Podczas ubiegłorocznej konferencji "Between East and West" interdyscyplinarny zespół badaczy z UMK omówił aktualny stan badań dotyczących znaczenia władztwa wczesnopiastowskiego Zdjęcie z ubiegłorocznej konferencji. Wykład prowadzi dr Piotr Pranke, za nim wyświetlona jest prezentacja, a po prawej stronie zdjęcia widać osoby uczestniczące w wykładzie Humanistyka i sztuka

Świat między Wschodem a Zachodem

Badania związane z kształtowaniem się wczesnośredniowiecznych europejskich władztw terytorialnych będą głównym przedmiotem międzynarodowej konferencji naukowej "Between East and West" organizowanej przez Wydział Nauk Historycznych. Wydarzenie odbędzie się w Toruniu w dniach 17-19 czerwca.

"Between East and West: One world and two empires. Elites, saints and kings - remembering of past and forgotten worlds" - to tytuł tegorocznej konferencji przygotowanej w związku ze zbliżającą się 1000. rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego. Jak podkreślają inicjatorzy wydarzenia, termin wydarzenia jest nieprzypadkowy. – Pod datą 17 czerwca w lokalnym nekrologu z Lüneburga odnotowany został wpis dedykowany Bolesławowi Chrobremu w dzień jego śmierci – wyjaśnia dr Piotr Pranke z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK.

Do Collegium Humanisticum UMK przyjadą badaczki i badacze z całego świata, którzy wygłoszą swoje wykłady podczas jednej z dwunastu sesji naukowych. Konferencję uroczyście otworzą dziekan Wydziału Nauk Historycznych prof. dr hab. Stanisław Roszak oraz prof. dr hab. Andrzej Radzimiński, kierownik Katedry Historii Skandynawii i Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas trzech dni obrad prelegenci poruszą tematy związane ze średniowieczną historią Europy. Dotychczasowe koncepcje badawcze związane były z wielkimi debatami historiograficznymi, kształtowały się pod wpływem poglądów opartych na schemacie ewolucyjnego rozwoju struktur władzy plemiennej, podboju zewnętrznego lub wewnętrznego czy idei oddziaływania procesów państwotwórczych, które były definiowane na poziomie ewolucyjnych zjawisk o charakterze linearnym. Na przeciwległym biegunie pozostawały koncepcje pozaewolucjonistyczne i pozalinearne, postrzegające kształtowanie się sieci władzy na poziomie zmian zachodzących w obrębie struktur klanowo-rodowych, w duchu rywalizacji licznych konkurencyjnych ośrodków władzy oraz przenikającego się świata wiary, magii i ekonomii. Jaki był jednak faktyczny "moment przełomu państwowego"?

Wszystkie sesje odbędą się w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych UMK (Bojarskiego 1, sala 0.39).

Program konferencji

Konferencja odbędzie się pod Patronatem Prezydenta RP. Komitet Honorowy tworzą m.in. JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala, Ministerstwo Edukacji i Nauki i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

"Polonez" dla historyka

Historyczny jubileusz