Prof. dr hab. Mateusz Jagielski z Wydziału Lekarskiego Prof. dr hab. Mateusz Jagielski z Wydziału Lekarskiego, zdjęcie portretowe Nauki przyrodnicze

Medyczny supertalent

Prof. dr hab. Mateusz Jagielski, specjalista chirurgii ogólnej związany z Katedrą i Kliniką Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał wyróżnienie w konkursie "Supertalenty w Medycynie".

Konkurs "Supertalenty w Medycynie" organizowany jest od 2012 roku przez "Puls Medycyny", czasopismo środowiska medycznego. Celem plebiscytu jest docenianie liderów młodego pokolenia, którzy aktywnie włączają się w rozwój medycyny w Polsce. Jury oceniało kandydatów w trzech kategoriach: osiągnięcia naukowe, zaangażowanie w działalność publiczną oraz perspektywy dalszego rozwoju.

W pierwszej dziesiątce wyróżnionych lekarzy i naukowców znalazł się prof. dr hab. Mateusz Jagielski z Wydziału Lekarskiego, ekspert w dziedzinie endoskopii gastroenterologicznej, zwłaszcza endoskopii pola żółciowo-trzustkowego. Na co dzień wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, jak również zaawansowane zabiegi z zakresu chirurgii endoskopowej przewodu pokarmowego. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na rozwoju małoinwazyjnych technik leczenia chorych ze schorzeniami przewodu pokarmowego w zakresie chirurgii endoskopowej.

Prof. Mateusz Jagielski jest członkiem Zarządu Głównego Sekcji Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz zarządu głównego Sekcji Endoskopii Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii. Naukowiec z Collegium Medicum jest także pomysłodawcą i organizatorem cyklu szkoleń z zakresu chirurgii endoskopowej, w tym największych w Polsce Warsztatów Endoskopii Pankreatobilarnej EndoEUS organizowanych w Toruniu.

Wszyscy laureaci konkursu

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Mateusz Jagielski urodził się 18 sierpnia 1988 roku w Toruniu. Po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w 2013 roku i uzyskaniu tytułu lekarza rozpoczął pracę w Katedrze i Klinice Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W 2016 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną "Interwencyjne leczenie martwicy trzustki" i uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych. Od 2018 roku nieprzerwanie pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym imienia Ludwika Rydygiera w Toruniu w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2019 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych i nauk o zdrowiu na podstawie rozprawy habilitacyjnej "Leczenie endoskopowe następstw ostrego martwiczego zapalenia trzustki". Od 2020 roku zatrudniony na stanowisku profesora uczelni w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2022 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgii ogólnej. W 2023 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu od Prezydenta RP i jest jednym z najmłodszych tytularnych profesorów w Polsce.

W profesorskim gronie

Egzamin lekarski na piątkę