Wystawa prezentowana w CSW obejmuje ok. 250 dzieł Marka Żuławskiego Kultura

Sztuka wielkiej wrażliwości

Największą ekspozycję prac Marka Żuławskiego: obrazów olejnych, akryli, serigrafii, rysunków, rzeźb, litografii i kolaży można od 15 września oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Prezentowane na wystawie zbiory pochodzą z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego.

Marek Żuławski (syn znanego pisarza Jerzego Żuławskiego, autora m.in. trylogii "Na srebrnym globie") związany był z Toruniem – w latach 20. XX w. chodził tu do gimnazjum. Jego matka Kazimiera Żuławska prowadziła w mieście słynny salon literacko-artystyczny w pensjonacie "Zofijówka", goszcząc m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Stanisława Przybyszewskiego i Juliusza Osterwę.

Wystawa w CSW "Marek Żuławski. Malarstwo z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego" jest największą ekspozycją prac tego artysty i obejmie ponad 250 dzieł sztuki. Składają się na nią obrazy olejne, akryle, serigrafie, rysunki tuszem, litografie, kolaże, rzeźby oraz pamiątki po malarzu. W większości zbiory zostały podarowane Uniwersytetowi przez żonę artysty – Marylę Żuławską. Wybrane dzieła sztuki, prezentujące dorobek Żuławskiego – począwszy od lat 30. do 80. XX w. – dają okazję do prześledzenia całej niezwykle bogatej drogi artystycznej oraz starań malarza o wypracowanie własnego, unikatowego stylu.

Wystawa, którą można oglądać w Toruniu do końca grudnia, jest jednym z wydarzeń towarzyszących Światowemu Kongresowi Kopernikańskiemu zorganizowanemu z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Do postaci wielkiego astronoma nawiązał obecny na wernisażu prof. dr hab. Wojciech Wysota, prorektor UMK ds. nauki:

550 lat temu, tu, w Toruniu urodził się człowiek, którego dzieło życia nieodwracalnie nas, ludzi zmieniło. Przestaliśmy być dumnym i nieruchomym centrum wszechświata. Staliśmy się drobinkami w nieustannym i niewidocznym ruchu, który w żaden sposób od nas nie zależy – mówił. – Obcując z twórczością Marka Żuławskiego, takie właśnie odnosi się wrażenie. Jej bohaterami są najczęściej ludzie wstrząsający w swej zwyczajności, pełni niemego bólu, samotności, bezradności. To sztuka przejmująca do głębi. Ale nie epatująca rozpaczą. Przy całym smutku przepełniona jest czułością dla swoich bohaterów. Pełna godności i najczystszego piękna.

Rektor podziękował również osobom, dzięki którym zorganizowanie wystawy było możliwe: Maryli Żuławskiej i Adamowi Żuławskiemu za podarowanie uczelni prac artysty, Krzysztofowi Stanisławskiemu, dyrektorowi Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Mirosławowi Supruniukowi, dyrektorowi Muzeum Uniwersyteckiego oraz Katarzynie Moskale, kuratorce ekspozycji.

Prof. dr hab. Wojciech Wysota, prorektor UMK ds. nauki podczas wernisażu dziękował m.in. Maryli Żuławskiej, żonie artysty, która przekazała Uniwersytetowi kolekcję jego dzieł
fot. Mikołaj Kuras

Dla Marka Żuławskiego, który – poza kilkoma eksperymentami – pozostał przy sztuce figuratywnej, w malarstwie centralnym tematem zaangażowanej etycznie sztuki był człowiek, jego godność, jego cierpienie, zmaganie się z przeciwnościami losu, społeczna pozycja i otaczające go przedmioty. Malarz często czerpał ze źródeł sztuki starożytnej, motywów biblijnych i mitologicznych. Realizował prace olejne, rzeźbę, rysunki, gwasze, akwarele, grafikę (głównie litografię) oraz freski i mozaiki dla wielu instytucji w Anglii i Szkocji. Ilustrował dziesiątki książek i czasopism na emigracji i w Polsce, wśród nich "Gilgamesza" w przekładzie Józefa Wittlina (1986). Jego prace znajdują się w muzeach i zbiorach państwowych oraz z kolekcjach prywatnych w Wielkiej Brytanii (Victoria and Albert Museum, Ben Uri Gallery, Muzeum Miejskie w Nottingham, Arts Council w Cardiff), Stanach Zjednoczonych (Central Library w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki w Cincinnati), Izraelu (Yad Vashem), Francji i Polsce (przede wszystkim w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Zakopiańskim i Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu).

•  [fot. Mikołaj Kuras] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Światowy Kongres Kopernikański zatoczył koło