W medycznej sieci badawczej
Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Collegium Medicum UMK otrzymał status Obserwatora Polskiej Sieci Badań Klinicznych utworzonej przez Agencję Badań Medycznych.
Polska Sieć Badań Klinicznych powstała w 2021 roku. Jej celem jest tworzenie korzystnych warunków do prowadzenia niekomercyjnych badań klinicznych oraz zwiększenie dostępu do innowacyjnych technologii lekowych dla pacjentów w kraju. Dzięki takim działaniom, które zwiększą konkurencyjność krajowej infrastruktury i jej zdolność do wspierania wysokiej jakości badań, rośnie międzynarodowa pozycja Polski w zakresie prowadzenia badań klinicznych. Na rozszerzaniu sieci zyskują również pacjenci, dla których zwiększa się dostępność do innowacyjnych terapii.
7 sierpnia do grona Obserwatorów Polskiej Sieci Badań Klinicznych dołączyło Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych UMK. O taki status mogą ubiegać się m.in. instytuty badawcze i uczelnie prowadzące kształcenie na kierunku lekarskim, które mają doświadczenie w realizacji badań klinicznych. Status Obserwatora PSBK umożliwia udział w pracach grup roboczych i zgromadzeniach ogólnych oraz daje dostęp do działań i wydarzeń inicjowanych przez Sieć.
Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych jest jednostką pomocniczą UMK utworzoną 1 kwietnia 2024 r. Obecnie trwają prace wdrożeniowe, a docelowo Centrum zajmie się kompleksowym wsparciem w zakresie planowania, uruchamiania, realizowania oraz koordynowania i zarządzania badaniami klinicznymi oraz eksperymentami badawczymi prowadzonymi przez jednostki Collegium Medicum UMK we współpracy ze szpitalami uniwersyteckimi. Dyrektorem nowo powstałej jednostki jest prof. dr hab. Paweł Zalewski z Wydziału Nauk o Zdrowiu.