Inno4YUFE pomagało członkom społeczności akademickiej UMK w realizacji pomysłów na firmy Fragment czarnej tablicy, na której widać napis 1. Lean Startup napisany białą kredą, od którego odchodzi strzałka w prawą stronę Życie kampusu

Innowacyjny wpływ na biznes

Szkolenie młodej kadry naukowej w zakresie podstaw przedsiębiorczości, program akceleracyjny oraz międzynarodowa sieć wspierająca osoby, które planują własny biznes - to najważniejsze osiągnięcia programu Inno4YUFE. Jego rezultaty zostały właśnie docenione w Europie.

Projekt Inno4YUFE to kolejny ambitny projekt Young Universities for the Future of Europe (YUFE), który miał na celu usunięcie barier dla przedsiębiorczości młodych ludzi i wzmocnienie roli instytucji szkolnictwa wyższego jako punktów startowych dla przedsiębiorczych ścieżek kariery. Wśród najważniejszych osiągnięć projektu można wymienić stworzenie programu szkoleniowo-mentoringowego dla osób ze środowiska akademickiego, których ambicją było rozwijanie swoich kompetencji przedsiębiorczych. Dzięki niemu chętni mogli uzyskać wsparcie mentora, wziąć udział w wydarzeniu poświęconym tworzeniu startupów lub poszerzyć swoją wiedzę podczas cyklu spotkań online z zakresu przedsiębiorczości, które prowadził Roy Broersma z Uniwersytetu w Maastricht.

Program przyczynił się również do aktywizowania społeczności studenckiej dzięki stworzeniu możliwości praktyk w innowacyjnych firmach. Młodym przedsiębiorcom pomagała powstała w ramach Inno4YUFE platforma do wymiany pomysłów, porad i wiedzy - LinkedIn YUFE Startup Community.

Jedną z inicjatyw wspierających rozwój początkujących przedsiębiorców w ramach YUFE była również akcja Acceleration Programme, której liderkami były Honorata Fajga-Żurańska z Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii UMK oraz Barbara Tan z Uniwersytetu w Antwerpii.  Program przyspieszający rozwój startupów został uznany za dobrą praktykę przez EIT HEALTH (Europejski Instytut Innowacji i Technologii) i jest włączony do podręcznika YUFE jako wkład w rozwój innowacji i firm. EIT jest organem Unii Europejskiej i integralną częścią Horyzontu Europa, unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji. Ma na celu wspieranie instytucji szkolnictwa wyższego wiedzą fachową i coachingiem, dostępem do ekosystemu innowacji EIT oraz finansowaniem, umożliwiając im opracowywanie planów działań innowacyjnych uzupełniających potrzeby poszczególnych instytucji. Doceniony przez EIT Health Program Akceleracyjny został uznany za dobra praktykę ze względu na dużą popularność i wysokie noty w ocenach uczestników.

Projekt Inno4YUFE kończy się 30 czerwca 2023 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu włączał się aktywnie w jego działania od września 2021 r. Z wypracowanych w tym czasie rozwiązań będzie można korzystać w kolejnych latach oraz rozwijać je w przyszłości w ramach YUFE 2030 i TRIP2EXCELLENCE Horizon Europe.

Studencki głos na forum YUFE

YUFE Academy na UMK

Toruń porusza - integrujmy się!

Równość na warsztacie

Artykuł zawiera galerię