Wydarzenia: Maj 2021

dowiedz się więcej

Konstytucja 3 maja 1791 roku i konstytucje II Rzeczypospolitej

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza rocznicową prelekcję przygotowaną przez mgr. Mateusza Hübnera z Wydziału Nauk Historycznych UMK oraz Instytutu Historii Nauki PAN. 3 maja 2021 r. toruński naukowiec opowie o Konstytucji 3 maja oraz ustawach zasadniczych II Rzeczypospolitej.  Prelekcja będzie transmitowana na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 12.00.

Mateusz Hübner: W maju tego roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszej ustawy zasadniczej na kontynencie europejskim. Konstytucja ta, ustanawiając dziedziczną monarchię konstytucyjną, skierowała Rzeczpospolitą Obojga Narodów na drogę reform, które powstrzymała zbrojna interwencja Rosji. Państwo polsko-litewskie upadło w 1795 roku, ale przetrwała pamięć o dziele Konstytucji 3 maja. 

Pierwsza konstytucja odrodzonej po I wojnie światowej Polski – uchwalona sto lat temu – w preambule odwołała się właśnie do Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku. Ustawa zasadnicza z 17 marca 1921 roku była konstytucją państwa demokratycznego – w przeciwieństwie do konstytucji kwietniowej, która weszła w życie 24 kwietnia 1935 roku w okresie autorytarnych rządów obozu piłsudczykowskiego.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Logistyka w trakcie i po pandemii

W dniach od 6 do 7 maja 2021 r., odbędzie się kolejna edycja VIII Kopernikańskich Dni Logistyki (KDL) organizowana przez Koło Naukowe Logistyki LOGITOR, działające przy Katedrze Logistyki na WNEiZ UMK w Toruniu.

Tematem wiodącym wydarzenia jest "Logistyka w trakcie i po pandemii".  Konferencja odbędzie się w formie zdalnej przy wykorzystaniu MS Teams.  W Konferencji biorą udział studenci kierunków i specjalności logistycznych z wielu ośrodków naukowych w Polsce, ponadto gośćmi tegorocznej edycji będą również przedstawiciele biznesu. Szczegółowe informacje odnoszące się do niniejszego wydarzenia udostępnione zostały na stronie: http://www.logitor.umk.pl oraz portalu Facebook: https://www.facebook.com/knllogitor .

Kontakt: skn.logitor@gmail.com

dowiedz się więcej

Pierwszy Wykład Czwartkowy

Wydział Nauk Historycznych UMK zaprasza na nowy cykl "Wykładów Czwartkowych", podczas których profesorowie podzielą się ciekawostkami historycznymi. Pierwszy wykład pt. "Czy można było uniknąć II wojny światowej?" odbędzie się 6 maja 2021 r. o godzinie 17:00, a poprowadzi go dr hab. Krzysztof Kania, prof. UMK.   „Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor”.
(Józef Beck)   Czy słuszne są pokutujące po dziś dzień w naszym społeczeństwie oskarżenia Józefa Becka o prowadzenie błędnej polityki zagranicznej Polski w przededniu wojny? Jak wyglądała w owym czasie dyplomacja innych mocarstw sprawujących tzw. „rolę policjanta” w ówczesnym świecie, tj. Wielkiej Brytanii i Francji? Czy była szansa na powstrzymanie „europejskiego wariata” Adolfa Hitlera? Jaką rolę odegrał w tym wszystkim Józef Stalin? I czy warto w ogóle mówić o historii alternatywnej - a jeżeli tak, to w jakim kontekście? O tym wszystkim opowie nam dr hab. Krzysztof Kania, prof. UMK podczas swojego wykładu w dniu 6 maja o godz. 17:00.

Wykłady będą udostępniane jako live-stream na facebookowym profilu Wydziału Nauk Historycznych.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Od 8 do 15 maja potrwa XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który w tym roku odbywa się pod hasłem “Znajdziesz mnie w bibliotece".

W ramach wydarzenia Biblioteka Uniwersytecka i działające przy niej koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zapraszają na cykl spotkań i wystaw.

Od 10 maja do 30 czerwca na II i III piętrze Biblioteki będzie prezentowana wystawa historyczno-patriotyczna "W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake, 1917-1919" przygotowana przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i Fundację Kultury i Biznesu w Łodzi. Na unikatowych zdjęciach i dokumentach, pochodzących w większości z nowojorskiego archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, ukazuje ona Obóz Rekrutacyjny do Armii Polskiej we Francji, nazwany Obozem Kościuszko, założony w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie. Wydarzenie na Facebooku

11 maja o godz. 17.00 rozpocznie się spotkanie z prof. Violettą Wróblewską z Instytutu Nauk o Kulturze UMK na temat "Słownika polskiej bajki ludowej". Poprowadzi je dr Marcin Lutomierski – specjalista ds. promocji Wydawnictwa Naukowego UMK. Wydarzenie transmitowane będzie za pośrednictwem Facebooka Biblioteki Uniwersyteckiej.
Dzień później nastąpi odsłona wystawy cyfrowej “Grafika Wileńska 1919-1945", której kuratorami są Elżbieta Hudzik z Gabinetu Zbiorów Graficznych i dr Dominik M. Piotrowski z Oddziału Informacji BU. Wydarzenie na Facebooku

14 maja natomiast Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na spotkanie dotyczące zasobów opracowanych i udostępnionych w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej [kpbc.umk.pl] w ramach projektu "Ucyfrowienie zasobów akademickich regionu kujawsko-pomorskiego dla potrzeb nauki i dydaktyki całego kraju" [bu.umk.pl/popc]. Projekt jest realizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Podczas spotkania będzie można podziwiać miasta i miasteczka uwiecznione na dawnej pocztówce, posłuchać o czytelnikach wieków minionych oraz prasie emigracji polskiej i Polonii z czasu drugiej wojny światowej i z okresu powojennego, a także zachwycić się pięknem zdjęć z kolekcji fotografii artystycznej Wacława Górskiego ze zbiorów Archiwum UMK. Wydarzenie potrwa od godz. 10:00 do 13:00 i transmitowane będzie Spotkanie transmitowane za pośrednictwem kanału UMK TV na YouTube https://www.youtube.com/channel/UC0Dm9GCD7vdn9UdyTJqrLjA

Szczegółowe informacje

dowiedz się więcej

Międzynarodowa konferencja astronomiczna

Od 10 do 14 maja w Instytucie Astronomii UMK odbędzie się międzynarodowa konferencja „6th Workshop on Compact Steep Spectrum (CSS) and Gigahertz-Peaked Spectrum (GPS) Radio Sources”.

Spotkanie będzie miało format zdalny i zostało podzielone na kilka sesji w różnych strefach czasowych, tak aby uczestnicy konferencji z różnych kontynentów mogli w nim czynnie uczestniczyć. Konferencja po raz pierwszy odbywa się w Polsce i mimo niesprzyjających okoliczności, które dotknęły cały świat, zgromadziła rekordową jak na tak specjalistyczną tematykę liczbę uczestników – 130 osób z 21 krajów.

Obiekty emisji radiowej zwane CSS i GPS to nic innego jak młode stadia ewolucji galaktyk radiowych. W astronomicznej skali czasowej tysięcy i setek tysięcy lat te galaktyki rosną, rozwijają się i stają się ogromnymi obszarami emisji radiowej we Wszechświecie. Źródłem promieniowania radiowego tych obiektów są naładowane cząstki wyrzucane przez supermasywne czarne dziury znajdujące się w ich centrach. Współczesne obserwacje dające możliwość połączenia wysokiej rozdzielczości obrazowania radiowego i optycznego oraz obserwacji rentgenowskich i gamma są potężnym narzędziem naukowym w badaniach źródeł CSS i GPS ,a otrzymywane wyniki są fascynujące.

Celem konferencji jest zatem prezentacja najnowszych wyników badań dotyczących młodych radiogalaktyk w jak najszerszym zakresie częstotliwości oraz prowadzenie owocnych dyskusji przez teoretyków i obserwatorów tych obiektów.

Konferencja ma charakter cykliczny i poprzednio odbyła się w: Dwingeloo (1990), Leiden (1996), Kerastari (2002), Riccione (2008) i Rimini (2015).

Link do strony konferencji: http://cssgps2020.umk.pl

Naukowy Komitet Organizacyjny:

 • Tao An (SHAO, China)
 • Joe Callingham (ASTRON, The Netherlands)
 • Daniele Dallacasa (DIFA - UniBO & INAF - IRA, Italy)
 • Preeti Kharb (NCRA-TIFR, India)
 • Magdalena Kunert-Bajraszewska (NCU, Poland) – Główny organizator
 • Raffaella Morganti (ASTRON, The Netherlands)
 • Chris O'Dea (University of Manitoba, Canada)
 • Huub Rottgering (Leiden University, The Netherlands)
 • Elaine Sadler (CSIRO, Australia)
 • Aneta Siemiginowska (CfA, USA)

Lokalny Komitet Organizacyjny:

 • Magdalena Kunert-Bajraszewska (NCU)
 • Aleksandra Wołowska (NCU)
 • Dominik Wóltański (NCU)
 • Roman Feiler (NCU)
 • Justyna Cembrzyńska (Aleksander Jabłoński Foundation)
 • Agnieszka Górska-Pukownik (Aleksander Jabłoński Foundation)

 

dowiedz się więcej

Dyplom 2020

Wydział Sztuk Pięknych UMK zaprasza na wystawę najlepszych dyplomów obronionych w roku akademickim 2020/2021. Ekspozycja prezentowana będzie w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" od 11 maja do 6 czerwca.
Wernisaż wystawy odbędzie się 11 maja w formule on-line o godz. 12.00. Stacjonarnie, wystawę można zwiedzać w CSW "Znaki czasu" od wtorku do czwartku w godz. 12.00-19.00, w piątek w godz.
12.00-20.00, w sobotę i niedzielę w godz. 10.00-19.00. W sali na parterze, gdzie prezentowane będą prace konserwatorskie i z zakresu nauk o sztuce, limit osób zwiedzających wynosi 13, w sali na I piętrze z dyplomami artystycznymi jest to 60 osób.
Więcej informacji na stronie Wydziału: https://art.umk.pl/wiadomosci/?id=21442

dowiedz się więcej

Studencki wtorek z nauką #6

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza wszystkich studentów UMK na cykliczne spotkania online w ramach „Studenckiego wtorku z nauką”.  Prelegentami spotkań będą nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową uczelni, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, kierunki rozwój naukowego oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.

Kolejne spotkanie odbędzie się 11 maja 2021 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Na spotkaniu, które poprowadzi dr Krzysztof Szwed z Katedry Neuropsychologii, będzie można dowiedzieć się "Jak napisać dobry artykuł?".

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony w wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację.

Spotkanie będzie trwało 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie student otrzyma certyfikat.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Deal with it!

Samorząd Studencki i Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju zapraszają wszystkich studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika do udziału w konkursie "DEAL WITH IT".

Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w postaci filmu, grafiki, obrazu, zdjęcia, piosenki, wiersza lub tekstu - w jaki sposób studenci radzą sobie w czasie pandemii, tak aby zachować pozytywne nastawienie. W każdej z 7 kategorii komisja nagrodzi jedną pracę bonem prezentowym do Empik'u o wartości 100 zł.

Konkurs trwa od 12 kwietnia 2021 r. od godziny 13:00 do 30 maja 2021 r. do godziny 23:59. UWAGA! Zgłoszenie konkursowe należy wysyłać ze studenckiego adresu e-mail.

Regulamin konkursu

Prace konkursowe należy wysyłać na e-mail zgloszenia@samorzad.umk.pl.

dowiedz się więcej

I Ogólnopolska Konferencja Kopernikańska

Samorząd doktorantów UMK zaprasza na I Ogólnopolską Konferencję Kopernikańską. Motywem przewodnim wydarzenia jest pandemia COVID-19. Celem wydarzenia jest wspieranie inicjatyw badawczych naukowców, w szczególności doktorantów i młodych pracowników nauki. Do wygłoszenia referatów organizatorzy zachęcają również doświadczonych badaczy.

Uczestnicy konferencji będą badać, jakie wyzwania we współczesnej nauce wiążą się z obecnością koronawirusa. Organizatorów interesują rozmaite ujęcia problemu, zarówno z perspektywy nauk humanistycznych i społecznych, jak i przyrodniczych i ścisłych. Zależy im na uchwycenie metapoziomu oraz indywidualnej perspektywy badacza/badaczki. Interesujące jest również to, w jaki sposób dotychczas tworzone teorie mogą zmieniać się, gdy koronawirusa potraktujemy jako matrycę do nich przyłożoną. Kładąc największy nacisk na interdyscyplinarne ujęcie tematu oraz integralność, które wyznaczają ścieżkę wdrażania strategii „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, konferencję podzielono na bloki tematyczne, zgodnie z obowiązującym wykazem dyscyplin.

 • Nauki humanistyczne, społeczne, teologiczne i o sztuce;
 • Nauki inżynieryjno-techniczne;
 • Nauki ścisłe, przyrodnicze i rolnicze;
 • Nauki medyczne i o zdrowiu.

Efektem wydarzenia będzie wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu recenzowana (double blind review) monografia naukowa (2 tomy), zgodnie ze wskazanymi blokami tematycznymi.

Zgłoszenia: formularz zgłoszeniowy spod adresu https://okk.umk.pl/pages/Zgloszenie/ należy przesyłać do 25 kwietnia 2021 r. na adres mailowy okk@umk.pl.

Opłaty: 100 zł dla osób spoza UMK; 50 zł dla osób z UMK.

Wydarzenie na Facebooku

Strona Ogólnopolskiej Konferencji Kopernikańskiej

dowiedz się więcej

Prelekcja o działalności kosmicznej

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zaprasza wszystkich pasjonatów Kosmosu do udziału w  wydarzeniu organizowanym przez WRSS WFAiIS oraz Polską Fundację Przemysłu  Kosmicznego. Prelekcja dotyczyć będzie zezwoleń niezbędnych do rozpoczęcia  działalności kosmicznej.

W ramach pierwszej prelekcji 14 maja o godz. 19:30 swoje  wystąpienie wygłosi Mariusz T. Kłoda - Sekretarz Grupy Roboczej ds. Polskiego Prawa Kosmicznego, członek wielu organizacji zajmujących  się szeroko pojętym sektorem kosmicznym, założyciel i redaktor bloga  Prawo i Kosmos - Prawo Kosmiczne.

Wydarzenie odbywać się będzie w formie online na platformie Webex.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Po ilu krokach się uśmiechniesz?

Komisja ds. Sportu Samorządu Studenckiego UMK we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Sportowym zaprasza do udziału w wyzwaniu "Za krokiem krok".

Czas pandemii przyczynił się do znacznego obniżenia aktywności fizycznej wielu z nas. Nie pomaga temu niemalże całkowite zamknięcie branży fitness. Aby zaktywizować studentów naszego uniwersytetu w tych trudnych chwilach, Komisja ds. Sportu Samorządu Studenckiego UMK zaprasza do udziału w rywalizacji. Wystarczy, że uczestnik po wcześniejszym zapisaniu (https://forms.office.com/r/yLCRaqvv53) będzie rejestrował swoje kroki za pomocą wybranej aplikacji. Student i studentka, którzy osiągną największą liczbę kroków między 17 a 31 maja 2021 r. zdobędzie tytuł Najlepszego Spacerowicza oraz Najlepszej Spacerowiczki na UMK. Na zwycięzców, oprócz sławy i chwały, czekają również nagrody rzeczowe.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

All about period

Samorząd Studencki UMK zachęca do wzięcia udziału w zbiórce środków menstruacyjnych, która odbędzie się w dniach 17-31 maja 2021r.

Co zbieramy?

 • podpaski
 • tampony
 • wkładki higieniczne

Produkty można oddawać w wyznaczonym miejscu w Domu Studenckim nr 9 przy ul. Gagarina 21 w Toruniu, codziennie do godz. 19.00. Organizatorami zbiórki są projekt społeczny All About Period i Samorząd Studencki UMK.

Zebrane środki wypełnią dwie wymienialnie (skrzyneczki) środków higienicznych, które wraz z zakończeniem zbiórki pojawią się w Bibliotece Głównej UMK oraz w Uniwersyteckim Centrum Sportowym. Będą to pierwsze takie punkty na UMK i powstaną we współpracy z organizacją Różowa Skrzyneczka.

Wydarzenie na Facebooku

 

dowiedz się więcej

Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Powieść dziś"

Katedra Teorii Literatury i Komparatystyki zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową "Powieść dziś 2. Gatunek/gatunki?", która odbędzie się w formie zdalnej na platformie Zoom w dniach 17-18 maja 2021 r.

Celem cyklu konferencji "Powieść dziś", zainicjowanego w 2016 roku sesją "Powieść dziś. Teorie, tradycje, interpretacje", jest zaaranżowanie dyskusji nad powieścią jako fenomenem kulturowym i najpopularniejszym od stuleci gatunkiem literackim, który wciąż wymyka się jednoznacznym ocenom, definicjom i klasyfikacjom. Podczas drugiej edycji cyklu: "Powieść dziś 2. Gatunek/gatunki?" przedmiotem zainteresowania będą głównie kwestie genologiczne.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt pod adresem e-mail: annaskpn@umk.pl lub j.tuszynska@umk.pl. W odpowiedzi otrzymają Państwo link do spotkania.

Szczegółowe informacje

dowiedz się więcej

Bursztyn we wczesnym średniowieczu

Interdyscyplinarne Koło Naukowe Studiów Bałtyckich zaprasza na wykład "Odtwórstwo historyczne. Bursztyn we wczesnym średniowieczu", który poprowadzi mgr Eryk Popkiewicz. Wykład odbędzie się 18 maja o godzinie 17:00.

Spotkanie zostanie przeprowadzone w formie wykładu online na platformie komunikacyjnej Skype.

Link do spotkania: https://join.skype.com/Emuj5Zi1BGsF

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Studencki wtorek z nauką #7

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza wszystkich studentów UMK na cykliczne spotkania online w ramach „Studenckiego wtorku z nauką”.  Prelegentami spotkań będą nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową uczelni, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, kierunki rozwój naukowego oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.

Kolejne spotkanie odbędzie się 18 maja 2021 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Tematem spotkania będą "Elektorniczne bazy danych - jakie mamy możliwości?", a wykład poprowadzi mgr Monika Kubiak z Biblioteki Medycznej CM UMK.

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony w wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację.

Spotkanie będzie trwało 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie student otrzyma certyfikat.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

O rzemiośle artystycznym

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza do udziału w II Konferencji Naukowej "Dziedzictwo Rzemiosła Artystycznego - tradycyjne techniki oraz nowoczesna konserwacja i restauracja" organizowanej przez pracowników Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby UMK. Odbędzie się ona w trybie zdalnym w dniach 20-21 maja 2021 r.

Celem spotkania jest wymiana doświadczeń w zakresie szeroko rozumianej problematyki badawczej i konserwatorskiej zabytków rzemiosła artystycznego wykonanych z użyciem takich materiałów jak: drewno, szkło, ceramika, kość słoniowa, szylkret, masa perłowa, laka czy metal.

Zakres tematyczny konferencji obejmuje techniki wykonania i zdobienia przedmiotów rzemiosła artystycznego, metodykę badań, przyczyny niszczenia obiektów zabytkowych oraz sposoby ich konserwacji, przechowywania i ekspozycji.

Konferencja skierowana jest do osób zajmujących się badaniami materiałoznawczymi, historią technik rzemieślniczych, konserwatorów zabytków oraz pracowników muzeów.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

E-targi pracy JOB DAY 2021

20 maja 2021 roku Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zaprasza na pierwsze wirtualne targi pracy na UMK: JOB DAY 2021!

W wydarzeniu weźmie udział około 40 wystawców z różnych branż - duże korporacje, regionalne przedsiębiorstwa i lokalne firmy. Wystawcy są dopasowani do profilu każdego z wydziałów UMK. Na stoiskach instytucji państwowych będzie można dowiedzieć się m.in. jak założyć własną działalność gospodarczą, uzyskać wsparcie finansowe. Strefa doradztwa zawodowego proponuje natomiast konsultacje dotyczące CV i pokaże tajniki, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Targi będą także okazją do wysłuchania merytorycznych prelekcji prowadzonych przez przedstawicieli wystawców oraz wzięcia udziału w certyfikowanych warsztatach prowadzinych przez doświadczonych trenerów. A to wszystko na specjalnej platformie, odwzorowującej tradycyjne targi.

Do zobaczenia już 20 maja w wirtualnej przestrzeni targowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu!

Więcej informacji

Wydarzenie na Facebooku

pixabay.com
dowiedz się więcej

Współczesne problemy praw człowieka w teorii i praktyce

Wydział Prawa i Administracji zaprasza na drugi wykład „Contemporary issues of human rights theory and practice. Global, regional and national perspectives”. Cykl wykładów organizowany jest we współpracy z Association of Human Rights Institutes.

Wykład odbędzie się w czwartek 20 maja 2021 roku o godzinie 17.00.

Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, należy wejść na stronę internetową https://vc.umk.pl/b/jul-kxx-6ku i podać swoje imię oraz nazwisko, a tak wprowadzone dane należy zatwierdzić klikając przycisk „Dołącz”. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

Ius Cogens: złożony przypadek wnioskowania konstytucyjnego w prawie międzynarodowym

Artykuł 53 Konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów znany jest z wprowadzenia specjalnej klasy międzynarodowych norm prawnych - norm ius cogens - nie doprecyzowując ich. W przepisie tym przyjęto heurystyczne ramy konstytucjonalizacji prawa międzynarodowego, argumentując, że normy ius cogens odnoszą się do co najmniej dwóch funkcji konstytucjonalizmu - ograniczania międzynarodowego zarządzania i hierarchizacji międzynarodowego porządku prawnego. Można więc argumentować, że wykładnia norm ius cogens jest szczególnym rodzajem rozumowania konstytucyjnego. Mimo określonych cech formalnych tych norm państwa próbując ustalić ich treść, znajdują się w sytuacji podobnej do sędziów trybunałów konstytucyjnych zajmujących się niedookreśloną treścią prawną tekstu konstytucji. Tym, co kieruje procesem wykładni norm ius cogens, jest zatem szczególny charakter przedmiotu, którego dotyczą te normy. W ostatniej części wykładu przeprowadzona zostanie analityczna rekonstrukcja konstytucyjnej interpretacji norm ius cogens koncentrującej się na procesie weryfikacji podejmowanej przez wspólnota państw. Twierdzi się, że weryfikacja ta wymaga między innymi odwołanie się do unikalnego narzędzia interpretacyjnego - odwrotnego argumentu teleologicznego - za pomocą którego państwo może wyodrębnić z podstawowych wartości międzynarodowego porządku prawnego klasę imperatywnych norm prawa międzynarodowego.

dowiedz się więcej

Czwartek z filozofią: Ptaki w kulturze człowieka

Katedra Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki IF UMK we współpracy z Dworem Artusa zapraszają na kolejny Czwartek z Filozofią. Najbliższy wykład odbędzie się 20 maja o godz. 18:30 i poświęcony będzie związkom między obserwacjami ptaków i ornitologią a filozofią, a poprowadzi go dr Zbigniew Pietrzak, adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Sposób, w jaki postrzegamy zwierzęta, świadczy o naszym stosunku do przyrody. Dlatego też obserwacje ptaków i – szerzej – ornitologia wiążą się z filozofią, szczególnie z tą jej dziedziną, jaką jest filozofia przyrody. Historia ornitologii ukazuje nam także przemiany naszych wyobrażeń o przyrodzie. Śledząc dzieje tej nauki, rozpoznajemy, jak zmienia się nasze postrzeganie natury i jak tym samym ewoluuje filozofia przyrody. Widzimy, jak przechodzimy od mitycznego, sakralnego pojmowania natury do jej racjonalnego i naturalistycznego opisu – a obecnie do jej ilościowej, zmatematyzowanej parametryzacji. Współczesny obraz przyrody jest diametralnie różny od tego, jaki tworzyli nasi przodkowie.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Majowy wybuch poezji

Na 20 maja zaplanowany został 22. Majowy Buum Poetycki. W programie przewidziano odczyty poezji, dyskusję i koncert. Całe spotkanie odbędzie się w formie online.

Festiwal jest prezentacją i konfrontacją niezależnych poetów, magazynów literackich oraz związanych z nimi twórców, reprezentujących środowisko literackie całego kraju. Impreza nawiązuje do tradycji poetyckich spotkań, które odbywały się w Od Nowie w latach 70. i na początku 80.

Podczas najbliższego BUUM-u zaprezentują się młodzi poeci: Ania Adamowicz, Nie Czesław, ale Miłosz, Agata Puwalska, Marta Mitek, Natalia Malek i Przemek Suchanecki. Między dwoma panelami dyskusję poprowadzi Patrycja Sikora, a całą imprezę zwieńczy koncert psychodeliczno-poetyckiego strumienia świadomości - Pawła Tańskiego i Johna Kornishona.

Więcej informacji na Facebooku i w wydarzeniu.

dowiedz się więcej

NeuroHackaTor 2021

Organizatorzy międzynarodowego wydarzenia NeuroHackator 2021 i studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na wydarzenie typu hackathon, podczas którego studenci staną przed zadaniem rozwiązania określonego problemu związanego z neuronauką.

Wydarzenie zaplanowano na 21-23 maja 2021 r. Jego głównym tematem będzie usprawnianie codziennego funkcjonowania człowieka z wykorzystaniem interfejsów mózg-komputer, uczenia maszynowego i wielu innych zagadnień z zakresu neuronauk. Drużyny będą pracować nad rozwiązaniem technologicznym przez 24 godziny. Przed etapem rywalizacji, w piątek, odbędą się prelekcje prowadzone przez specjalistów akademickich zajmujących się neurotechnologiami, które będą prowadzone na platformie streamingowej.

By wziąć udział w wydarzeniu, osoby zainteresowane muszą stworzyć drużynę złożoną z 3-5 aktywnych członków. Co więcej, każdy członek musi wypełnić formularz rejestracyjny do 18 maja 2021 r. NeuroHackator 2021 prowadzony będzie głównie na platformie Discord. Członkowie dostaną wiadomość zwrotną oraz zaproszenia do spotkań na podany adres e-mail.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Epidemie XXI wieku w świetle aktualnych badań

22 maja 2021 r. odbędzie się Konferencja Sekcji Prewencji i Epidemiologii PTK oraz Komisji Promocji Zdrowia Zarządu Głównego  PTK: "Epidemie XXI wieku w świetle aktualnych badań". Organizatorem wydarzenia jest Katedra Promocji Zdrowia oraz Katedra Kardiologii i Chorób Wewnętrznych CM UMK.

Uczestnictwo w konferencji wymaga rejestracji. Udział jest bezpłatny.

Więcej informacji, w tym program merytoryczny i odnośnik do rejestracji można znaleźć na stronie konferencji>>

dowiedz się więcej

Public relations w XXI wieku - wykład

Katedra Antropologii Literatury i Nowych Mediów zaprasza na wykład Joanny Cieślak-Ospalskiej "Public relations w XXI wieku. Jak wykorzystać narzędzia online i dotrzeć do dziennikarzy oraz klientów?". Wykład odbędzie się w poniedziałek o godzinie 13:15 i potrwa do 14:45.

Joanna Cieślak-Ospalska prowadzi firmę Positive Mind, w której zajmuje się strategiami komunikacyjnymi i wizerunkowymi firm, organizuje szkolenia, warsztaty i konferencje. Jest także wykładowczynią w Wyższej Szkole Bankowej.

Aby dołączyć do spotkania, należy kliknąć w link.

dowiedz się więcej

Science Bridges - prof. Paweł Sobkowicz

Organizatorzy zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklicznego seminarium naukowego "Science Bridges". Najbliższe spotkanie odbędzie się 24 maja 2021 r. o godz. 18:00 na platformie Big Blue Button. Prof. Paweł Sobkowicz wygłosi wykład pt.: "Science as a Social Process: Agent Based Simulations".

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Duchowieństwo w Penitencjarii Apostolskiej - prof. Radzimiński

Wydział Nauk Historycznych oraz Intedyscyplinarne Koło Naukowe Studiów Bałtyckich UMK zapraszają na wykład prof. dr. hab. Andrzeja Radzimińskiego ,,Duchowieństwo w Penitencjarii Apostolskiej’’, który odbędzie się 25 maja 2021 r. o godz. 15:00. Transmisję live wykładu będzie można zobaczyć w wydarzeniu na Facebooku.

Wykład będzie połączony ze spotkaniem autorskim ,,Kontakty duchownych ze Stolicą Apostolską. Obrazy z życia średniowiecznego kleru w dokumentach Penitencjarii Apostolskiej".

Książka stanowi swoiste podsumowanie dotychczasowych zainteresowań Autora papieskimi dyspensami zarówno z punktu widzenia ukazania aspektów prawnych, obowiązujących przy ich udzielaniu dla duchownych, jak i – a może przede wszystkim – opisu różnych obszarów życia codziennego duchowieństwa, które zostały zawarte w ich treści. Badania aspektów prawnych związanych z udzielaniem papieskich dyspens pozwoliły na pokazanie, w jaki sposób kler podchodził do tego typu dyspens w kontekście rozumienia i przestrzegania przezeń obowiązującego go prawa kanonicznego. Rozważaniom prawnym towarzyszyły oczywiście barwne opisy średniowiecznej codzienności, w którą uwikłali się duchowni. Dyspensy papieskie należą bowiem do takiej kategorii źródeł, które pokazują – poza wspomnianymi aspektami prawnymi – wiele ciekawych i różnorodnych sytuacji z życia szeroko rozumianego średniowiecznego społeczeństwa, wzbogacając nierzadko swoją narrację niezwykle interesującymi dialogami.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Wtorek z psychologią: Co robi z nami pandemia?

Instytut Psychologii UMK zaprasza do udziału we "Wtorku z psychologią". Najbliższy wykład odbędzie się 25 maja o godz. 18:00. Podczas spotkania dr Bibianna Bałaj i dr Kamila Łaszewska postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie „Co robi z nami pandemia – a co możemy zrobić ze sobą?”.

Podczas wykładu dowiemy się, jak doświadczamy pandemii – jak wpływa ona na ludzi w sferze ich funkcjonowania poznawczego, emocjonalnego, społecznego, jak również tego, jak odbija się to na naszym zdrowiu, choćby w zakresie jakości snu. Prelegentki opowiedzą o tym, co po roku trwającej nieprzerwanie pandemii wiadomo z badań naukowych w tym obszarze oraz na możliwych sposobach radzenia sobie z doświadczanymi trudnościami.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. W jego trakcie będzie działał chat, na którym będzie można zadawać pytania.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Studencki wtorek z nauką #8

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza wszystkich studentów UMK na cykliczne spotkania online w ramach „Studenckiego wtorku z nauką”.  Prelegentami spotkań będą nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową uczelni, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, kierunki rozwój naukowego oraz możliwości wsparcia finansowego projektów studenckich.

Kolejne spotkanie odbędzie się 25 maja 2021 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Tematem spotkania będzie "Statystyka – czy jest mi potrzebna? Co muszę wiedzieć", a wykład poprowadzi prof. dr hab. Paweł Zalewski z Zakładu Ergonomii i Fizjologii Wysiłku Fizycznego, Katedra Higieny, Epidemiologii i Ergonomii.

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony w wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację.

Spotkanie będzie trwało 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie student otrzyma certyfikat.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Za kulisami. Toruńskie spotkania wokół dramatu

Wydział Humanistyczny zaprasza na drugą edycję festiwalu "Za kulisami. Toruńskie spotkania wokół dramatu", która poświęcona będzie teatrowi chińskiemu i chińskojęzycznemu.

Festiwal odbędzie się w formule online 26-27 maja. W programie wydarzenia znajdą się m.in. spotkania, wykłady, konkurs przekładowy, a także panel dykusyjny poświęcony wprowadzeniu dramaturgii europejskiej na rynek chiński i chińskiej na europejski"

Szczegółowe informacje i porogram

dowiedz się więcej

XXIV Wykład im. Prof. Antoniego Basińskiego

26 maja 2021 r. godz. 11:00 Wydział Chemii zaprasza na XXIV Wykład im. Prof. Antoniego Basińskiego.

O "Moich fascynacjach organiczną chemią fosforu z elementami muzyki i sztuki" opowie prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Wykład odbędzie się za pośrednictwem platformy MS TEAMS, kod dostępu: rbtctpf, link do spotkania: shorturl.at/bgxQX.

Plakat

Bezpośrednią transmisję wykładu będzie można obejrzeć w Audytorium Prof. A. Basińskiego na Wydziale Chemii UMK w Toruniu, ul. Gagarina 7

dowiedz się więcej

XXIV Wykład im. Prof. Antoniego Basińskiego

Wydział Chemii zaprasza na XXIV Wykład im. Prof. Antoniego Basińskiego. O "Moich fascynacjach organiczną chemią fosforu z elementami muzyki i sztuki" opowie prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

Wykład odbędzie się 26 maja 2021 r.  godz. 11:00 za pośrednictwem platformy MS TEAMS, kod dostępu: rbtctpf, link do spotkania. Bezpośrednią transmisję wykładu będzie można obejrzeć w Audytorium Prof. A. Basińskiego na Wydziale Chemii UMK w Toruniu, ul. Gagarina 7.

Plakat

Organizowanie otwartych wykładów poświęconych pamięci prof. Antoniego Basińskiego - twórcy toruńskiej chemii i rektora UMK w latach 1952-1956 - stało się już tradycją Wydziału Chemii UMK. W trakcie wcześniejszych spotkań wykłady prezentowali najwybitniejsi polscy chemicy.

dowiedz się więcej

Drzwi otwarte na WFiNS

Wydział Filozofii i Nauk Społecznych zaprasza na spotkanie online, podczas którego zaprezentowane zostaną prowadzone przez Wydział kierunki studiów i warunki studiowania.

Program wydarzenia:

 • 12:00 – Powitanie Uczestników przez Dziekana WFiNS – dr. hab. Radosława Sojaka, prof. UMK
 • 12:10-12:30 - Q&A, czyli pytania i odpowiedzi na każdy temat związany ze studiowaniem - Prodziekan ds. organizacji kształcenia

Prezentacja kierunków:

 • 12:30-13:00 - Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczno-Społeczne
 • 13:00-13:30 - Socjologia i medioznawstwo
 • 13:30-14:00 - Psychologia
 • 14:00-14:30 - Dziennikarstwo
 • 14:30-15:00 - Filozofia
 • 15:00-15:30 - Praca socjalna
 • 15:30-16:00 - Kognitywistyka

Spotkanie odbędzie się na platformie MS Teams.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Seminarium prawo-medyczne

Katedra Prawa Ubezpieczeniowego i Medycznego serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w seminarium prawo-medycznym "Lekarz i inne osoby wykonujące zawody medyczne w zespole operacyjnym – aspekty prawne".

W trakcie seminarium prelekcje wygłoszą dr hab. Kinga Bączyk–Rozwadowska, prof. UMK oraz dr hab. Monika Wałachowska, prof. UMK. Seminarium rozpocznie się o godzinie 14:30 i będzie prowadzone na platformie MS Teams (kod zespołu: brewnav).

dowiedz się więcej

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza

Wydział Sztuk Pięknych UMK zaprasza wszystkich kandydatów na studia do osobistego spotkania.

Przedstawiciele wszystkich kierunków Wydziału są do Waszej dyspozycji podczas zwiedzania wystawy DYPLOM w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Wały gen. Sikorskiego 13. Szczegółowy harmonogram dla kierunków WSP.

Obowiązują wcześniejsze zapisy: tel. 56 611 39 00 (całodobowo). Dla wszystkich zapisanych - wstęp na wystawę za symboliczną złotówkę.

dowiedz się więcej

Wykłady Czwartkowe WNH #2

Wydział Nauk Historycznych i Studenckie Koło Naukowe Historyków im. Karola Górskiego zapraszają na drugie spotkanie z cyklu "Wykłady Czwartkowe". Najbliższa prelekcja została zaplanowana na 27 maja 2021 r. na godzinę 17:00. Wykład pt. "ProjektCastra - czyli o miastach i zamkach krzyżackich w świetle najnowszych badań" wygłosi dr hab. Marcin Wiewióra, prof. UMK.

Krzyżacy od dawna fascynują, denerwują, są interesującym materiałem do badań, ale i wykorzystywanym od pokoleń straszakiem, elementem zakłamanej polityki narodowościowej i historycznej. Będzie to opowieść o tym, co nowego w badaniach nad początkami budownictwa obronnego zakonu krzyżackiego, nie tylko jednak o zamkach i warowniach drewniano-ziemnych, ale również o poszukiwaniach najstarszych miast krzyżackich, których lokalizację starano się ustalić od ponad 100 lat. O nowych metodach i odkryciach dokonanych przez naukowców z naszego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w ostatnich kilkunastu latach.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

WEBINAR: Dzisiaj, jutro, następnym razem... Prokrastynacja

Koło Naukowe Popularyzowania Psychologii "Animus" działające przy Instytucie Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza na webinar "Dzisiaj, jutro, następnym razem... Prokrastynacja", który odbędzie się 27 maja 2021 r. o godzinie 19:30.

Dzisiaj, jutro, następnym razem… Prokrastynacja, czyli tendencja do odwlekania działań, próbuje się wkradać do naszego życia praktycznie każdego dnia. W efekcie mogą ucierpieć zarówno nasze plany, jak i samoocena. W ramach webinaru porozmawiamy o tym skąd bierze się problem prokrastynacji, jakie są jego objawy, a co najważniejsze - jak można próbować sobie z nim poradzić.

Webinar poprowadzi Jakub Wiśniewski, student IV roku prawa na UMK. Jakub interesuje się głównie prawem zamówień publicznych oraz zagadnieniami z pogranicza prawa i nauk społecznych. Ponadto jest członkiem Toastmasters International, organizacji zajmującej się doskonaleniem w zakresie wystąpień publicznych i zarządzania.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Perspektywa VII - konferencja online

Na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa Online "PERSPEKTYWA - Wyzwania współczesnej bankowości, finansów i gospodarki", którą organizuje Studenckie Koło Naukowe Bankowości UMK.

Konferencja jest w szczególności skierowana do studentów I i II stopnia oraz studiów doktoranckich. Wydarzenie ma na celu poszerzenie horyzontów o tematy, takie jak:
• Finanse i inwestycje,
• Bankowość i zrównoważony rozwój,
• Technologie na rynkach finansowych,
• Kryptowaluty i związana nimi technologia blockchain,
• Regulacje prawne,
• Gospodarka polska oraz międzynarodowa.

Konferencja zostanie przeprowadzona na platformie MS Teams. Czas trwania prelekcji: 10-15 minut. Najlepsze referaty zostaną wyróżnione. Udział czynny i bierny w konferencji jest bezpłatny. Ponadto udział bierny nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.

W celu wzięcia udziału wwydarzeniu w charakterze prelegenta należy wysłać zgłoszenie do 16 maja poprzez formularz: https://forms.gle/4UfQ9HnE9YzfdQ9R7. W wiadomości zwrotnej otrzymają Państwo szczegółowe informacje.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Yes4Yeti online - warsztaty dla studentów

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zaprasza do udziału w VIII edycji programu edukacyjnego Yes4Yeti organizowanego we współpracy z Cereal Partners Poland Toruń – Pacific sp. z o.o.

Warsztaty odbędą się w formie zdalnej z wykorzystaniem platformy MS Teams, będą trwały 3 dni (od 31.05. do 02.06.2021 r.) po  3-4 godziny, (planowane godziny warsztatów zostaną podane w terminie późniejszym, organizatorzy zamierzają przeprowadzić je w godzinach  porannych lub wczesnopopołudniowych).

Jak zaznaczają organizatorzy, studenci biorący udział w warsztatach będą mieli szansę zobaczy, jak "od środka" działa globalna firma. Warsztaty poprowadzą eksperci z Cereal Partners Poland, producenta płatków śniadaniowych Nestle. W trakcie warsztatów zostaną poruszone następujące zagadnienia:

 • Business Overview,
 • Finanse z bliska,
 • Spotkania z marketingiem i sprzedażą,
 • Łańcuch dostaw w pigułce,
 • Engineering/MS od kuchni,
 • Warsztaty z rekrutacji,
 • Jakość jako klucz do sukcesu,
 • Ciągłe doskonalenie,
 • Wirtualny spacer po produkcji.

Zapisy w formie elektronicznego zgłoszenia oraz wszelkie pytania należy kierować do 21 maja 2021 r.  na adres mailowy: hannaol@umk.pl, tel. 56 611 4894. 

dowiedz się więcej

Spotkanie z funkcjonariuszem Służby Granicznej

Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK zaprasza na spotkanie z funkcjonariuszem Straży Granicznej z placówki SG w Bydgoszczy.

Gość wydarzenia opowie m.in. o głównych wyzwaniach jakie niesie ze sobą służba w Straży, a także o warunkach rekrutacji. Spotkanie będzie miało charakter wykładu z możliwością zadawania pytań.

Wydarzenie na Facebooku

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.