Wydarzenia: Marzec 2021

dowiedz się więcej

Konkurs literacki „Fabulae de futuris”

Do 31 marca można nadsyłać krótkie teksty science-fiction na Konkurs literacki „Fabulae de futuris” (z łac. opowieści o przyszłości), ogłoszony w styczniu 2021 z okazji Roku Roku Stanisława Lema oraz 20-lecia Programu „Absolwent UMK”.

Przedmiotem konkursu jest tekst pisany prozą, zaliczający się do gatunku fantastyki naukowej (science-fiction), nawiązujący w treści do tematyki dowolnie wybranych badań naukowych prowadzonych obecnie na UMK. Źródłem wiedzy o badaniach może być portal popularyzujący naukę www.portal.umk.pl, strona uniwersytecka www.umk.pl i strony innych jednostek uniwersyteckich (wydziały, centra badawcze) oraz publikacje naukowców UMK.

Konkurs ma charakter otwarty – może wziąć w nim udział każda zainteresowana osoba, jednakże dla posiadaczy Karty Absolwenta UMK przewidziana jest dodatkowa kategoria z nagrodami „Najlepsza praca absolwencka”.

Oceny jakościowej nadesłanych prac dokona trzyosobowe jury, złożone z absolwentów UMK:

  • dr hab. Dariusz Brzostek, prof. UMK, Instytut Nauk o Kulturze, Wydział Humanistyczny UMK – przewodniczący jury,
  • Robert Małecki, pisarz – członek jury,
  • dr hab. Jacek Matulewski, prof. UMK, Instytut Nauk Technicznych, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK – członek jury.

Strona konkursu (szczegóły i regulamin)

Wydarzenie na FB: https://tiny.pl/r5qcr

dowiedz się więcej

Pierwszy "Studencki wtorek z nauką"

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza wszystkich studentów UMK na cykliczne spotkania online w ramach „Studenckiego wtorku z nauką”.  Prelegentami spotkań będą nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową uczelni, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, kierunki rozwój naukowego oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 2 marca 2021 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Tematem spotkania będzie "Idea i planowanie doświadczeń naukowych", a wykład poprowadzi dr Krzysztof Szwed z Katedry Neuropsychologii.

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony w wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację.

Spotkanie będzie trwało 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie student otrzyma certyfikat.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Czwartkowe Kolokwium Fizyczne

Instytut Fizyki UMK zaprasza na Czwartkowe Kolokwium Fizyczne, które odbędzie się 04 marca 2021 r. o godz. 12:30 na platformie Cisco Webex. Wykład pt.: "Sztuczna inteligencja i neuronauki: stan obecny, zastosowania, perspektywy" wygłosi prof. dr hab. Włodzisław Duch (Katedra Informatyki Stosowanej, Instytut Nauk Technicznych UMK).

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Grants4NCUStudents - spotkanie informacyjne dla doktorantów UMK

Zespół nr 2 wdrażający strategię uczelni badawczej - jakość kształcenia studentów i doktorantów - zaprasza na spotkanie informacyjne odnoszące się do konkursu "Grants4NCUStudents".   Celem konkursu „Grants4NCUStudents” jest wspieranie inicjatyw naukowych, artystycznych oraz konserwatorskich studentów i doktorantów, wpisujących się w cztery najważniejsze cele UMK jako uczelni badawczej (4xI@NCU), którymi są: internacjonalizacja, interdyscyplinarność, innowacyjność i integralność. Obejmują one przede wszystkim badania wstępne, rozpoznawcze, pilotażowe, kwerendy, zakup materiałów oraz wyjazdy na zagraniczne konferencje międzynarodowe, udział w konkursach międzynarodowych oraz organizację wystawy indywidualnej lub grupowej. Konkurs jest skierowany do: studentów UMK, Studenckich Kół Naukowych UMK i doktorantów UMK (z wyłączeniem doktorantów będących członkami zespołów w ramach Centrów Doskonałości). Nabór wniosków rozpoczął się 23.02.2021 r. i potrwa do 23.03.2021 r.   Podczas spotkania uzyskacie Państwo podstawowe informacje o konkursie organizowanym w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Będzie to również doskonała okazja do przedstawienia Państwa opinii, oczekiwań i wniosków.  

  • Link do spotkania
  • Szczegółowe informacje o konkursie
  • Wydarzenie na Facebooku
 

dowiedz się więcej

Seminarium Ogólne IA

Prof. dr hab. Jadwiga Daszyńska-Daszkiewicz z Instytutu Astronomicznego Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosi wykład "Constraints on the efficiency of convective transport from asteroseismology of AF-type stars". Seminarium prowadzone jest w formie wirtualnej. Początek o godzinie 11.15. Streszczenie można przeczytać na stronie Instytutu Astronomii.

dowiedz się więcej

e-Dzień Otwarty WNEiZ UMK

Już 9 marca 2021 roku Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK zaprasza wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na Dzień Otwarty. Tym razem - z wiadomych powodów - zdalnie. Start o 10:01 na oficjalnym profilu Wydziału na Facebooku!

Włącz naszą transmisję i sprawdź, dlaczego warto tworzyć #teamwneiz! W trakcie wydarzenia będziesz miał/a okazję:

  • zapoznać się z ofertą dydaktyczną Wydziału,
  • zapoznać się z zasadami rekrutacji obowiązującymi na UMK,
  • spotkać się ze studentami - by zasięgnąć opinii o Wydziale z różnych perspektyw,
  • poznać kreatywną stronę Wydziału.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Grants4NCUStudents - spotkanie informacyjne dla studentów

Zespół nr 2 wdrażający strategię uczelni badawczej - jakość kształcenia studentów i doktorantów - zaprasza studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na spotkanie informacyjne odnoszące się do konkursu "Grants4NCUStudents".   Celem konkursu „Grants4NCUStudents” jest wspieranie inicjatyw naukowych, artystycznych oraz konserwatorskich studentów i doktorantów, wpisujących się w cztery najważniejsze cele UMK jako uczelni badawczej (4xI@NCU), którymi są: internacjonalizacja, interdyscyplinarność, innowacyjność i integralność. Obejmują one przede wszystkim badania wstępne, rozpoznawcze, pilotażowe, kwerendy, zakup materiałów oraz wyjazdy na zagraniczne konferencje międzynarodowe, udział w konkursach międzynarodowych oraz organizację wystawy indywidualnej lub grupowej. Konkurs jest skierowany do: studentów UMK, Studenckich Kół Naukowych UMK i doktorantów UMK (z wyłączeniem doktorantów będących członkami zespołów w ramach Centrów Doskonałości). Nabór wniosków rozpoczął się 23.02.2021 r. i potrwa do 23.03.2021 r.   Podczas spotkania uzyskacie podstawowe informacje o konkursie organizowanym w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Będzie to również doskonała okazja do przedstawienia Państwa opinii, oczekiwań i wniosków.

  • Link do spotkania
  • Informacje o konkursie
  • Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Pierwsze seminarium zespołu PSE

Uniwersyteckie Centrum Doskonałości IMSErt zaprasza na pierwsze otwarte seminarium zespołu PSE (People, Space and Environment). Odbędzie się ono 10 marca 2021 r. w godzinach 10:00-11:30.

Prof. dr hab. Maria Lewicka z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych wygłosi referat "Miejskie my vs. oni: symetrie i asymetrie we wzajemnej ocenie miast". Seminarium ma charakter otwarty, mogą w nim wziąć udział wszystkie zainteresowane osoby. Dołączyć można za pośrednictwem platformy MS Teams.

Abstrakt wystąpienia jest dostępny na blogu #InventingKnowledge.

dowiedz się więcej

Odpowiedzialność cywilno-prawna w spółkach handlowych

Koło Naukowe Prawa Handlowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Studencko-Doktoranckiej „Odpowiedzialność cywilno-prawna w spółkach handlowych”. Konferencja odbędzie się 12 marca 2021 r. na platformie Microsoft Teasms. Zgłoszenie czynnego udziału można przesyłać do 20 lutego 2021 r. na adres: knph.wpia@umk.pl. Udział w Konferencji – zarówno czynny jak i bierny – jest bezpłatny. Każdy z uczestników, który zdecyduje się na wygłoszenie prelekcji otrzyma certyfikat. Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Częstochowscy Męczennicy za Wiarę i Ojczyznę

Do 12 marca na II piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej prezentowana jest wystawa przygotowana przez oddział Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Częstochowie pt. „Częstochowscy Męczennicy za Wiarę i Ojczyznę”.

Oficjalne otwarcie ekspozycji miało miejsce 13 grudnia ubiegłego roku w parafii pw. Św. Zygmunta w Częstochowie pod Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Grzegorza Pudy.

Bohaterami wystawy są: bł. ks. Ludwik Roch Gietyngier, bł. ks. Maksymilian Binkiewicz, ks. Bonawentura Metler, ks. Kazimierz Znamirowski, ks. Józef Bartecki i paulin o. Romuald Jan Kłaczyński - duchowni katoliccy z Archidiecezji Częstochowskiej, którzy w godzinie najdramatyczniejszej próby, wykazali się niezłomnym patriotyzmem i wiarą.

Teksty merytorycznie opracował Michał Kulig, koncept i skład graficzny przygotowała Paula Zasada – starszy specjalista w częstochowskim Oddziale NIKiDW, natomiast rolę komisarza wystawy pełni Łukasz Giżyński. Wystawa została skierowana do Torunia na zaproszenie kierującego pracami Instytutu w woj. kujawsko-pomorskim Tomasza Sińczaka.

dowiedz się więcej

Tydzień mózgu 2021

O niezwykłej relacji mózgu z muzyką czy o przyszłości sztucznej inteligencji będą mówić prelegenci podczas tegorocznego Tygodnia Mózgu w Toruniu i Bydgoszczy. Wydarzenie odbędzie się 15-19 marca online, a Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest jednym z jego organizatorów.

Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, układzie nerwowym, jego działaniu oraz przedstawienie aktualnych wyników badań w tym obszarze. Do wygłaszania wykładów zapraszani są wybitni specjaliści z dziedzin szeroko rozumianej neuronauki. Wykłady mają charakter otwarty i są adresowane do wszystkich osób zainteresowanych poruszaną problematyką.

Program wykładów

dowiedz się więcej

Studencki wtorek z nauką #2

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza wszystkich studentów UMK na cykliczne spotkania online w ramach „Studenckiego wtorku z nauką”.  Prelegentami spotkań będą nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową uczelni, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, kierunki rozwój naukowego oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.

Drugie spotkanie odbędzie się 16 marca 2021 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Tematem spotkania będą "Rodzaje badań naukowych - ich zalety i ograniczenia", a wykład poprowadzi dr Krzysztof Szwed z Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK.

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony w wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację.

Spotkanie będzie trwało 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie student otrzyma certyfikat.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Czy wynalazek studencki to dobry pomysł na biznes?

Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedra Prawa Własności Intelektualnej, Prawa Gospodarczego Publicznego i Prawa Pracy Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku serdecznie zapraszają na seminarium naukowo-praktyczne pt. „Czy wynalazek studencki to dobry pomysł na biznes?”.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak to jest założyć własny biznes lub przekuć innowacyjny pomysł w produkt lub usługę, która trafi do każdego? I to wszystko na studiach? Historia zna wiele takich przypadków, a przykłady Facebooka, Google czy WordPress to tylko nieliczne z nich. Studia mogą być doskonałym czasem na stawianie pierwszych kroków w biznesie i warto wiedzieć, jak w tym przypadku chronić swoje IP.

Celem webinarium jest przedstawienie zagadnienia wynalazków, korzyści wiążących się z zastrzeżeniem ochrony patentowej, określenie komu przysługują prawa do rozwiązania stworzonego przez studenta podczas studiów. Zaprezentowane zostaną przykłady studenckich startupów, ze wskazaniem dobrych praktyk i popełnionych błędów.

Wydarzenie poprowadzą:

  • Krzysztof Maternicki - Prezes Zarządu i współwłaściciel spółki typu spin-off Zero-Rad sp. z o.o. (www.zero-rad.com), współtwórca wynalazku, wzoru użytkowego i wzoru przemysłowego. W latach 2015 - 2016 pełnił funkcję dyrektora centrum transferu, a następnie do 2020 roku funkcję głównego specjalisty ds. transferu technologii, gdzie od podstaw tworzył Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji Obszarze Nauki i Sztuki na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie. Od 2020 roku Broker Innowacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  • dr Magdalena Knapp – od 6 lat zajmuje się transferem technologii, teoretyk i praktyk w zakresie prawa własności intelektualnej. Realizuje własne projekty badawcze, a także wspiera naukowców i studentów w komercjalizacji ich pomysłów. Angażuje się w tworzenie innowacji w obszarze biotechnologii, koordynuje projekt Inkubator Innowacyjności 4.0 w Biurze Transferu Technologii UMB.
  • dr Magdalena Rutkowska-Sowa – rzecznik patentowy, wicedziekan Okręgu Podlaskiego PIRP, absolwentka programu TOP 500 Innovators. Pełni funkcję pełnomocnika Rektora UwB ds. własności intelektualnej. Wykładowca, prelegent na konferencjach i szkoleniach oraz autorka publikacji z zakresu prawa własności intelektualnej, w tym dotyczących ich komercjalizacji.

Wydarzenie odbędzie się 18 marca 2021 r. w godz. 14:00-15:30 w formie zdalnej za pośrednictwem platformy Blackboard Collaborate.

dowiedz się więcej

Dokąd gna Ziemia?

Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i Książnica Kopernikańska zaprasza na kolejny wykład online. Dr hab. Andrzej Strobel, prof. UMK z Centrum Astronomii (Katedra Astronomii i Astrofizyki UMK) opowie o kosmicznej podróży Błękitnej Planety. Wykład odbędzie się 18 marca 2021 r. o godz. 18:00.

Czy wiecie, że Ziemia obraca się wokół własnej osi z szybkością 1600 km/h? To jednak nic w porównaniu z ruchem wokół Słońca - tu prędkość naszej planety wynosi 109 tys. km/h. I jakby tego było mało wraz z całym Układem Słonecznym przemierza kosmos w zawrotnym tempie ok. 792 tys. km/h. Dokąd ona tak gna?

Transmisja wykładu na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej (nie trzeba mieć konta na FB, żeby oglądać prelekcję).

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Otwarte seminarium z etyki - Prof. Zdzisława Piątek o eugenice

Katedra Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki IF UMK oraz Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego zapraszają na otwarte seminarium poświęcone dyskusji o książce prof. Zdzisławy Piątek pt. „Eugenika – zagrożenie czy nadzieja ludzkości?”.   Punktem wyjścia dyskusji – obok samej książki – jest wywiad prof. Piątek udzielony „Pogawędnikowi filozoficznemu”, dostępny pod tutaj. Gorąco zachęcamy wszystkich uczestników do zapoznania się z rozmową, nie planujemy bowiem osobnego wystąpienia naszego Gościa – jedynie dyskusję. Z uwagi na wagę problematyki i nowatorskie podejście do niej prof. Zdzisławy Piątek spodziewamy się ożywionej wymiany myśli, do której zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Link do spotkania na platformie MS Teams   Więcej informacji

dowiedz się więcej

Seminarium Ogólne IA

Prof. dr hab. Igor Soszyński z Katedry Astrofizyki Obserwacyjnej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład "Eppur si muove. On the Origin of Long Secondary Periods in Red Giant Stars".Seminarium prowadzone jest w formie wirtualnej, początek o godzinie 11:15. Streszczenie można przeczytać na stronie Instytutu Astronomii.

dowiedz się więcej

Razem dla Oli

Samorząd Studencki Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w świątecznej zbiórce środków pieniężnych dla Aleksandry Rutkowskiej – studentki WNEiZ UMK, która w kwietniu 2019 roku uległa bardzo poważnemu wypadkowi samochodowemu. W ułamku sekundy jej życie zmieniło się nieodwracalnie.

Długi pobyt w szpitalu, liczne operacje i rehabilitacja, to dramatyczne doświadczenia, z którymi Ola musi się cały czas mierzyć. Dzięki swojemu ogromnemu heroizmowi, walczy codziennie, aby mieć siłę i wiarę na lepsze jutro. Marzy o sprawności, szukając coraz bardziej zaawansowanych metod leczenia skutków przerwania rdzenia kręgowego. Niestety – potrzeba na to ogromnych nakładów finansowych.

Nie jest to pierwsze wydarzenie organizowane przez Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na rzecz pomocy Oli – poprzednim dwóm Koncertom Charytatywnym, jak i Pucharom Wydziału również przyświecała ta idea. Jednak w okresie zbliżających się Świąt Wielkanocnych, społeczność akademicka chciałaby zrobić Oli prezent. Samorząd Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania otwiera aukcje licytacyjne na platformie Allegro, gdzie znajdzie się wiele wartościowych przedmiotów. Licytacje rozpoczęły się 23 marca 2021 roku od godzinie 9:00 pod linkiem - www.bit.ly/3c75oOh. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację, która jest niezbędna, aby Ola mogła czuć się coraz lepiej.  Za przebieg aukcji odpowiada Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici.

Przewodnim hasłem wydarzenia jest #RAZEMDLAOLI.

Więcej informacji o zbiórce w wydarzeniu na Facebooku Samorządu Studenckiego WNEiZ UMK oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.  

dowiedz się więcej

Co pandemia z nami zrobi(ła)?

Instytut Dyskursu i Dialogu zaprasza na debatę, na której uczestnicy podejmą próbę dyskusji o zmianach spowodowanych przez pandemię. Jak nas zmieniła? Czy jest to zmiana trwała czy tylko chwilowa? Dyskusja będzie toczyła się na kanwie opublikowanych tekstów, głównie w gronie ich autorów i autorek.

W spotkaniu udział wezmą: dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK, dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak, prof. UMK, dr hab. Paweł Bohuszewicz, prof. UMK, dr Aldona Kobus i mgr Filip Brzeźniak. Prowadzącą będzie Anna Dwojnych. Debata będzie relacjonowana na żywo na ZOOM, więc będzie można zadawać pytania na czacie.

Teksty, wokół których będzie toczyła się dyskusja, zostały opublikowane w szóstym numerze czasopisma "Dyskurs & Dialog" (do pobrania za darmo tu: https://bit.ly/3tzX2UZ). Omawiane są w nim społeczne, kulturowe i językowe reakcje na pandemię.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Seminarium Science Bridges

Zapraszamy osoby zainteresowane dyscypliną Science of Science w ujęciu badań o sieci na kolejne seminarium Science Bridges.

Gościem seminarium będzie prof. Dashun Wang z USA, inicjator badań w tym zakresie oraz współautor (z Albertem-Laszlo Barabasim) książki „Science of Science” wydanej przez Cambridge University Press (premiera 25 marca 2021 roku). Seminarium zatytułowane „Initial Progress on the Science of Science” odbędzie 29 marca o godzinie 18.00 na platformie BigBlueButton.

Szczegółowe informacje: https://sciencebridges.umk.pl

dowiedz się więcej

Wczoraj – dzisiaj – Lem

Książnica Kopernikańska zaprasza na wykład dr hab. Macieja Wróblewskiego, prof. UMK, który opowie o twórczości Stanisława Lema. Wykład odbędzie się 29 marca 2021 r. i będzie transmitowany na platformie Zoom. Początek o godz. 18.00.

Prof. Wróblewski jest kierownikiem Katedry Antropologii Literatury i Nowych Mediów na Wydziale Humanistycznym UMK. Podczas wykładu przybliży sylwetkę Stanisława Lema – atrakcyjną także ze względu na jego biografię. Omówi najważniejsze obszary artystyczne i naukowe, które pisarz realizował w ciągu swojego życia. Zwróci uwagę na różne możliwości odczytań wybranych utworów Lema w perspektywie antropologii literackiej. Pokaże również, jak rozwinęła się fantastyka we współczesnej literaturze polskiej.

Wykład odbędzie się w ramach obchodów Roku Stanisława Lema oraz 15-lecia Dyskusyjnych Klubów Książki.

Link do spotkania: https://bit.ly/3lvVfNZ

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Bezpieczne zakupy w sieci - wykład z przedstawicielem Allegro

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zaprasza na wykład dotyczący bezpiecznych zakupów w sieci. Prezentację poprowadzi przedstawiciel Grupy Allegro - Ekspert Działu Bezpieczeństwa Allegro.pl. Rozpoczęcie o godz. 8:00, czas trwania wykładu: 80 minut.

Rejestracji na wykład online można dokonać od razu po otrzymaniu maila, sugerujemy nie później niż 10 min. przed rozpoczęciem wykładu. Aby zarejestrować się na wykład, prosimy o kliknięcie w ten link (należy wpisać imię, nazwisko oraz adres e-mail).

Po zarejestrowaniu się otrzymacie Państwo wiadomość e-mail, zawierającą link do wykładu online, która zostanie wysłana na adres e-mail wskazany podczas rejestracji (gdyby nie było maila w skrzynce głównej, należy sprawdzić SPAM lub inne foldery poczty).

Wykład online ma charakter interaktywny dzięki możliwości zadawania pytań i dzielenia się własnymi opiniami na czacie.

WAŻNE: W zajęciach online można uczestniczyć korzystając najlepiej z komputera/laptopa (także można korzystać ze smartfonu lub tabletu) używając aktualnej przeglądarki internetowej: Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Safari lub Edge.

CERTYFIKAT: Każdy uczestnik po wykładzie otrzyma maila z podziękowaniem wraz z linkiem do certyfikatu uczestnictwa (wystawiony na podane podczas rejestracji imię i nazwisko).

dowiedz się więcej

Seminarium #InventingKnowledge

Uniwersyteckie Centrum Doskonałości "Interakcje - umysł, społeczeństwo, środowisko" zaprasza na kolejne seminarium z cyklu #InventingKnowledge. Tym razem dr Svetlana Shanider będzie opowiadać o swoich badaniach.

Spotkanie odbędzie się 30 marca 2021 r. o godzinie 13:00.

Link do spotkania: https://vc.umk.pl/b/mic-pch-pmf.

dowiedz się więcej

Powtórka "Studenckiego wtorku z nauką"

Osoby, które nie miały okazji wziąć udziału w pierwszym spotkaniu w ramach cyklu "Studencki wtorek z nauką", mogą ponownie zapisać się na wykład. Odbędzie się on 30 marca 2021 r. o godz. 19:00 za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Tematem spotkania będzie "Idea i planowanie doświadczeń naukowych", a wykład poprowadzi dr Krzysztof Szwed z Katedry Neuropsychologii.

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza wszystkich studentów UMK na cykliczne spotkania online w ramach „Studenckiego wtorku z nauką”.  Prelegentami spotkań będą nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową uczelni, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, kierunki rozwój naukowego oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony w wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację.

Spotkanie będzie trwało 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie student otrzyma certyfikat.

Harmonogram spotkań

dowiedz się więcej

Razem w samotności – jak możemy się wspierać?

Akcja "Organizacje społeczne. To działa" zaprasza na live z udziałem prof. dra hab. Piotra Domerackiego. Spotkanie odbędzie się 31 marca o godz. 18.00. 

Rok po wybuchu pandemii, w chwili, gdy znowu mamy lockdown, chcemy porozmawiać o samotności. Zmagamy się z nią wszyscy. Niezależnie od naszej kreatywności, od tego, czy jesteśmy ekstrawertykami, czy introwertykami. A przecież pandemia tylko uwypukliła problem samotności. Postaramy się ją nieco oswoić. Zaproponujemy Wam sposoby radzenia sobie z samotnością i sposoby wzajemnego wsparcia. Szczególnie przyjrzymy się tym grupom, dla których jest największym ciężarem: młodzieży, osobom starszym i osobom narażonym na wykluczenie.

Agenda spotkania:

  • Wstęp filozoficzny – o stereotypach, o tabuizacji, o rozróżnieniu samotności od poczucia osamotnienia
  • Poczucie osamotnienia u osób starszych – przed i w trakcie pandemii – jak można zapobiegać i pomagać? Konkretne przykłady.
  • Poczucie osamotnienia u osób nastoletnich przed i w trakcie pandemii – jak można zapobiegać i pomagać? Konkretne przykłady.
  • Poczucie osamotnienia u osób narażonych na wykluczenie – przed i w trakcie pandemii. Jak można zapobiegać i jak pomagać? Konkretne przykłady.

Goście:

  • Piotr Domeracki – filozof i etyk; profesor w Katedrze Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki, w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sekretarz Oddziału Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Filozoficznego; członek Polskiego Towarzystwa Etycznego; Junior Associate Fellow w The International Institute for Hermeneutics; członek założyciel the International Society for Research on Solitude.
  • Anna Jurek – edukatorka i filozofka. Od 10 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą. Autorka programu edukacji seksualnej dla młodzieży realizowanego z ramienia Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. Propagatorka programu „Filozofowania z dziećmi” autorstwa Matthew Lipmana, według którego prowadzi warsztaty z dziećmi i szkolenia dla nauczycielek i nauczycieli.
  • Joanna Mielczarek: Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Akademii Świętokrzyskiej oraz Podyplomowych Studiów Prawa Pracy Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2004 roku związana z „trzecim sektorem”, początkowo jako kierownik warszawskiego oddziału Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, następnie dyrektor ds. Projektów i Promocji, obecnie dyrektor Stowarzyszenia.

Spotkanie poprowadzi Olga Ślepowrońska – psycholożka i animatorka kultury, terapeutka osób z autyzmem. Inicjatorka projektu CzujCzuj, którym dociera z edukacją emocjonalną do dzieci ze środowisk wykluczonych oraz SPA dla Mam. Stowarzyszenie Mudita, które daje wielowymiarowe (w tym wytchnieniowe) wsparcie bliskim osób z niepełnosprawnością.

Wydarzenie na Facebooku

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.