Wydarzenia: Wrzesień 2021

dowiedz się więcej

Wakacyjne zajęcia sportowe dla absolwentów UMK

Program Absolwent UMK zaprasza na bezpłatne wakacyjne zajęcia sportowe w absolwenckim gronie. Zajęcia odbywają się w Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK (sala przy ul. Gagarina 35 w Toruniu) w okresie lipiec – wrzesień 2021 w godz. 18:00 – 19:30.

Plan spotkań sportowych:

 • siatkówka: poniedziałki, 18:00 – 19:30
 • tenis stołowy: wtorki, 18:00 – 19:30
 • koszykówka: piątki, 18:00 – 19:30

Na zajęcia obowiązują jednorazowe zapisy. Więcej informacji na stronie Programu "Absolwent UMK".

dowiedz się więcej

XI Bałtyckie Triennale Medali

Bałtyckie Triennale Medali jest międzynarodową wystawą medalierską odbywającą się cyklicznie w krajach nadbałtyckich. W roku 2021 przypada jedenasta edycja tej imprezy, której pierwsza odsłona ma miejsce w Muzeum Okręgowym w Toruniu, w Ratuszu Staromiejskim. Następnie medale zostaną zaprezentowane w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie oraz w Muzeum Narodowym w Wilnie. Tematem przewodnim XI edycji Triennale jest 500 lat sztuki medalierskiej na Litwie i w Polsce. Inicjatorem projektu jest Litewski Związek Artystów Medalierów,  który zaprosił do współpracy artystów z Litwy, Łotwy, Szwecji oraz Polski. Organizatorem ze strony polskiej jest Stowarzyszenie Artystyczne "OTWARTE", które do współpracy zaprosiło Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Na wystawie można będzie zobaczyć blisko 150 obiektów medalierskich autorstwa 73 artystów. Reprezentantami Polski są artyści medalierzy z całego kraju o znaczącym dorobku i ugruntowanej pozycji w dziedzinie medalierstwa, jak również artyści dla których medalierstwo stanowi jeden z obszarów twórczych zainteresowań. Ekspozycji współczesnych medali towarzyszy zbiór wybranych medali historycznych z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu nawiązujący do przewodniego tematu wystawy. Kuratorem XI Bałtyckich Triennale Medali jest Lina Kalinauskaitė, natomiast kuratorem polskiej odsłony imprezy jest dr hab. Sebastian Mikołajczak z Katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

 

dowiedz się więcej

Trzy wystawy w Wozowni

W pierwszy piątek sierpnia w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu otwarte zostaną trzy wystawy młodych artystek - absolwentek Wydziału Sztuk Pięknych UMK: Małgorzaty Czyż, Magdy Typiak oraz Aliny Śmietany. Będzie je można oglądać do 5 września 2021 r.

"Zawsze chciałam mieć Tu wystawę" Małgorzaty Czyż koncentrować się będzie wokół praktyk świętowania ważnych momentów w życiu. Jak zapowiada artystka: "Postanowiłam uczcić własną wystawę właśnie na wystawie. Wykorzystuję w tym celu kilka zabiegów, kilka działań, to, co jest już ustalone i utrwalone w kulturze masowej jako kanon postępowania podczas przygotowań do wszelkich "imprez", na które wiele osób czeka całe życie".

"Presence (Obecność)" Magdy Typiak to cykl autoportretów - pamiątek obecności autorki w miejscach dla niej ważnych. Tym, co łączy poszczególne kadry, jest wycięta z nich figura człowieka – samej artystki. Cięcie i zniszczenie pamiątkowej fotografii jako drastyczny akt nawiązuje do traumy związanej ze zmianą, ruchem, przeistaczaniem. To pożegnanie z miejscami oswojonymi, które kiedyś były domem.

Wystawa Aliny Śmietany "Nikogo nie ma w domu" dotyka natomiast problemu "niewykazywania obecności mentalnej". Owo odcięcie może być skutkiem intensyfikacji życia wewnętrznego lub odwrotnie, jego pauzowania. "Próbuję wyobrazić sobie, jak te stany wyglądają od zewnątrz, wpisać je w ogólnodostępną przestrzeń i pozgadywać, co może z nich wyniknąć" – deklaruje artystka.

Zamiast tradycyjnego wernisażu Galeria zaprasza na dzień otwarty nowych wystaw – 6 sierpnia w godzinach 11.00–18.00 będzie można je bezpłatnie zwiedzać oraz spotkać się z artystkami, prezentującymi na nich swoje prace. Symboliczny wernisaż w formule on-line odbędzie się o godz. 18.00. na profilu galerii Facebooku.

dowiedz się więcej

MOST do innego miasta

1 września rozpocznie się rekrutacja do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na rok akademicki 2021/2022. Program pozwala na uczestniczenie w studiach na wybranej polskiej uczelni przez jeden lub dwa semestry. Nabór potrwa do 10 września.

MOST to program mobilności prowadzony przez Uniwersytecką Komisję Kształcenia. Adresowany jest do osób studiujących oraz uczestniczących w studiach doktoranckich, których zainteresowania naukowe mogą być realizowane poza macierzystym uniwersytetem.

Lista uczelni prowadzących wymianę w ramach programu

Z ofertą wymiany studenckiej i doktoranckiej można zapoznać się w systemie IRK MOST. Pytania dotyczące wyjazdów należy kierować do Uczelnianego Koordynatora Programu MOST (Karolina Rochnowska), tel. 56 611 49 07, e-mail: karoch@umk.pl.

Bieżące informacje dostępne są na stronie Programu.

dowiedz się więcej

Wyjazd integracyjny - CAMP UMK 2021

Samorząd Studencki zaprasza wszystkich nowych studentów na pięciodniowy wyjazd integracyjno-szkoleniowy CAMP UMK 2021 do Jarosławca, który zaplanowano na 2-6 września.

Jak zapewniają organizatorzy, wyjazd to wspaniała przygoda, nowe znajomości oraz wymarzony start w życie studenckie. Program tegorocznego obozu obfituje w wiele atrakcji tj. szkolenia studenckie, chrzest studencki, zwiedzanie Torunia/Bydgoszczy, imprezy tematyczne oraz przede wszystkim wielką studencką integrację! Wszystko to pod czujnym okiem doświadczonych animatorów, którzy wprowadzą Was w tajniki życia studenckiego.

Liczba miejsc ograniczona. Cena wyjazdu dla przyszłych studentów to 599 zł. Dla aktualnie studiujących cena wynosi 649 zł. Program wyjazdu i inne szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://adapciak.umk.pl/

 • Zapisy
 • Wydarzenie na Facebooku
dowiedz się więcej

IV Ogólnopolskie Forum Chemii Nieorganicznej

Wydział Chemii UMK zaprasza na IV Ogólnopolskie Forum Chemii Nieorganicznej, które odbędzie się 7-9 września w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa".

Cykliczne spotkania zostały zainicjowane przez Wydziały Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydział Ceramiki i Inżynierii Materiałowej Akademii Górniczo-Hutniczej. Forum nawiązuje do wcześniejszych Kolokwiów z zakresu Chemii Nieorganicznej organizowanych wspólnie przez Profesor Bogusławę Jeżowską-Trzebiatowską i Profesora Adama Bielańskiego. Konferencja adresowana jest do wszystkich zainteresowanych badaniami w zakresie współczesnej chemii nieorganicznej, a do wspólnych obrad i dyskusji na Forum zapraszani są zarówno doświadczeni naukowcy o ugruntowanym autorytecie, jak i osoby na początku kariery naukowej. W trakcie konferencji istniej możliwość wygłoszenia 20 minutowych wykładów, 15 minutowych komunikatów, 5 minutowych flash prezentacji lub zaprezentowania posteru.

Wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej IV Ogólnopolskiego Forum Chemii Nieorganicznej.

dowiedz się więcej

XIV Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie

Wydział Chemii UMK zaprasza do wzięcia udziału w XIV Kopernikańskim Seminarium Doktoranckim. Tegoroczna konferencja odbędzie się 20-22 września 2021r.

Spotkanie będzie miało na celu prezentację wyników prac naukowych, wymianę myśli i problemów badawczych oraz możliwość nawiązania kontaktów osobistych pomiędzy młodymi uczonymi reprezentującymi uczelnie wyższe z całej Polski. Uczestnicy będą mieli możliwość prezentacji wyników swoich prac w formie komunikatu ustnego bądź posteru, w trzech panelach tematycznych:

 • nauki chemiczne,
 • nauki biologiczne i medyczne,
 • nauki fizyczne i techniczne.

Strona konferencji

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Zakony rycerskie i kobiety

Do 25 września 2021 r. potrwa XXI Konferencja z cyklu "Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica" organizowana przy współpracy Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK, Uniwersytetu w Hamburgu i Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Temat konferencji brzmi: "Zakony rycerskie i kobiety: donatorki‒przynależące‒siostry‒święte".

W czasie dwudniowych obrad zostanie zaprezentowanych 19 referatów dotyczących zagadnień relacji zakonów rycerskich z kobietami. W konferencji wezmą udział prelegentki i prelegenci z 13 krajów (Cypr, Estonia, Francja, Hiszpania, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy), jak również liczni dyskutanci. Obrady prowadzone będą w Sali Konferencyjnej Hotelu Uniwersyteckiego UMK (23 września) oraz w Sali Rady Wydziału im. Karola Górskiego w Collegium Humanisticum UMK (24 września).

Organizatorami konferencji są: dr hab. Krzysztof Kwiatkowski, prof. UMK z Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK oraz prof. dr Jürgen Sarnowsky z Instytutu Historii Uniwersytetu w Hamburgu (Historisches Seminar, Universität Hamburg). Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Program konferencji

dowiedz się więcej

Wracają dostawy lokalnej żywności

Do 27 września do godziny 12:00 na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl będzie otwarte kolejne okienko zakupowe. To okazja do nabycia tradycyjnej, lokalnej żywności od rolników i małych wytwórców z województwa kujawsko-pomorskiego.

Sklep internetowy Lokalna Żywność powstał w ramach kujawsko-pomorskiego pilotażu programu Krótkiego Łańcucha Żywności, którego UMK jest partnerem. Podczas comiesięcznych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od rolników z regionu. W ofercie są zarówno warzywa i owoce, jak i sery oraz przetwory i wędliny, produkowane z własnych surowców. Na stronie znajdują się nie tylko opisy produktów, ale także informacje o producentach. Oprócz dużej oferty przetworów warzywnych, owocowych i mięsnych, w asortymencie znajdują się również świeże owoce i warzywa (np. dynia, buraki, gruszki) oraz oleje, BIO mąki, zioła i chleby.

Zamówienia będzie można odbierać 30 września w Auli UMK (w godz 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Więcej informacji w zakładce "Gdzie odebrać": https://lokalna-zywnosc.pl/dostawa/.

dowiedz się więcej

Wystawa - Samuel Bogumił Linde

W czwartek, 23 września, Towarzystwo Miłośników Torunia we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką, Książnicą Kopernikańską, Muzeum Okręgowym i Archiwum Państwowym w Toruniu zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy poświęconej Samuelowi Bogumiłowi Lindemu (1771-1847). Ekspozycja została przygotowana z okazji 250. rocznicy urodzin tego wybitnego torunianina. Wernisaż rozpocznie się o godz. 14:00 w holu głównym Książnicy Kopernikańskiej. Wstęp jest bezpłatny.

Samuel Bogumił Linde pamiętany jest przede wszystkim jako twórca monumentalnego Słownika języka polskiego, jednak lista jego zasług jest znacznie dłuższa. Był cenionym nauczycielem i organizatorem szkolnictwa, tłumaczem, bibliotekarzem i bibliografem, politykiem i urzędnikiem, a także działaczem religijnym kościoła ewangelicko-augsburskiego. Wystawa przybliża dokonania Lindego na tych polach, a jednocześnie skupia uwagę na jego związkach z rodzinnym Toruniem.

Na wystawie zostaną zaprezentowane oryginalne dokumenty, rękopisy, książki i pamiątki związane z życiem i dziełem wybitnego torunianina pochodzące ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej, toruńskiego Muzeum Okręgowego, Archiwum Państwowego w Toruniu i Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Sesja popularnonaukowa "Samuel Bogumił Linde - wybitny torunianin"

Towarzystwo Miłośników Torunia zaprasza na sesję popularnonaukową z okazji 250. rocznicy urodzin Samuela Bogumiła Lindego. Rozpocznie się ona o godz. 11:00 w piątek, 24 września 2021 r., w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Wstęp bezpłatny.

W programie przewidziano wystąpienia:
 • dr Marian Ptaszyk, Samuel Bogumił Linde – torunianin
 • prof. Jerzy Dygdała, Toruń w czasach dzieciństwa i młodości Samuela Bogumiła Lindego
 • prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, Dom i środowisko rodzinne Samuela Bogumiła Lindego
 • prof. dr hab. Bogusław Dybaś, Samuel Bogumił Linde w Lipsku i Wiedniu. U źródeł "Słownika języka polskiego"
 • dr Patrycja Potoniec, "Dykcjonarz słów wszystkich" – "Słownik języka polskiego" Samuela Bogumiła Lindego jako leksykon totalny
 • prof. Małgorzata Karpińska, Sukcesy i porażki. Warszawskie lata Samuela Bogumiła Lindego
 • dr Katarzyna Tomkowiak, Toruńskie pamiątki po twórcy "Słownika języka polskiego"

W ramach wydarzenia odbędzie się również recital fortepianowy Stanisława Oracza. Wysłuchamy kompozycji napisanych przez zaprzyjaźnionego z Samuelem Bogumiłem Lindem Fryderyka Chopina.

Sesję organizuje Towarzystwo Miłośników Torunia we współpracy z Muzeum Okręgowym w Toruniu, Książnicą Kopernikańską w Toruniu, Archiwum Państwowym w Toruniu i Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu. Działanie jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Toruń.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Forum Przedsiębiorczości Akademickiej

26-29 września 2021 r. w Toruniu odbędzie się Forum Inteligentnego Rozwoju. To ogólnopolski kongres naukowo-technologiczny ukierunkowany na wypracowywanie najskuteczniejszych metod wprowadzania innowacyjnych badań i technologii do praktyki gospodarczej.

W trakcie kongresu, 29 września, odbywać się będzie Forum Przedsiębiorczości Akademickiej, organizowane przez Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii UMK. Tegoroczne wydarzenie jest już dziewiątą edycją tej imprezy, opartą na pogłębionych kontaktach środowiska akademickiego z przedsiębiorcami i przedstawicielami władz regionu. Ideą Forum jest zbliżenie ludzi nauki z gospodarką rozwijającą się w oparciu o innowacje.

W tym roku Forum otworzy dr hab. Jacek Jemielity, prof. UW, twórca metody mRna zastosowanej w szczepionce przeciwko COVID-19 przez firmę PFIZER. Jak powstała metoda mRNA? Jak działa w szczepionce? Jak wyglądała droga wynalazku z laboratorium uniwersytetu na rynek? Uczestnicy zapoznają się również z trendami w przemyśle, dla których środowisko akademickie może być nieocenionym wsparciem z jednej strony, a dla akademii niewyczerpaną skarbnicą inspiracji dla badań i podnoszenia jakości dydaktyki. Tegoroczną imprezę zamknie dyskusja na temat patentów i strategii patentowania. Debatę zamkną eksperci zaproszeni przez dra Piotra Zakrzewskiego, Zastępcę Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. 

Całemu wydarzeniu towarzyszą również inne liczne panele tematyczne i szkolenia, które rozpoczną się koncertem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a zakończą uroczystą galą. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla zarejestrowanych uczestników.

Więcej o Forum Przedsiębiorczości Akademickiej

Więcej o Forum Inteligentnego Rozwoju

dowiedz się więcej

Zostań wolontariuszem na Forum Inteligentnego Rozwoju

Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii zaprasza studentki i studentów do współpracy przy organizacji Forum Inteligentnego Rozwoju, które odbędzie się 26-29 września 2021 r. w Toruniu. Na wolontariuszy czeka wiele ciekawych zadań.

Forum Inteligentnego Rozwoju jest ogólnopolskim kongresem naukowo-technologicznym ukierunkowanym na wypracowywanie najskuteczniejszych metod wprowadzania innowacyjnych badań i technologii do praktyki gospodarczej. Kongres służy nawiązywaniu trwałych relacji między przedsiębiorcami wizjonerami, wybitnymi polskimi naukowcami ukierunkowanymi w swym działaniu na współpracę z biznesem, inwestorami oraz samorządowcami stwarzającymi atrakcyjne warunki do lokowania biznesu w swoich regionach.

Osoby chętne do współpracy powinny wysłać zgłoszenie zawierające imię, nazwisko, nazwę wydziału i rok studiów na adres cpatt@umk.pl. W tytule wiadomości należy wpisać "Wolontariusz FIR". Po odbyciu wolontariatu Centrum Inteligentnego Rozwoju wystawi uczestnikom certyfikat.

Więcej informacji o kongresie można znaleźć na stronie https://irforum.pl/.

dowiedz się więcej

Nabór do Chóru Akademickiego

28 września w godzinach 18:00-20:00 odbędzie się nabór do Chóru Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wspólne próby Chóru odbywają się w każdy wtorek o godz. 18:00. Poszukiwane są osoby muzykalne, lubiące śpiew w dobrym towarzystwie i na wysokim poziomie.

W najbliższych planach koncertowych jest wykonanie Requiem W. A. Mozarta z Orkiestrą Symfoniczną. 

 • 29 października 2021 r., sala Koncertowa CKK Jordanki w Toruniu oraz 7 listopada 2021 r., Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy (ul. Szczecińska, Toruń Bielawy)
 • 11 listopada 2021 r., Aula UMK w Toruniu, koncert z okazji Odzyskania Niepodległości. Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór Akademicki UMK i soliści. W repertuarze pieśni patriotyczne.

Więcej informacji na temat działalności Chóru Akademickiego można znaleźć na stronie www.chor.umk.pl.

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.