Grafika przedstawiająca otwarte książki i ręce widziane z lotu ptaka. Humanistyka i sztuka

Pod antropologiczną lupą

Wykład "Jak rozpoznawać medialną propagandę" rozpocznie nowy cykl spotkań organizowany przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej Instytutu Nauk o Kulturze UMK. Seminaria będą odbywać się pod wspólnym tytułem "Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania".

Wojna w Ukrainie to także wojna medialna. Propaganda nas otacza, ale nie musimy jej ulegać. Prof. Renee Hobbs z University of Rhode Island od lat bada techniki, jakimi posługują się przekazy propagandowe. Na podstawie swoich badań stworzyła międzynarodowy program edukacyjny Mind Over Media, który pozwala na rozpoznawanie najbardziej popularnych mechanizmów propagandy, uczy analizy przekazów medialnych oraz najważniejszych typów informacji wprowadzających nas w błąd.

Spotkanie z dr Mają Dobiasz-Krysiak pt. "Jak rozpoznawać medialną propagandę" odbędzie się 15 marca 2022 r. o godz. 9:45 w Collegium Humanisticum (ul. Władysława Bojarskiego 1).  Podczas 90-minutowego seminarium-warsztatu prowadząca omówi i wskaże metody Mind Over Media, służące rozpoznawaniu i neutralizowaniu medialnej propagandy, szczególnie przydatne w warunkach toczącej się wojny w Ukrainie. Wydarzenie na Facebooku.

Celem cyklu seminariów "Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania" jest w głównej mierze próba zrozumienia tego, co i dlaczego dzieje się w Ukrainie i jakie to rodzi zobowiązania wobec nas. Będzie to również okazja do rozmów z uwzględnieniem nie tylko procesów geopolitycznych, ale potrzeb i działań ludzi rozpatrywanych przede wszystkim w antropologicznej perspektywie. Forum dyskusji umożliwi uczestnikom naukowy namysł nad aktualną problematyką Ukrainy i Ukraińców, ich kulturą, złożonymi kwestiami pamięci i tożsamości, specyfiką wojennego konfliktu, istotą informacyjnych manipulacji czy kwestią problematyki uchodźczej, ale przede wszystkim pozwoli przygotować odbiorców do długotrwałego, cierpliwego i skutecznego zaangażowania w pomoc poszkodowanym i atakowanym dziś, a może i w przyszłości. Bieżące informacje na temat cyklu można znaleźć również w wydarzeniu na Facebooku.

Zawieszenie współpracy z Rosją i Białorusią

YUFE z Ukrainą