Stypendialny rekord ULO
Wśród ponad 1,2 tys. uczniów kujawsko-pomorskich szkół podstawowych i średnich, którzy otrzymali w tym roku marszałkowskie stypendia edukacyjne, aż 114 to reprezentanci Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego.
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego podczas wydarzenia, które 10 marca odbyło się w Arenie Toruń, podsumował programy stypendialne dla najzdolniejszych uczniów i uczennic z regionu: Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza oraz Prymus Pomorza i Kujaw II. Oba realizowane są w oparciu o środki z Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Wysokość stypendium wynosi od 200 do 500 złotych miesięcznie, a wsparcie (przyznawane na 10 miesięcy) można przeznaczyć na cele związane z rozwojem edukacyjnym, m.in. zakup książek, komputera, udział w dodatkowych zajęciach i konkursach, opłacenie dostępu do internetu, dojazdów do szkoły oraz zakwaterowania.
Dzięki obu programom stypendia trafią do 1234 młodych osób: 520 to uczniowie techników i szkół branżowych, 133 – uczniowie podstawówek, a 581 – szkół ponadpodstawowych. W tej ostatniej liczbie aż 114 osób to uczniowie ULO. Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące jest szkołą o największej liczbie stypendystów marszałka. Kolejne miejsca zajmują I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu (67) oraz IV Liceum Ogólnokształcące w Toruniu i I Liceum Ogólnokształcące we Włocławku (po 46).
Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w ubiegłym roku świętowało 25-lecie istnienia. Pierwsi uczniowie przekroczyli progi ówczesnego Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu w 1998 r. Placówka jest pierwszą w Polsce szkołą dla wybitnie uzdolnionych uczniów. Swoją tradycją nawiązuje do działającego od XVI w. Gimnazjum Akademickiego, słynnej toruńskiej szkoły wyższej doby staropolskiej oraz powołanego przy Uniwersytecie Wileńskim Państwowego Liceum im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Rok szkolny 2023/2024 rozpoczęło w ULO 383 uczniów i uczennic. Szkoła kształci młodzież w klasach o trzech profilach: matematyczno-informatyczno-fizycznym, biologiczno-chemicznym i biznesowym. Organem prowadzącym placówkę jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.