Wydarzenia: Kwiecień 2021

dowiedz się więcej

Razem dla Oli

Samorząd Studencki Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w świątecznej zbiórce środków pieniężnych dla Aleksandry Rutkowskiej – studentki WNEiZ UMK, która w kwietniu 2019 roku uległa bardzo poważnemu wypadkowi samochodowemu. W ułamku sekundy jej życie zmieniło się nieodwracalnie.

Długi pobyt w szpitalu, liczne operacje i rehabilitacja, to dramatyczne doświadczenia, z którymi Ola musi się cały czas mierzyć. Dzięki swojemu ogromnemu heroizmowi, walczy codziennie, aby mieć siłę i wiarę na lepsze jutro. Marzy o sprawności, szukając coraz bardziej zaawansowanych metod leczenia skutków przerwania rdzenia kręgowego. Niestety – potrzeba na to ogromnych nakładów finansowych.

Nie jest to pierwsze wydarzenie organizowane przez Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na rzecz pomocy Oli – poprzednim dwóm Koncertom Charytatywnym, jak i Pucharom Wydziału również przyświecała ta idea. Jednak w okresie zbliżających się Świąt Wielkanocnych, społeczność akademicka chciałaby zrobić Oli prezent. Samorząd Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania otwiera aukcje licytacyjne na platformie Allegro, gdzie znajdzie się wiele wartościowych przedmiotów. Licytacje rozpoczęły się 23 marca 2021 roku od godzinie 9:00 pod linkiem - www.bit.ly/3c75oOh. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację, która jest niezbędna, aby Ola mogła czuć się coraz lepiej.  Za przebieg aukcji odpowiada Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici.

Przewodnim hasłem wydarzenia jest #RAZEMDLAOLI.

Więcej informacji o zbiórce w wydarzeniu na Facebooku Samorządu Studenckiego WNEiZ UMK oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.  

dowiedz się więcej

HELPERS GONNA HELP - zostań dawcą na UMK!

Przed nami kolejna, wyjątkowa edycja studenckiego projektu HELPERS' GENERATION! Pomimo ciężkiej sytuacji epidemicznej, w której wszyscy się znajdujemy, robimy wszystko co w naszej mocy, aby do Was dotrzeć! W związku z tym pilnie poszukiwani są wolontariusze, którzy pod czujnym okiem naszych koordynatorów będą zajmować się dystrybucją pakietów rejestracyjnych. Nie ma się czego obawiać, to nic trudnego. Liderzy czekają na Was ze swoją pomocą!

Zgłosić można się poprzez wypełnienie formularza: https://forms.gle/A8SRptGAwYokGnLx6

Wolontariuszem może zostać każdy powyżej 18 roku życia, a kto może zostać dawcą szpiku?

  • każdy zdrowy człowiek, pomiędzy 18, a 55 rokiem życia;
  • mieszkający na stałe w Polsce.

Wszystkich zainteresowanych rejestracją jako potencjalny Dawca Szpiku prosimy o bezpośredni kontakt z Julią Strzelecką, liderką akcji.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Tydzień Świadomości Zdrowia Psychicznego

  • Chcesz się dowiedzieć, czym są punkty wsparcia i kto może z nich skorzystać?
  • Nie wiesz, kiedy zwrócić się po pomoc?
  • Nie wiesz, jaka jest różnica między psychologiem a psychoterapeutą?
  • Oprócz tych pytań masz ich jeszcze wiele więcej, ale nawet nie wiesz komu je zadać?

Weź udział w wydarzeniu, śledź social media Samorządu Studenckiego UMK i raz na zawsze rozwiej swoje wątpliwości. Tydzień Świadomości Zdrowia Psychicznego to akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi na wartość wsparcia psychologicznego dla studentów, którzy w toku studiów doświadczają wielu stresujących sytuacji, a okres pandemii niestety nie pomaga w radzeniu sobie z problemami. Jest to akcja z inicjatywy studentów dla studentów.

Chcemy nie tylko nakreślić kilka czysto merytorycznych kwestii, ale też pokazać, w jaki sposób można radzić sobie z pandemicznym spadkiem nastroju oraz raz na zawsze pogrzebać kilka krzywdzących mitów.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Smart city w przestrzeni informacyjnej

Euroreg zaprasza na wykład online pt. "Smart city w przestrzeni informacyjnej", który poprowadzi dr Przemysław Krysiński (Instytut Badań Informacji i Komunikacji WFiNS UMK). Spotkanie zaplanowane jest na 8 kwietnia 2021 r. o godzinie 11:30.

„Smart city w przestrzeni informacyjnej” to pierwsza publikacja na polskim rynku wydawniczym, podejmująca kwestię oceny potencjału rozwiązań należących do koncepcji smart city w kontekście sektora informacyjnego. Podjęto w niej próbę konceptualizacji idei inteligentnych miast na tle rozważań na temat społeczeństwa informacyjnego oraz istoty partycypacji społecznej. Zaprezentowano w niej także kompleksowy przegląd piśmiennictwa odnoszącego się do koncepcji smart city, obejmującego dorobek różnych dyscyplin naukowych. Zgromadzony materiał pozwolił na zdefiniowanie pojęć należących do tej koncepcji, wskazanie jej części składowych oraz faz rozwoju. Dla potrzeb egzemplifikacji przywołanych teorii dokonano przeglądu najbardziej reprezentatywnych projektów smart, wdrażanych w wielu obszarach funkcjonowania miasta, realizowanych w zagranicznych i polskich ośrodkach miejskich. Aby odpowiedzieć na pytanie o stopień obecności rozwiązań smart w polityce miejskiej, dokonano badania budżetów partycypacyjnych 10 polskich miast (tzw. europolis) w latach 2012–2018. Przeprowadzone analizy dowiodły, że koncepcja smart city jest przedmiotem zainteresowania reprezentantów różnych dyscyplin naukowych. Mimo odmiennych perspektyw badawczych, założenia koncepcji smart city i stosowane w jej obrębie pojęcia są spójne, a mający miejsce w drugiej dekadzie XXI wieku przyrost liczby publikacji podejmujących zagadnienie smart city pozwala wnioskować o jego dużym potencjale badawczym.   Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy Google Meet.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Czwartkowe Kolokwium Fizyczne

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład prof. dra hab. Andrzeja J. Wojtowicza z Instytutu Fizyki UMK pt. "β-Ga2O3; the new efficient semiconducting scintillator; is physics against us?".

Wykład odbędzie się 8 kwietnia 2021 roku o godzinie 12:30 na platformie Webex (https://fizyka-umk.webex.com/fizyka-umk/)

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Otwarte seminarium z etyki - prof. Joanna Mysona Byrska

Katedra Historii Filozofii Systematycznej i Etyki IF UMK serdecznie zaprasza na kolejne Otwarte Seminarium z Etyki. Gościem będzie prof. Joanna Mysona Byrska, która wygłosi referat pt. „Cnoty mniejsze w świecie konsumpcji”.

Dr hab. Joanna Mysona Byrska, prof. UPJPII – Kierownik Katedry Filozofii Społecznej i Polityki, Wydział Filozoficzny UPJPII w Krakowie. Zainteresowania: filozofia społeczna, filozofia polityki, etyka stosowana. Wybrane publikacje: "Etyczne aspekty demokracji" (2012), "Podstawy filozofii dla nie–filozofów" (2018), "O polityce, polityczności i antypolityce" (2018).

Spotkanie odbędzie się na platformie TEAMS

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Tydzień Uniwersyteckiego Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego

Wykłady, wywiady, spotkania i konsultacje – tak zapowiada się inauguracyjny Tydzień Uniwersyteckiego Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego, zaplanowany na 12-16 kwietnia. Wszystkie wydarzenia odbędą się w formule on-line.

Więcej informacji

Harmonogram:

12.04 (poniedziałek):

  • 10.00-11.00 – spotkanie na żywo z  Dyrektor Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego, dr Małgorzatą Fopka-Kowalczyk „Troska i współczucie w praktyce – czyli kilka słów o Ośrodku”  (link do spotkania będzie aktywny 12.04 o godz. 10:00)

  • 13.00 – konkurs dla studentów: Samorząd Studencki UMK „Deal with it" (link do konkursu będzie aktywny 12.04 o godz. 13:00)

  • 14.00 – Wykład: dr hab. Arkadiusz Karwacki, prof. UMK "Uważność w społeczeństwie niepewności" (link do wykładu będzie aktywny 12.04 o godz. 14:00) 

13.04 (wtorek):

  • 9.00 – podróż po ścieżkach ośrodka - wycieczka po gabinecie Ośrodka (link do video będzie aktywny 13.04 o godz. 9:00) 

  • 11.00 – wywiad z Prorektor ds. Studenckich prof. dr hab. Beatą Przyborowską, dr hab. Arkadiuszem Karwackim, prof. UMK oraz dr Małgorzatą Fopka-Kowalczyk „UMK. W czym możemy pomóc?” (link do wywiadu będzie aktywny 13.04 o godz. 11:00) 

  • 14.00 – wykład: Prof. dr hab. Piotr Błajet „Moje zdrowie – co ja mogę?” (link  do wykładu będzie aktywny 13.04 o godz. 14:00) 

14.04 (środa):

  • 10.00 – wykład: mgr Anna Mielczarek-Taica "Samoukojenie - czyli jak radzić sobie ze stresem na co dzień"  (link do wykładu będzie aktywny 14.04 o godz. 10:00) 
  • wywiad z Dyrektor Ośrodka, dr Małgorzatą Fopka-Kowalczyk dla Głosu Uczelni: „Pomagać i wspierać” (link  do wywiadu) 

15.04 (czwartek):

  • 10.00 – wykład: dr Małgorzata Stankiewicz „Samotroska w czasach pandemii” (link do wykładu będzie aktywny 15.04 o godz. 10:00) 

  • 13.00 – spotkanie ze sportowcami: Patrycją Lorkowską, Julią Walczak, Adrianem Brzezińskim – „Studia – sport – rozwój osobisty” (link do spotkania będzie aktywny 15.04 o godz. 13:00) 

 16.04 (piątek):

  • 10.30-11.30 - konsultacje na żywo z Pełnomocnikami JM Rektora: dr hab. Aleksandrą Derrą, prof. UMK,  dr Magdaleną Kalińską i dr Bartłomiejem Chludzińskim: W czym możemy pomóc? - równość, bezpieczeństwo, rozwiązywanie sporów” (link do spotkania będzie aktywny 16.04 o godz. 10:30) 

  • 14.00-15.30 – spotkanie na żywo z psychologami UMK: dr Magdaleną Cyrklaff-Gorczycą i mgr Barbarą Lorek: "Dlaczego rozmowa jest ważna? Kilka słów o pracy psychologa"  (link  do spotkania będzie aktywny 16.04 o godz. 14:00) 

  • 16.00 – Zakończenie Tygodnia Ośrodka

dowiedz się więcej

Watch Docs o prawach człowieka

Od 12 do 14 kwietnia odbędzie się organizowany w Toruniu przez ACKiS "Od Nowa" 19. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

W tym roku festiwal odbędzie się całkowicie online. Organizatorzy przygotowali selekcję najlepszych filmów dokumentalnych ostatniego sezonu, nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących, które odbędą się zdalnie.

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi. W Toruniu już po raz 18. festiwal współorganizuje Akademickie Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa".

Nazwa festiwalu pochodzi od gry słów "watchdog" (angielski skrót organizacji, które "patrzą władzy na ręce") i "watch docs" (oglądaj filmy dokumentalne).

Dostęp do wszystkich projekcji filmowych jest bezpłatny. W celu otrzymania darmowego dostępu do wszystkich projekcji, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Program Festiwalu:

12 kwietnia (poniedziałek)

  • 17:00 "Zielone kłamstwa", reż. Werner Boote ➡ https://watchdocs.pl/watch-docs/2020/filmy/zielone-klamstwa
  • 18:30 "Morze pod prądem", reż. Christopher Smith ➡ https://watchdocs.pl/watch-docs/2020/filmy/morze-pod-pradem
  • 19:30 "Stolen Fish. Kiedy zabraknie ryb", reż. Gosia Juszczak ➡ https://watchdocs.pl/.../stolen-fish-kiedy-zabraknie-ryb

13 kwietnia (wtorek)

  • 17:00 "Kiedy już wiesz", reż. Emmanuel Cappellin ➡ https://watchdocs.pl/watch-docs/2020/filmy/kiedy-juz-wiesz
  • 19:00 "Jak mogę Ci pomóc?", reż. Jekaterina Markawiec ➡ https://watchdocs.pl/watch.../2020/filmy/jak-moge-ci-pomoc-
  • 19:30 "Pewnego razu w Wenezueli", reż. Anabel Rodríguez Ríos ➡ https://watchdocs.pl/.../2020/filmy/pewnego-razu-w-wenezueli

14 kwietnia (środa)

  • 17:00 "Jeszcze będzie normalnie", reż. Andrej Kuciła ➡ https://watchdocs.pl/.../2020/filmy/jeszcze-bedzie-normalnie
  • 17:30 "Co będziemy robić jutro", reż. Maksim Szwed ➡ https://watchdocs.pl/.../2020/filmy/co-bedziemy-robic-jutro-
  • 18:00 DYSKUSJA ONLINE: "Prawdę mówiąc na Białorusi - media i adwokaci na celowniku władzy" ➡ https://www.facebook.com/events/441248696935703
  • 19:30 "Bo nie wiedzą co czynią", reż. Daniel Karslake ➡ https://watchdocs.pl/festiwa.../filmy/fusce-elementum-dictum

Więcej informacji

dowiedz się więcej

"Odpływ" w galerii Forum.

Wydział Sztuk Pięknych UMK zaprasza na wernisaż wystawy "Odpływ", który odbędzie się 13 kwietnia o 13:00 online.

“Odpływ” to wystawa, na którą składa się jedenaście studenckich animacji obrazujących problemy zagrażające przyszłości Ziemi. Krótkie animacje są artystyczną interpretacją zagadnień, które szerzej poruszone są na stronie internetowej stworzonej specjalnie na potrzeby wystawy. Główną cześć wystawy jest w wersji cyfrowej opublikowana w przestrzeni internetu, co jest spowodowane przede wszystkim sytuacją epidemiologiczną, ale jest to również szansa na dotarcie do szerszego grona odbiorców. Twórcami wystawy są studentki i studenci czwartego roku na kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna. Animacje powstały podczas zajęć prowadzonych przez dra Tomasza Wlaźlaka w Katedrze Intermediów.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Studencki wtorek z nauką #3

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza wszystkich studentów UMK na cykliczne spotkania online w ramach „Studenckiego wtorku z nauką”.  Prelegentami spotkań będą nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową uczelni, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, kierunki rozwój naukowego oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.

Kolejne spotkanie odbędzie się 13 kwietnia 2021 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Tematem spotkania będzie "Możliwości finansowania projektów studenckich", a wykład poprowadzi mgr Paulina Gyrkow, Kierownik Działu Nauki CM UMK.

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony w wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację.

Spotkanie będzie trwało 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie student otrzyma certyfikat.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Dookreślanie sarmatyzmu. Ponowienie dyskusji sprzed ćwierćwiecza

Wydział Humanistyczny zaprasza na konferencję "Dookreślanie sarmatyzmu. Ponowienie dyskusji sprzed ćwierćwiecza", którą organizują prof. dr hab. Krzysztof Obremski i dr hab. Paweł Bohuszewicz, prof. UMK z Katedry Antropologii Literatury i Nowych Mediów. Odbędzie się ona 14 i 15 kwietnia 2021 r. online.

W związku z tym, że na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, jak i na wszystkich pozostałych uniwersytetach w Polsce, zrezygnowano z zajęć stacjonarnych, również i to wydarzenie zostało przeniesione do przestrzeni wirtualnej. Osoby zainteresowane uczestnictwem w proszone są o założenie konta na Microsoft Teams i dołączenie do wydarzenia dostępnego pod tym linkiem.

  • Program konferencji
  • Więcej

 

Grafika: Korneli Szlegel - Polonez pod gołym niebem. Źródło: domena publiczna 

dowiedz się więcej

Pojęcie „ruchu pojazdu”, a ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów

Wydział Prawa i Administracji UMK zaprasza na pierwsze w 2021 roku seminarium organizowane przez AIDA Polska oraz Katedrę Prawa Ubezpieczeniowego i Medycznego UMK w Toruniu pt. "Pojęcie ruchu pojazdu, a ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Uwagi na tle najnowszego orzecznictwa". Seminarium odbędzie się 15 kwietnia br. w godzinach 10:00-12:00 za pośrednictwem platformy MS Teams.

Prelegentami seminarium będą: prof. Monika Wałachowska (UMK), prof. Marcin Orlicki (UAM), prof. Bartosz Kucharski (UŁ) oraz dr Michał P. Ziemiak (UMK).

Od wydania przez TSUE orzeczenia w sprawie C-514/16 Rodrigues de Andrade, pojęcie „ruchu pojazdu” w kontekście obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych znowu stało się przedmiotem analiz i kontrowersji. W dotychczasowym orzecznictwie sądowym przyjmowano bowiem że pojazd znajduje się w ruchu od momentu uruchomienia jego jednostki napędowej, nawet jeżeli fizycznie się nie porusza. Tymczasem z orzeczenia TSUE płynie dość jednoznaczny wniosek, że pojazd nie znajduje się w ruchu, jeżeli wykorzystywany był nie w charakterze środka transportu, ale jako narzędzie pracy, i to mimo włączonego silnika. W podobnym tonie wypowiedział się też Sąd Najwyższy w wyroku z 18 września 2019 r. (IV CSK 292/18).

W trakcie seminarium zaprezentowane oraz omówione zostanie najnowsze orzecznictwo sądowe dotyczące wykładni pojęcia „ruchu pojazdu” oraz możliwych implikacji orzeczenia w sprawie C-514/16 Rodrigues de Andrade m.in. dla zakładów ubezpieczeń. Przede wszystkim seminarium ma jednak stworzyć platformę do wymiany poglądów oraz dyskusji pomiędzy światem nauki, a praktyki dotyczącej tego kluczowego dla ubezpieczeń komunikacyjnych pojęcia.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Czwartkowe Kolokwium Fizyczne

15 kwietnia 2021 roku o godzinie 12:30 na platformie Webex prof. Aleksandra Foltynowicz (Department of Physics, Umeå University, Sweden) wygłosi wykład pt. „High-Resolution Optical Frequency Comb Fourier Transform Spectroscopy".

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Studencki wtorek z nauką #4

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza wszystkich studentów UMK na cykliczne spotkania online w ramach „Studenckiego wtorku z nauką”.  Prelegentami spotkań będą nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową uczelni, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, kierunki rozwój naukowego oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.

Kolejne spotkanie odbędzie się 20 kwietnia 2021 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Tematem spotkania będą "Typy publikacji – jakie mam możliwości?", a wykład poprowadzi dr Monika Zawadka-Kunikowska z Zakładu Ergonomii i Fizjologii Wysiłku Fizycznego, Katedra Higieny, Epidemiologii i Ergonomii.

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony w wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację.

Spotkanie będzie trwało 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie student otrzyma certyfikat.

Więcej informacji

 

dowiedz się więcej

III Charytatywna Gala Copernicana

Samorząd Studencki wraz z Samorządem Doktorantów UMK ma zaszczyt zaprosić całą społeczność akademicką na Uniwersytecką Galę Charytatywną. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną, wydarzenie planowane jest jako transmisja online, która odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 18:00.

Czym jest Gala Copernicana? Jest to plebiscyt, który ma na celu wyłonienie inicjatyw i liderów, na których warto zwrócić uwagę. W czasie trwania Gali odbędzie się wręczenie statuetek w ośmiu kategoriach, w których zgłoszone przez środowisko akademickie osoby oraz instytucje zebrały najwięcej głosów.

W tym roku cały dochód z licytacji towarzyszących Gali zostanie przekazany na stworzenie mobilnej świetlicy dla dzieci UCZUŚ, będącej inicjatywą Stowarzyszenia Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka. Wszystkie licytacje będą odbywać się za pomocą portalu https://charytatywni.allegro.pl/

Podczas gali zostaną wręczone statuetki w ośmiu kategoriach:

  1. Najlepszy dziekanat
  2. Najlepszy wykładowca
  3. Najlepiej zorganizowana katedra
  4. Najlepsze koło naukowe
  5. Wzór studenta
  6. Wzór doktoranta
  7. Najlepszy studencki projekt
  8. Najlepszy prodziekan ds. Studenckich

Wydział, który wykaże się największą ilością zgłoszeń i liczbą nagrodzonych laureatów, otrzyma tytuł Najlepszego Wydziału 2021 roku.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Drzwi otwarte na Wydziale Chemii

Wydział Chemii zaprasza zainteresowanych na Drzwi Otwarte, które odbędą się na platformie MS Teams.

Program:

  • 17:00 - "Co się chemiczce/chemikowi (nie) klei?" - wykład wygłosi dr hab. Piotr Gauden, prof. UMK
  • 17:20-19:00 - Q&A na każdy temat związany ze studiowaniem - Prodziekan ds. Studenckich, studenci i pracownicy Wydziału Chemii opowiedzą o studiowaniu chemii w Toruniu:

a) 17:20 - 17:40 - chemia

b) 17:40 - 18:00 - chemia kosmetyczna

c) 18:00 - 18:20 - chemia kryminalistyczna

d) 18:20 - 18:40 - chemia medyczna

e) 18:40 - 19:00 - chemia i technologia żywności

  • Q&A z Samorządem Studenckim

Link do spotkania

 

dowiedz się więcej

NeuroHackator 2021

Organizatorzy międzynarodowego wydarzenia NeuroHackator 2021 i studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na wydarzenie typu hackathon, podczas którego studenci staną przed zadaniem rozwiązania określonego problemu związanego z neuronauką. Odbędzie się ono od 23 do 25 kwietnia online (na platformie Discord). Do wydarzenia zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane neuronaukami, technologiami oraz programowaniem, które chcą zdobyć nowe doświadczenie.

Pierwszego dnia wydarzenia studenci zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w prelekcjach naukowców, których ogłosimy już niedługo. Następnego dnia, od godziny 10:00, zebrane drużyny staną przed projektem, który będzie miał na celu wprowadzenie rozwiązania technologicznego mogącego poprawić codzienne funkcjonowanie ludzi. W trakcie wydarzenia do dyspozycji uczestników będą dostępni Mentorzy, którzy pomogą w rozwiązywaniu wszelkich problemów.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zebrać drużynę złożoną z od 3 do 5 osób, a uczestnicy każdej z drużyny są zobowiązani do wypełnienia formularza rejestracyjnego: https://forms.gle/rp356xF6gDGRcuGq6. Zapraszamy wszystkich studentów, którzy chcieliby zdobyć nowe doświadczenia. Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim. Przewidujemy nagrody dla drużyn, które znajdą się na podium.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Fizyka i fizyka techniczna - Drzwi Otwarte

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zaprasza zainteresowanych kierunkami fizyka i fizyka techniczna na spotkanie ze studentami, absolwentami i pracownikami Wydziału. Odbędzie się ono 24 kwietnia 2021 r. o godz. 12:00 na platformie YouTube.

Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się więcej o studiowaniu tych dwóch kierunków, o możliwościach realizacji różnych pomysłów naukowych i planów badawczych. Organizatorzy przewidują również czas na pytania od uczestników.

Link do spotkania

dowiedz się więcej

Satysfakcja w biznesie

Studenci trzeciego roku Zarządzania modułu marketingowego, wraz z dr. Krzysztofem Celuchem z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zapraszają na kolejną edycję konferencji „Porozmawiajmy o satysfakcji”.

Podczas niej zostaną poruszone cztery bloki tematyczne:

  • Satysfakcja w czasie COVID-19
  • Satysfakcja w reklamie - marketing internetowy
  • Budowanie pewności siebie w biznesie
  • Branża spotkań

Podczas konferencji będzie możliwość zadawania pytań. Do konferencji można będzie dołączyć online na kanale YouTube UMK TV. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Wojewódzka konferencja konsultacyjna

27 kwietnia w godzinach 17:00-20:00 odbędzie się wojewódzka konferencja konsultacyjna, podczas której młodzi ludzie z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymają możliwość zgłaszania pomysłów do "Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia" - wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.

Konsultacje Strategii to wydarzenie skupiające przedstawicieli środowisk młodzieżowych, uczniów, studentów i doktorantów z całej Polski, w trakcie którego podejmowane są dyskusje poświęcone ważnym tematom dla młodego pokolenia.

Organizatorem konsultacji jest Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem.

Informacje na temat konferencji

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy uzupełnić formularz zgłoszeniowy.

dowiedz się więcej

Wtorek z psychologią: Skąd nasz umysł wie, co jest dobre, a co złe

Instytut Psychologii UMK zaprasza chętnych do udziału we "Wtorku z psychologią". Najbliższy wykład odbędzie się 27 kwietnia o godz. 18:00. Tematem spotkania będzie "Troska, sprawiedliwość, a może coś jeszcze... Skąd nasz umysł wie, co jest dobre, a co złe?", który poprowadzi dr Tomasz Jarmakowski-Kostrzanowski z Katedry Psychologii Społecznej i Środowiskowej Instytutu Psychologii.

W swoim wykładzie dr Tomasz Jarmakowski-Kostrzanowski rozważy, jakie czynniki sprawiają, że jedne zachowania są dla nas wątpliwe moralnie, a inne godne pochwały. Prelegent zwróci uwagę także na różnice w ocenie moralnej niektórych zachowań. Czy brzydki zapach może powodować, że dane zachowanie uznamy za bardziej niemoralne?

Wykłady będą odbywały się za pośrednictwem kanału Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na platformie YouTube. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Podczas prelekcji będzie można zadawać pytania na czacie.

Więcej informacji

Harmonogram najbliższych spotkań:

  • 27 kwietnia 2021 r.: dr Tomasz Jarmakowski-Kostrzanowski, "Troska, sprawiedliwość, a może coś jeszcze... Skąd nasz umysł wie, co jest dobre, a co złe?"
  • 25 maja 2021 r.: dr Bibianna Bałaj i dr Kamila Łaszewska, "Co robi z nami pandemia - a co możemy zrobić ze sobą?"
  • 29 czerwca 2021 r.: dr Łukasz Miciuk, "Wizualne metafory w ruchomych obrazkach. Psychologiczne aspekty kina poetyckiego na przykładzie twórczości Krzysztofa Kieślowskiego"

dowiedz się więcej

Studencki wtorek z nauką #5

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza wszystkich studentów UMK na cykliczne spotkania online w ramach „Studenckiego wtorku z nauką”.  Prelegentami spotkań będą nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową uczelni, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, kierunki rozwój naukowego oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.

Kolejne spotkanie odbędzie się 27 kwietnia 2021 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Tematem spotkania będą "Punkty, listy, indeksy, cytowania – o co w tym chodzi?", a wykład poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Roszkowski z Katedry Onkologii Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony w wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację.

Spotkanie będzie trwało 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie student otrzyma certyfikat.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Książka bez granic – ogólnopolska konferencja naukowa

Katedra Edytorstwa i Literatury Polskiej Wydziału Humanistycznego UMK zaprasza na ogólnopolską konferencję "Książka bez granic". Prelekcje będą dotyczyć między innymi alternatywnych projektów książkowych na miarę XXI wieku, wyzwań nowoczesnej typografii oraz estetyki współczesnej publikacji.

Konferencja ma na celu ukazanie nowego oblicza książki. Prelekcje będą się odbywać za pośrednictwem aplikacji Zoom. Link do wydarzenia będzie dostępny wkrótce. Współorganizatorami wydarzenia są: Wydawnictwo Naukowe UMK, Wydział Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz Instytut Witkacego. Komitet Naukowy Konferencji: dr hab. Magdalena Bizior-Dombrowska, prof. UMK (przewodnicząca), doc. dr inż. Marek Średniawa (przewodniczący), dr hab. Ewa Satalecka, prof. PJATK i mgr Małgorzata Sady. Sekretarzem Konferencji jest mgr Patryk Chłopek.

  • Program konferencji
  • Wydarzenie na Facebooku
  • Instagram

dowiedz się więcej

118 urodziny prof. Karola Górskiego

Koło Naukowe Historyków im. Karola Górskiego UMK zapraszama absolwentów, dawnych kołowiczów, grono profesorskie, gości spoza UMK, a przede wszystkim studentów na spotkanie wspominkowe. 30 kwietnia przypada 118 rocznica urodzin prof. Karola Górskiego, wybitnego historyka i jednego z założycieli UMK. Urodziny postaci niezwykle barwnej i nietuzinkowej.

Gościem specjalnym będzie prof. Janusz Małłek, wieloletni wykładowca UMK oraz były student prof. Górskiego. Profesor Małłek zabierze nas w podróż w czasie i opowie nam nieco więcej o Karolu Górskim, z całkowicie innej perspektywy. To wspaniała okazja by dowiedzieć się czegoś więcej o toruńskim mediewiście wielkiego formatu oraz legendzie Wydziału Nauk Historycznych!

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

O nauce w czasach pandemii - konferencja

Wydział Filozofii i Nauk Społecznych zaprasza na konferencję online poświęconą komunikacji społecznej podczas pandemii: "Nauka w czasie pandemii – zaufanie, wiedza i spiski". Wydarzenie odbędzie się 29 kwietnia w godzinach 10:00-13:30.

Podczas konferencji zostaną zaprezentowane wyniki badań czterech zespołów zajmujących się społecznym odbiorem pandemii (z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz praktyków komunikacji naukowej. W roli ekspertów wystąpią Milena Kruszewska, była rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia, właścicielka agencji Evidence-based PR; Natalia Osica, założycielka agencji Pro scienceagencji PR dla naukowców i instytucji nauki; Piotr Stanisławski, współtwórca jednego z najpopularniejszych serwisów naukowych w Polsce – Crazy Nauka. 

Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana.

Szczegółowe informacje i program

Link do spotkania

dowiedz się więcej

E-Czwartek z filozofią - Doświadczenie mistyczne

Katedra Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki IF UMK we współpracy z Dworem Artusa zapraszają na kolejny Czwartek z Filozofią. Najbliższe spotkanie będzie poświęcone mistyce.Wykład poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Stachewicz, kierownik Zakładu Filozofii i Dialogu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Współczesna socjologia religii wskazuje na charakterystyczną cechę naszych (po)nowoczesnych czasów, a mianowicie na zanikanie wpływów i oddziaływań religii instytucjonalnych połączonych ze wzrostem zainteresowań duchowością oraz poszukiwaniami wewnętrznej drogi życia.

Człowiek współczesny często określa się jako niereligijny, ale uduchowiony. I w takim właśnie kontekście swą aktualność ukazuje szeroko rozumiana sfera mistyki, która zdaje się odpowiadać na potrzeby duchowe ludzi naszych czasów.

O doświadczeniu mistycznym mówią zarówno osoby religijne, jak i agnostycy czy ateiści. Możemy mówić o potężnym ładunku kulturotwórczym zawartym w tym doznaniu – jego potencjale inspirującym i heurystycznym. Czym ono jest? Warto zastanowić się nad tym pytaniem już 29 kwietnia.

Więcej informacji

 

dowiedz się więcej

Gatunek czy konwencja? - Międzynarodowe Seminarium Genologiczne

Katedra Teorii Literatury i Komparatystyki UMK, we współpracy z Instytutem Literatury Światowej Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie i Uralskim Uniwersytetem Federalnym w Jekaterynburgu, zapraszają na drugie spotkanie w ramach Międzynarodowego Seminarium Genologicznego „Teorie i praktyki gatunku w ujęciu komparatystycznym”.

Wykład w języku polskim pod tytułem „Gatunek czy konwencja? (na przykładzie kryminału)” wygłosi dr Justyna Tuszyńska z Wydziału Humanistycznego UMK. Po wykładzie odbędzie się dyskusja w języku polskim i rosyjskim.

Spotkanie odbędzie się 30 kwietnia 2021 r., godz. 13:30 na platformie Cisco Webex.

Więcej informacji

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.