Wydarzenia: Luty 2022
Jubileuszowa wystawa Jędrzeja Gołasia
Do 28 lutego w Galerii 9,39 w Katedrze Rysunku prezentowana będzie jubileuszowa wystawa prac prof. Jędrzeja Gołasia, absolwenta i wieloletniego wykładowcy Wydziału Sztuk Pięknych UMK.
Ekspozycja zrealizowana została z okazji 40. rocznicy uzyskania przez prof. Gołasia dyplomu na WSzP UMK i stanowi wybór prac powstałych w latach 1984-2011. Wystawę można odwiedzać do końca lutego w siedzibie Galerii 9,39 przy ul. Szosa Bydgoska 50/56.
Więcej informacji
Wystawa DYPLOM 2021
Wydział Sztuk Pięknych zaprasza na wystawę DYPLOM 2021 - wystawę najlepszych dyplomów obronionych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w roku akademickim 2020/2021. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce 28 stycznia 2022 r. o godz. 14:00.
Na wystawie pokazane zostaną prace ponad 40 absolwentów Wydziału, reprezentujące różne podejścia do sztuki: artystyczne, konserwatorskie i badawcze, będące owocem kilkuletniego dojrzewania artystycznego i intelektualnego. Wzorem poprzednich lat, autorzy najlepszych dyplomów zostaną uhonorowani medalami, nagrodami oraz wyróżnieniami.
Uroczysty finisaż, połączony z wręczeniem absolwentom nagród i wyróżnień odbędzie się 18 lutego 2022 r. w kinie Centrum CSW "Znaki czasu" w Toruniu w dwóch turach:
- o godz. 13:00 - wyróżnieni absolwenci konserwacji i restauracji dzieł sztuki, ochrony dóbr kultury, historii sztuki i krytyki artystycznej;
- o godz. 14:00 - wyróżnieni absolwenci architektury wnętrz, grafiki, malarstwa oraz sztuki mediów i edukacji wizualnej.
Więcej informacji na stronie Wydziału Sztuk Pięknych i Centrum Sztuki Współczesnej.
Identyfikacja wizualna wystawy: Jakub Sobczak
Tydzień Filmu Niemieckiego
28 stycznia w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" rozpocznie się Tydzień Filmu Niemieckiego. Festiwal potrwa do 3 lutego.
Podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego 2022 widzowie będą mogli zobaczyć najciekawsze niemieckie produkcje filmowe, które zagościły nie tylko na ekranach kin naszego zachodniego sąsiada, ale i na międzynarodowych festiwalach. Po filmach w dniach 1-3 lutego planowane są krótkie dyskusje z udziałem zaproszonych ekspertów-naukowców z różnych ośrodków akademickich w Polsce.
Głównym organizatorem inicjatywy, która od wielu lat odbywa się corocznie w większych miastach Polski, jest Goethe-Institut. Współorganizatorami i partnerami pierwszej edycji tego wydarzenia w Toruniu są Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu, Katedra Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX-XXI wieku UMK oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Bilety w cenie 14 zł (bilet normalny) i 12 zł (bilet ulgowy) można nabyć np. na stronie CSW w Toruniu.Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa warunkiem uczestnictwa jest ważny paszport "covidowy" bądź świadectwo przebycia choroby COVID-19.
Nabór do konkursu "Perły nauki"
Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłasza nabór w wniosków w pierwszym konkursie w ramach nowego programu "Perły nauki", którego celem jest wsparcie kariery naukowej wybitnie uzdolnionych studentów lub absolwentów prowadzących zaawansowane badania naukowe.
Konkurs przeznaczony jest dla:
- absolwentów studiów pierwszego stopnia, którzy otrzymali tytuł zawodowy licencjata, inżyniera albo równorzędny w 2020 r. lub 2021 r.,
- studentów jednolitych studiów magisterskich, którzy w 2020 r. lub 2021 r. ukończyli:
a) trzeci rok studiów – w przypadku studiów trwających nie dłużej niż 11 semestrów,
b) czwarty rok studiów – w przypadku studiów trwających nie krócej niż 12 semestrów – i kontynuują kształcenie na tych studiach, - posiadających obywatelstwo polskie absolwentów studiów pierwszego stopnia ukończonych za granicą w 2020 r. lub 2021 r.
Szczegółowe informacje na temat konkursu, w tym poradnik dla wnioskodawców, znajdują się na stronie MEiN.
Wnioski do weryfikacji Działu Nauki należy składać do dnia 7 lutego 2022 r. na adres dn@umk.pl.
Światowy Dzień Wyborów na UMK
W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Wyborów Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza do wzięcia udziału w dwóch wydarzeniach współorganizowanych przez Centrum Studiów Wyborczych UMK.
3 lutego 2022 r. o godz. 17:00 dr hab. Bartłomiej Michalak, prof. UMK wygłosi wykład nt. "Mieszany system wyborczy dla Polski?" w ramach tradycyjnego cyklu wykładów im. prof. dr. Wacława Komarnickiego. Wydarzenie współorganizują Państwowa Komisja Wyborcza, Krajowe Biuro Wyborcze i Centrum Studiów Wyborczych WPIA UMK. Wykład odbędzie się online za pośrednictwem platformy MS Teams, a zainteresowani udziałem powinni zarejestrować się przez formularz na stronie www.csw.umk.pl/rsvp.
Dzień później odbędzie się seminarium naukowe pn. "Jawność finansowania kampanii wyborczej w Polsce", które rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 14:00. W ramach seminarium wystąpienia wygłoszą zarówno teoretycy jak i praktycy:
- Katarzyna Batko-Tołuć - członkini zarządu stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska
- dr hab. Michał Bernaczyk, prof. UWr
- dr hab. Tomasz Brzezicki – UMK, Komisarz Wyborczy w Toruniu II
- dr Tomasz Gąsior — KPSW, ekspert w KBW, ekspert zew. FOP
- dr hab. Małgorzata Molenda-Zdziech, prof. SGH
- dr Rafał Tkacz — dyrektor Delegatury KBW w Opolu
Seminarium będzie transmitowane na żywo na profilu - Obserwatorzy w działaniu - Strona główna | Facebook. Organizatorami seminarium są: Centrum Studiów Wyborczych WPIA UMK, Fundacja Odpowiedzialna Polityka, Instytut Studiów Międzynarodowych Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Instytut Prawa i Administracji Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. Seminarium odbywa się w ramach międzynarodowego projektu "European voters - together for electoral integrity".
Ogólnopolska Wystawa Sztuki Współczesnej
4 lutego 2022 r. została otwarta Ogólnopolska Wystawa Sztuki Współczesnej. Ekspozycję można zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku.
Realizacja tej wystawy jest m.in. wynikiem współpracy Wydziału Sztuk Pięknych i Wydziału Teologicznego. Patronaty organizacyjne nad wystawą sprawują dziekani wydziałów: dr. hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK i ks. prof. dr hab. Wojciech Cichosz. Kuratorami wystawy są prof. dr hab. Mirosława Rochecka z Wydziału Sztuk Pięknych i ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki z Wydziału Teologicznego.
W wystawie bierze udział 85 twórców z różnych regionów Polski, m. in. z Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Zakopanego, Lublina, Przemyśla, Wrocławia, Poznania, Piły, Łodzi, Kielc, Częstochowy, Zamościa, Szczecina, Bydgoszczy i Torunia, w tym 11 artystów pracujących na Wydziale Sztuk Pięknych UMK i 12 absolwentów wydziału. Na wystawie zgromadzono 121 prac artystycznych wykonanych w różnych technikach malarskich, rysunkowych, graficznych i fotograficznych, rzeźbiarskich i multimedialnych zrealizowanych specjalnie w związku z okolicznością beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego.
Wystawa będzie trwała do 15 marca 2022 r.
Więcej informacji
Toruń między mostami
Program Absolwent UMK zaprasza na kolejny absolwencki spacer po Toruniu, który odbędzie się w niedzielę 6 lutego 2022 r. O historii toruńskich mostów od XV/XVI wieku opowiadał będzie Włodzimierz Deczyński, absolwent historii UMK. Udział w wycieczce jest bezpłatny.
Przewodnik przybliży dzieje obecnie użytkowanych mostów, a także tych, które funkcjonowały w przeszłości, a których już nie ma. Wspomni o stałych przeprawach, mostach tymczasowych i mostach pontonowych, zwanych również mostami łyżwowymi.
Dowiemy się, kto decydował o postawieniu mostów, jak wyglądała ich budowa, jakie były koszty budowy i eksploatacji. Poznamy szczegóły związane ze zniszczeniami, odbudową i naprawą mostów, a także historię ich patronów oraz jakie było znaczenie mostów w rozwoju i pozycji Torunia.
Zbiórka: godz. 11:00, przed Collegium Maximum UMK, Plac Rapackiego 1.
Wydarzenie na Facebooku
Pamiętniki czasów zarazy
W ramach cyklu "Wtorek z socjologią" Instytut Socjologii zaprasza na wykład dr. hab. Arkadiusza Karwackiego, prof. UMK pt. "Pamiętniki czasów zarazy: utrwalone napięcia i uwspólnione umęczenia".
Wykład odbędzie się hybrydowo: w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji (ul. Władysława Łokietka 1/3) oraz online https://youtu.be/aEclWMcgLcA. Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny, ale ze względu na zasady reżimu sanitarnego obowiązuje limit miejsc.
Relacja z badań w Würzburgu
Polska Misji Historyczna zaprasza na drugie spotkanie z polskimi naukowcami, którzy prowadzili w ostatnim czasie badania naukowe w Würzburgu.
W najbliższym spotkaniu, które rozpocznie się 10 lutego o godz. 19:00 weźmie udział troje naukowców:
- mgr Mirosław Aleksander Płonka (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie): „Sporządzanie testamentu jako wydarzenie. Testowanie w nowożytnej Bochni”;
- dr Aleksandra Sikorska-Lewandowska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu): „Zmiany w regulacji prawnej zarządcy nieruchomości w Polsce i w Niemczech”;
- prof. dr hab. Adam Grzeliński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu): "Religio medici (1642) Thomasa Browne’a. Osobiste wyznanie wiary angielskiego lekarza”
Wydarzenie odbędzie się online za pośrednictwem platformy Zoom. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o przesłanie zgłoszenia drogą mailową na adres r.skowronska@uni-wuerzburg.de do 10 lutego, do godz. 18:00.
Więcej informacji
Święto Uniwersytetu
Nadanie profesorowi Martinowi Kramerowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uświetni obchody Święta Uniwersytetu, które uczelnia celebruje 19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona. Tegoroczne uroczystości odbędą się w formule hybrydowej.
Obchody Święta Uniwersytetu rozpoczną się o godz. 10:15 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w 549. rocznicę urodzin patrona uniwersytetu. Od godz. 11:00 uroczystości kontynuowane będą w Auli UMK. W związku z sytuacją epidemiczną stacjonarnie będzie mogło uczestniczyć w nich tylko wąskie grono gości, wszyscy zainteresowani przebiegiem Święta będą mogli śledzić transmisję na stronach UMK TV.
Wydarzenie na Facebooku
Więcej informacji i transmisja wydarzenia
Seminarium Ogólne IA
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zaprasza na wykład prof. Jean-Pierre'a Lasota-Hirszowicza pt. "Ultraluminous X-ray sources", który odbędzie się 21 lutego 2022 r.
Seminarium prowadzone jest w formie wirtualnej. Początek o godzinie 11:15. Streszczenie na stronie Instytutu Astronomii.
Wtorki z psychologią i socjologią
Kolejny wtorek z psychologią i socjologią poprowadzi mgr Michał Główczewski, który wygłosi wykład pt. "Traktować sprawiedliwie, czyli jak? O sprawiedliwości proceduralnej na uczelniach i o tym, dlaczego może być ona ważna dla funkcjonowania uniwersytetów".
Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w Centrum Innowacyjnej Edukacji (Władysława Łokietka 1/3) oraz online za pośrednictwem serwisu YouTube. Prezentacja będzie dostępna również po wystąpieniu, warto jednak uczestniczyć w spotkaniu w czasie rzeczywistym, co umożliwi aktywny udział publiczności, również tej zdalnej. Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny, ale ze względu na zasady reżimu sanitarnego obowiązuje limit miejsc.
Wtorek z nauką o Programie Fulbrighta
Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza na kolejne spotkanie w ramach "Wtorków z nauką". Wykłady adresowane są do wszystkich osób z UMK zainteresowanych działalnością naukową.
Prelegentami spotkań są nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, różne kierunki drogi naukowej oraz możliwości wsparcia akademickiego w szeroko rozumianym rozwoju. W poprzednim roku akademickim uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wykładach dotyczących m.in. podstaw działalności badawczej, etyki w badaniach naukowych oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.
Najbliższe spotkanie odbędzie się online 22 lutego 2022 r. o godz. 19:00 na platformie ClickMeeting. Tematem wykładu będzie "Program Fulbrighta – największy program wymiany naukowej i kulturowej między Stanami Zjednoczonymi", a wygłosi go dr hab. inż. Anna Sławińska, prof. UMK z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych.
Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony do wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację. Spotkanie będzie trwało około 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie uczestnik otrzyma certyfikat.
YUFE Talk Show: znajdź najlepszy pomysł
W ramach cyklu YUFE Talk Show Uniwersytet Karola III w Madrycie zaprasza na wykład pt. "Find your best idea: tools and practical case". Spotkanie odbędzie się online 25 lutego w godzinach 10:00-13:00, a poprowadzi je David Hernández.
Przy tworzeniu nowych idei, oprócz kreatywności równie istotna jest umiejętność dokonania wyboru odpowiedniego pomysłu. Podczas pierwszej części spotkania - otwartej dla wszystkich - omówiony zostanie zestaw narzędzi pomocnych w ocenie idei, a ich działanie będzie można przetestować w czasie ćwiczeń w grupach. Drugą część wypełnią warsztaty dla studentów YUFE Student Journey.
Wydarzenie poprowadzi David Hernández, kierownik ds. przedsiębiorczości i innowacji Uniwersytetu Karola III w Madrycie. Talk show odbędzie się w języku angielskim.
Chętni do udziału w wykładzie proszeni są o wcześniejszą rejestrację. Termin zapisów upływa 23 lutego 2022 r.
Miasto i ludzie w YUFE
24 lutego 2022 r. odbędzie się drugi wykład z cyklu YUFE Alumni event pt. "Understanding urban resilience through behavioral mobility data", który wygłosi prof. Esteban Moro z MIT Connection Science oraz Universytetu Karola III w Madrycie.
Do 2050 r. dwie trzecie światowej populacji będzie mieszkać w miastach. Gospodarczy i społeczny rozwój obszarów miejskich, instytucji i pracy zależy od różnorodności i odporności miejskiej tkanki społecznej. Pomimo ich znaczenia, kilka czynników osłabia różnorodność i siłę tych powiązań społecznych: od nierównych dochodów lub segregacji rasowej po różnice w dostępie do edukacji i pracy.
Esteban Moro (badacz, analityk danych i profesor na MIT i UC3M) przedstawi ostatnie prace, które pomogą zrozumieć kruchość sieci powiązań społecznych w miastach.
Wykład online (w j. angielskim) rozpocznie się o godz. 16:30, dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych.
Rejestracja oraz więcej informacji
XXXV Wykład im. Aleksandra Jabłońskiego
W ramach dorocznego Wykładu im. Aleksandra Jabłońskiego, którego XXXV edycję organizuje 24 lutego Instytut Fizyki UMK, prof. dr hab. Ewa Górecka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi prelekcję "To be (polar, helical) or not to be - ciekłe kryształy i ich niezwykłe struktury".
Wykład odbędzie się online 24 lutego 2022 r. o godz. 17:15 za pośrednictwem platformy Webex: https://fizyka-umk.webex.com/fizyka-umk-en/
Typowe molekuły tworzące ciekłe kryształy mają sztywny, wydłużony kształt. Molekuły takie chętnie ustawiają się równolegle do siebie tworząc fazę nematyczną, w której cząsteczki mają, podobnie jak w krysztale, ograniczoną swobodę rotacji, ale podobnie jak w cieczy, mogą się swobodnie przemieszczać. Przez wiele lat uważano fazę nematyczna za najlepiej poznaną, użyteczną (od lat buduje się z niej wyświetlacze), ale mało ciekawą. Uważano, że w fazie nematycznej oddziaływania dipolowe nie mają żadnego szczególnego znaczenia, a molekuły są statystycznie ustawione przypadkowo swoimi końcami góra-dół, odpowiedź nematyka na pole elektryczne wynika jedynie z anizotropii stałej dielektrycznej. Znany był też efekt, że gdy molekuły tworzące fazę ciekłokrystaliczną są chiralne, symetria fazy jest złamana – molekuły tworzą helisę.
Temat wykładu związany jest z niedawnymi, zaskakującymi odkryciami:
- właściwości ferroelektryczne czyli uporządkowanie momentów dipolowych mogą być obserwowane w fazie nematycznej;
- faza ciekłokrystaliczna może mieć helikalną budowę mimo, że utworzona jest z niechiralnych molekuł.
Obserwacje te spowodowały nagły wzrost zainteresowania "najprostszą" fazą ciekłokrystaliczną - nematykiem. Wykazanie, że nematyk może być ferroelektryczny, a jego helikalna struktura wynikać ze spontanicznego łamania symetrii, otwiera drogę do zupełnie nowych zastosowań ciekłych kryształów.
Wydarzenie na Facebooku
Aleksander Jabłoński (1898-1980) jest patronem toruńskich fizyków. Był pierwszym profesorem fizyki, organizatorem badań i nauczania fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykłady im. Aleksandra Jabłońskiego są dorocznym świętem WFAiIS. Odbywają się od roku 1988 w rocznicę urodzin prof. Jabłońskiego. Wcześniejsze Wykłady im. Aleksandra Jabłońskiego
Czwartek z filozofią - Co to jest światopogląd?
Instytut Filozofii UMK i Dwór Artusa zapraszają na kolejny Czwartek z filozofią, który odbędzie się 24 lutego 2022 r. o godz. 18:30. Wykład pt. "Co to jest światopogląd?" wygłosi prof. dr hab. Tomasz Kupś.
Na kolejnym spotkaniu z cyklu spotkań z filozogią Tomasz Kupś przedstawi krótką historię światopoglądu, niektóre zabobony z nim związane oraz przykłady najważniejszych światopoglądów.
Tomasz Kupś – profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się historią filozofii nowożytnej i współczesnej, filozofią religii i filozofią polską XIX wieku. Szczególnym tematem jego zainteresowań jest filozofia Immanuela Kanta oraz jej recepcja w Polsce.
Konkurs na mural Instytutu Psychologii
Instytut Psychologii ogłosił konkurs na projekt muralu, który wzbogaci przestrzeń przylegającą do nowego budynku Instytutu Psychologii UMK. Prace konkursowe wraz z kosztorysem i harmonogramem realizacji projektu można składać do 28 lutego 2022 r.
Mural swoją treścią ma nawiązywać do tematyki jaką zajmuje się szeroko rozumiana psychologia. Proponowane tematy działań artystycznych powinny uwzględniać:
a) człowieka jako element środowiska miejskiego oraz naturalnego
b) ewolucyjny aspekt psychologii i fakt, że psychologia nie zajmuje się tylko człowiekiem, ale i zachowaniem oraz umysłami innych zwierząt niż ludzie.
c) biologiczny aspekt psychiki związany z działaniem mózgu i układu nerwowego.
Tematyka nie powinna zawierać, żadnych portretów znanych psychologów i badaczy, w tym nie powinna odwoływać się do psychoanalizy. Mural nie powinien zawierać elementów anatomicznych (jak np. mózg czy neurony), a koncertować się na aktach i zachowaniu oraz interakcji ze środowiskiem. Dobór środków wyrazu jest dowolny.
Nagroda główna w konkursie wynosi 5000 zł. Zwycięzca zyskuje prawo do realizacji projektu, której finansowanie zapewnia Organizator.
Więcej informacji