W profesorskim gronie
Prof. dr hab. n. med. Aneta Krogulska z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK dołączyła do grona profesorów nominowanych przez Prezydenta RP.
Na mocy postanowienia Prezydenta RP opublikowanego 13 czerwca 2023 r. prof. dr hab. Aneta Krogulska otrzymała tytuł profesora w dyscyplinie nauki medyczne.
Prof. dr hab. n.med. Aneta Krogulska - pediatra, alergolog, ekspertka w dziedzinie alergii na pokarmy. Studia ukończyła na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. Od początku swojej pracy zawodowej pracowała w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Marii Konopnickiej w Łodzi. Początkowo była związana z Kliniką Pediatrii i Kardiologii Dziecięcej, a następnie od 1994 r. z Kliniką Alergologii, Gastroenterologii i Żywienia Dzieci. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1993 r. na podstawie rozprawy pod tytułem "Ocena stanu układu krążenia i rozwoju fizycznego dzieci matek z wrodzonymi wadami serca", a stopień doktora habilitowanego nauk medycznych w 2012 r. - na podstawie rozprawy pod tytułem "Ocena znaczenia alergenów pokarmowych u dzieci chorych na astmę oparta na doustnych próbach prowokacyjnych, testach nadreaktywności oskrzeli oraz analizie wybranych markerów immunologicznych".
W latach 2013-2015 pełniła funkcję zastępcy Kierownika Kliniki Alergologii, Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 2015 r. kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum UMK, w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy. Na stanowisku profesora uniwersytetu pracuje od 2019 r.
Odbyła liczne staże zagraniczne w Klinice Chorób Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Münster, Klinice Pediatrii, Pneumonologii i Immunologii Charite Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, Department of Pediatrics, Division of Allergy and Immunology Johns Hopkins University School of Medicine w USA. Jest autorką ponad 330 publikacji krajowych i zagranicznych z zakresu pediatrii i alergologii. Jej główne zainteresowania badawcze dotyczą alergii na pokarmy, astmy i alergicznego nieżytu nosa, diagnostyki molekularnej, anafilaksji, mikrobiomu w alergii pokarmowej i zaparciach czynnościowych, nadreaktywności oskrzeli oraz eozynofilowego zapalenia przełyku u dzieci. Zasiada w gremium Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.