Głos doradczy IPN
Sejm RP wybrał prof. dr. hab. Wojciecha Polaka z Wydziału Nauk Historycznych na członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Kadencja osób nowo wybranych do tego gremium będzie trwała do 2030 r.
Podczas posiedzenia Sejmu RP 16 czerwca 2023 r. przeprowadzone zostały wybory pięciu członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Głosem większości do gremium wybrano m. in. prof. Wojciecha Polaka, dyrektora Centrum Badania Historii "Solidarności" i Oporu Społecznego w PRL działającego na UMK. Kandydaturę profesora zaprezentowała posłanka Joanna Borowiak. Dotychczas prof. Wojciech Polak był członkiem dziewięcioosobowego Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej (2016-2023). W latach 2018-2021 (przez trzy kadencje) pełnił funkcję przewodniczącego tego ciała, a w latach 2021-2023 był jego wiceprzewodniczącym.
Gremium, do którego został powołany prof. Polak, jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Zadaniem Kolegium jest m.in. opiniowanie kierunków działalności i programów badawczych IPN, a także wyrażanie opinii o przedstawionych przez prezesa IPN kandydatach na stanowiska kierownicze w Instytucie Pamięci Narodowej.
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu to państwowa instytucja obejmująca organy i struktury o zadaniach badawczych, edukacyjnych, ochrony dziedzictwa narodowego, śledczych, lustracyjnych, poszukiwawczych, kommemoratywnych i wydawniczych. Zatrudnia ona ponad 2,5 tys. osób i dysponuje budżetem w wysokości 531 mln zł.