz. 19:00. Tematem wykładu będzie "Konsorcjum YUFE – nowe możliwości rozwoju dla społeczności akademickiej UMK", a wygłosi go prof. dr hab. Przemysław Nehring, Prorektor ds. Kształcenia UMK.

Link do rejestracji

Szczegółowe informacje

dowiedz się więcej

Spotkanie z Igorem Traczem

Instytut Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych Oddział Kujawsko-Pomorski zapraszają na pokaz terenowy i prelekcję Igora Tracza, wielokrotnego Mistrza Polski, Europy i Świata w wyścigach psich zaprzęgów.

Pokaz odbędzie się 27 października 2021 r. o godz. 13:00 na łące za Collegium Humanisticum. Po pokazie organizatorzy zapraszają na wykład w sali 135 na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych.

Igor Tracz – polski maszer, trener kadry młodzieżowej, 7 krotny Mistrz Świata i 18 krotny Mistrz Europy w sporcie psich zaprzęgów i bikejoringu - dyscyplinie sportu zaprzęgowego rozgrywanej na dystansach sprinterskich, w której jeden lub dwa psy ciągną rower połączony z nimi liną. Trasa biegu liczy zazwyczaj od 4 do 10 km.

dowiedz się więcej

Mennonici w dolinie Wisły - wykład dr. Michała Targowskiego

Żuławski Park Historyczny zaprasza na wykład dr Michała Targowskiego z Wydziału Nauk Historycznych UMK. Wydarzenie odbędzie się w środę 27 października o godz. 18:00. Transmisja będzie dostępna na profilu Facebookowym Żuławskiego Parku Historycznego.

Podczas wykładu dr Michał Targowski przedstawi losy mennonitów w dolinie Wisły między Toruniem a Kwidzynem.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Radio Sfera nabiera!

27 października 2021 r. o godz. 19:00 odbędzie się nabór do Radia Sfera. W ramach wolontariatu w radiu studentki i studenci mają możliwość:

 • nauczyć się realizacji i montażu materiałów dźwiękowych;
 • prowadzić audycje cykliczne lub autorskie;
 • przeprowadzać wywiady z artystami, co często wiąże się z darmowym wstępem na koncerty i inne wydarzenia;
 • pisać recenzje płyt/filmów/książek;
 • prowadzić media społecznościowe rozgłośni.
Doświadczenie nie jest wymaganie; aby zgłosić się do radia nie trzeba również studiować dziennikarstwa ani kierunków pokrewnych. W razie pytań redakcja prosi o kontakt za pośrednictwem wiadomości prywatnej na FB lub mailowo: redakcja_sfera@umk.pl.   Więcej informacji:
http://www.sfera.umk.pl/
https://www.facebook.com/RadioSferaUMK/
https://www.instagram.com/radiosferaumk/

dowiedz się więcej

Kolokwium u fizyków

28 października 2021 roku o godz. 12:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego (sala 26 w budynku Instytutu Fizyki UMK w Toruniu) dr hab. inż. Grzegorz Adamiec, prof. PŚ (Instytut Fizyki, Politechnika Śląska) wygłosi wykład w języku angielskim pt. "Thermoluminescence and optically stimulated luminescence of a grain of quartz".

Organizatorem Kolokwium Czwartkowego jest Instytut Fizyki UMK w Toruniu.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Historia pasków i prążków w modzie

Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na wykład dr. Krzysztofa Trojanowskiego z Wydziału Humanistycznego "Historia mody: paski i prążki w modzie i obyczajach". Prelekcji będzie można wysłuchać w Czytelni CSW oraz przez transmisję na Facebooku Centrum Literatury CSW.

Znane już w starożytności, w czasach średniowiecza kojarzyły się z grzechem, szaleństwem i wykluczeniem, awansując w renesansie do rangi oryginalnego i cenionego elementu ekscentrycznej mody. Kolorowe pasy, paski i prążki pojawiały się w ubiorach, wyposażeniu wnętrz i przestrzeni publicznej pod wpływem inspiracji kulturą Orientu i na fali wydarzeń politycznych, zdobiły, skandalizowały i nabierały symbolicznych znaczeń. Wraz z modą na kąpiele morskie w XIX wieku upowszechniły się paski marynarskie, które szybko zyskały cechy szlachetnej elegancji. Wykwintne kreacje haute couture i wygodne ubiory sportowe, kolorowe dodatki w deseń zebry i wzór szewronu, męskie koszule w prążki i damskie sukienki w stylu op-art - pasy i paski wciąż zaskakują różnorodnością i oryginalnością.

Wykład odbędzie się 28 października 2021 r. o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

"Inner-Out" - wystawa prac Katarzyny Łyszkowskiej

"Sterowiec Wolność" będzie częścią wystawy indywidualnej dr Katarzyny Łyszkowskiej "Inner-Out", która 28 października o godz. 18:30 zostanie otwarta w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu.

Będzie to rzadka okazja, by w jednym miejscu zobaczyć wybrane prace artystki odzwierciedlające 15 lat jej działalności twórczej: obiekty, grafiki oraz projekty, które można odczytać w nowym aktualnym kontekście. Podczas ekspozycji prezentowana będzie m.in. etiuda dokumentująca sierpniowy pokaz "Sterowca" na Rynku Staromiejskim w Toruniu oraz premierowy "VI Domek z Kart" z serii autobiograficznych, interaktywnych obiektów z papieru.

Sterowiec eksponowany będzie w Sali Wielkiej Dworu Artusa, a wystawę zakończą 7 listopada warsztaty o wolności, które autorka poprowadzi w godz. 12:00-13:30.  

dowiedz się więcej

Spotkanie z klasyką filmową #7

Klubokawiarnia Filozoficzna i Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczno-Społeczne zapraszają na pierwsze w tym roku spotkanie z klasyką filmową. W najbliższy czwartek, 28 października o 18:30 w bibliotece WFiNS będziemy rozmawiać o filmie "Niebieski" (1993) Krzysztofa Kieślowskiego.

dowiedz się więcej

Kobiety z Witkacym w tle

Instytut Witkacego i Katedra Edytorstwa i Literatury Polskiej Instytutu Literaturoznawstwa UMK w Toruniu zapraszają do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej, z okazji rocznicy urodzin Marii z Pietrzkiewiczów Witkiewiczowej (1853-1931), "Kobiety z Witkacym w tle".

Do udziału w konferencji zaproszone są osoby chcące podzielić się wynikami swoich badań biograficznych, literaturoznawczych, teatrologicznych, zajmujących się dorobkiem kobiet w obszarach historii sztuki, historii literatury, performatyki oraz edytorstwa, a także prześwietlające twórczość i biografię Stanisława Ignacego Witkiewicza z perspektywy feministycznej.

Konferencja odbędzie się 20-21 stycznia 2022 r. online z wykorzystaniem platformy BigBlueButton. Formularze zgłoszeniowe można wysyłać do 30 października 2021 r. na adres mariawozniak9821@gmail.com. Kierownikami konferencji są dr hab. Magdalena Bizior-Dombrowska, prof. UMK (madom@umk.pl) i dr Przemysław Pawlak (kontakt@witkacy.eu).

Plakat konferencji

dowiedz się więcej

Konkurs dla absolwentów chemii

Oddział Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego ogłasza konkurs na najlepszą pracę licencjacką lub inżynieryjną w zakresie chemii. Termin składania zgłoszeń upływa 31 października 2021 r. Regulamin konkursu i wniosek zgłoszeniowy znajdują się na stronie https://www.chem.umk.pl/ot-ptchem/konkursy/.

dowiedz się więcej

Na parkiecie z Sokołem Międzychód

Zawodnicy AZS UMK Toruń zapraszają na mecz drugiej ligi koszykówki mężczyzn z zespołem Sokoła Międzychód.

Mecz odbędzie się 31 października o godz. 13:00 w hali Uniwersyteckiego Centrum Sportowego (ul. św. Józefa 17, Toruń).

dowiedz się więcej

Absolwencie, wystaw się!

Międzynarodowy Przegląd Projektów Dyplomowych "Graduation Projects" ogłosił 20. edycję przeglądu najlepszych prac dyplomowych z grafiki użytkowej i wzornictwa z Krajów Wyszehradzkich. Prace w postaci ilustracji i krótkiego opisu można wgrywać do 31 października 2021 roku za pomocą formularza zgłoszeniowego.

Graduation Projects ma charakter środkowoeuropejski, a jego uczestnikami są dyplomanci kierunków projektowych z Czech, Polski, Słowacji i Węgier oraz obywatele tych państw studiujący poza krajami Grupy Wyszehradzkiej. Można zgłaszać prace licencjackie, jak i magisterskie. Dyplomy są oceniane w dwóch kategoriach: 2D i 3D – grafiki użytkowej (w tym projektowania stron WWW, użytkowych projektów aktywnych, czy aplikacji ekranowych) oraz wzornictwa przemysłowego (z uwzględnieniem tkanin, ubioru, szkła lub ceramiki).

Szczegóły, w tym regulamin przeglądu i formularz zgłoszeniowy, są dostępne na stronie www.graduationprojects.eu. Do przeglądu zgłaszane mogą być tylko prace dyplomowe obronione w okresie od 2 listopada 2020 do 31 października 2021 w szkołach krajów Grupy Wyszehradzkiej. Prace laureatów przeglądu zostaną zaprezentowane na wystawie w Cieszynie w pierwszym kwartale 2022 roku w Zamku Cieszyn.

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.