Nowoczesnym traktem na świat
Pokój przedporodowy, pięć sal porodowych i blok operacyjny – tak wygląda oficjalnie otwarty trakt porodowy Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Remont wraz z przebudową pomieszczeń pochłonął ponad 7,67 mln zł.
Trakt porodowy mieści się w sąsiedztwie oddziałów: położniczego, patologii ciąży i noworodkowego. Rozpoczyna się trzyłóżkową salą przedporodową. Dalej ulokowano szatnię dla osób towarzyszących rodzącym matkom. Dla pacjentek przygotowano pięć sal porodowych: leśną, krokusową, polną, morską i lawendową. Każda z nich ma na ścianie fototapetę odpowiadającą jej nazwie. Wszystkie są jednostanowiskowe i wyposażone w węzły sanitarne. Blok operacyjny składa się z dwóch sal cięć cesarskich ze stanowiskami resuscytacji noworodka. Tę część uzupełniają pomieszczenia przygotowania personelu medycznego oraz dwustanowiskowy pokój poznieczuleniowy z nadzorem pielęgniarskim. Projektanci nie zapomnieli też o miejscu do kangurowania.
– Dzięki tej inwestycji pacjentki rodzą u nas w lepszych, bezpieczniejszych warunkach – mówi dr n. med. Agnieszka Rogalska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 2. – Moment narodzenia dziecka jest szczególny i trzeba zadbać o to, by rodziny czuły się u nas nie jak w szpitalu, ale jak w domu.
Dlatego też część wyposażenia technicznego została ukryta przed wzrokiem pacjentek. Każda z sal ma kącik noworodkowy, jest klimatyzowana, a po zmroku można uruchomić w nich projektory wyświetlające na sufitach gwiazdy. Po remoncie trakt porodowy powiększył się o jedną salę porodową i jedną operacyjną. W czasie prac budowlańcy zmodernizowali ponad 530 m kw. powierzchni. Inwestycja kosztowała przeszło 7,67 mln zł i była elementem wieloletniego programu medycznego rozbudowy i modernizacji szpitala uniwersyteckiego. – Trakt porodowy w obecnych czasach to coś bardzo optymistycznego – mówił w czasie wtorkowego otwarcia prof. dr hab. Dariusz Grzanka, prorektor ds. Collegium Medicum UMK. – Widać, że szpital się rozwija, a my możemy dziś pokazać tę optymistyczną część lecznicy i uniwersytetu. Chciałbym żeby reszta szpitala też tak wyglądała, żeby ten budynek obrósł innymi nowoczesnymi obiektami i mam nadzieję, że tak się stanie.
Chociaż odnowiony trakt porodowy otwarto oficjalnie 17 września, pacjentki mogą z niego korzystać od 7 sierpnia. Od tego czasu w nowoczesnych salach porodowych przyszło na świat 158 dzieci. W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 rocznie rodzi się około 1600 maluchów. Nowoczesna porodówka to nie tylko bezpieczniejszy i bardziej intymny poród, ale też lepsza baza dydaktyczna dla studentów Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. – Dobrze pokazać studentom porodówkę XXI w. – mówi dr hab. Iwona Sadowska-Krawczenko, prof. UMK, dziekan Wydziału Lekarskiego. – Cały trakt jest bardzo dobrze zorganizowany pod względem technicznym, sprzętowym oraz wizualnym. Tu jest po prostu ładnie. Proces edukacji na pewno będzie lepszy, bo przyszli lekarze dowiedzą się, jak taki oddział powinien wyglądać, a nadal w wielu miejscach taki nie jest. Nie mamy się czego wstydzić. Pracuję w tym szpitalu 30 lat, tu urodziłam swoje dzieci. Kilka remontów porodówki już widziałem, ale efekty tego ostatniego są wyjątkowe.