Wydarzenia: Luty 2021

dowiedz się więcej

Praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji

Oddział Kujawsko Pomorski Polskiego Towarzystwa Informatycznego działający przy Wydziale Matematyki i Informatyki UMK serdecznie zaprasza na zdalny wykład organizowany w ramach Wirtualnej Akademii Informatyki, który odbędzie się 4 lutego 2021 roku o godzinie 17:30 w wirtualnym pokoju WAI. Tematem spotkania będą "Praktyczne zastosowania AI. Jak stworzyć własnego wirtualnego asystenta?" Wykład poprowadzi Bartosz Baziński, współzałożyciel SentiOne.

Start-up SentiOne został właśnie uznany przez Rzeczpospolitą za jeden z najbardziej gorących start-upów roku 2021. Automatyzacja obsługi klienta z wykorzystaniem sztucznej inteligencji – w ten nowatorski sposób gdańska spółka, wspiera biznesy. Do tej pory spółka zdobyła liczne nagrody: finalista EY Entrepreneur of the Year, finalista EIT Digital Deep Tech Scaleup, Deloitte Digital Technology Fast 500 Europe. SentiOne oferuje klientom szeroki wachlarz rozwiązań: od monitoringu Internetu i zintegrowanej platformy obsługi klienta, po boty konwersacyjne nowej generacji. Rozwiązania SentiOne były stosowane na całym świecie przez takie marki jak Procter & Gamble, McDonald's, Nike, Unilever, BNP Paribas, PKO BP, mBank i wiele innych. Firma posiada biura w Gdańsku, Warszawie, Ostrawie, Budapeszcie, Monachium, Eindhoven i Meksyku, a produkty zostały wdrożone u ponad 400 klientów na 26 rynkach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Meksyku i Brazylii.
Podczas wykładu dowiemy się w jaki sposób działają technologie rozpoznawania i syntezy mowy oraz rozumienia języka naturalnego. Wspólnie z Wykładowcą zbudujemy wirtualnego asystenta korzystając z platformy AI stworzonej przez SentiOne.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu, wykładowcy oraz dostęp do pokoju wirtualnego

dowiedz się więcej

Sztuka w Dworze Artusa

Bliżej.pl we współpracy z Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza pracowników i studentów UMK na spotkania z cyklu "Malarstwo polskie" oraz na warsztaty plastyczne:

 • MALARSTWO POLSKIE

- część I: 10.02.2021 (środa), godz. 12.15-13.45;

- część II: 15.02.2021 (czwartek), godz. 9.45-11.15.

 • WARSZTATY PLASTYCZNE

- część I: 11.02.2021 (czwartek), godz. 12.15-13.45;

- część II: 19.02.2021 (piątek), godz. 9.45-11.15.

 

Uwaga! Obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są na adres blizej@umk.pl.

Plakat

dowiedz się więcej

Konferencja naukowa logików

Polskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki oraz Katedra Logiki UMK mają zaszczyt zaprosić do udziału w konferencji naukowej z okazji wręczenia Nagrody im. Jana Łukasiewicza prof. Andrzejowi Pietruszczakowi za monografię Foundations of the Theory of Parthood.

Konferencja odbędzie się online 11.02.2021. 

Program konferencji:

11.00-11.15 Powitanie zebranych przez prezesa PTLiFN prof. Cezarego Cieślińskiego, Dyrektora Instytutu Filozofii UMK prof. Zbigniewa Nerczuka oraz Kierownika Katedry Logiki UMK prof. Tomasza Jarmużka.
11.15-11.30 Werdykt i uzasadnienie werdyktu przez Przewodniczącego Kapituły prof. Damiana Niwińskiego. Wręczenie nagrody.
11.30-12.30. Referat laureata prof. Andrzeja Pietruszczaka (UMK) „Różne oblicza teorii części”.
12.30-13.15. prof. Rafał Gruszczyński (UMK) „Metody formalne w bezpunktowych teoriach przestrzeni”.
(Przerwa obiadowa)
14.15-15.00. prof. Jacek Malinowski (PAN) „Boolowskie Logiki Koneksywne”.
15.00-15.45 prof. Krystyna Mruczek-Nasieniewska i prof. Marek Nasieniewski (UMK) „Logika Jaśkowskiego i systemy z nią powiązane”.
15.45-16.30 Alicja Kowalewska (CMU), prof. Rafał Urbaniak (UG) ,”Mierzenie koherencji za pomocą sieci Bayesowskich”.
16.30 -16.40 Zamknięcie konferencji przez prof. Tomasz Jarmużka i prof. Cezarego Cieślińskiego.

Konferencja odbędzie na platformie Big Blue Button

dowiedz się więcej

"Piątki z Antykiem" w Książnicy Kopernikańskiej

Prof. dr hab. Bartosz Awianowicz z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie gościem najbliższej odsłony cyklu "Piątki z Antykiem" w Książnicy Kopernikańskiej.

Naukowiec z UMK wygłosi wykład "Zainteresowanie monetami antycznymi w dawnej Rzeczypospolitej od XVI do początku XVIII wieku: Kraków - Gdańsk - Toruń".

Wraz z odkryciem na nowo kultury antycznej we wczesnorenesansowej Italii pojawiło się zainteresowanie monetami starożytnych Greków i, zwłaszcza, Rzymian. Rzymskie monety gromadził już Francesco Petrarca, a w XV w. słynnymi kolekcjonerami numizmatów byli m.in. papież Paweł II i cesarz Maksymilian I. W Polsce prekursorem badań nad monetami rzymskimi był Maciej z Miechowa (1457-1523), a Stanisław Grzepski (1523-1570) napisał (i wydał w Antwerpii) pierwszy na naszych ziemiach traktat numizmatyczny. W XVII i XVIII w. elementy numizmatyki antycznej znalazły się w programie gimnazjów akademickich w Gdańsku i Toruniu, czego świadectwem są drukowane prace gdańskiego profesora Petera Titza (1619-1689) i toruńskiego rektora Georga Wende (1634-1705).

Wystąpienie będziemy transmitować na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej: www.facebook.com/ksiaznicakopernikanska Początek o godz. 18.00. 

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/KsiaznicaKopernikanska/posts/4074766599202048

 

dowiedz się więcej

Narodziny turkologii w Europie Wschodniej

Centrum Badań Kitabistycznych UMK zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej pn. "Narodziny turkologii we Wschodniej Europie i jej znaczenie dla mniejszości turkijskich. W 50. rocznicę śmierci prof. Ananiasza Zajączkowskiego i 80. rocznicę śmierci Leona Kryczyńskiego".

Konferencja odbędzie się w dniach 16-17 lutego 2021 r. na platformie TEAMS UAM w Poznaniu. W załączonym szczegółowym programie konferencji dołączone są aktywne linki do całej konferencji.

 • Plakat
 • Program konferencji

dowiedz się więcej

VI Zimowa Szkoła Metodologiczna

Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie zaprasza do wzięcia udziału w VI Zimowej Szkole Metodologicznej – ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbędzie się on-line w dniach 17–18 lutego 2021 roku.

Wydarzenie adresowane jest do osób, które w gronie najwybitniejszych specjalistów w kraju chciałyby skonsultować swoje projekty badawcze lub aktualnie prowadzone badania pod kątem poprawności metodologicznej.  Zapraszamy przede wszystkim reprezentantów politologii, stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa, nauk o mediach oraz dyscyplin pokrewnych. Możliwe będzie skonsultowanie swoich projektów badawczych przedstawianych w ramach grantów Narodowego Centrum Nauki, rozpraw doktorskich, habilitacyjnych i wszelkich innych prac badawczych.

Konferencję organizują Sekcja Metod, Technik i Narzędzi Badawczych Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Katedra Filozofii i Teorii Polityki Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 stycznia 2021 r. o 23:59.

Zaproszenie do udziału w konferencji

Szczegółowe informacje

dowiedz się więcej

Powrót do Lema - wykład online

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz Wydział Humanistyczny UMK zapraszają na wykład online: „Powrót do Lema. Co i jak warto czytać z dorobku S. Lema? Perspektywa edukacyjna”, który odbędzie się 17 lutego (środa) o godzinie 17:00. Wygłosi go dr hab. Maciej Wróblewski, prof. UMK.   Przedmiotem rozważań będą takie utwory Stanisława Lema, jak Niezwyciężony, Cyberiada, Eden, Solaris, Maska, Śledztwo, Szpital Przemienienia, Opowieści o pilocie Pirxie. Mimo że twórczość S. Lema jest najczęściej łączona z konwencją fantastycznonaukową, to warto pamiętać, że pisarz debiutował jako poeta. Miał Lem dar słowa charakterystyczny dla wyobraźni poetyckiej, a niekoniecznie dla wyobraźni fantastycznonaukowej. Tym niemniej od debiutanckiego zbioru opowiadań "Sezam" pisarz konsekwentnie podążał w stronę konwencji fantastycznonaukowej, której wartość polega nie tylko na niebanalnych motywach fantastycznonaukowych, swoistym „światostwórstwie”, ale także na znakomitym stylu. Ponadto poczucie humoru Lema oraz zdolność do krytycznego dystansu wobec istoty ludzkiej czynią jego utwory uniwersalnymi opowieściami o człowieczej egzystencji oraz o tym, jak (nie)radzimy sobie z organizowaniem życia społecznego. Dzięki przyjęciu perspektywy edukacyjnej w trakcie wykładu zwrócona zostanie uwaga na dużą dydaktyczną moc wymienionych utworów Lema.   Udział w wykładzie jest bezpłatny. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. Obowiązuje rejestracja. Więcej informacji Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Urodziny Kopernika - życie i działalność toruńskiego celebryty

Studenckie Koło Naukowe Historyków im. Karola Górskiego, z okazji święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i 548. urodzin naszego patrona, zaprasza na wykład prof. Krzysztofa Mikulskiego, który opowie o życiu i działalności toruńskiego astronoma.

Wykład odbędzie się 18 lutego 2021 r. o godz. 17:00. Wykład odbędzie się w formie transmisji na Facebooku.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

20. urodziny Programu "Absolwent UMK"

Program "Absolwent UMK" został powołany do życia 19 lutego 2001 przy okazji rocznicy urodzin Patrona naszej Uczelni. Od 20 lat działamy na rzecz środowiska absolwenckiego.   Z okazji okrągłego jubileuszu Program Absolwent przygotował kilka akcji i atrakcji, którymi będzie dzielić się na swojej stronie oraz w tym wydarzeniu w ciągu całego roku 2021. Zachęcamy do przyłączania się do wspólnego świętowania!   Wydarzenia jublileuszowe AKTYWNE

 • Konkurs literacki "Fabulae de futuris" (do 31.03.2021)
NADCHODZĄCE
 • Fotozabawa "Nic nie UMKnie" (19-28.02.2021)

 

Program "Absolwent UMK" w internecie:

 • Strona Programu
 • Strona Facebookowa
 • Wydarzenie

dowiedz się więcej

Święto Uniwersytetu 2021

19 lutego, w dniu urodzin naszego patrona Mikołaja Kopernika, zachęcamy członków społeczności akademickiej oraz wszystkich sympatyków UMK do udziału w Święcie Uniwersytetu. W tym roku, z powodu pandemii COVID-19, tradycyjna uroczystość w auli uniwersyteckiej nie może się odbyć. Możemy jednak spotkać się wirtualnie.

Członkowie kolegium rektorskiego złożą tego dnia kwiaty pod pomnikami Mikołaja Kopernika i rektora Ludwika Kolankowskiego, a o godzinie 11:00 będzie można zobaczyć i przeczytać uroczyste wystąpienie JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Sokali. W osobnym wystąpieniu będzie również okazja do wysłuchania wykładu laureata Nagrody Naukowej "Ratio et Spes".

Więcej informacji

18 lutego o godz. 17:00 zapraszamy natomiast na wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Mikulskiego "Urodziny Kopernika - życie i działalność toruńskiego celebryty"

List JM Rektora UMK w sprawie Święta Uniwersytetu

dowiedz się więcej

Seminarium Science Bridges

22 lutego 2021, godz. 18:00 - Dawid Wiener (Cogision/SWPS - School of Form): Czy kognitywistyka jest na zakręcie? Uwag kilka o byciu gdzieś „pomiędzy” i co z tego wynika dla jej przyszłości

Dawid Wiener zada kilka pytań dotyczących przyszłości kognitywistyki w wymiarze badawczym, ale przede wszystkim w jej relacjach z innymi obszarami życia naukowego i pozanaukowego. To jest w sfera „pomiędzy”. Tutaj z jednej strony kognitywistyka świetnie się odnajduje (np. w dizajnie, interakcji człowiek-komputer), ale z drugiej nie potrafi zbudować na tyle wyrazistej tożsamości, aby nie być postrzegana li tylko jako krewna psychologii bądź neuronauki. Będzie to perspektywa kogoś, kto nominalnie jest poza akademicką aktywnością naukową w polu kognitywistyki, ale na bieżąco śledzi jej rozwój i spogląda życzliwie na jej aspiracje badawcze i praktyczne. No i wciąż widzi jej przyszłość bardzo pozytywnie (pod pewnymi warunkami o których opowie). Będą tu mosty naukowe między dyscyplinami naukowymi, ale również między nauką i aktywnością pozanaukową, choć z nauki korzystającą.

Link do spotkania

Więcej informacji

dowiedz się więcej

#InventingKnowledge - nowy projekt IMSErt

Uniwersyteckie Centrum Doskonałości "Interakcje - umysł, społeczeństwo, środowisko" zaprasza chętnych do udziału seminariach w ramach nowego projektu #InventingKnowledge. Będzie to okazja do wysłuchania referatów naukowców wizytujących na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika na temat ich badań.

Podczas pierwszego seminarium dr Michael Pleyer wygłosi referat "The Evolution and Foundations of the Interaction, Language, and Construction-Ready Brain". Wydarzenie odbędzie się 23 lutego 2021 r. o godzinie 13:00 i będzie transmitowane za pomocą platformy Big Blue Button.

Więcej informacji na stronie IMSErt

dowiedz się więcej

Śniadanie Biznesowe - komunikacja wewnętrzna organizacji

25 lutego 2021 roku o godz. 10:00 odbędzie się kolejna edycja Śniadania Biznesowego - cyklicznego spotkania networkingowego organizowanego na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Tym razem także - ze względu na sytuację epidemiczną - wydarzenie odbędzie się online.

Wydarzenie odbędzie się w formie webinaru udostępnionego na profilu WNEiZ na Facebooku. Tematem przewodnim spotkania będzie komunikacja wewnętrzna organizacji i jej rola w budowaniu zaangażowania pracowników. Swoją wiedzą podzieli się Lidia Skrzyniecka, ekspert ds. komunikacji wewnętrznej, co-founder IC Mobile.

Po wystąpieniu prelegenta przewidziano sesję pytań i odpowiedzi. Spotkanie moderowane będzie  przez  mgr Patrycję Gulak-Lipkę (Katedra Doskonałości Biznesowej) oraz mgr. Mariusza Lewandowskiego z Katedry Zachowań Organizacyjnych i Marketingu. 

Wydarzenie na Facebooku

Śniadanie biznesowe to cykliczne wydarzenie organizowane na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania od listopada 2019 roku. Spotkania te stanowią wspaniałą okazję do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i wiedzy z praktykami biznesu, a przy okazji dają możliwość zapoznania się z bogatą ofertą studiów podyplomowych oferowanych przez nasz Wydział. W wydarzeniu zwykle udział biorą przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy, nastawieni na nawiązywanie nowych relacji biznesowych oraz poszerzanie swojej biznesowej wiedzy. 

dowiedz się więcej

XXXIV Wykład im. A. Jabłońskiego

25 lutego 2021 roku, w ramach dorocznego Wykładu im. Aleksandra Jabłońskiego, prof. dr hab. Marcin Drąg z Zakładu Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej wygłosi wykład pt. „Metody obrazowania ważnych medycznie enzymów proteolitycznych".

Wykład zacznie się 25 lutego o godzinie 17:15 na platformie Webex.

Plakat wydarzenia

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Czwartek z filozofią - Labirynt samotności

25 lutego 2021 r. w Dworze Artusa oraz na artusowym Facebooku i YouTubie będzie można wziąć udział w "Czwartku z filozofią". Tematem przewodnim spotkania będzie samotność, a wykład poprowadzi dr hab. Piotr Domeracki, prof. UMK z Katedry Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:30.

Jak wszystkie drogi podobno prowadzą do Rzymu, tak wszystkie życiowe ścieżki prowadzą do samotności. Z jej łona poczynają się i ludzka mądrość i skłonność do głupoty. To jej zawdzięczamy zarówno dążenie do wspólnoty, jak i działania jej zagrażające. W ostatnich dekadach na całym świecie bije się na alarm, odnotowując niespotykany w historii wzrost wystąpień różnych typów samotności w ludzkiej populacji. Trwająca od prawie roku pandemia koronawirusa z towarzyszącą jej w skali globu polityką izolacji, dodatkowo wzmacnia i utrwala tę tendencję. Czyżby wiek XXI miał się już okazać erą samotności?

Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli dr hab. Piotr Domeradzki, prof. UMK z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Organizatorami wydarzenia są Dwór Artusa, Katedra Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki IF UMK oraz Instytut Filozofii UMK.   Wydarzenie na Facebooku
dowiedz się więcej

Otwarte seminarium etyczne - dr Sławomir Drelich

Katedra Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki IF UMK zaprasza na kolejne otwarte seminarium etyczne, podczas którego dr Sławomir Drelich z Katedry Myśli Politycznej Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK wygłosi referat pt. "Egoizm przeciwko altruizmowi, czyli dlaczego Ayn Rand tak bardzo krytykowała lewicę".   Ayn Rand to niezwykle wpływowa postać amerykańskiej debaty publicznej drugiej połowy XX wieku. Kojarzona jest z amerykańskim libertarianizmem, choć nigdy nie deklarowała się jako libertarianka, a z wieloma przedstawicielami tego środowiska toczyła intensywne polityczne spory. W 1957 r. opublikowała "Atlasa zbuntowanego," powieść, która weszła do kanonu literatury amerykańskiej, a Biblioteka Kongresu USA uznała ją za drugą po Biblii najbardziej wpływową książkę amerykańskiego autora. W "Atlasie zbuntowanym" Rand zaprezentowała fundamenty swojej filozofii: antropologii, etyki, epistemologii, ale również podstawy teorii politycznej i ekonomicznej. Jedną z centralnych idei w jej koncepcji jest egoizm czy też – używając słów Rand – „cnota egoizmu”. Idea znalazła swoje odbicie w stworzonych przez Rand koncepcjach, te zaś powstawały w reakcji na koncepcje środowisk lewicowych. Celem wystąpienia będzie zaprezentowanie znaczenia i rangi egoizmu w koncepcjach Rand oraz wskazanie, na ile te jej koncepcje są wypadkową rosnących po II wojnie światowej wpływów środowisk i myślicieli lewicowych bądź lewicujących.

dowiedz się więcej

Konferencja WIAD21

Pracownicy i doktoranci z Instytutu Badań Informacji i Komunikacji UMK zapraszają na konferencję naukową z okazji Światowego Dnia Architektury Informacji, która odbędzie się 27-28.02.2021 online. Tym razem wydarzenie będzie miało charakter międzynarodowy. W czasie konferencji będzie można wysłuchać wystąpień z zakresu architektury informacji, user experience, dizajnu, użyteczności, projektowania interfejsów itd. „Curiosity” („Ciekawość”) to hasło przewodnie nadchodzących obchodów. Języki konferencji: polski i angielski.

Gośćmi Honorowymi będą:

 • dr Rosa M. Arriaga (Uniwersytet w Georgii, USA);
 • dr Abby Goodrum  (Uniwersytet Wilfrida Lauriera, Kanada);
 • Joe Natoli (Give Good UX, USA);
 • Yuki Hirayama (Mujin, Inc., Japonia);
 • dr Robson Santos (Uniwersyt Positivo; LuizaLabs, Brazylia)

Strona konferencji

Wydarzenie na Facebooku

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.