Wydarzenia: Marzec 2022
Ogólnopolska Wystawa Sztuki Współczesnej
4 lutego 2022 r. została otwarta Ogólnopolska Wystawa Sztuki Współczesnej. Ekspozycję można zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku.
Realizacja tej wystawy jest m.in. wynikiem współpracy Wydziału Sztuk Pięknych i Wydziału Teologicznego. Patronaty organizacyjne nad wystawą sprawują dziekani wydziałów: dr. hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK i ks. prof. dr hab. Wojciech Cichosz. Kuratorami wystawy są prof. dr hab. Mirosława Rochecka z Wydziału Sztuk Pięknych i ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki z Wydziału Teologicznego.
W wystawie bierze udział 85 twórców z różnych regionów Polski, m. in. z Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Zakopanego, Lublina, Przemyśla, Wrocławia, Poznania, Piły, Łodzi, Kielc, Częstochowy, Zamościa, Szczecina, Bydgoszczy i Torunia, w tym 11 artystów pracujących na Wydziale Sztuk Pięknych UMK i 12 absolwentów wydziału. Na wystawie zgromadzono 121 prac artystycznych wykonanych w różnych technikach malarskich, rysunkowych, graficznych i fotograficznych, rzeźbiarskich i multimedialnych zrealizowanych specjalnie w związku z okolicznością beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego.
Wystawa będzie trwała do 15 marca 2022 r.
Więcej informacji
My First Article in English – bezpłatne warsztaty językowe
1 marca 2022 o godz. 8.00 rozpoczęły się zapisy na kolejną edycję projektu My First Article in English. Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych we współpracy z Centrum Języków Specjalistycznych w Medycynie w Collegium Medicum poprowadzi cykl bezpłatnych warsztatów językowych.
Propozycja skierowana jest do studentów drugiego roku studiów drugiego stopnia, studentów piątego roku jednolitych studiów magisterskich oraz doktorantów UMK. Warsztaty rozpoczną się w kwietniu i odbędą się w systemie zdalnym na platformie MS Teams. Ich celem jest przekazanie uczestnikom praktycznej wiedzy niezbędnej do napisania i publikacji artykułu w języku angielskim lub niemieckim.
W ramach warsztatów przewidywane jest uruchomienie grup zajęciowych w języku angielskim, skierowanych do reprezentantów następujących obszarów nauki:
- nauki humanistyczne, teologiczne i artystyczne
- nauki społeczne
- nauki ścisłe i przyrodnicze
- nauki medyczne
Udział w warsztatach pozwoli poszerzyć wiedzę na temat jak napisać abstrakt, poprawnie konstruować poszczególne części artykułu naukowego, stosować słownictwo i struktury gramatyczne odpowiednie dla akademickiego stylu pisania oraz unikać najczęstszych błędów popełnianych podczas pisania w języku angielskim lub niemieckim.
Oprócz 10-godzinnych warsztatów uczestnicy odbędą dwie jednogodzinne indywidualne konsultacje poświęcone analizie wersji roboczej i ostatecznej artykułu.
Kurs i konsultacje prowadzone będą przez lektorów Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych oraz Centrum Języków Specjalistycznych w Medycynie posiadających szerokie doświadczenie w zakresie specjalistycznych zajęć językowych na wydziałach UMK.
Rekrutacja trwa do 27 marca 2022 r. (godz. 23:59) i odbywa się za pośrednictwem poczty internetowej, przez wysyłanie zgłoszenia na adres mailowy: myfirstarticle@umk.pl. Zgłoszenie powinno zawierać imię nazwisko, status (student/doktorant), kierunek i rok studiów/obszar nauk/szkoła doktorska. O zakwalifikowaniu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.
Po zakończeniu rekrutacji osoby, które zakwalifikowały się na warsztaty otrzymają informację pocztą elektroniczną.
Warsztaty finansowane są z funduszu IDUB.
Regulamin
Zrównoważony rozwój miast w YUFE
Od 28 lutego do 4 marca na Universidad Carlos III de Madrid odbędzie się Tydzień Działania i Świadomości Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. 3 marca w godz. 16:00-17:00 odbędzie się panel, podczas którego uczestnicy porozmawiają o działaniach grupy YUFE in our Cities.
Zaangażowanie społeczności lokalnych leży u podstaw programu Uniwersytetu Europejskiego YUFE (Young Universities for the Future of Europe). Miasta, w których znajdują się partnerskie uniwersytety, reprezentują różne modele miejskie, co stanowi wyjątkową okazję do podzielenia się doświadczeniami i opracowania wspólnych rozwiązań dla lokalnej społeczności. Współpraca odbywa się w partnerstwie na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Już teraz studenci i pracownicy uniwersytetów zrzeszonych w YUFE biorą udział w wolontariatach i projektach typu HelpDesks, realizowanych w ścisłej współpracy z lokalnymi władzami lub organizacjami pozarządowymi, które działają w obszarach migracji, przedsiębiorczości lub zajmują się skutkami pandemii COVID wśród uczniów szkół średnich.
Sesja, na którą zaprasza YUFE, będzie okazją do wysłuchania niektórych wolontariuszy, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami z inicjatywą YUFE in our Cities. Udział wezmą:
- Silvia Gallart - UC3M, koordynatorka YUFE w miastach;
- Riika Pellinen - Uniwersytet Wschodniej Finlandii, koordynatorka YUFE w miastach;
- Bojana Culum, Uniwersytet w Rijece (Chorwacja), członek YUFE w miastach;
- Adhik Kandeli Naidu - student YUFE i członek Rady Studentów.
Forum Gospodarcze TIME
14 Forum Gospodarcze TIME odbędzie się w dniach 7-8 marca 2022 roku w hotelu Airport Hotel Okęcie w Warszawie oraz online. Tematyka Forum została podzielona na kilka bloków tematycznych m.in.: energetyka, telekomunikacja, przemysł, usługi, prawo, finanse, cyberbezpieczeństwo, gospodarka cyfrowa, media cyfrowe.
Forum Gospodarcze TIME to europejskie spotkanie przedsiębiorców, poświęcone realizacji strategii i programów digitalizacji europejskiego przemysłu i infrastruktury, które jest kontynuacją kampanii na rzecz przyspieszenia rozwoju europejskiej gospodarki cyfrowej. Celem organizatorów Forum jest integracja wysiłków krajowych i europejskich organizacji przedsiębiorstw, stowarzyszeń zawodowych, izb gospodarczych na rzecz ustanowienia cyfrowego ładu gospodarczego UE – największego jednolitego rynku na świecie.
Na Forum Gospodarczym Uniwersytet Mikołaja Kopernika reprezentują dr Marlena Krohn, prezes Startova.pl, prof. Michał Polasik, prof. Wojciech Kujawski i dr Joanna Cywińska-Raczkowska z Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii UMK. Wykład pt. "Współpraca, nauka, biznes" wygłosi również JM Rektor Andrzej Sokala. Pełny program wydarzenia jest dostępny na stronie Forum.
Wtorek z nauką: konferencja od podstaw
Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza na kolejne spotkanie w ramach "Wtorków z nauką". Wykłady adresowane są do wszystkich osób zainteresowanych działalnością naukową.
Prelegentami spotkań są nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, różne kierunki drogi naukowej oraz możliwości wsparcia akademickiego w szeroko rozumianym rozwoju. W poprzednim roku akademickim uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wykładach dotyczących m.in. podstaw działalności badawczej, etyki w badaniach naukowych oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.
Najbliższe spotkanie odbędzie się online 8 marca 2022 r. o godz. 19:00 na platformie ClickMeeting. Tematem wykładu będzie "Konferencja od podstaw - na przykładzie IMedic Congress", a poprowadzą go lek. Jakub Husejko i mgr Aleksandra Modlińska (Wydział Nauk o Zdrowiu).
Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Link do spotkania będzie załączony do wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację. Spotkanie będzie trwało około 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie uczestnik otrzyma certyfikat.
Tydzień Mózgu 2022
NeuroCOVID-19 jako nowe wyzwanie neuropsychologii klinicznej czy neuronalne ścieżki empatii – to tylko część tematów Tygodnia Mózgu 2022, który o 14 do 18 marca odbędzie się Toruniu i w Bydgoszczy w formule hybrydowej. Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest jednym z organizatorów wydarzenia.
Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, układzie nerwowym, jego działaniu oraz przedstawienie aktualnych wyników badań w tym obszarze. Do wygłaszania wykładów zapraszani są wybitni specjaliści z dziedzin szeroko rozumianej neuronauki. Wykłady mają charakter otwarty i są adresowane do wszystkich osób zainteresowanych poruszaną problematyką.
W tym roku większość prelekcji odbędzie się stacjonarnie: w Centrum Innowacyjnej Edukacji w Toruniu, ul. Władysława Łokietka 1-3 oraz Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 9. Wstęp wolny. Część wydarzeń dostępnych będzie online.
Pełny program
Jak rozpoznawać medialną propagandę?
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z dr Mają Dobiasz-Krysiak, pt. "Jak rozpoznawać medialną propagandę", które odbędzie się 15 marca 2022 r. o godz. 9:45 w Collegium Humanisticum (ul. Władysława Bojarskiego 1).
Podczas półtoragodzinnego seminarium-warsztatu prowadząca omówi i wskaże metody Mind Over Media służące rozpoznawaniu i neutralizowaniu medialnej propagandy, szczególnie przydatne w warunkach toczącej się wojny w Ukrainie. Organizatorzy zapraszają wszystkich studentów i osoby zainteresowane. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu seminariów Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania.
Więcej informacji o wydarzeniu
Wszystko, co musisz wiedzieć o alergiach powietrznych
Członkowie Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji (PTSF) wraz z prodziekan ds. kształcenia, Wydziału Farmaceutycznego dr hab. Barbarą Ruszkowską-Ciastek, prof. UMK zapraszają całą społeczność akademicką na cykl profilaktycznych wykładów zatytułowanych: "Wszystko co musisz wiedzieć o…".
W piątek 15 marca 2022 r. o godzinie 18:00 odbędzie się wykład "Wszystko co musisz wiedzieć o alergiach powietrznopochodnych". Wykład poprowadzi mgr Kornel Bielawski. Wykład odbędzie się online na platformie Microsoft Teams.
Wydarzenie na Facebooku
Synergia #1 - wykład otwarty
Uniwersytecka Poradnia Profilaktyki i Pomocy SYNERGIA 17 marca rozpoczyna cykl wykładów otwartych dla lokalnej społeczności.
Jak poradzić sobie z żałobą? Jak rozpoznać, czy dziecko jest uzależnione? Jak wychować zdolne dzieci? To tylko część tematów, które zostaną poruszone w trakcie wykładów przygotowanych dla mieszkańców i mieszkanek przez Uniwersytecką Poradnię Profilaktyki i Pomocy SYNERGIA.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 17 marca. Po wprowadzeniu lic. Patrycji Michałowskiej prelekcje wygłoszą lic Klaudia Gralak ("Zasady efektywnej komunikacji interpersonalnej") oraz lic. Karolina Piekarska ("Warunki skutecznej komunikacji podczas pracy zdalnej").
W spotkaniach uczestniczyć może każda zainteresowana osoba. Zajęcia odbywać będą się online głównie w czwartki o godz. 18:00, a po każdym wystąpieniu możliwa będzie dyskusja.
Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana, a wykłady odbywać się będą zdalnie na platformie MS Teams pod stałym linkiem.
Program spotkań
Gramy dla Ukrainy
Uniwersyteckie Centrum Sportowe oraz zawodniczki AZS UMK Toruń organizują charytatywny mecz siatkarski dla uczennic i uczniów z Ukrainy, którzy wkrótce rozpoczną naukę w toruńskich szkołach.
Rozgrywka pomiędzy zespołami AZS UMK Toruń i MUKS X LO Toruń odbędzie się 19 marca 2022 r. o godzinie 16:00 w hali Uniwersyteckiego Centrum Sportowego przy ul. św. Józefa 17.
Mecz połączony będzie ze zbiórką materiałów szkolnych niezbędnych do rozpoczęcia nauki w oddziałach przygotowawczych X Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Mistrzostwa Sportowego, do których dołączy ukraińska młodzież. Organizatorzy proszą o przekazywanie zeszytów, brulionów, bloków rysunkowych, przyborów piśmienniczych, kredek, linijek, itp.
W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy chętni. Podczas meczu planowany jest również występ studenckiego koła żonglerskiego, które działa przy UCS.
Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS
Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz ACKiS Od Nowa zapraszają na 20. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS.
Nazwa festiwalu pochodzi od gry słów „watchdog” (angielski skrót organizacji, które "patrzą władzy na ręce") i "watch docs" (oglądaj filmy dokumentalne). Festiwal objazdowy, który powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych, w 2022 roku odwiedzi wiele miejscowości w całej Polsce. Partnerzy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – współorganizatorzy festiwalu objazdowego w poszczególnych miastach – wybierają filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego MFF WATCH DOCS. Opracowują też własny program imprez towarzyszących, takich jak spotkania z ekspertami, dyskusje panelowe, fora organizacji pozarządowych, wystawy fotografii, koncerty czy spektakle. Dostęp do wszystkich projekcji filmowych jest bezpłatny.
Program Festiwalu:
21 marca (poniedziałek):
- 17:00 "70/30. Układ klimatyczny"
- 19:00 "Heda"
- 20:00 "Milczenie kreta"
- 17:00 "Gra cieni"
- 18:40 "Mamo, widać mnie? Zona 2021"
- 19:00 "Wszyscy wszystko zjedli"
- 20:00 "Sztuka przeżycia"
- 17:00 "Tak jak chcę. Siła kobiet"
- 18:30 "Przesunąć granice"
- 20:00 ŚWIAT OD NOWA: "Pierwsza umiera prawda. Fronty wojny Putina"– gościni: Marta Domańska ekspertka ds. Rosji z Ośrodka Studiów Wschodnich
Wydarzenie na Facebooku
Czy jest żydowska natura?
Wydział Nauk Historycznych zaprasza na wykład dr Emmy Zohar, który odbędzie się 21 marca o godz. 17:00 online na platformie Big Blue Button. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.
Obraz życia żydowskiego w Polsce nie może być bardziej odległy od natury, rolnictwa i ogrodnictwa. Ten mocno zakorzeniony obraz zawdzięczamy kilku czynnikom: powszechnemu zatrudnieniu Żydów w handlu i finansach, ograniczeniom w posiadaniu ziemi i gospodarstw rolniczych w Rosji carskiej i procesom urbanizacyjnym wśród Żydów Europy Wschodniej. Co więcej, taki obraz sprzyjał pragnieniu syjonistów, aby "nowy świat" odróżniać od "starego świata" poprzez popularyzację podejścia Halutzim i Geulat HaAretz. Jednak bliższe spojrzenie na źródła ukazuje jak bardzo polscy Żydzi cenili przyrodę, co widać choćby w rosnącej liczbie Żydów, którzy uprawiali wędrówki po lasach i górach, jeździli na nartach lub korzystali z uroków słońca nad morzem lub w ośrodkach wypoczynkowych.
Wykład "Is there a Jewish Nature? Gardening Education in Jewish Schools in Interwar Poland"odbędzie się 21 marca br. (poniedziałek) o godz. 17 online via BigBlueButton. Prelegentkę przedstawi i wykład poprowadzi dr Kinga Czechowska.
Więcej informacji
Dni Otwarte YUFE Student Journey
Konsorcjum YUFE organizuje Dni Otwarte Student Journey. Podczas spotkań, które odbędą się 22 i 28 marca 2022 r., studentki i studenci zapisani na jeden z uniwersytetów YUFE będą mieli okazję zapoznać się z ofertą kursów i mobilności między kampusami.
YUFE Student Journey oferuje możliwość stworzenia własnej ścieżki edukacyjnej i poszerzenia europejskich horyzontów. Osoby uczestniczące w Dniu Otwartym poznają liczne możliwości, które oferuje YUFE oraz zostaną poinformowane o terminach składania wniosków do programu.
Rejestracja na spotkanie, które odbędzie się 22 marca 2022 r. w godzinach 11:30-13:30 trwa do 20 marca pod tym linkiem.
Rejestracja na spotkanie, które odbędzie się 28 marca 2022 r. w godzinach 11:30-13:30 trwa do 25 marca pod tym linkiem.
Oba spotkania będą prowadzone w języku angielskim.
Więcej informacji o YUFE Student Journey
Wykład im. prof. Basińskiego
Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza na XXV Wykład im. Prof. Antoniego Basińskiego, który odbędzie się 23 marca 2022 r. o godz. 11:00 w Audytorium Prof. Antoniego Basińskiego.
Z tej okazji wykład pt. "Karbaporfirynoidy - struktura, reaktywność i właściwości koordynacyjne" wygłosi prof. dr hab. Cyryl Lechosław Latos-Grażyński członek rzeczywisty PAN, Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Plakat
YUFE Challenge Team
Zespół YUFE Challenge Team koordynowany przez Universidad Carlos III de Madrid, który pracuje nad wyzwaniem "Walka z nietolerancją: świadomość przemocy werbalnej w przemówieniach i spotkaniach politycznych", zaprasza na spotkanie on-line, którego gościem będzie Patxi López.
Patxi López jest hiszpańskim politykiem socjalistycznym, członkiem Kongresu Deputowanych i przewodniczącym Komisji Konstytucyjnej, a w YUFE Challenge Team pełni rolę mentora nieakademickiego.
Sesja zatytułowana "Słuchanie innych: polityka w czasach polaryzacji i nienawiści" pozwoli uczestnikom spojrzeć na temat mowy nienawiści z politycznego punktu widzenia i umożliwi debatę na ten ważny i bardzo aktualny temat.
Szczegółowe informacje:
Data: 23 marca
Czas: 16:30 - 18:30 (CET)
Grupa docelowa: Otwarte dla wszystkich
Język: Angielski (tłumaczenie symultaniczne z hiszpańskiego na angielski)
Wymagana wcześniejsza rejestracja: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSczzgqI5_xxdoUnudRTMO1Ps9E9LcvU9L7KHXICZLIr8xi7iw/viewform
Termin rejestracji: 22 marca 2022 r.
IV Gala Copernicana
Samorząd Studencki wraz z Samorządem Doktorantów UMK zaprasza całą społeczność akademicką na Uniwersytecką Galę Charytatywną.
Gala Copernicana to plebiscyt, który ma na celu wyłonienie wyjątkowych osób i instytucji, które zostały zgłoszone i wybrane przez środowisko akademickie. Podczas gali zostaną wręczone statuetki w ośmiu kategoriach:
- Najlepszy dziekanat
- Najlepszy wykładowca
- Najlepiej zorganizowana katedra
- Najlepsze koło naukowe
- Wzór studenta
- Wzór doktoranta
- Najlepszy studencki projekt
- Najlepszy prodziekan ds. Studenckich
Wydział, który wykaże się największą ilością zgłoszeń i liczbą nagrodzonych laureatów, otrzyma tytuł Najlepszego Wydziału 2022 roku.
Uroczystość ma również akcent charytatywny. W tym roku cały dochód z licytacji, które odbędą się podczas Gali, zostanie przeznaczony na fundację "Kot". Ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie odbędzie się również zbiórka funduszy na rzecz uchodźców z Ukrainy w ramach akcji #napomocUkrainie, która będzie prowadzona we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. Biletem wstępu na Galę Copernicana będzie wpłata na ten cel.
Więcej informacji: www.samorzad.umk.pl/gala-2022
Wydarzenie na Facebooku
Pierwsza umiera prawda. Fronty wojny Putina
Watch Docs. Toruń i "Świat Od Nowa" zapraszają na rozmowę z Marią Domańską, główną specjalistką ds. Rosji z Ośrodka Studiów Wschodnich, która odbędzie się 23 marca o godz. 20:00 w ACKiS Od Nowa.
Na wojnie pierwszą ofiarą jest prawda. Inwazja Rosji na Ukrainę to potwierdza. Zamiast wojny mamy "operację specjalną", zamiast inwazji - "wyzwalanie Ukrainy od neonazistów". Jest też szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, który na spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem mówił w Turcji: "Rosja nie napadała na Ukrainę i nie zamierza napadać na żaden inny kraj".
Podczas spotkania "Pierwsza umiera prawda. Fronty wojny Putina" porozmawiamy o tym skąd wzięło się kłamstwo w polityce Kremla, do czego służy specpropaganda i dlaczego wierzą w nią Rosjanie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.Wydarzenie na Facebooku
Jak dziecko w sklepie z cukierkami
Wydział Nauk Historycznych zaprasza na wykład dr Emmy Zohar, który odbędzie się 24 marca o godz. 17:00 online na platformie Big Blue Button. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.
W wykładzie pt. "Jak dziecko w sklepie z cukierkami: Reklamy słodyczy w prasie żydowskiej w międzywojennej Polsce" dr Emma Zohar przedstawi znaczenie słodyczy takich jak czekolada, gumy do żucia, chałwa, konfitury, likiery i wypieki dla polskich Żydów w latach 20. i 30. W tym celu autorka posłuży się analizą reklam prasowych wielu różnych słodyczy, jak również odniesieniom do nich w ego-dokumentach.
Link do spotkania. Prelegentkę przedstawi i wykład poprowadzi dr Kinga Czechowska.
Więcej informacji
Emma Zohar jest badaczką wizytującą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach programu NAWA. Odbyła staż podoktorski w Max Planck Institute for Human Development, the Center for History of Emotions w Berlinie (2019-2021). Doktor Zohar uzyskała stopień doktora w departamencie Jewish History and Contemporary Jewry na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W swojej dysertacji doktorskiej dr Zohar skupiła się na żydowskich nie-syjonistycznych instytucjach edukacyjnych w międzywojennej Polsce. Jej obecny projekt „Within the Pale of Pleasure: Polish Jews and the Pursuit of Happinnsess (1918-1939)” dotyczy praktyk i zwyczajów życia codziennego Żydów w niepodległej Polsce. Przedmiotem badań są nawyki konsumenckie i związane ze spędzaniem czasu wolnego przez społeczność polskich Żydów – w przeciwstawieniu do jej obrazu jako uosobienia żydowskiego cierpienia. Zainteresowania badawcze dr Zohar obejmują: studia nad Europą Wschodnią, historię Żydów, historię emocji i płci, historię kultury.
Poznajemy się nawzajem!
Dr Magdalena Kalińska (pełnomocniczka rektora ds. bezpieczeństwa studentów) oraz studentki Viktoriia Kramnychna i Viktoriia Baczyńska zapraszają na spotkanie integracyjne dla osób z Ukrainy studiujących na UMK.
Spotkanie odbędzie się 24 marca 2022 r. o godz. 18:30 w Świetlicy (stary WF) przy ul. Gagarina 35 (sala na półpiętrze). Spotkanie ma służyć integracji i relaksowi oraz dyskusji o tym, co można zrobić, aby pomóc nowym mieszkankom i mieszkańcom Torunia przybywającym z Ukrainy.
Skuteczne pomaganie
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK zaprasza na spotkanie pt. "Jak skutecznie pomagać osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie? Perspektywa organizacji pozarządowej", które poprowadzą dr Sylwia Antonowicz i Katarzyna Margalską-Sędziak – pracowniczki Fundacji Emic.
Wydarzenie organizowane w ramach cyklu "Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania" odbędzie się 29 marca 2022 r. o godz. 9:45 w Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (ul. Władysława Bojarskiego 1). Podczas 1,5 godzinnego seminarium prelegentki przedstawią perspektywę własnej Fundacji i opowiedzą o podejmowanych działania służące pomocy osobom z Ukrainy. Poruszone zostaną również kwestie związane z tym, czym jest i jak wygląda praca na rzecz osób z doświadczeniem migracji. Na spotkanie zaproszone są wszystkie zainteresowane osoby.
Więcej informacji o najbliższym wykładzie można znaleźć na stronie Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej.
Wydarzenie na Facebooku
e-Targi PROMOCJA EDUKACYJNA
29 marca otwieramy drzwi wirtualnego kampusu i zapraszamy na targi edukacyjne w nowej, zaskakującej odsłonie.
Tegoroczna edycja targów edukacyjnych UMK odbędzie się na platformie Gather.Town. Wirtualny kampus, odwzorowany z milionów pikseli, będzie można odwiedzić 29 marca w godzinach 12:00–18:00.
Dołącz do wydarzenia, zaproś swoich przyjaciół albo poznaj nowych. Spacerując po kampusie spotkasz naszych studentów, którzy opowiedzą, jak studiuje się na naszej Uczelni.
Targi edukacyjne to doskonała okazja, aby zapoznać się z ofertą dydaktyczną szkół wyższych, wszystkich naszych wydziałów i zasadami rekrutacji. Osoby niezdecydowane będą mogły porozmawiać z doradcami z Biura Karier UMK, którzy pomogą określić predyspozycje zawodowe i wybrać odpowiedni kierunek studiów.Chcesz w dniu targów otrzymać link do wirtualnego kampusu? Ustaw przypominajkę https://bit.ly/przypomnij_mi_o_targach
Stwórz swojego awatara i wejdź do wirtualnego świata!Wydarzenie na Facebooku
Staropolska na nowo
"Czy Bogurodzica jest passé?" To tytuł wykładu popularnonaukowego, na który 29 marca o godz. 18:00 zaprasza Książnica Kopernikańska.
Gośćmi Książnicy Kopernikańskiej będą naukowcy z Katedry Antropologii Literatury i Nowych Mediów UMK - prof. dr hab. Krzysztof Obremski, znawca literatury staropolskiej (szczególnie nurtu religijnego), teorii retorycznej i panegiryzmu oraz dr hab. Paweł Bohuszewicz, prof. UMK, znawca literatury staropolskiej, teorii interpretacji, społecznych studiów nad nauką, badacz "długiego trwania sarmatyzmu".
W trakcie wykładu toruńscy badacze przeprowadzą analizę treściową i językową "Bogurodzicy". Po wykładzie odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Wstęp jest bezpłatny.
Wydarzenie na FacebookuYUFE Talk Show
Podczas kolejnego spotkania w ramach YUFE Talk Show Uniwersytet w Bremie zaprasza na spotkanie pt. "Etyczne i zrównoważone myślenie... w miejscu pracy 4.0?", które odbędzie się 30 marca 2022 r. o godz. 16:00-18:00 w formule online.
Interaktywny warsztat rozpocznie się od przedstawienia uczestników oraz prezentacji niektórych z ostatnich zmian w organizacjach. Nacisk zostanie położony na koncepcję przemysłu 4.0 (cyfryzacja, agile work, wsparcie psychologiczne, podziały cyfrowe, łączenie pracy z życiem prywatnym itp.) Uczestnicy zastanowią się, czy w jeszcze bardziej ograniczonych i uprzedmiotowionych warunkach pracy etyczne i zrównoważone myślenie nadal odgrywa rolę czy też jest zupełnie pomijane. Po wprowadzeniu uczestnicy zostaną podzieleni na podgrupy, w których będą kontynuować dyskusję. Utworzone zespoły reprezentować będą różne perspektywy: studencką, przedsiębiorczą, środowiska akademickiego, pracowniczą, przedstawicieli rad pracowniczych, a także być może konkretnych ekspertów, np. prawników i lekarzy. Po fazie grupowej główne wyniki dyskusji przedstawione zostaną na forum, co pozwoli uczestnikom na wymianę spostrzeżeń. Warsztaty zostaną podsumowane ogólnymi uwagami końcowymi.
Prelegentem podczas spotkania będzie dr Sylke Meyerhuber, pracownik naukowy Centrum Badań nad Zrównoważonym Rozwojem (artec) na Uniwersytecie w Bremie. Warsztaty są otwarte dla wszystkich, a całe spotkanie odbędzie się w języku angielskim. Uczestnictwo wymaga wcześniejszej rejestracji (termin rejestracji: do 29 marca 2022 r.).
Pojedynek kapel
Samorząd Studencki zaprasza na pojedynek kapel w Od Nowie. Najbliższe występy trzech zespołów będzie można zobaczyć 30 marca. Start o godz. 19:00. Wejście na wydarzenie jest darmowe.
Wydarzenie na Facebooku
OPEN CALL: Wystawa Rysunku Studenckiego
Katedra Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z Galerią Sztuki Wozownia w Toruniu zapraszają do udziału w konkursie RYSOWAĆ ∞.
W konkursie mogą brać udział studentki i studenci wszystkich lat uczelni artystycznych oraz absolwentki i absolwenci dwóch ostatnich lat uczelni artystycznych. Duety i grupy artystyczne także są mile widziane.
Pierwszy etap konkursu jest bezpłatny. Natomiast autorki i autorzy, których prace zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu – wystawy w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, zobowiązani są do uiszczenia opłaty w wysokości 60 zł.
Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy i inne niezbędne informacje dostępne są na stronie https://rysowac.wordpress.com/.