Wydarzenia: Listopad 2024

dowiedz się więcej

Okienko zakupowe Lokalnej Żywności

Do 4 listopada (do godz. 12:00) na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 7 listopada w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.

W tym miesiącu wśród nowości można znaleźć m.in. kabanosy, wędzonego łososia oraz ciasto drożdżowe ze śliwkami. Jak zawsze do wyboru jest także wiele produktów mlecznych, wędlin, miodów i przetworów.

Zamówienia będzie można odbierać 7 listopada w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 7 listopada w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

"Niepokorna". Nowa wystawa w Muzeum Uniwersyteckim

„Niepokorna. Malarstwo i rzeźba Haliny Korn” – to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Uniwersyteckim. Wernisaż odbędzie się 4 listopada o godz. 17:30.

Po raz pierwszy w swojej 20-letniej historii Muzeum Uniwersyteckie zaprezentuje wszystkie prace artystki. Halina Korn walczyła o niezależność i usilnie budowała swoje artystyczne nazwisko, dlatego nie lubiła, gdy przedstawiano ją jako "żonę swojego męża" – Marka Żuławskiego. I choć była wykształconą śpiewaczką operową, pisarką i utalentowaną poliglotką, to sztuka stała się pasją i sensem jej życia. Pierwszych lekcji malarstwa udzielił jej Marek, który dostrzegłszy talent żony, dał jej najważniejszą wskazówkę: aby nigdy nikogo nie naśladowała. Ta myśl stała się dla niej mottem tak ważnym, że jej twórczość – pomimo wielu prób – wymyka się klasyfikacjom. Tytuł wystawy określa nie tylko pełen temperamentu i siły charakter artystki, ale także jej niezwykle szczerą twórczość malarską i rzeźbiarską.

Organizatorzy wystawy: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Biblioteka Uniwersytecka, Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji.

Ekspozycja będzie czynna od 5 listopada 2024 r. do 28 lutego 2025 r. w Muzeum Uniwersyteckim (Collegium Maximum UMK, pl. Rapackiego 1).

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Wizytówka sztuk pięknych

6 listopada o godz. 17:00 w Galerii „Dworzec Zachodni” odbędzie się wernisaż tegorocznej wystawy „Wizytówka”, na której prezentowane są prace studentek i studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK wyróżnionych nagrodami dydaktycznymi.

Celem nagród dydaktycznych przyznawanych na kierunkach artystycznych oraz na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki jest pobudzanie i wspieranie działalności artystycznej studentów oraz premiowanie ich wybitnych osiągnięć, także w zakresie realizacji historycznych technik artystycznych oraz kopii malarskich.

Tegoroczni laureaci i laureatki:

  • Nagroda im. prof. Stefana Narębskiego – Jakub Krawczak z kierunku architektura wnętrz;
  • Nagroda im. Jerzego Ludwińskiego – Julia Kałecka z kierunku sztuka mediów i edukacja wizualna;
  • Nagroda im. prof. Sławomira Janiaka – Sandra Francuzik z kierunku grafika, specjalność projektowanie graficzne;
  • Nagroda im. prof. Edmunda Piotrowicza – Tomasz Lingo z kierunku grafika, specjalność grafika warsztatowa;
  • Nagroda im. prof. Stanisława Borysowskiego – Martyna Majczuk z kierunku malarstwo;
  • Nagroda im. prof. dr. hab. Józefa Flika – Magdalena Stefaniak z kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki.

Autorką identyfikacji wizualnej „Wizytówki” jest Sandra Francuzik, studentka grafiki na specjalności projektowanie graficzne.

Wydarzenie na Facebooku

Wystawę będzie można zwiedzać od 6 do 26 listopada 2024 r. w Galerii „Dworzec Zachodni” w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” (ul. Gagarina 37a w Toruniu).

 

 

dowiedz się więcej

Spotkanie autorskie z prof. Janem Kopcewiczem

Biblioteka Uniwersytecka oraz Wydawnictwo Naukowe UMK serdecznie zapraszają na spotkanie z prof. Janem Kopcewiczem i promocję jego najnowszej książki "Pytania o życie". Wydarzenie odbędzie się 6 listopada 2024 r. o godz. 13:00 w sali nr 8 Biblioteki Głównej. Wstęp wolny.

Prof. dr hab. Jan Kopcewicz jest specjalistą w zakresie fizjologicznych i molekularnych mechanizmów wzrostu i rozwoju roślin jest autorem ponad dwustu publikacji naukowych, a także wielokrotnie wznawianych podręczników z zakresu biologii i fizjologii roślin. Jego dodatkowe zainteresowania dotyczą filozofii nauk przyrodniczych oraz kosmobiologii. Czterokrotnie pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rozmowę z autorem poprowadzi red. Winicjusz Schulz.

O książce: Fenomen życia, będąc fascynującym zjawiskiem kosmicznym, budzi wielorakie zainteresowanie. Mimo że wiele o różnych aspektach życia wiemy, to jednak wciąż istnieją duże obszary niewiedzy, niepewności i wątpliwości. Sformułowano cały szereg ważnych „pytań o życie”, zarówno odnośnie do jego powstania, funkcjonowania, jak i roli oraz występowania we Wszechświecie. W książce zaproponowano pewien zarys odpowiedzi na niektóre z tych pytań. Aktualny stan wiedzy o życiu nie pozwala jednak na to, aby były one jednoznaczne i wyczerpujące. Mimo to może pomogą one czytającym w wyrobieniu sobie własnego poglądu na te podstawowe egzystencjalne dylematy.

Dostępność książki: https://wydawnictwo.umk.pl/produkt/pytania-o-zycie.

dowiedz się więcej

Naukowa środa u psychologów

Instytut Psychologii UMK zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Naukowe środy u psychologów”. 6 listopada wystąpienie pt. "Fabryka zła? Historia obozu pracy przymusowej dla Żydów w Skarżysku-Kamiennej podczas II wojny światowej" wygłosi dr Alicja Bartnicka z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK.

"Naukowe środy u psychologów" to seria krótkich wykładów, które odbywają się w Instytucie Psychologii w każdą środę o godzinie 14:00 w sali 105. Wstęp wolny.

Streszczenie wykładu: Państwowa Fabryka Amunicji w Skarżysku-Kamiennej była w okresie międzywojennym największym przedsiębiorstwem zbrojeniowym w Polsce. Wraz z wybuchem II wojny światowej zakład został przejęty przez niemiecki koncern Hasag (Hugo Schneider Aktiengesellschaft) z Lipska, który utworzył tam swoją filię. Jak w wielu innych tego rodzaju miejscach, tak i w skarżyskim Hasagu wykorzystywano pracę żydowskich robotników przymusowych. Ich zadaniem było produkowanie broni i amunicji na potrzeby wojenne Wehrmachtu. W 1941 roku na terenach fabrycznych utworzono obóz dla Żydów, w którym robotnicy mieszkali do momentu ewakuacji fabryki. Praca ponad siły, koszmarne warunki bytowe oraz bezwzględne traktowanie ze strony funkcjonariuszy załogi obozowej były przyczynami wysokiej śmiertelności wśród robotników. Celem niniejszego wystąpienia jest przedstawienie projektu badawczego dotyczącego historii obozu pracy przymusowej dla Żydów przy fabryce amunicji Hasag w Skarżysku-Kamiennej, którego efektem końcowym będzie kompleksowa monografia na ten temat.

dowiedz się więcej

Bezpłatne studia podyplomowe

Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza wszystkich czynnych nauczycieli do skorzystania z oferty studiów podyplomowych w zakresie informatyki. Studia są bezpłatne, w całości finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Rekrutacja na studia trwa do 8 listopada. Liczy się kolejność zgłoszeń. Rozpoczęcie studiów i pierwszy zjazd planowane są na 15 listopada 2024 r.

W ofercie studiów są:

  1. kwalifikacyjne studia podyplomowe przygotowujące czynnych zawodowo nauczycieli do nauczania informatyki (trzysemestralne, 360 godzin zajęć, 20 miejsc)
  2. doskonalące studia podyplomowe dla czynnych zawodowo nauczycieli posiadających kwalifikacje do nauczania informatyki (dwusemestralne, których program umożliwia uzyskanie co najmniej 30 pkt ECTS, 20 miejsc
  3. doskonalące studia podyplomowe dla czynnych zawodowo nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w zakresie edukacji informatycznej (dwusemestralne, których program umożliwia uzyskanie co najmniej 30 pkt ECTS, 20 miejsc)

Szczegółowe informacje o studiach znajdują się na stronie https://spdn.mat.umk.pl/sp2024/.

dowiedz się więcej

Liga Akademicka na UMK

Od 8 do 10 listopada oraz od 29 listopada do1 grudnia w obiektach Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK rozegrane zostaną turnieje eliminacyjne Ligi Akademickiej w koszykówce kobiet i mężczyzn.

Liga Akademicka AZS to pilotażowy projekt Akademickiego Związku Sportowego i Ministerstwa Sportu i Turystyki, który ma na celu popularyzację sportu wśród społeczności studenckiej.

Toruński AZS został wybrany na organizatora jednej z czterech grup eliminacyjnych.
Zwycięzca każdej grupy awansuje do Final Four, który w dniach 20-22 grudnia rozegrany zostanie w Krakowie.

Rywalami studentów UMK w grupie eliminacyjnej będą:

  • Politechnika Wrocławska  
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Politechnika Koszalińska  
  • Politechnika Lubelska  
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie  

W turnieju żeńskim zmierzą się ze sobą:

  • Uniwersytet Warszawski
  • SGGW / Warsaw University of Life Sciences
  • Uniwersytet Gdański
  • Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
  • Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni 

Liga Akademicka AZS jest finansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronat nad toruńskimi turniejami eliminacyjnymi Ligi Akademickiej objęli JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn oraz Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

WOLNOŚĆ na starówce

Dr Katarzyna Łyszkowska z Katedry Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK zaprasza na pokaz dziesięciometrowego sterowca WOLNOŚĆ. Prezentacja uświetni obchody Święta Niepodległości, a sterowiec będzie można oglądać od 9 do 11 listopada na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

Projekt dr Łyszkowskiej upamiętnia historię pierwszego polskiego sterowca LECH, który został sprowadzony do Torunia w 1922 roku w związku z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz ponownym uznaniem Torunia polskim miastem. Dla autorki projektu największą wartość stanowi emocjonalny charakter tej pracy, czyli opowieść o wolności w wymiarze zarówno osobistym, jak i zbiorowym. Przestrzenny, społeczny mural na poszyciu sterowca to mozaika ponad 150 otrzymanych rysunków z Polski, Hiszpanii, Białorusi i RPA.

Zainteresowani będą mieli okazję spotkać się z autorką projektu. 11 listopada od godz. 12:00 do 14:00 dr Łyszkowska przeprowadzi "Warsztaty z wolności". W trakcie wydarzenia wszystkie chętne osoby będą miały okazję do podzielenia się swoją refleksją na temat wolności w dowolnej formie: rysunku, myśli lub sentencji. Każda osoba uczestnicząca w nagraniu lub rysująca otrzyma imienny certyfikat udziału w projekcie. Pozostawiona wypowiedź zostanie dodana do Kolekcji Wolność realizowanej przez autorkę od 2021 r. w wielu polskich miastach, m.in. Gdańsku, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie, Warszawie i Toruniu.

Więcej na temat projektu można przeczytać na stronie autorki: https://katarzynalyszkowska.com/sterowiec-wolnosc/

Katarzyna Łyszkowska jest artystką interdyscyplinarną, absolwentką dwóch kierunków: rysunku i projektowania graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Pracuje w Zakładzie Rysunku. Prowadzi Pracownię rysunku użytkowego i ilustracji. Tworzy projekty w procesie, sztukę partycypacyjną i zrównoważoną. Zajmuje się rysunkiem, obiektami z papieru, instalacjami z materiałów recyclingowych oraz akcjami w przestrzeni publicznej. Uczestniczyła w ponad 200 wystawach i działaniach artystycznych w kraju i zagranicą.

dowiedz się więcej

Kawa w eksperckim gronie

13 listopada studentki i studenci oraz doktorantki i doktoranci będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu "Ekspercko przy kawie". To wydarzenie pomoże rozwiać wątpliwości, zadać nurtujące pytania oraz poznać liczne aktywności oferowane przez UMK.

W godzinach 12:00-14:00 w Kopernikańskim Ośrodku Integracji będą dyżurować eksperci i ekspertki z:

  • Działu Rekrutacji i Spraw Studenckich
  • Samorządu Doktorantów
  • BizesHUB Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania
  • Sekretariatu Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych
  • International Point
Wstęp na wydarzenie otwarty, nie obowiązują zapisy. Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1244218720120129/
dowiedz się więcej

Naukowa środa u psychologów: "Naturalne chimery ludzkie"

Instytut Psychologii UMK zaprasza na kolejne spotkanie w ramach "Naukowych śród u psychologów". 13 listopada wykład zatytułowany "Naturalne chimery ludzkie" wygłosi dr Andrzej Zykubek z Katedry Kognitywistyki UMK.

"Naukowe środy u psychologów" to seria krótkich wykładów, które odbywają się w Instytucie Psychologii w każdą środę o godzinie 14:00 w sali 105. Wstęp wolny.

Streszczenie autorstwa prelegenta: W mitach greckich i egipskich chimery są przedstawiane jako posiadające części ciała o cechach morfologicznych typowych dla różnych gatunków; na przykład chimera z mitologii greckiej ma głowę lwa, ciało kozy i ogon węża. Ale czy „chimerę” powinniśmy kojarzyć tylko z mitologią?  Jeśli zgodnie ze współczesną definicją uznamy, że chimera to pojedynczy organizm złożony z komórek o różnym pochodzeniu embrionalnym, to szybko dojdziemy do wniosku, że w rzeczywistości każdy z nas ma najprawdopodobniej wiele cech organizmu chimerycznego. Kiedy przez lata wchodzimy w interakcje z innymi organizmami, ich komórki zostają włączone do naszych ciał, nie tylko poprzez proces konsumpcji i trawienia, ale także poprzez procesy, które pozostawiają owe komórki nienaruszone. W takim sensie „przetkanie” naszych komórek mikrobiomem, mikroflorą i mykobiomem nadaje nam niejako z definicji status naturalnych organizmów chimerycznych. W czasie wykładu opowiem jednak o innym typie organizmów chimerycznych – o naturalnych chimerach ludzko-ludzkich, które pojawiają się, gdy np. embriony ludzkie we wczesnym stadium rozwoju łączą się ze sobą. Wyjaśnię, na czym polega różnica między organizmem chimerycznym naturalnym i sztucznym, organizmem hybrydowym (krzyżówki międzygatunkowe) i mozaikowym. Podejmę również próbę odpowiedzi na pytanie, czy niezgodność grupy krwi dziecka z grupami krwi rodziców jest zawsze dowodem na zdradę i czy biologicznym ojcem dziecka może być jego nieistniejący stryj

dowiedz się więcej

Spotkanie u matematyków

Wydział Matematyki i Informatyki zaprasza na pierwsze w tym roku akademickim spotkanie z cyklu meetit.live, które odbędzie się w środę 13 listopada 2024 roku o godz. 18:00 w sali S9 WMiI (Toruń, ul. Chopina 12/18).

Na najbliższym spotkaniu prelegentką będzie Alicja Rączkowska z firmy Allegro, który wygłosi wykład pt. "AlleNoise - wielkoskalowy zbiór danych do klasyfikacji tekstu z naturalnie zaszumionymi etykietami". Prowadząca opowie o tym, jak jej zespół uczenia maszynowego przetestował istniejące metody do treningu z szumem w etykietach i dlaczego są one nieodpowiednie do zastosowania w przypadku realistycznego, naturalnego szumu.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, ale ze względów organizacyjnych konieczna jest rejestracja poprzez stronę: https://app.evenea.pl/event/meetitlive-16/. Po wykładzie odbędzie się również spotkanie przy kawie i ciastkach.

meetit.live to wydarzenia cykliczne w postaci wieczornych wykładów obejmujących tematykę powiązaną z tą podejmowaną na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK we wszystkich obszarach prowadzonych studiów. Planowane są spotkania w każdą drugą środę miesiąca. Więcej informacji na stronie: https://meetit.live.

dowiedz się więcej

Wernisaż wystawy "Kolorowy trzeci wiek"

Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa uczestników konkursu plastycznego "Kolorowy trzeci wiek". Wydarzenie odbędzie się 14 listopada o godz. 13:00 w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu.

Konkurs był zorganizowany w ramach obchodów jubileuszu 35-lecia Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W programie:

  • 13:00-14:00 - wystawa prac pokonkursowych
  • 14:00-14:15 - podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień
  • 14:15-15:15 - przedstawienie pt. "Witajcie w naszej bajce" przygotowane przez grupę uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu i sekcję teatralną TUTW
dowiedz się więcej

Czwartek z filozofią: kryzys ekologii czy kryzys idei?

"Kryzys ekologii czy kryzys idei ochrony środowiska?" - to temat przewodni listopadowego Czwartku z filozofią w Dworze Artusa. Wykład poprowadzi dr Zbigniew Pietrzak z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rzadko w dyskusji o ekologii traktuje się ekologię jako naukę, a ekologów jako uczonych, przyrodników, profesjonalistów. Zwykle naukowe rozumienie ekologii bywa zastępowane przez ekologię utożsamianą z jakąś formą światopoglądu, a ekologów postrzega się jako działaczy, aktywistów o mniej lub bardziej radykalnych poglądach. Z tego względu ekologia jako nauka przeżywa kryzys. Wynika to z braku zrozumienia czym jest, i tym samym, z niewłaściwej recepcji wyników jej badań.

W swoim wystąpieniu dr Zbigniew Pietrzak chciałby wyjaśnić, dlaczego w świecie darzącym estymą naukę, ekologia jest kontestowana, a jej treści bojkotowane.

Wydarzenie jest współorganizowane przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Więcej informacji

Dr Zbigniew Pietrzak – adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia także leśnik i inżynier środowiska. Zajmuje się historią i filozofią oraz metodologią nauk przyrodniczych, szerzej zaś także ontologią (ontologią przyrody), jak i również teorią poznania (możliwościami kognitywnymi zwierząt). Interesuje się także problemami ekologii i środowiska naturalnego. Swoje badania z historii oraz filozofii nauki poświęcił między innymi twórczości filozofa i ojca nowoczesnej chemii – Roberta Boyle’a (1927-1691). Oprócz kilku artykułów poświęconych temu uczonemu, jest autorem monografii zatytułowanej "Roberta Boyle’a teoria nauk empirycznych. Przyczynek do genezy paradygmatu nauk empirycznych" (w druku). Prywatnie zajmuje się ornitologią – biologią i ekologią ptaków oraz zmianami awifauny spowodowanymi presją człowieka i zmianami klimatycznymi.

dowiedz się więcej

Jak zazielenić nasze miasta? Wykład prof. Marii Lewickiej

"Urban psycho-ecology as a set of challenges for institutions and citizens" - to temat wykładu prof. dr hab. Marii Lewickiej, który odbędzie się w ramach konferencji podsumowującej międzynarodowy projekt CO-GREEN. Prelekcja w języku angielskim odbędzie się 15 listopada o godz. 15:30 w Collegium Minus przy ul. Fosa Staromiejska 1a w sali IX.

Projekt CO-GREEN ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności we współprojektowanie i wdrażanie zrównoważonych praktyk, które uwzględniają wartości Europejskiego Zielonego Ładu. Projekt pomagał wybranym społecznościom w realizacji działań proekologicznych na poziomie lokalnym przy zaangażowaniu władz lokalnych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw, instytucji edukacyjnych i kulturalnych oraz wszystkich organizacji, które są zainteresowane rozwojem społeczności ekologicznej. Koordynatorami działań w Polsce są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lojalnej CAL.

Podczas wykładu prof. Lewicka opowie o tworzeniu zielonych, przyjaznych do życia miast oraz wyzwaniach, które stoją przed lokalnymi społecznościami. Spotkaniu będzie towarzyszyć dyskusja.

Prof. dr hab. Maria Lewicka jest kierownikiem Katedry Psychologii Społecznej i Środowiskowej Instytutu Psychologii na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK. W 2023 roku otrzymała Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za sformułowanie i weryfikację psychologicznego modelu przywiązania do miejsca i pamięci miejsca. Regularnie pojawia się w zestawieniu najbardziej wpływowych naukowców na świecie pod względem liczby cytowań artykułów, opracowywanym przez wydawnictwo Elsevier i Uniwersytet Stanforda. W swojej karierze zawodowej związana była także z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polską Akademią Nauk i Uniwersytetem Warszawskim oraz Uniwersytetem w Tromsø w Norwegii.

Zainteresowania badawcze prof. Marii Lewickiej obejmują psychologię miejsca, tożsamość lokalną, pamięć miejsca, a także procesy wartościowania społecznego, kapitał społeczny i kulturowy, percepcję społeczną i relacje międzygrupowe oraz mechanizmy ludzkiej (nie)racjonalności.

dowiedz się więcej

Spotkanie z Markiem Telerem

21 listopada o godz. 18:00 w rodzinnym domu Heleny Grossówny (ul. Św. Jakuba/Wola Zamkowa) odbędzie się spotkanie z Markiem Telerem, autorem książki "Amantki II Rzeczypospolitej". Rozmowę poprowadzi dr Krzysztof Trojanowski, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego.

W 2024 r. przypada 120. rocznica urodzin Heleny Grossówny, urodzonej w Toruniu gwiazdy przedwojennego kina. Z tej okazji Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa przygotowało kilka wydarzeń jubileuszowych, a jednym z nich jest spotkanie autorskie z Markiem Telerem, dziennikarzem i autorem książki "Amantki II Rzeczypospolitej".

W swojej najnowszej książce Marek Teler przedstawia historie dwunastu przedwojennych aktorek - zarówno tych, które trwale zapisały się w historii kina i teatru, jak i tych, które po latach popadły w zapomnienie. Na postawie artykułów prasowych, dokumentów i wspomnień rodzin gwiazd autor prezentuje ich artystyczny dorobek, opisuje skomplikowane wojenne perypetie i przybliża nieznane fakty z ich życia prywatnego. Wśród opisanych w książce życiorysów nie zabrakło historii Heleny Grossówny.

Autor w rozmowie z prof. Krzysztofem Trojanowskim zdradzi szczegóły z biografii aktorki. Opowie m.in. o miejscach w Toruniu, z którymi związane było życie Heleny Grossówny, o jej współpracy z Eugeniuszem Bodo i Adolfem Dymszą oraz o łączeniu występów na scenie z działalnością szpiegowską w okupowanej Warszawie.

Więcej informacji o wydarzeniach związanych z rocznicą urodzin aktorki: https://kpcd.com.pl/2024/11/08/120-rocznica-urodzin-heleny-grossowny-wydarzenia/

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Heidegger - bajka o trosce

"Heidegger - bajka o trosce" to temat pierwszego w tym roku akademickim otwartego spotkania naukowego organizowanego przez Katedrę Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki Instytutu Filozofii UMK. Wykład odbędzie się 26 listopada o godz. 12:00, a poprowadzi go prof. dr hab. Jolanta Żelazna.

Spotkania odbywają się co miesiąc we wtorki o godzinie 12:00 w s. 305 w Collegium Minus (harmonijka).

Wydarzenie na Facebooku

Kolejne spotkania:
  • 17 grudnia – "Metafizyczne zło i percepcja w świetle Leibnizjańskiej koncepcji prima materia" (dr hab. Rafał Michalski, prof. UMK)
  • 28 stycznia – "Marginalia. Szkice z okolic etyki" (dr hab. Marcin Zdrenka, prof. UMK)
  • 25 lutego – "Religia" (prof. dr hab. Tomasz Kupś)
  • 25 marca – "Francis Hutcheson i moralna arytmetyka" (prof. dr hab. Adam Grzeliński)
  • 29 kwietnia – "Zagadnienie konfliktu wartości" (dr hab. Piotr Domeracki, prof. UMK)
  • 27 maja – "Koncepcja estetyczna Thomasa Reida i jej źródła" (dr hab. Krzysztof Wawrzonkowski, prof. UMK)

dowiedz się więcej

W Formie - wystawa plakatu

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza na wystawę plakatów studentów, studentek i wykładowców Katedry Projektowania Graficznego. Wernisaż odbędzie się 26 listopada o godz. 12:00 w Sekcji Sztuk Pięknych w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Gagarina 13.

Na wystawie zaprezentowane zostaną projekty plakatów komentujące aktualne wydarzenia związane m. in. ze zjawiskami społecznymi, kulturalnymi czy ekologią. Ekspozycja będzie okazją do prześledzenia roli plakatu w manifestowaniu różnorodnych opinii i postaw artystycznych w formie syntetycznego komentarza wizualnego.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Jak dokarmiać ptaki?

Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza na spotkanie pt. "Jak dokarmiać ptaki?", które odbędzie się 26 listopada o godz. 17:30. Wydarzenie poprowadzi Justyna Kacprzak, wolontariuszka Komitetu Ochrony Orłów i fanka ptaków.

Wielkimi krokami zbliża się zima, a przed nami pierwsze przymrozki, dlatego to dobry moment, aby zastanowić się nad takimi zagadnieniami jak:

  • Czy i w jakich sytuacjach warto rozpocząć dokarmianie ptaków?
  • Jakie my, dokarmiający, musimy spełnić warunki, aby robić to odpowiedzialnie z faktyczną korzyścią dla skrzydlatych?
  • Czym karmić?
  • Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas pomocy naszym "mniejszym braciom i siostrom"?
  • Jak dostępność pokarmu wpływa na ekologię osobników?
  • Czy dokarmianie ptaków może stanowić dla nich zagrożenie?

Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia dokonają także gatunkowego przeglądu najpopularniejszych gości ptasich stołówek.

Spotkanie jest otwarte i będzie prowadzone w języku polskim, a na zakończenie każdy z uczestników otrzyma "ptasi" upominek. 

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Porozmawiajmy o równości i różnorodności

27 listopada o godz. 17:00 w Kopernikańskim Ośrodku Integracji odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Porozmawiajmy o równości i różnorodności".

Gościem spotkania będzie dr hab. Iwona Wróblewska, prof. UMK z Katedry Prawa Konstytucyjnego, która wygłosi prelekcję na temat środków ochrony przed dyskryminacją w polskim prawie. Podczas wykładu prof. Wróblewska przedstawi obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące równego traktowania, a zwłaszcza ochrony przed dyskryminacją.

Spotkanie odbędzie się w Kopernikańskim Ośrodku Integracji (ul. Karola Olszewskiego 16). Wydarzenie ma charakter otwarty.

dowiedz się więcej

Spotkania ze "Sztuką Natury"

Po raz siedemnasty rusza "Sztuka Natury", Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą. Przez kilka dni w Toruniu gościć będą filmowcy i fotograficy z Polski i ze świata, dla których przyroda i natura to główny temat twórczej i artystycznej fascynacji.

Podglądanie i fotografowanie przyrody wymaga cierpliwości i czasu. Najbardziej zaangażowani fotograficy stale są w podróży, ich wyprawy zaczynają się przed  świtem, a godziny upływają na cierpliwym oczekiwaniu na ten jedyny moment, w którym przed obiektywem natura wyczaruje wymarzony, wart utrwalenia kadr.

Organizatorzy Festiwalu zaplanowali liczne prelekcje, pokazy, warsztaty fotografii przyrodniczej, pokazy sprzętu i wernisaże wystaw fotograficznych. Podczas wydarzenia nastąpi rozstrzygnięcie dwóch konkursów: fotograficznego i pokazów multimedialnych. Dla uczestników są też przygotowane kultowe kalendarze "Sztuka Natury 2025".

Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in.: Stefan Liebermann, niemiecki fotograf podróżujący po całym świecie z aparatem, Adrian Truchta, fotograf zafascynowany światem przyrody w skali makro oraz Magdalena Sarat i Łukasz Łukasik, którzy wspólnie odbiorą Nagrodę Specjalną Festiwalu "Sztuka Natury" za znaczący wkład w rozwój polskiej fotografii i filmu przyrodniczego. Zaplanowano przegląd filmów zrealizowanych przez Leśne Studio Filmowe Lasów Państwowych oraz pokaz  filmu pt. "Człowiek i żuraw" Piotra Dziełakowskiego.

Festiwal odbywać się będzie w weekend 29 listopada - 1 grudnia w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa (ul. Gagarina 37a). Rozpoczęcie w piątek o godz. 18:00. Wystawy w grudniu obejrzeć będzie można w Muzeum Podróżników i Galerii Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu.

Więcej informacji na stronach www.sztukanatury.eu i www.artofnature.eu oraz w folderze Sztuka Natury 2024.

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.