Wydarzenia: Sierpień 2024

dowiedz się więcej

Tradycje Połtawszczyzny: żywe obrazy

Biblioteka Uniwersytecka UMK zachęca do obejrzenia wystawy fotografii Anny Senik pt. "Tradycje Połtawszczyzny: żywe obrazy" stanowiącej zbiór portretów Ukraińców w strojach regionu połtawskiego – kolebki kultury ukraińskiej. Ekspozycję można oglądać na II piętrze Biblioteki do końca sierpnia.

Na zdjęciach wykorzystano stroje z prywatnych kolekcji, a także ze zbiorów Połtawskiego Muzeum Krajoznawczego im. Wasyla Kryczewskiego.

Anna Senik to założycielka kierunku ukraińskiej etnofotografiki, autorka ponad 200 etnicznych sesji zdjęciowych poświęconych tradycyjnemu strojowi ukraińskiemu oraz historii wojskowej, czerpiąca z malarstwa, starych fotografii, folkloru i tradycji ludowych. Kuratorką wystawy jest Yanina Barybina – kandydatka nauk ekonomicznych, docent Połtawskiego Uniwersytetu Ekonomii i Handlu, działaczka publiczna i polityczna, filantropka. Inicjatorką zaprezentowania wystawy w Bibliotece Głównej UMK była prof. Iryna Matiash – pracowniczka Sekcji Dokumentów Życia Społecznego BU.

dowiedz się więcej

Ogród społeczny otwarty na gości

Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza do przyłączenia się do uprawiania Jadalnego Ogrodu. Spotkania odbywają się we wtorkowe popołudnia i piątki przed południem.

Jadalny Ogród KOI to miejsce społeczne otwarte dla wszystkich, którzy wspólnie chcą uprawiać ogród warzywno-owocowo-ziołowy. Grządki uprawiane są bez użycia środków chemicznych, naturalnymi metodami, z dbałością o ekosystem. Dzięki temu ogrodnikom i ogrodniczkom udaje się wyhodować zdrową żywność. Wspólne uczenie się zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska prowadzenia ogrodu przynosi plony nie tylko w postaci owoców, warzyw i ziół, ale także wiedzy.

Osoby chętne mogą dołączyć do spotkań, które odbywają się we wtorki (17:30-19:30) i piątki (10:00-12:00). W piątki w ogrodzie mogą odbywać się zajęcia dla klas, grup seniorów i innych grup zorganizowanych. Więcej informacji i zapisy: jadalnyogrodkoi@umk.pl