Wydarzenia: Sierpień 2024

Tradycje Połtawszczyzny: żywe obrazy

Biblioteka Uniwersytecka UMK zachęca do obejrzenia wystawy fotografii Anny Senik pt. "Tradycje Połtawszczyzny: żywe obrazy" stanowiącej zbiór portretów Ukraińców w strojach regionu połtawskiego – kolebki kultury ukraińskiej. Ekspozycję można oglądać na II piętrze Biblioteki do końca sierpnia.

Na zdjęciach wykorzystano stroje z prywatnych kolekcji, a także ze zbiorów Połtawskiego Muzeum Krajoznawczego im. Wasyla Kryczewskiego.

Anna Senik to założycielka kierunku ukraińskiej etnofotografiki, autorka ponad 200 etnicznych sesji zdjęciowych poświęconych tradycyjnemu strojowi ukraińskiemu oraz historii wojskowej, czerpiąca z malarstwa, starych fotografii, folkloru i tradycji ludowych. Kuratorką wystawy jest Yanina Barybina – kandydatka nauk ekonomicznych, docent Połtawskiego Uniwersytetu Ekonomii i Handlu, działaczka publiczna i polityczna, filantropka. Inicjatorką zaprezentowania wystawy w Bibliotece Głównej UMK była prof. Iryna Matiash – pracowniczka Sekcji Dokumentów Życia Społecznego BU.

Spacer botaniczny po Lasku Bielańskim

Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza na spacer śladami przyrody w mieście. Spotkanie odbędzie się 21 sierpnia o godz. 18:00, a poprowadzi je dr Dariusz Kamiński z Katedry Geobotaniki i Planowania Krajobrazu UMK. Spacer rozpocznie się i zakończy w KOI przy ul. Olszewskiego 16.

Miasto, betonowo-asfaltowa pustynia, nie kojarzy się z miejscem, w którym rośliny występują szczególnie obficie. A jednak są. Niektóre z nich potrafią przetrwać w niesprzyjających warunkach i wykorzystać siedliska tworzone przez człowieka. Podczas spaceru uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazję rozejrzeć się wokół Kopernikańskiego Ośrodka Integracji i Jadalnego Ogrodu i porozmawiać o tym, jak obecność człowieka wpływa na skład gatunkowy roślinności na styku lasu i miasta. Razem z prowadzącym będzie można poszukać także roślinnych osobliwości, które opowiadają historię Torunia.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Spotkanie z haftem

Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza na otwarte spotkanie kreatywne, którego tematem będzie haftowanie. Organizatorzy czekają 29 sierpnia o godz. 17:30 na wszystkie osoby, które mają ochotę spróbować swoich sił w hafcie i spędzić popołudnie w ogrodzie.

Haftowanie to czynność nie tylko kreatywna, ale też uspokajająca i jednocząca. Dzięki igle i nitkom można wyrazić siebie, ale też spotkać się przy jednym stole w różnorodnym gronie osób.

Spotkanie będzie okazją, by - bez względu na umiejętności - spróbować swoich sił i haftować wspólnie z innymi, uczyć się od siebie. Część materiałów (tkanina, igły, nitki, tamborki) będzie dostępna na miejscu, ale można zabrać swoje narzędzia hafciarskie.

Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Ze względów organizacyjnych należy zgłosić chęć udziału, pisząc na adres jadalnyogrodkoi@umk.pl. Koordynatorką wydarzenia jest Paulina Jeziorek.

Potańcówka w KOI

Studium Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców UMK oraz Kopernikański Ośrodek Integracji zapraszają na taneczną integrację. Spotkanie zaplanowano 29 sierpnia od godz. 20:00 w KOI.

"Tanecznym krokiem w uKOIenie" to wydarzenie łączące w sobie beztroską zabawę, integrację i naukę nowych ruchów tanecznych. Wstęp jest bezpłatny i nie obowiązują zapisy. Zabawa potrwa do 22:00, a potańcówkę poprowadzi Kasia Kostańska-Maziarz z Centrum tańca i rozwoju W TAN.

dowiedz się więcej

Ogród społeczny otwarty na gości

Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza do przyłączenia się do uprawiania Jadalnego Ogrodu. Spotkania odbywają się we wtorkowe popołudnia i piątki przed południem.

Jadalny Ogród KOI to miejsce społeczne otwarte dla wszystkich, którzy wspólnie chcą uprawiać ogród warzywno-owocowo-ziołowy. Grządki uprawiane są bez użycia środków chemicznych, naturalnymi metodami, z dbałością o ekosystem. Dzięki temu ogrodnikom i ogrodniczkom udaje się wyhodować zdrową żywność. Wspólne uczenie się zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska prowadzenia ogrodu przynosi plony nie tylko w postaci owoców, warzyw i ziół, ale także wiedzy.

Osoby chętne mogą dołączyć do spotkań, które odbywają się we wtorki (17:30-19:30) i piątki (10:00-12:00). W piątki w ogrodzie mogą odbywać się zajęcia dla klas, grup seniorów i innych grup zorganizowanych. Więcej informacji i zapisy: jadalnyogrodkoi@umk.pl