
Patent UE dla innowacji z CM UMK
Opracowany przez badaczy z Collegium Medicum UMK "Adapter dolorymetryczny do dynamometru dłoniowego" uzyskał jednolity patent europejski. Wynalazek pozwala na przeprowadzenie obiektywnej analizy odczuć bólowych.
Europejski Urząd Patentowy, przyznając ochronę patentową, potwierdził innowacyjność i unikalność rozwiązania opracowanego przez zespół badawczo-rozwojowy z Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz Katedry Neurochirurgii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK. Nad projektem pracowali: dr Wojciech Smuczyński, kierownik projektu, dr Agnieszka Radzimińska i dr hab. Magdalena Weber–Rajek, prof. UMK z Katedry Fizjoterapii WNoZ CM UMK, dr Agnieszka Nowacka i prof. dr hab. Maciej Śniegocki z Katedry Neurochirurgii WL CM UMK oraz dr n. med. Andrzej Smuczyński i technik Waldemar Napierała.
Wynalazek został przygotowany, by zobiektywizować odczucia bólowe pacjentów podczas badania palpacyjnego. Adapter pozwala na przeprowadzenie obiektywnego badania odczuć bólowych zarówno w warunkach szpitalnych, jak i ambulatoryjnych.
Łatwość w jego użyciu pozwala na precyzyjne określenie punktów maksymalnej bolesności przed przeprowadzeniem terapii oraz porównanie wyników po interwencji terapeutycznej. Uzyskanie dokładnych, obiektywnych pomiarów znacząco podnosi jakość prowadzonego leczenia. Wynalazek pozwala na zwiększenie możliwości badania jednym urządzeniem, w tym przypadku dynamometrem dłoniowym, bez konieczności zakupu i kalibracji kolejnych urządzeń pomiarowych. Wykorzystanie do badania dynamometru dłoniowego daje możliwość oddziaływania większą, kontrolowaną siłą na poszczególne punkty bólowe.
Naukowcy z CM UMK jednolity patent europejski zdobyli po raz pierwszy od momentu jego wprowadzenia w czerwcu 2023 r. Dokument zapewnia ochronę prawną wynalazku na terenie wszystkich państw członkowskich uczestniczących w systemie jednolitego patentu, upraszczając proces ochrony własności intelektualnej i redukując związane z tym koszty. Ponadto znacząco zwiększa potencjał komercjalizacji wynalazku.