Honorowy przewodniczący
Prof. dr hab. Zenon Wiśniewski z Katedry Gospodarowania Zasobami Pracy na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK został wybrany honorowym przewodniczącym Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk.
Powołanie zostało wręczone Profesorowi 8 kwietnia na posiedzeniu plenarnym nowo wybranego Komitetu. Honorowym przewodniczącym może zostać osoba, która pełniła funkcję przewodniczącego Komitetu, zasłużyła się dla jego rozwoju i wniosła istotny wkład do nauk o pracy i polityce społecznej. Prof. Zenon Wiśniewski jest drugą, po prof. Antonim Rajkiewiczu, osobą, którą wyróżniono w ten sposób. Godność honorowego przewodniczącego przyznawana jest dożywotnio.
Prof. dr hab. Zenon Wiśniewski ukończył on studia ekonomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na tej uczelni przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej: od asystenta stażysty po kierownika katedry i prodziekana ds. współpracy z zagranicą. Tytuł profesora nauk ekonomicznych otrzymał w 1999 roku, a na stanowisko profesora zwyczajnego został powołany przez Ministra Edukacji Narodowej w 2001 roku. Jest autorem ponad 250 prac naukowych z zakresu rynku pracy i zarządzania zasobami ludzkimi. Liczne jego opracowania zostały opublikowane w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych krajach. Wyrazem uznania dla jego prac naukowych jest m.in. przyznany przez Prezesa PAN Medal im. Wacława Szuberta za wybitne zasługi dla rozwoju nauk o pracy i polityce społecznej.
Prof. Zenon Wiśniewski uzyskał wiele prestiżowych zagranicznych stypendiów, w tym Fundacji Alexandra von Humboldta, Fundacji Commerzbanku, NATO Democratic Institutions Fellowship, Phare-COST, Phare-ACE i Dekaban-Liddle Foundation. Prowadził badania w znanych ośrodkach europejskich: Instytucie Badania Rynku Pracy i Zawodów Federalnego Urzędu Pracy (IAB) w Norymberdze, Centrum Naukowym Badań Społecznych (Wissenschatszentrum für Sozialforschung – WZB) w Berlinie, na uniwersytetach niemieckich, a także angielskich w Glasgow, Manchesterze, Warwick i Leicester. Wykładał także na Uniwersytecie w Monachium.
Kierował 15 europejskimi i krajowymi projektami badawczymi. Wraz ze swoimi współpracownikami uczestniczył między innymi w dwóch projektach w ramach V Programu Ramowego, wspólnie z naukowcami z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Niderlandów, Danii i Belgii. Na bazie projektów badawczych pod opieką prof. Wiśniewskiego 17 osób przygotowało dysertacje na stopień doktora nauk ekonomicznych.
Dzięki jego długoletniej współpracy z Instytutem Badania Rynku Pracy i Zawodów Federalnej Agencji Pracy (IAB) w Norymberdze UMK podpisał z tą instytucją w 2020 roku Agreement on Provision Room Remote Desktop Access. W ramach zawartego porozumienia Instytut udostępnia bezpłatnie potrzebne do badań naukowych dane mikroekonomiczne Federalnej Agencji Pracy. UMK – jako pierwszy ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej – dołączył w ten sposób do 10 renomowanych uczelni na świecie mających dostęp do bazy danych IAB (7 ośrodków z USA oraz po jednym z Kanady, Francji i Wielkiej Brytanii).
Prof. Zenon Wiśniewski za swoje zasługi dla społeczności został odznaczony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Medalem Pro Publico Bono i Primus in Agendo. Obecnie reprezentuje PAN w Radzie Rynku Pracy przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz pełni obowiązki przewodniczącego Powiatowej Rady Rynku Pracy dla Miasta Torunia.