Wydarzenia: Kwiecień 2026
Licytacje charytatywne Gali Copernicana
Trwa licytacja fantów przekazanych na aukcję charytatywną Gali Copernicana. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na zakup sprzętu AED, który stanie na terenie kampusu uniwersyteckiego.
Gala Copernicana to wydarzenie, które trwale zapisało się już w historii inicjatyw Samorządu Studenckiego i jest ważnym elementem akademickiej tradycji. 17 marca społeczność akademicka poznała laureatów plebiscytu wyróżniającego najaktywniejsze osoby, zespoły i inicjatywy UMK.
Co roku Gali towarzyszą licytacje charytatywne, a dochód z nich przeznaczany jest na wyznaczony cel. W związku ze zmianą formuły w tym roku wszystkie licytacje odbędą się online na platformie Allegro. Wystawione przez darczyńców fanty można licytować do 18 kwietnia do godziny 16:00. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przekazane na zakup defibrylatora ratującego życie, który stanie na terenie kampusu uniwersyteckiego.
Link do licytacji na Allegro Charytatywni
Wernisaż wystawy "Magical Dreams"
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Bator Art Gallery zapraszają na uroczysty wernisaż wystawy "Magical Dreams", który odbędzie się 8 kwietnia 2026 roku o godzinie 18:00 w Galerii "Dworzec Zachodni" (ACKiS "Od Nowa", ul. Gagarina 37a). Gościem specjalnym wydarzenia będzie Jacek Yerka, a wieczór uświetni także recital gitarowy Adama Skrętnego.
"Magical Dreams" to największa w Europie wystawa poświęcona realizmowi magicznemu. Projekt, organizowany od lat przez Bator Art Gallery w Szczyrku, zyskał międzynarodową renomę jako jedno z najważniejszych wydarzeń prezentujących sztukę wyobraźni, snu i surrealistycznych wizji. Wystawa koncentruje się na twórczości, która łączy mistrzowski, precyzyjny warsztat malarski z oniryczną, symboliczną narracją. To sztuka uwolniona od komercyjnych trendów – skupiona na emocjach, metaforze i indywidualnym doświadczeniu twórcy.
Ósma edycja (2025/2026) gromadzi 44 artystów z 13 krajów, ukazując różnorodność współczesnego realizmu magicznego. Wśród kluczowych artystów reprezentujących Polskę znajdują się m.in. Jarosław Jaśnikowski, Marcin Kołpanowicz, Maja Borowicz, Katarzyna Bułka-Matłacz oraz gość specjalny – Jacek Yerka. Międzynarodowy charakter wydarzenia podkreśla obecność prac takich artystów jak Bruno Altmayer (Francja), Igor Grechanyk (Ukraina), Peter Gric (Austria), Fabrizio Riccardi (Włochy), Jose Parra (Meksyk) oraz Siegfried Zademack (Niemcy).
Wystawa będzie otwarta do 2 maja.
Więcej informacji
XXIX Wykład im. Profesora Antoniego Basińskiego
"Chemia materiałów - trendy rozwoju" to tytuł XXIX Wykładu im. Profesora Antoniego Basińskiego, który odbędzie się 8 kwietnia o godz. 11:00 w Audytorium I na Wydziale Chemii UMK. Gościem spotkania będzie prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej.
Prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski jest specjalistą z zakresu nauk chemicznych oraz inżynierii chemicznej i materiałowej. Jest rektorem Politechniki Poznańskiej, pełni także fukcję przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Jego badania koncentrują się na projektowaniu zaawansowanych materiałów funkcjonalnych, ekstremalnej biomimetyce oraz technologiach ochrony środowiska, w tym adsorpcji i fotokatalizie. Jest autorem ponad 560 publikacji naukowych oraz 34 patentów, w tym ośmiu wdrożonych technologii.
W 2019 roku został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie technologii chemicznej został uhonorowany m.in. Medalem im. Ignacego Mościckiego (2021) oraz tytułem Diamentowego Inżyniera (2023). Jest inicjatorem i koordynatorem projektu Uniwersytet Europejski EUNICE, zrzeszającego 10 europejskich uczelni.
Drzwi otwarte na Wydziale Humanistycznym
"Otwórz się na humanistykę" to hasło przewodnie tegorocznego dnia otwartego w Collegium Maius. W czwartek 9 kwietnia społeczność Wydziału Humanistycznego zaprasza młodzież szkół średnich do udziału w wykładach, pokazach i warsztatach oraz do zapoznania się z ofertą dydaktyczną.
Dzień rozpocznie się spotkaniem z dr hab. Violettą Wróblewską, prof. UMK, dziekan Wydziału Humanistycznego. Następnie prodziekan ds. studenckich dr hab. Marzenna Cyzman-Eid, prof. UMK przybliży historię wydziału oraz opowie o tym, jakie możliwości rozwoju stoją przed osobami studiującymi. W ekosystemie każdego wydziału ważnym ogniwem jest także wydziałowy Samorząd Studencki, dlatego o jego roli opowie przewodnicząca WRSS WH Laura Rosołek.
W programie dnia aplanowano także kilka wystąpień:
- 10:00-10:45 - dr Sylwia Kołos wygłosi wykład pt. "Nawiedzone historie: widmontologia Jacquesa Derridy i emocjonalna siła narracji true crime";
- 11:00-11:45 - Koło Naukowe "Wyjustowani" wprowadzi maturzystów w tajniki poprawności językowej;
- 12:15-13:00 - dr hab. Elżbieta Kruszyńska, prof. UMK opowie o "Sztuce wystąpień publicznych";
- 13:00-13:45 - wystąpienie dr Joanny Antoniak pt. "Emphasize that! O emfazie i podkreśleniu w języku angielskim".
Między godz. 11:45 a 12:15 zaprezentują się koła naukowe działające na Wydziale Humanistycznym, w których studentki i studenci mają okazję rozwijać swoje zainteresowania związane z językami, literaturą i kulturą. To szansa, by zapytać o ich doświadczenia, projekty i inicjatywy.
Drzwi otwarte odbędą się 9 kwietnia w godz. 9:00-14:00 w Collegium Maius (ul. Fosa Staromiejska 3), sala 307. Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy.
Szczegółowy program wydarzenia
Nadzwyczajne Czwartkowe Kolokwium Fizyczne
W czwartek 9 kwietnia 2026 r. o godz. 12:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego odbędzie się Nadzwyczajne Czwartkowe Kolokwium Fizyczne uświetniające 90. urodziny prof. dr. hab. Franciszka Rozpłocha. Organizatorem Kolokwium jest Instytut Fizyki UMK w Toruniu oraz toruński oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
W ramach spotkania dr hab. Paweł Szroeder, prof. UKW (Wydział Fizyki UKW) opowie o dokonaniach prof. dr. hab. Franciszka Rozpłocha, a dr hab. Anna Ilnicka, prof. UMK (Wydział Chemii UMK) przedstawi wykład pt. "90 róż grafenowych na dziewięćdziesięciolecie".
Streszczenie wystąpienia: Wykład „90 róż grafenowych na 90‑lecie” stanowi wyjątkowe i pełne uznania uhonorowanie dla dorobku prof. dr. hab. Franciszka Rozpłocha, którego dziewięć dekad życia splata się z dziewięcioma dekadami rozwoju nowoczesnej nauki o materiałach. Grafen – materiał o niezwykłej strukturze i wyjątkowych właściwościach – staje się metaforą do podejścia badawczego, które towarzyszyło Profesorowi przez całą Jego karierę. W referacie przedstawione zostaną najważniejsze etapy badań nad grafenem: od teoretycznych podstaw i pierwszych eksperymentów, przez rozwój technologii wytwarzania, aż po współczesne zastosowania w elektronice, medycynie, energetyce i inżynierii powierzchni. Każda z "róż grafenowych" symbolizuje jedno odkrycie, ideę lub inspirację, które zmieniały sposób myślenia o materiałach dwuwymiarowych i otwierały nowe przestrzenie badawcze.
Wykład podkreśli również znaczenie badań nad grafenem dla rozwoju polskiej i światowej nauki, w tym ich rolę w kształceniu kolejnych pokoleń badaczy oraz w promowaniu interdyscyplinarnego podejścia do pracy naukowej. "90 róż grafenowych" to nie tylko metaforyczny tytuł, lecz także wyraz szacunku dla wieloletniej działalności naukowej.
Wcześniejsze i planowane kolokwia
Spotkanie z trenerem Mariuszem Rumakiem
W czwartek 9 kwietnia o godz. 13:30 Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych zaprasza na spotkanie z Mariuszem Rumakiem, trenerem m.in. Lecha Poznań, Śląska Wrocław i Odry Opole. Wydarzenie jest współorganizowane z Klubem Sportowym "Pomorzanin".
W spotkaniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani, w szczególności studentki i studenci kierunku sport i wellness. Będzie to okazja, by porozmawiać o ścieżkach rozwoju zawodowego w sporcie oraz poznać perspektywę doświadczonego trenera i selekcjonera na praktyczną stronę pracy w takim środowisku.
Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia 2026 r. w godz. 13:30-15:30 w Audytorium im. Darwina (sala nr 1) na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych (ul. Lwowska 1).
Wydarzenie na Facebooku
Lordofon | „W końcu trasa bez tego cholernego Pana Hiroszimy”
10 kwietnia w Od Nowie wystąpi Lordofon, zespół łączący rap, muzykę miejską i gitarową alternatywę, który czerpie inspiracje zarówno z klasyki rocka, jak i współczesnego hip-hopu.
Lordofon to formacja założona trzy lata temu przez Macieja Poredę (MC) i Michała Jurka (producent). Prezentuje oryginalną mieszankę rapu, muzyki miejskiej i gitarowej alternatywy. Inspiracje duetu rozciągają się od Nirvany poprzez Kendricka Lamara i artystów związanych z kolektywem Odd Future aż po współczesny trap. Jak twierdzą sami twórcy, na „Plastelinie” chcieli zaprezentować przelot przez wszystkie swoje muzyczne zainteresowania, pozostając przy tym całkowicie spójnym zespołem. Debiutancki album “Koło” jest powrotem do starych stylów muzycznych twórców i zarazem efektem autorskiej rekonstrukcji brzmień sprzed doświadczeń z rapem.
Więcej informacji i bilety
Zapytaj! W podróży – państwa afrykańskie
Fundacja Amicus UNC zaprasza dzieci w wieku 4-9 lat na spotkania z cyklu "Zapytaj! W podróży". Najbliższe wydarzenie odbędzie się 11 kwietnia, a głównym tematem będą państwa afrykańskie: Niger i Benin. Zajęcia poprowadzi dr hab. Marcin Świtoniak, prof. UMK, dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.
Projekt "Zapytaj!" to cykl spotkań będący odpowiedzią na dziecięcą ciekawość świata. Dotychczas najmłodsi wraz z opiekunami mieli okazję poznać tajniki pracy wykonawców ciekawych zawodów. Zeszłoroczna edycja – "Zapytaj! W podróży" – dotyczyła ciekawych krajów i ze względu na duże zainteresowanie tematem jest kontynuowana w tym roku.
Dzieci spędzają czas na dyskusji o podróżach do najróżniejszych zakątków świata. Dzięki temu poznają najciekawsze miejsca, zwyczaje, tradycje, święta, kuchnię i muzykę. Goście wydarzenia dzielą się z małymi uczestnikami zdjęciami, filmami i opowieściami o różnych krajach.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, zawsze w sobotę, o stałych porach:
- godz. 10:15 – zajęcia dla 4-6-latków;
- godz. 11:30 – zajęcia dla 7-9-latków.
Opiekę nad dziećmi sprawują pełnoletni opiekunowie. Zapisy na zajęcia ruszają w każdy poniedziałek przed planowanym spotkaniem. Po przesłaniu formularza należy oczekiwać na wiadomość e-mail z potwierdzeniem zapisu na listę uczestników lub listę rezerwową.
16 maja odbędzie się kolejne spotkanie, podczas którego dr hab. Tomasz Karasiewicz, prof. UMK opowie o Etiopii.
Udział w projekcie finansowany jest z 1,5% podatku przekazanego na rzecz FAUNC.
Więcej informacji oraz formularz zapisów
Festiwal "Za kulisami": wokół teatru dostępnego
Od 12 do 14 kwietnia potrwa piąta edycja festiwalu "Za kulisami. Toruńskie spotkania wokół dramatu". Tegoroczna odsłona poświęcona jest m.in. dostępności teatru dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.
W programie festiwalu znalazły się:
- spektakl "Gorgon Syndrome" w wykonaniu teatru NODOstage (w języku rosyjskim z polskimi napisami i tłumaczeniem na PJM) oraz spotkanie z twórcami;
- panele dyskusyjne i wykłady dotyczące polskiego języka migowego, audiodeskrypcji, tłumaczenia międzyzmysłowego, projektu Universal Art Design;
- warsztaty.
Spektakl "Gorgon Syndrome" odbędzie się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu (ul. Kościuszki 75-77). Na pozostałe wydarzenia organizatorzy zapraszają do Collegium Maius UMK (ul. Fosa Staromiejska 3).
Więcej informacji i program
Kontakt: zakulisami@umk.pl
Akcja rejestracja w bazie DKMS
Od 13 do 16 kwietnia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie okazja do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku w ramach projektu Helpers' Generation.
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku i jest największym ośrodkiem dawców krwiotwórczych komórek macierzystych w kraju. Jej misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta, który cierpi na nowotwór krwi.
Liderem tej edycji rejestracji dawców w Toruniu jest Przemysław Kozłowski, student Wydziału Matematyki i Informatyki. Wolontariusze Fundacji DKMS będą mieli swoje stoiska w kilku lokalizacjach UMK:
- Wydział Prawa i Administracji (ul. Bojarskiego 3, hol główny): 13 kwietnia w godz. 9:00-17:00;
- Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (ul. Gagarina 13a, parter): 13 kwietnia w godz. 9:00-16:30;
- Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu (ul. Gagarina 13, hol główny): 14 kwietnia w godz. 8:30-18:00;
- Collegium Humanisticum (ul. Bojarskiego 1, parter przy wejściu): 14 kwietnia w godz. 9:00-16:00;
- Wydział Humanistyczny (Collegium Maius, ul. Fosa Staromiejska 3, parter): 15 kwietnia w godz. 9:00-15:30;
- Wydział Filozofii i Nauk Społecznych (Collegium Minus, ul. Fosa Staromiejska 1a): 15 kwietnia w godz. 10:00-15:30;
- Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (ul. Grudziądzka 5/7): 16 kwietnia w godz. 10:00-15:00.
Dawcą może być każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia o wskaźniku masy ciała w przedziale 16,5-40 BMI. Rejestracja obejmuje tych, którzy chcą zostać wpisani do bazy po raz pierwszy, świadomie podjęli decyzję o rejestracji oraz mieszkają na stałe w Polsce. Aby zostać potencjalnym dawcą należy odwiedzić stoisko w wybranym dniu i miejscu, wypełnić formularz zgłoszeniowy i umożliwić pobranie wymazu z wewnętrznej części policzka. Następnie Fundacja DKMS potwierdzi rejestrację w bazie potencjalnych dawców.
Plakat wydarzenia
Więcej informacji
Piernikowe Targi Pracy 2026
Od 14 do 16 kwietnia na kilku wydziałach UMK odbędą się Piernikowe Targi Pracy. Stoiska wystawców będzie można odwiedzać od 9:00 do 14:00.
Targi Pracy UMK to wydarzenie organizowane przez studentów różnych wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika we współpracy z Biurami Karier UMK. Do odwiedzania stoisk wystawców zaproszeni są wszyscy studenci, absolwenci oraz osoby, które są zainteresowane rozwojem własnej ścieżki zawodowej.
Każdego dnia swoją ofertę pracy, praktyk i staży zaprezentuje kilku wystawców – zarówno lokalnych firm, jak i międzynarodowych korporacji. W trakcie targów można skorzystać także ze strefy doradztwa zawodowego, gdzie eksperci pomogą m.in. w przygotowaniu CV i zaplanowaniu ścieżki kariery. Poza spotkaniami z przedstawicielami firm, Biuro Karier UMK zaprasza także na bezpłatne warsztaty. W bogatej ofercie zajęć znalazły się m.in. szkolenia dotyczące skutecznych negocjacji, doradztwa podatkowego oraz skutecznych rozmów kwalifikacyjnych. Link do zapisów
Wydarzenie potrwa trzy dni, podczas których zaprezentują się różne przedsiębiorstwa:
14 kwietnia
- Wydział Matematyki i Informatyki: EIB, ABW, Bank Millenium, Cereal Partners Poland Toruń-Pacific, Chemirol, Ecom, Folga, Frosta, SoftHard, TZMO, Vitafarm
15 kwietnia
- Wydział Prawa i Administracji: EIB, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Krajowa Szkoła Administracji Publicznej, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Okręgowy Inspektorat Pracy, Zakład Karny w Inowrocławiu, JuraPark Solec, Fundacja Cosinus Edukacja
16 kwietnia
- Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej: EIB, Cereal Partners Poland Toruń-Pacific, Corning, Ecom, Ecit Norian, Twerd Energo-Plus
- Wydział Humanistyczny: Folga sp. z o.o., Mr Rabbit
Więcej informacji
Matura z geografii na sto procent!
Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK po raz kolejny zaprasza tegorocznych maturzystów do udziału w bezpłatnym repetytorium z geografii. Spotkania online będą odbywać się od 14 do 17 kwietnia.
Repetytoria organizowane przez WNoZiGP UMK to okazja do powtórzenia, uzupełnienia i utrwalenia materiału do egzaminu maturalnego. Zdalne zajęcia na platformie MS Teams będą poprowadzone przez pracowników naukowych wydziału. Proponowane spotkania będą miały formę warsztatowo-wykładową umożliwiającą ugruntowanie i pogłębienie wiedzy uczniów oraz rozwój ich indywidualnych pasji i zainteresowań.
Zajęcia będą odbywać się w czterech blokach od 14 do 17 kwietnia w godz. 16:00-19:10. Osoby zainteresowane udziałem powinny do 12 kwietnia wypełnić formularz zgłoszeniowy. W ciągu kilku dni od rejestracji uczestnicy otrzymają linki do poszczególnych spotkań tematycznych.
Harmonogram spotkań
Więcej informacji
Polska Od Nowa: Beata Maciejewska
Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Polska Od Nowa", które odbędzie się 14 kwietnia o godz. 19:00 w ACKiS Od Nowa. Gościem wydarzenia będzie Beata Maciejewska, autorka książki "Kulisy lewicy. Eliminacja, chciwość, strach".
Głównym tematem rozmowy z gościem będzie książka "Kulisy lewicy. Eliminacja, chciwość, strach", która wzbudzi dyskusję na temat tego, co dzieje się w polityce, gdy gasną światła kamer, kończą się konferencje prasowe i zaczyna prawdziwa gra o władzę. Autorka opowie o bezkompromisowych mechanizmach partyjnych, budowaniu zależności i tym, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami gabinetów. Beata Maciejewska była posłanką IX kadencji Sejmu oraz wiceprzewodniczącą Nowej Lewicy i klubu parlamentarnego Lewicy.
Spotkanie poprowadzą dr hab. Wojciech Peszyński, prof. UMK oraz (gościnnie) Wojciech Spirewski.
"Polska Od Nowa" to drugi filar inicjatywy "Świat Od Nowa". Pomysłodawcy cyklu pokazują, że o polskiej polityce można rozmawiać w sposób merytoryczny i pozbawiony emocji.
Wydarzenie na Facebooku
Spacer botaniczny z KOI
Kopernikański Ośrodek Integracji UMK zaprasza na spacer zielarski z dr Sarą Orzechowską, która opowie o właściwościach okolicznych roślin i ziół. Spotkanie odbędzie się w środę 15 kwietnia, początek o godz. 16:30. Wydarzenie w języku angielskim, obowiązują bezpłatne wejściówki.
Podczas sparceru uczestnicy nauczą się rozpoznawać konkretne rośliny i zioła oraz dowiedzą się więcej o ich właściwościach i możliwościach wykorzystania w codziennym życiu – jako domowe środki lecznicze, kosmetyki naturalne lub składniki pożywienia. Dr Sara Orzechowska, łącząc wiedzę o tradycyjnych praktykach zielarskich z najnowszymi odkryciami naukowymi i perspektywą botaniczną, pomoże lepiej zrozumieć relacje i zależności między ludźmi a florą.
Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu "Welcome to Poland, welcome to NCU - grow among us". W spotkaniu może wziąć udział każda chętna osoba po uprzednim odbiorze wejściówki. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w Kopernikańskim Ośrodku Integracji (International Point) w dniach 1-15 kwietnia w godz. 9:00-15:00 (w piątek 3 kwietnia KOI będzie czynne w godz. 8:00-13:00). Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.
Dr Sara Orzechowska – absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i autorka książki „Kobiety i rośliny w polskim folklorze”, od dziewięciu lat zajmuje się etnobotaniką, ziołolecznictwem i folklorem. Jest również fitoterapeutką i certyfikowaną zielarką.
Wydarzenie na Facebooku
Projekt "Welcome to Poland, welcome to NCU – grow among us" realizowany w ramach programu Welcome to Poland – nabór 2024 jest finansowany ze środków europejskich z Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego 2021 – 2027 (FERS) w ramach projektu realizowanego przez NAWA pt.: Wsparcie instytucji szkolnictwa wyższego i nauki w obsłudze osób cudzoziemskich oraz Polek i Polaków wyjeżdżających za granicę” nr FERS.01.05.IP.08-0003/24.
Przepis na agentów AI – spotkanie meetit.live
W środę 15 kwietnia 2026 roku o godzinie 18:00 w sali S9 na Wydziale Matematyki i Informatyki (ul. Chopina 12/18) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu meetit.live. Wykład pt. "Przepis z gwiazdką Michelin na agentów" poprowadzi Szymon Kulec, Lead Developer Advocate w RavenDB.
Każdy chce mieć agenta AI z trzema gwiazdkami Michelin. Przepis wygląda pozornie prosto: szczypta LLM, redukcja konwersacji, przybranie autonomicznymi narzędziami i odrobina RAG. Ale w kuchni developmentu DYI "prosto" to często pierwszy składnik przepisu na katastrofę.
Razem z szefem tej wyjątkowej kuchni, Szymonem Kulcem z RavenDB, uczestnicy będą mogli zajrzeć za kulisy "menu degustacyjnego" budowy agentów.
Spotkania meetit.live to cykliczne wykłady pogłębiające wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu matematyki, analizy danych i informatyki. Wykłady odbywają się w każdą drugą środę miesiąca od godziny 18:00 w sali S9. Podczas spotkań trwających maksymalnie 90 minut doświadczeni w pracy z nowymi technologiami prelegenci dzielą się zdobytą wiedzą i doświadczeniem.
Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, ale ze względów organizacyjnych należy zarejestrować się elektronicznie. Po wykładzie odbędzie się spotkanie integracyjne przy pizzy ufundowanej przez firmę RavenDB.
Więcej informacji
Otwarte spotkanie Klubu Profesorów
W środę 15 kwietnia 2026 r. o godz. 18:00 Klub Profesorów im. Ludwika Kolankowskiego zaprasza na otwarty wykład pt. "Żarty polityczne w dzisiejszej Rosji", który poprowadzi prof. dr hab. Roman Bäcker z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie.
Spotkanie odbędzie się w Instytucie Psychologii UMK (ul. Gagarina 39), w sali nr 105.
Plakat wydarzenia
Grywalne ciała, pomocne światy - wykład prof. Jana Stasieńki
W czwartek 16 kwietnia o godz. 17:30 Toruńskie Koło Badania Gier zaprasza na wykład gościnny dr. hab. Jana Stasieńki, prof. AGH pt. "Grywalne ciała, pomocne światy: gry cyfrowe, terapia i niepełnosprawność". Spotkanie odbędzie się w sali AB 2.09 w Collegium Humanisticum (ul. Bojarskiego 1).
Dr hab. Jan Stasieńko, prof. AGH pracuje w Katedrze Technologii Informacyjnych i Mediów AGH w Krakowie oraz jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego i przewodniczącym Krakowskiego Oddziału PTK. Podczas swojego wykładu na UMK opowie o projektach dotyczących gier cyfrowych w kontekście wspierania osób z niepełnosprawnościami.
Abstrakt wystąpienia: Gry cyfrowe coraz częściej sytuują się na przecięciu różnorodnych kontekstów inkluzywności i dostępności. Stanowią przestrzeń wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych wspierających osoby ze szczególnymi potrzebami, a zarazem są przedmiotem intensywnych dyskusji dotyczących reprezentacji osób z niepełnosprawnościami – zarówno w samych grach, jak i w zespołach deweloperskich je tworzących. Istotną rolę odgrywa także rosnący potencjał terapeutyczny gier poważnych, obejmujący nie tylko rehabilitację fizycznych i poznawczych schorzeń, lecz również szeroko rozumiane wsparcie psychologiczne.
Celem wystąpienia jest podsumowanie trzech projektów naukowych oraz badawczo-rozwojowych, w których uczestniczyłem w ostatnich latach. Pierwszy, realizowany na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczył badań potencjału osób z niepełnosprawnościami w pracy z systemami motion capture. Drugi, finansowany przez PFRON, koncentrował się na analizie reprezentacji niepełnosprawności w grach. Trzeci projekt, wdrażany w spółce Prosoma przy wsparciu NCBR, badał z kolei możliwości zastosowania mikrogier poważnych w cyfrowej terapii psychologicznej.
Wszystkie trzy inicjatywy stworzyły naszym zespołom badawczym wyjątkową okazję do weryfikacji potencjału gier jako narzędzia wsparcia i terapii, a także do obserwacji unikalnych aktywności i kreatywnych praktyk środowisk osób z niepełnosprawnościami i osób doświadczających kryzysów psychologicznych.
Wydarzenie na Facebooku
Czwartek z filozofią: czym są uczucia?
Instytut Filozofii UMK oraz Dwór Artusa zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Czwartek z filozofią". 16 kwietnia o godz. 18:30 wykład pt. "Uczucia, wartości i współczesna kultura terapeutyczna" poprowadzi dr Alicja Pietras z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wstęp jest wolny.
Abstrakt wystąpienia: Współczesną kulturę często opisuje się jako "kulturę terapeutyczną", a więc taką, w której ceni się samopoznanie, zdrowie psychiczne oraz umiejętność rozpoznawania i słuchania własnych uczuć. Ten zwrot w kierunku emocji jako ważnego w naszym życiu kompasu, który dokonał się za sprawą niezwykle silnego rozwoju psychologii i psychoterapii, widoczny jest również w XX-wiecznej filozofii, a przede wszystkim w dwóch głównych szkołach aksjologicznych: materialnej etyce wartości (Scheler, Hartmann) oraz pragmatyzmie (James, Dewey). Ich przedstawiciele, sprzeciwiając się skrajnemu racjonalizmowi, od dawna podkreślali, że uczucia stanowią podstawę naszych wartościowań i orientowania się w świecie. Ich rozpoznania potwierdzają również wyniki empirycznych badań prowadzonych w ramach współczesnej kognitywistki (tzw. cognitive science) – osoby pozbawione sprawnego przetwarzania uczuć mają poważne trudności w podejmowaniu decyzji i funkcjonowaniu, mimo wysokiej inteligencji i wiedzy teoretycznej.
Kultura terapeutyczna prowadzi jednak czasem do drugiej skrajnej postawy. O ile dawniej filozofowie często ignorowali uczucia, uznając je za subiektywne zniekształcenia prawdziwego poznania, o tyle obecnie pojawia się tendencja, by uznawać uczucia za jedyne kryterium prawdy i działania. W swoim wystąpieniu pokażę, że obie skrajności – zarówno chłodny racjonalizm, jak i bezkrytyczne zaufanie uczuciom – są równie błędne i, co za tym idzie, niebezpieczne. Zaproponuję własne stanowisko filozoficzne dotyczące poznawczej roli uczuć i emocji, by spróbować odpowiedzieć na pytanie: czym są uczucia i co to dokładnie oznacza, że powinniśmy im ufać.
Czwartek z filozofią, "Uczucia, wartości i współczesna kultura terapeutyczna", dr Alicja Pietras - 16 kwietnia 2026 r., godz. 18:30, Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6, Artus Cinema, poziom -1).
Fisz Emade Tworzywo | trasa „25”
Jeden z najważniejszych zespołów polskiej sceny muzycznej powraca z albumem „25”, nagranym dokładnie ćwierć wieku po debiutanckiej płycie „Polepione Dźwięki”. Fisz Emade Tworzywo wystąpi w Od Nowie 16 kwietnia.
W nowym materiale bracia Waglewscy przyglądają się swojej muzycznej drodze, łącząc elektronikę, rap i rock w charakterystyczną dla siebie, niepodrabialną całość. Koncert będzie okazją do usłyszenia premierowych utworów, ale także do powrotu do brzmień i inspiracji, które towarzyszą zespołowi od początku jego działalności.
Więcej informacji i bilety
Niedziela z badmintonem w UCS
Uniwersyteckie Centrum Sportowe zaprasza pracowników UMK wraz z rodzinami oraz klubowiczów Programu Wellness UMK na "Niedzielę z badmintonem". Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia w hali głównej UCS II (ul. św. Józefa 19) w godz. 10:00-14:00.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza.
Polsko-francuski happening w centrum miasta
Koło Naukowe Kultury i Języka Francuskiego "Excentrycy" przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu organizuje happening miejski pod hasłem "Co ma piernik do bagietki?", który odbędzie się 20 kwietnia w godz. 9:00-13:00 na placu przed Muzeum Etnograficznym (Wały gen. Sikorskiego). Wydarzenie jest organizowane dla mieszkańców Torunia z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Francuskiej.
Celem happeningu jest popularyzacja kultury francuskiej wśród lokalnej społeczności i podkreślenie wielowymiarowych relacji łączących Polskę i Francję. Podczas wydarzenia nie zabraknie postaci inspirowanych historią i kulturą Francji – francuskiej królowej Marii Antoniny i polsko-francuskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie – z którymi uczestnicy będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ponadto wydarzeniu towarzyszyć będzie francuska muzyka, a na wszystkich czeka symboliczny poczęstunek we francuskiej kawiarence.
Centralnym elementem happeningu będą mapy Francji i Polski, do których uczestnicy będą mogli przypinać swoje zapiski ze skojarzeniami, doświadczeniami i refleksjami dotyczącymi relacji polsko-francuskich. Dzięki temu powstanie wspólna opowieść o tym, co łączy oba kraje.
Wydarzenie ma charakter otwarty i integracyjny – jego ideą jest zachęcenie mieszkańców do krótkiego zatrzymania się, poczucia francuskiego klimatu i wspólnego tworzenia przestrzeni dialogu międzykulturowego.
Drzwi otwarte na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
We wtorek 21 kwietnia Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otwiera swoje drzwi dla wszystkich kandydatów i kandydatek zainteresowanych studiami z zakresu nauk ścisłych. Wydarzenie będzie połączone z ogólnopolską akcją pod hasłem "Dziewczyny do Ścisłych" organizowaną przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:00 w Audytorium im. Aleksandra Jabłońskiego (Instytut Fizyki, ul. Grudziądzka 5) od powitania gości i krótkiego wykładu dr inż. Katarzyny Komar - "Zobaczyć niewidzialne - jak nowe technologie zmieniają nasze widzenie świata". Od godz. 11:00 młodzież będzie mogła spotkać się ze studentkami i studentami prezentującymi koła naukowe, których są częścią. Będzie to okazja, by o studiach na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK porozmawiać z tymi, którzy najlepiej opowiedzą o studenckim życiu i perspektywach rozwoju.
Organizatorzy przygotowali także szereg warsztatów, eksperymentów i zajęć w duchu grywalizacji. Od 11:45 do 13:00 młodzież będzie miała okazję przekonać się, że naukę można tworzyć własnymi rękami z rzeczy dostępnych wszędzie, nawet ze śmieci. Nieoczywiste wykorzystanie niepotrzebnych przedmiotów zaowocuje powstaniem m.in. artystycznych mozaik, holograficznego projektora 3D, chemicznej lampy-lawy lub domowej wersji spektroskopu. Z pomocą nauczycieli akademickich i studentów wspólnie przeprowadzone zostaną krótkie i efektowne eksperymenty, a uczennice i uczniowie postarają się np. wyizolować DNA z truskawki i zbudować samonośny most Leonarda.
Gotowi do podjęcia wyzwania będą mogli spróbować swoich sił w grywalizacji. W tej rywalizacji każdy wygrywa: główną nagrodą będzie nowoczesny czytnik e-booków, a dla pozostałych gadżety uniwersyteckie.
Chętni będą mogli skorzystać także z wizyty w niedostępnych na co dzień laboratoriach, gdzie toruńscy fizycy pracują nad najnowszymi teoriami naukowymi. Uczennice i uczniowie szkół średnich przekonają się, jak powstają technologie kwantowe w Instytucie Fizyki lub odwiedzą Centrum Nauk Technicznych, gdzie sprawdzą nowoczesną automatykę. Trzecia grupa chętnych będzie mogła poczuć bezmiar kosmosu pod radioteleskopem w Instytucie Astronomii w Piwnicach.
Uczestnictwo w wydarzeniach jest bezpłatne, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Formularz będzie otwarty do 14 kwietnia lub do wyczerpania miejsc. W przypadku problemów ze zgłoszeniem należy napisać na adres dorota@umk.pl.
Więcej informacji
Spotkania naukowe: prof. Adam Grzeliński
Katedra Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki Instytutu Filozofii UMK zaprasza na kolejne naukowe spotkania seminaryjne w roku akademickim 2025/2026. Seminaria odbywają się w ostatnie wtorki miesiąca o godz. 12:00 w sali 305 w Collegium Minus (Harmonijka).
21 kwietnia wykład pt. "George Santayana: Sceptycyzm i instynktowna wiara" poprowadzi prof. dr hab. Adam Grzeliński.
Abstrakt wystąpienia: Opublikowane w 1923 roku dzieło "Scepticism and Animal Faith" hiszpańsko-amerykańskiego filozofa Geoge’a Santayany miało być – jak pisał – ledwie "wprowadzeniem do nowego systemu filozoficznego". Tak było w istocie, bo praca ta stanowi przejście od wczesnego cyklu "Życie rozumu" do późniejszej i dużo bardziej rozbudowanej wykładni jego myśli w cyklu "The Realms of Being" z lat 40. XX wieku. W "Sceptycyzmie" Santayana analizuje możliwość przejścia od "sceptycyzmu teraźniejszej chwili" – punktu dojścia świadomości sceptycznej – do sfery esencji, a dalej po sfery duchowej. Dopiero na ostatnich stronach czwartego tomu swego późnego cyklu Santayana stwierdza, że podjęte zadanie zostało wykonane, a system filozoficzny – zaprezentowany. Jego twórczość jest świadectwem indywidualnego przemyślenia problemów filozoficznych "od zawsze" zaprzątających ludzkie myśli. Choć filozof łączy wątki rozmaite wątki – naturalizm i idealizm, a częściowo także pragmatyzm – pozostaje myślicielem na wskroś indywidualnym, a w dodatku obdarzonym wspaniałym piórem. "Nie proszę nikogo – pisze we wstępie do "Scepticism" – by myślał w moich kategoriach, jeśli woli inne. Niechże, jeśli potrafi, lepiej oczyści okna swej duszy, aby różnorodność i piękno widoku mogły się przed nim roztaczać jeszcze jaśniej".
Harmonogram wszystkich spotkań w roku akademickim 2025/2026
Moje osiedle, moje decyzje - debata
Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK oraz VII Liceum Ogólnokształcące w Toruniu zapraszają na debatę "Moje osiedle, moje decyzje - o polityce lokalnej i roli mieszkańców w jej kształtowaniu", która odbędzie się 21 kwietnia o godz. 12:30 na WNoPiB (ul. Batorego 39L, sala 310).
Wydarzenie poświęcone będzie znaczeniu aktywności obywatelskiej w kształtowaniu polityki lokalnej oraz roli mieszkańców w procesach decyzyjnych dotyczących najbliższego otoczenia. Debata stanie się przestrzenią do wymiany doświadczeń między przedstawicielami samorządu, środowiska akademickiego, mediów oraz mieszkańcami Torunia. Spotkanie poprowadzą dr hab. Maria Wincławska, prof. UMK oraz dr hab. Wojciech Peszyński, prof. UMK.
Debata jest organizowana w ramach cyklu wydarzeń "Święto Ulicy Batorego - edukacja, bezpieczeństwo i wspólnota lokalna" organizowanych przez VII Liceum Ogólnokształcące im. Wandy Szuman w Toruniu.
Więcej informacji
Nagroda im. Daniela Simsona
W środę 22 kwietnia o godz. 10:15 w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki UMK odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody im. Daniela Simsona dla młodych matematyków za najlepszą pracę z zakresu algebry.
Nagroda dla młodych matematyków za najlepszą pracę algebraiczną została ustanowiona w roku 2025 na cześć prof. Daniela Simsona, wybitnego matematyka i współtwórcy toruńskiej szkoły algebry. Pełnił funkcję pierwszego dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki UMK. Był autorem licznych ważnych publikacji naukowych i monografii, które wywarły głęboki wpływ na współczesną algebrę. Za swoje osiągnięcia naukowe był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami, a w 2018 roku został uhonorowany specjalnym wyróżnieniem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Convallaria Copernicana.
W tegorocznej drugiej edycji konkursu dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UMK przyznał Nagrodę Jakubowi Konckiemu z Uniwersytetu Warszawskiego. Jury wyróżniło jego pracę pt. "Hecke algebra action on twisted motivic Chern classes and K-theoretic stable envelopes" opublikowaną na łamach "Mathematische Annalen". Podczas uroczystości laureat wygłosi wykład poświęcony nagrodzonej pracy.
Więcej informacji o nagrodzie
Zaangażowanie społeczne: szkolenie YUFE dla studentów
24 kwietnia w godz. 10:00-11:30 odbędzie się kolejne szkolenie z cyklu "Civic Engagement Activities Intro Training Session for Students" dla studentek i studentów uczelni partnerskich YUFE. Spotkanie odbędzie się online, a językiem wykładowym będzie angielski. Rejestracja trwa do 22 kwietnia.
Szkolenie na temat działań na rzecz zaangażowania społecznego pozwoli dowiedzieć się więcej na temat działań YUFE i poszczególnych uniwersytetów promujących zaangażowanie społeczne oraz przybliży ideę YUFE Civic Star – wyróżnienia potwierdzającego kompetencje społeczne zdobyte przez zaangażowanie w działania na rzecz społeczności lokalnych. Ponadto podczas szkolenia będzie można zdobyć praktyczną wiedzę o tym, jak rozpoznawać i dokumentować kompetencje nabyte podczas aktywności wolontariackich.
W trakcie sesji będzie można poznać.:
- powody, dla których uczelnie oraz konsorcjum YUFE wspierają aktywność obywatelską;
- sposoby identyfikowania i dokumentowania umiejętności zdobytych podczas wolontariatu;
- zasady oraz kolejne etapy prowadzące do otrzymania odznaki YUFE Civic Star.
Udział w szkoleniu jest obowiązkowy dla osób, które chcą ubiegać się o YUFE Civic Star poprzez udział w Poradniach Studenckich lub programach wolontariatu społecznego. Jednocześnie wydarzenie pozostaje otwarte dla wszystkich zainteresowanych studentów.
Aby zdobyć YUFE Civic Star, wymagane jest zaangażowanie obejmujące co najmniej 50 godzin pracy, w tym:
- udział w sesji szkoleniowej,
- realizację wybranej formy aktywności (Help Desk lub wolontariat),
- wypełnienie dwóch ankiet YUFE dostępnych w panelu użytkownika w Virtual Campus.
W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby studiujące, które znają język angielski na poziomie co najmniej B2. Link do wydarzenia będzie dostępny po rejestracji.
Kontakt: civic-yufe@umk.pl
24. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
Blisko 150 imprez w pięciu strefach oraz 21 blokach tematycznych – program 24. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odznacza się obfitością i różnorodnością popularnonaukowych wydarzeń.
Tegoroczna edycja Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki rozpocznie się w piątek 24 kwietnia i potrwa do poniedziałku 27 kwietnia. W programie 24. już edycji wydarzenia znalazły się m.in. warsztaty, pikniki, pokazy, spacery, wykłady, dyskusje i spotkania. Zachęcamy społeczność naszego Uniwersytetu oraz mieszkańców Torunia i regionu do włączenia się i wzięcia udziału w tym popularnonaukowym święcie.
Tegorocznemu Festiwalowi przyświeca hasło "Ciągłość i zmiana". Zgodnie z przyjętą przez Radę Programową Festiwalu formułą, program jest złożony z bloków tematycznych - tym roku mamy ich aż 21.
Zaplanuj swój Festiwal
Opisy wszystkich wydarzeń, które znalazły się w programie 24. TFNiS, dostępne są w wyszukiwarce na stronie Festiwalu, która nie tylko pozwala posortować imprezy według dziedziny, formy zajęć, terminu i zasad wstępu, lecz umożliwia też stworzenie własnego niepowtarzalnego planu uczestnictwa w popularnonaukowym święcie. Aby dodać wybrane wydarzenia do indywidualnego kalendarza, wystarczy założyć konto na stronie TFNiS (konta założone w ubiegłym roku są aktywne), zalogować się i kliknąć guzik "Dodaj do planu" przy wybranej imprezie. Do czasu uruchomienia rejestracji możliwość tworzenia indywidualnego planu dotyczy tylko imprez, na które nie obowiązują zapisy.
Przypominamy, że udział we wszystkich festiwalowych imprezach jest bezpłatny, na część z nich jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Dotyczy to przede wszystkim wydarzeń, na których obowiązuje limit miejsc. To różnego rodzaju warsztaty, kameralne pokazy i spotkania. Zapisać się będzie można poprzez stronę Festiwalu - rejestracja zostanie uruchomiona w poniedziałek 13 kwietnia od godz. 12.
Piotr Rogucki & Normalni Ludzie
Po dziesięciu latach Piotr Rogucki wraca na scenę z nowym solowym projektem i premierowym materiałem. Na deskach Od Nowy wystąpi 25 kwietnia.
Artysta znany z zespołu Coma, projektu Karaś/Rogucki oraz ról aktorskich w głośnych produkcjach, takich jak „Wielka Woda”, „Minuta Ciszy” czy „Heweliusz”, otwiera nowy, bardzo osobisty rozdział swojej działalności muzycznej.
Podczas koncertu w Od Nowie zaprezentuje premierowe piosenki – intymne, dojrzałe i otwarte na interpretację, ale też zagra utwory, które doskonale znamy z innych jego projektów. Towarzyszyć mu będą Normalni Ludzie, z którymi buduje świeże, nieoczywiste brzmienie.
Więcej informacji i bilety
"Konstelacje" - premiera Teatru Antrakt
Teatr Studencki UMK "Antrakt" zaprasza na premierę dramatu "Konstelacje" Nicka Payne'a w reżyserii Tomasza Dziaka. Wydarzenie zaplanowano na 26 kwietnia w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa", początek o godz. 18:00. Wstęp jest wolny.
“Antrakt” to teatr studencki powstały w 2022 r. w Toruniu. Tworzą go studentki i studenci z różnych wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy odpowiadają za choreografię, muzykę i produkcję, a także są aktorami w przygotowywanych spektaklach. Formalnie Teatr Antrakt funkcjonuje na Wydziale Humanistycznym przy Studenckim Kole Teatrologicznym.
Najnowszy spektakl pt. "Konstelacje" to historia relacji aspirującej fizyczki i pragmatycznego pszczelarza. Ich losy pokazują, jak drobne sprawy i każda decyzja mogą wpływać na życie oraz jak jedno zrządzenie losu może wszystko zmienić mimo naszej woli. Choć spektakl porusza poważne problemy relacji, egzystencji i przemijania, to całość zostanie podana widzom w przystępnej artystycznie formie.
Po spektaklu widzowie będą mieli okazję obejrzeć także wystawę plakatów, które powstały w ramach konkursu na promocję premiery przedstawienia. Podczas wydarzenia autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody i wyróżnienia. Ponadto po spektaklu odbędą się także warsztaty aktorskie prowadzone przez Zofię Papińską, studentkę wiedzy o teatrze i psychologii na Uniwersytecie Gdańskim oraz koordynatorkę Festiwalu Młodego Teatru w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Na warsztaty obowiązują zapisy, szczegóły zostaną podane w wydarzeniu na Facebooku.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem Samorządu Studenckiego UMK oraz przy wsparciu stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury.
Portal informacyjny