Wydarzenia: Czerwiec 2021

dowiedz się więcej

Dyplom 2020

Wydział Sztuk Pięknych UMK zaprasza na wystawę najlepszych dyplomów obronionych w roku akademickim 2020/2021. Ekspozycja prezentowana będzie w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" od 11 maja do 6 czerwca.
Wernisaż wystawy odbędzie się 11 maja w formule on-line o godz. 12.00. Stacjonarnie, wystawę można zwiedzać w CSW "Znaki czasu" od wtorku do czwartku w godz. 12.00-19.00, w piątek w godz.
12.00-20.00, w sobotę i niedzielę w godz. 10.00-19.00. W sali na parterze, gdzie prezentowane będą prace konserwatorskie i z zakresu nauk o sztuce, limit osób zwiedzających wynosi 13, w sali na I piętrze z dyplomami artystycznymi jest to 60 osób.
Więcej informacji na stronie Wydziału: https://art.umk.pl/wiadomosci/?id=21442

dowiedz się więcej

Yes4Yeti online - warsztaty dla studentów

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zaprasza do udziału w VIII edycji programu edukacyjnego Yes4Yeti organizowanego we współpracy z Cereal Partners Poland Toruń – Pacific sp. z o.o.

Warsztaty odbędą się w formie zdalnej z wykorzystaniem platformy MS Teams, będą trwały 3 dni (od 31.05. do 02.06.2021 r.) po  3-4 godziny, (planowane godziny warsztatów zostaną podane w terminie późniejszym, organizatorzy zamierzają przeprowadzić je w godzinach  porannych lub wczesnopopołudniowych).

Jak zaznaczają organizatorzy, studenci biorący udział w warsztatach będą mieli szansę zobaczy, jak "od środka" działa globalna firma. Warsztaty poprowadzą eksperci z Cereal Partners Poland, producenta płatków śniadaniowych Nestle. W trakcie warsztatów zostaną poruszone następujące zagadnienia:

 • Business Overview,
 • Finanse z bliska,
 • Spotkania z marketingiem i sprzedażą,
 • Łańcuch dostaw w pigułce,
 • Engineering/MS od kuchni,
 • Warsztaty z rekrutacji,
 • Jakość jako klucz do sukcesu,
 • Ciągłe doskonalenie,
 • Wirtualny spacer po produkcji.

Zapisy w formie elektronicznego zgłoszenia oraz wszelkie pytania należy kierować do 21 maja 2021 r.  na adres mailowy: hannaol@umk.pl, tel. 56 611 4894. 

dowiedz się więcej

Historia Norwegii - spotkanie autorskie

Interdyscyplinarne Koło Naukowe Studiów Bałtyckich oraz Studenckie Koło Naukowe Historyków im. Karola Górskiego zaprasza na wykład prof. dr. hab. Janusza Małłka «"Początki Norwegii" czy "Początki Państwa Norweskiego"». Wykład połączony zostanie ze spotkaniem Autorskim poświęconym monografii: ,,Historia Norwegii”. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Nauk Historycznych UMK i Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

"Historia Norwegii (do roku 1814)" to pierwsza na polskim rynku wydawniczym akademicka książka poświęcona dziejom tego kraju. To poniekąd także duża część historii całej Skandynawii, gdyż na przestrzeni wieków Norwegia niejednokrotnie dzieliła wspólną historię z Islandią, Danią i Szwecją. Autor wychodzi od pradziejów Norwegii, przedstawia wyprawy wikingów, początki państwa norweskiego, walki o utrzymanie jedności państwa czy proces chrystianizacji. Następnie omawia dzieje monarchii, wojen domowych, unii politycznych oraz drogę do absolutyzmu, nie zapominając przy tym o zachodzących na tych terenach przemianach społeczno-kulturowych, gospodarczych czy demograficznych. Wszystko to dodatkowo obrazuje na mapach i licznych ilustracjach.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Teatr jako przestrzeń debaty i zmiany społecznej?

Wydział Humanistyczny UMK zaprasza do udziału w studencko-doktoranckiej konferencji "Teatr jako przestrzeń debaty i zmiany społecznej?", organizowanej przez Studenckie Koło Teatrologiczne działające przy Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kolejna konferencja organizowana w ramach działalności Koła łączy się z obchodami 25-lecia jego istnienia. Kontynuując ważną w historii SKT tradycję studencko-doktoranckich spotkań wokół badań nad teatrem, tym razem zapraszają do wspólnego namysłu nad teatrem polskim XXI wieku z perspektywy procesów i zjawisk społeczno-artystycznych, które poddają pod dyskusję rolę teatru jako przestrzeni debaty i zmiany społecznej. Znak zapytania postawiony po tytułowym haśle konferencji ma sprowokować do wielowymiarowej analizy tego zagadnienia, tropienia możliwości i ograniczeń, badania uwarunkowań, konsekwencji i nowych wyzwań.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Epidemie, religia i szukanie kozłów ofiarnych

Książnica Kopernikańska zaprasza na wykład filologa klasycznego, literaturoznawcy i tłumacza dr. hab. Rafała Toczko, prof. UMK pt. "Epidemie, religia i szukanie kozłów ofiarnych w antyku i wczesnym chrześcijaństwie", który odbędzie się online 7 czerwca o godz. 18:00.

Wielu Hindusów uważa, że obecna pandemia to kara boska za chińskich mięsożerców. Z kolei ludzie lewicy twierdzą że Natura (jako figura absolutu) mści się za przemysłowe rolnictwo. Tomasz Adamek, bokser, jest przekonany, że pandemia Covid to kara boża za aborcję... Od ponad roku obserwujemy, jak niektóre osoby ćwiczą się w trudnej sztuce znalezienia winnych boskiego gniewu.

Literatura grecka i łacińska zostawiła nam wiele świadectw opisujących to, w jaki sposób ludzie antyku i pierwsi chrześcijanie starali się zrozumieć wybuchy epidemii i umieścić je w swoim systemie światopoglądowym. Religia była w owym czasie główną ramą tłumaczącą świat. W jaki sposób ci ludzie rozumieli zatem wybuchy pandemii, jakich szukali sposobów wyjścia z sytuacji, czy obwiniali innych, a jeśli tak, to kogo? Czy byli do nas podobni? Czy pierwsi chrześcijanie różnili się pod tym względem od swoich politeistycznych sąsiadów. Prelekcja odbędzie się na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00.

Dr hab. Rafał Toczko, prof. UMK naukowo interesuje się przede wszystkim retoryką antycznych polemik religijnych, twórczością św. Augustyna oraz hagiografią. Wykładał m.in. na uczelniach w Oksfordzie, Leuven, Heidelbergu i Würzburgu. Od niedawna kieruje Olimpiadą Języka Łacińskiego, jest też (od 2007 r.) sekretarzem zarządu Fundacji Traditio Europae. Jego hobby to życie rodzinne, zbieranie grzybów i koszykówka.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

E! Marketing - konferencja

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zaprasza na pierwszą zgrywalizowaną konferencję marketingową, łączącą praktykę i wiedzę teoretyczną w świeżym formacie, zapewniającym swobodną interakcję między uczestnikami i prelegentami. Konferencja odbędzie się 8 czerwca i rozpocznie się o godzinie 10:00 w formie live na Facebooku.

W trakcie wydarzenia swoją wiedzą podzielą się prelegenci znani zarówno w całej Polsce, jak i "lokalni działacze". Każdy z nich dostarczy merytorycznej wiedzy dotyczącej określonych problemów marketingowych. Prelegentami będą: Anna Ledwoń-Blacha, Mateusz Czech, Natalia Sheveleva (Natalia o story), Karolina Buczkowska i Magdalena Jarząbek, Michał Matysiak, Dawid Lewandowski, Oskar Tomczak, Paweł Krzemiński.

Dzięki elementowi grywalizacji, to Ty zdecydujesz, która prezentacja była najlepsza i który z mówców powinien pojawić się w trakcie przyszłorocznej edycji wydarzenia. Organizatorzy postarają się zrobić wiele, by mimo zdalnego charakteru wydarzenia, postawić na interakcje między jego uczestnikami.

Wydarzenie na Facebooku

Strona konferencji

dowiedz się więcej

Studencki wtorek z nauką #9

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza wszystkich studentów UMK na ostatnie w tym roku akademickim spotkanie online z cyklu „Studencki wtorek z nauką”.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 8 czerwca o godzinie 19:00 za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Tematem spotkania będzie "Etyka w badaniach naukowych", a wykład poprowadzi dr Szymon Gołota z Katedra Neuropsychologii Klinicznej Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona. Należy pamiętać o podaniu adresu e-mail w domenie UMK. Link do spotkania będzie załączony w wiadomości zwrotnej potwierdzającej prawidłową rejestrację.

Spotkanie będzie trwało około 45 minut + 15 minut dyskusji. Po każdym wykładzie student otrzyma certyfikat.

Więcej informacji

 

dowiedz się więcej

Prawne wyzwania transformacji energetycznej w kierunku Green Dealu

Od 9 do 11 czerwca 2021 r. potrwa Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Prawne wyzwania transformacji energetycznej w kierunku Green Dealu" organizowana przez Stowarzyszenie "Z energią o prawie" oraz SKN Prawa Energetycznego „on/off” działające przy Katedrze Prawa i Postępowania Cywilnego WPiA UMK w Toruniu.

Konferencja odbędzie się w tzw. formule hybrydowej, czyli przy jednoczesnej transmisji obrad w trybie online. Panele konferencyjne obejmują w szczególności tematykę aktualnych wyzwań prawa energetycznego w prawie międzynarodowym oraz polskim oraz znaczenia poszczególnych postaci technologii OZE, w tym wodoru, biometanu, elektrowni wiatrowych onshore oraz offshore, a także fotowoltaiki.

Konferencja została objęta patronatem m.in. Parlamentu Europejskiego, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a także innych podmiotów w swojej działalności związanych z szeroko pojętą energetyką.

Więcej informacji na stronie konferencji: https://konferencja-greendeal.umk.pl/  

dowiedz się więcej

Czwartkowe Kolokwium Fizyczne

10 czerwca 2021 roku o godzinie 12:30 dr Katarzyna Bielska (Instytut Fizyki UMK) wygłosi wykład pt. "Molecular spectroscopy: towards accurate reference parameters for atmospheric applications". Organizatorem Kolokwium Czwartkowego jest Instytut Fizyki UMK w Toruniu.

Spotkanie odbędzie się na platformie Webex (numer spotkania (kod dostępu): 137 049 6330, hasło spotkania: CKFK).

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Wykłady czwartkowe WNH o państwie pierwszych Piastów

Wydział Nauk Historycznych i Studenckie Koło Naukowe Historyków im. Karola Górskiego zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Wykłady czwartkowe". 10 czerwca 2021 r. godz. 17:00 wykład pt. "Krótka historia Lechomachii. Wikingowie w państwie pierwszych Piastów" wygłosi dr Piotr Pranke z Instytutu Historii i Archiwistyki WNH.

Nic tak nie rozpala wyobraźni miłośników nauk o przeszłości zafascynowanych historią władztwa wczesnopiastowskiego jak odwieczny spór o historię jego powstania - i problem obecności północnoeuropejskiej na terenie państwa Piastów. Jaka była ich rola - skoro uznać należy, że "miarą kultury skandynawskiej pod względem politycznym jest jej twórczość państwowa?" a "idea państwowa stoi w Polsce piastowskiej na pierwszym planie, i wszystkie urządzenia, cały ustrój społeczny jest dla tej idei zhołdowany?". Czy prawdą jest, że "osiedlili się nasi Lachowie w tych samych stronach, gdzie jeszcze po pięciu i sześciu wiekach istniały około Poznania i Międzyrzecza osady skandynawskie, rozmawiające swoim własnym językiem z podróżnymi ziomkami, którzy o tem w zachowanych po dziś dzień opisach podróży wspominają"? W końcu to właśnie oni "po osiedleniu się tam mieli założyć Gniazdo lechickie, Gniazdo zaś znaczy w starożytnej mowie Normanów tyle co zamek, twierdza przeznaczona do chowania łodzi, zapasów i załogi normańskiej". W jaki sposób pogodzić tego rodzaju wizję przeszłości z wiedzą na temat pierwotnego ustroju Słowian, którzy przecież "żadnych danin nikomu nie składali, do żadnych powinności względem nikogo obowiązani byli, posłuszeństwa nikomu nie byli winni, z wyjątkiem starszyzny?" rozwijając się "tak stopniowo, bez większych lub raptownych przewrotów i zmian, ale też samoistnie". Czy ślady obecności północnoeuropejskiej wskazywać mogą na
"skandynawskie korzenie dynastii?" a sam Mieszko był "wikingiem"?, któremu imię nadali "wikingowie Normandzcy" w trakcie postrzyżyn nadali po prostu imię nordyckiego pochodzenia. A może teorya normańska nie pozostaje w tym przypadku jedynie "szczerą fantazyją, o wiele więcej uzasadnioną, niż wszelką inną na temat Piasta?"

Wydarzenie na Facebooku

 
dowiedz się więcej

O archeologii podwodnej

Miesięcznik "Odkrywca" i kwartalnik "Archeologia Żywa" zapraszają na spotkanie "Gdy jest się na dnie... O archeologii podwodnej", którego gościem będzie dr Mateusz Popek z Centrum Archeologii Podwodniej UMK.

Choć o archeologii podwodnej wiele osób z pewnością coś słyszało, to niewiele się o niej mówi. Czy pod wodą natrafia się na ciekawsze rzeczy niż w trakcie tradycyjnych wykopalisk? Jak podwodne badania wyglądają w praktyce? Co jest prostsze, a co trudniejsze niż na powierzchni? Gośćmi najbliższego spotkania w cyklu "Kontekst" będzie dr Mateusz Popek, pracownik Centrum Archeologii Podwodnej UMK w Toruniu, archeolog podwodny z 12-letnim doświadczeniem, specjalizujący się w podwodnych technikach eksploracyjnych oraz dokumentacji GIS oraz reprezentacja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Wydarzenie będzie transmitowane w wydarzeniu na Facebooku.

dowiedz się więcej

Skołowana Niedziela: Śladami Bernarda Grossa

Program Absolwent zaprasza na wycieczkę rowerową w ramach cyklu Skołowane Niedziele, która odbędzie się 13 czerwca 2021 w godzinach 10:00 – 16:00. Trasa przejazdu: Toruń – Strużal – Chełmża – Toruń (ok. 50 km). Będzie to wycieczka śladami Bernarda Grossa, bohatera chełmżyńskiej trylogii kryminalnej Roberta Małeckiego, pisarza-absolwenta UMK.

Do uczestnictwa uprawniony jest absolwent UMK z osobą towarzyszącą. Wyciecza jest bezpłatna i nie obowiązują zapisy - wystarczy pojawić się w miejscu zbiórki o wyznaczonej godzinie i wpisać się na listę uczestników wycieczki, podając numer Karty Absolwenta UMK. Chętni powinni stawić się w miejscu zbiórki (parking sklepu Intermarche, ul. Ugory 4, Toruń) o godzinie 10:00.

Wydarzenie na Facebooku

Szczegóły

Zdjęcie: Skołowane wycieczki rowerowe absolwentów UMK w Toruniu

dowiedz się więcej

YUFE Talk Shows

Konsorcjum europejskich uniwersytetów YUFE uruchamia program promujący przedsiębiorczość i innowacyjność. Jego częścią będą YUFE Talk Shows, z których pierwszy odbędzie się 14 czerwca na UMK.

Celem wydarzeń Talk Shows, które będą odbywać się na kolejnych uczelniach zrzeszonych w YUFE, jest podnoszenie kompetencji studentów, pracowników i mieszkańców miast w zakresie przedsiębiorczości, a także promocja postaw przedsiębiorczych i wspieranie młodych ludzi decydujących się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Talk Shows mają formułę online i podzielone są na dwie części: pierwsza – wykładowa otwarta jest dla wszystkich chętnych, druga – warsztatowa adresowana jest do studentów YUFE.

Talk Show na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się w poniedziałek 14 czerwca w godzinach od 10:00 do 12:00. Pierwszą część spotkania wypełni wystąpienie dr Lidii Chylewskiej-Barakat z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania pt. "Motivation and persistence in achieving goals". Transmisja dostępna będzie na platformie YouTube UMK TV. Druga część – prowadzona w formie warsztatów – będzie miała charakter zamknięty.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Dzień otwarty YUFE na UMK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza na Dzień Otwarty YUFE, który odbędzie się 15 czerwca online.

Głównym celem wydarzenia jest zapoznanie społeczności UMK oraz wszystkich zainteresowanych z postępami prac prowadzonych w ramach YUFE, a także wskazanie, w jaki sposób zadania realizowane przez nasz Uniwersytet w konsorcjum są zbieżne z wizją uczelni, określoną w konsultowanej właśnie strategii.

Dzień Otwarty YUFE na UMK potrwa od godz. 10:00 do 13:00 i  będzie podzielony na dwie części. W pierwszej – otwartej i transmitowanej online dyskusji o roli UMK w YUFE i wpływie YUFE na UMK, uczestnicy odpowiedzą na pytania: co to znaczy, że  UMK jest w YUFE, co - jako uczelnia - zyskaliśmy dzięki YUFE i jakie wyzwania jeszcze przed nami, co  chcemy zmienić zainspirowani YUFE, a co możemy eksportować? Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali przedstawiciele władz uczelni i członkowie społeczności UMK, w tym studenci, a także mieszkańcy i samorządowcy.

Transmisja cz. I

W drugiej części mowa będzie o konkretnych inicjatywach YUFE, z podziałem na trzy grupy tematyczne powiązane bezpośrednio z celami wskazanymi w strategii: kształcenie, nauka i  zarządzanie oraz relacje.

Transmisja cz. II

 

 • Więcej informacji
 • Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Sympozjum "Nowe spojrzenie na choroby chroniczne"

Sympozjum „NOWE SPOJRZENIE NA CHOROBY CHRONICZNE: od czynników ryzyka, poprzez zapobieganie, diagnostykę do leczenia” skierowane jest do studentów i doktorantów. W czasie spotkania będzie można wysłuchać wykładów znamienitych polskich naukowców z rodzimych uczelni, ale także z USA czy z Kanady.

Sympozjum odbędzie się 15 czerwca w formie zdalnej na platformie MS Teams. Do 28 maja można zarejestrować się na wydarzenie i zgłosić chęć wystąpienia z posterem.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Wychodząc z zarazy | Debata

15 czerwca toruńska socjologia zaprasza do Dworu Artusa na debatę o społecznych wymiarach pandemii.

Pandemia to wydarzenie bez precedensu w polskiej i światowej historii ostatnich dekad. Koronawirus zmienił nasze codzienne zachowania, wpłynął na gospodarkę, przekształcił istniejące instytucje społeczne. Jednocześnie pandemia wzmocniła wiele trendów i kierunków zmian, które jeszcze przed jej wybuchem zmieniały nasz świat. Wszystko to sprawia, że rzeczywistość po SARS-CoV-2 będzie prawdopodobnie inną rzeczywistością niż ta, którą znaliśmy przed 2020 rokiem.

Podczas spotkania z pracownikami Instytutu Socjologii, odwołując się do prowadzonych przez nich badań, spróbujemy odpowiedzieć na szereg pytań. Jak zmieniliśmy się jako społeczeństwo? Jak zachowaliśmy się wobec obostrzeń, ryzyka zakażenia czy innych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim roku? Czy zmieniły się nasze nawyki konsumpcyjne? Jak na pandemię zareagowali użytkownicy mediów społecznościowych? Które z zachodzących zmian będą trwałe, a które są mało znaczące.

W dyskusji wyniki swoich najnowszych badań przedstawią:

● dr hab. Arkadiusz Karwacki, prof. UMK – Pandemiczna codzienność w świetle pamiętników – stare problemy w nowych warunkach
 mgr Andrzej Meler – Tweety polskich parlamentarzystów o pandemii – analiza emocji i sentymentów
● dr Joanna Szalacha-Jarmużek – Płatności bezgotówkowe na ratunek – strach przed pandemią a nowe technologie ułatwiające dystans społeczny
● dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK – Stosunek Polaków do chorób zakaźnych i innych zagrożeń zdrowotnych – społeczny odbiór statystyk zgonów, obostrzeń i instytucji walczących z pandemią.

Debata rozpoczyna się o godz. 18.30 - WSTĘP WOLNY.

Wydarzenie na Facebooku

Wydarzenie będzie także na żywo transmitowane na kanale Dworu Artusa

dowiedz się więcej

Stres i techniki radzenia sobie z nim - webinarium

Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego zaprasza studentów i doktorantów UMK na warsztaty poświęcone zagadnieniom stresu i technikom radzenia sobie z nim w okresie sesji i w życiu codziennym.

Dwugodzinne zajęcia będą miały charakter miniwarsztatu antystresowego. Jego celem będzie nauka technik relaksacyjnych. Uczestnicy dowiedzą się, jak nauczyć się żyć z własnym lękiem i niepokojem, jak osiągać stany wewnętrznego odprężenia i spokoju oraz jak tworzyć pozytywny i dojrzały obraz siebie.

Główne zagadnienia:

 • rodzaje i fazy stresu,
 • negatywne skutki stresu,
 • skąd bierze się stres - najczęstsze przyczyny,
 • jak zwiększyć odporność na stres, jak przeciwdziałać jego skutkom.

Osobą prowadzącą warsztaty będzie Krzysztof Mocarski - psycholog, coach, psycholog sportu; absolwent Uniwersytetu SWPS w Warszawie na Wydziale Społecznej Psychologii Klinicznej; certyfikowany terapeuta RTZ (Racjonalnej Terapii Zachowania) oraz metody Simontona; absolwent Norman Benett Academy, certyfikowany Coach Praktyk Biznesu (EMCC). Specjalizuje się w terapii nerwic, depresji, lęków napadowych oraz PTSD (Zespołu Stresu Pourazowego) oraz zaburzeń kompulsywno–obsesyjnych.

Spotkanie odbędzie się 17 czerwca w godzinach 15.00-17.00 na platformie MS TEAMS. Link do spotkania będzie aktywny w dniu wydarzenia. Szczegóły spotkania znajdują się na stronie Ośrodka.

dowiedz się więcej

Wykład Czwartkowy #4 - Wersal Północy

Wydział Nauk Historycznych zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Wykładów Czwartkowych. 17 czerwca o godzinie 17:00 wykład pt. "Wersal Północy za zamkniętymi drzwiami, czyli życie codzienne na białostockim dworze Izabeli z Poniatowskich Branickiej" poprowadzi dr hab. Krzysztof Syta, prof. UMK.

Wśród wielu magnackich rezydencji XVIII w. białostocki pałac Branickich h. Gryf odgrywał wyjątkową rolę, szczególnie w czasach Jana Klemensa Branickiego, kasztelana krakowskiego i hetmana wielkiego koronnego w jednej osobie. Przez kilkadziesiąt lat był ważnym centrum życia politycznego, kulturalnego i towarzyskiego nie tylko na Podlasiu. Po śmierci Branickiego w 1771 r. majątek po nim odziedziczyła jego trzecia z kolei żona Izabela z Poniatowskich Branicka, siostra króla Stanisława Augusta. Krótko po śmierci męża wyjechała do Warszawy, zamieszkując w tamtejszym pałacu Branickich przy ul. Miodowej na ok. 25 lat. Dla pałacu białostockiego i jego mieszkańców, oficjalistów i służby „Pani Krakowskiej”, jak nazywano wówczas powszechnie Izabelę Branicką, nastał czas normalności i spokoju, mogłoby się wydawać nawet, że marazmu, przerywanych tylko krótkimi wakacyjnymi pobytami Branickiej i jej dworu w Białymstoku i okolicy, ewentualnie wizytami przyjezdnych gości zatrzymujących się na krótko w białostockim pałacu. Czy jednak rzeczywiście „Wersal Północy”, jak nazywano białostocki pałac Branickich, stracił swoją duszę wraz ze śmiercią Jana Klemensa Branickiego i wyjazdem jego żony do Warszawy? Źródła archiwalne, a szczególnie korespondencja ludzi z nim wówczas związanych, głównie oficjalistów Branickiej, świadczą o czymś przeciwnym. Są świadectwem nie tylko codziennych rytuałów związanych z obowiązkami i pracą, wykonywanymi na rzecz Izabeli Branickiej jako latyfundialnej właścicielki, ale również słodko-gorzkiej codzienności środowiska białostockiego pałacu i jego najbliższego otoczenia.

Transmisja wydarzenia będzie dostępna na Facebooku.

dowiedz się więcej

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Samorząd Studencki Wydziału Humanistycznego serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, które odbędzie się w formie zdalnej. Transmisję na żywo będzie można oglądać na fanpejdżu Samorządu Studenckiego Wydziału Humanistycznego. Spotkanie poprowadzi dr Marcin Lutomierski.   Wydarzenie na Facebooku   MICHAŁ RUSINEK wykłada (literaturoznawstwo na UJ), przekłada (książki) i układa (wierszyki, piosenki, felietony). Urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Bywa tłumaczem
z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. Więcej na michalrusinek.pl

dowiedz się więcej

Śniadanie biznesowe z WNEiZ

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK zaprasza kolejną edycję Śniadania biznesowego. Tematem spotkania będzie grywalizacja w biznesie. Spotkanie poprowadzą Patrycja Gulak-Lipka oraz Mariusz Lewandowski.

Swoją wiedzą podzieli się Jarosław Bień - ekspert, zastępca kierownika działu personalnego w dużej korporacji.

Spotkanie odbędzie się 22 czerwca 2021 r. o godzinie 9:30. Transmisja odbędzie się za pośrednictwem fanpage'a Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Webinar: Systematic Literature Searching

Zespół projektowy "The Cross-National Perspective on Social Work", którego koordynatorami są pracownicy Centrum Badań nad Rodziną Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ma przyjemność zaprosić do wzięcia udziału w cyklu webinariów poświęconych systematycznej analizie literatury. Webinarium jest organizowane we współpracy z Instytutem Nauk Pedagogicznych Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK.

Celem webinariów jest przybliżenie metody systematycznego przeglądu, który umożliwia podsumowanie dotychczasowego stanu wiedzy i informuje o lukach w literaturze. To sprawia, że jest on użyteczny w wielu dziedzinach nauki, m.in. medycynie, zarządzaniu, psychologii.

Na planowane wydarzenie złożą się dwa webinaria. Pierwszy z nich, "Systematic Literature Searching", odbędzie się 22 czerwca 2021 roku za pośrednictwem platformy ZOOM i będzie trwać od godziny 10.00 do 11.30 (CEST). Poprowadzi go Prof. Brian Taylor z Ulster University (Irlandia Północna).

Harmonogram spotkania:

 • 1st Session - presentation of the principles of systematic literature search (10:00– 10:35 CEST)
 • 15 mins break (10:35– 10:50 CEST)
 • 2nd Session - interactive practice of systematic literature search in selected databases (10:50– 11:30 CEST).

Webinarium jest darmowe i będzie prowadzone w języku angielskim. W celu rejestracji, należy wypełnić formularz online (https://forms.gle/uLvwgnZgyRFiLDJu6) nie później niż do 20 czerwca 2021 roku. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia zostanie wysłane na adres email dzień przed webinarium; liczba miejsc jest ograniczona.

Plakat

"Cross-National Perspective on Social Work Research" to projekt, którego zespół projektowy stanowią doktoranci z pięciu krajów:

 • mgr Małgorzata Grządzielewska (pracownik Centrum Badań nad Rodziną i doktorantka na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska) - koordynatorka projektu,
 • mgr Samuel Owusu (pracownik Centrum Badań nad Rodziną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska),
 • mgr Klaudia Wos (doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska),
 • Bushra Zaman (doktorantka Jagannath University, Bangladesz),
 • Shamali Shill (doktorantka Jagannath University, Bangladesz),
 • Eden Gobena (doktorantka University of Stavanger, Norwegia),
 • Innocent Mwatsiya (doktorant University of Johannesburg, Republika Południowej Afryki),
 • Shan Jiang (doktorant The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong).
dowiedz się więcej

Wykłady Czwartkowe na WNH

Wydział Nauk Historycznych zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Wykładów Czwartkowych. 24 czerwca o godz. 17:00 wykład pt. "Izrael na krawędzi katastrofy. Wojna Jom Kipur w 1973 r." poprowadzi dr hab. Jarosław Centek, prof. UMK.

Po Wojnie Sześciodniowej Izrael oparł swoją doktrynę bezpieczeństwa na założeniu, że służby specjalne dostarczą z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o mającej nastąpić agresji. Jednak wskutek błędów popełnionych przez analityków wywiadu wojskowego (Aman) wybuch Wojny Jom Kipur był dla Żydów sporym zaskoczeniem.

Na wzgórzach Golan Syryjczycy mieli około 1200 czołgów przeciwko 177 izraelskim, które zajmowały jednak dużo korzystniejsze pozycje. Uderzenie arabskie rozbiło odpowiedzialną za południowy odcinek frontu 188 BPanc, której dowódca poległ. W nocy z 6 na 7 października 1973 r. wytworzyła się tam krytyczna sytuacja. Nie mniej jednak kryzys zażegnało przybycie jednostek rezerwowych, a na północy 7 BPanc utrzymała swoje pozycje. Wkrótce rozpoczął się izraelski kontratak.

Na froncie synajskim Egipcjanie bez problemu sforsowali Kanał Sueski i opanowali schrony Linii Bar-Lewa, z których ostał się tylko jeden. Izraelski kontratak załamał się w ogniu broni przeciwpancernej. Przełom na froncie przyniósł dopiero nieudany atak wojsk arabskich na przełęcze w dniu 14 października. Żydzi znaleźli lukę pomiędzy siłami egipskimi i w wyniku krwawej bitwy o „Chińską Farmę” sforsowali Kanał Sueski. Następnie skręcili na południe i otoczyli nieprzyjacielską 3 Armię. Arabowie musieli prosić o zawieszenie broni.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Nocny Rajd Kwiatu Paproci 2021

Program Absolwent UMK i Klub Rowerowy Skołowani zapraszają na tradycyjny nocny rajd rowerowy organizowany w weekend przesilenia letniego. Udział w wydarzeniu mogą wziąć absolwenci UMK wraz z osobą towarzyszącą.   W ramach atrakcji odbędzie się tradycyjne poszukiwanie kwiatu paproci. Będzie to także okazja do, o ile pogoda na to pozwoli, obserwowania nieba przez teleskop czy wzięcia udziału w warsztatach optycznych "Świat widziany przez soczewkę". Wycieczka jest bezpłatna. Zapisy trwają do 23 czerwca: ZGŁOSZENIA  

 • Trasa: Toruń - Chorab - Leśnictwo Olek - Toruń
 • Dystans w obie strony: 20 km
 • Tempo: umiarkowane
 • Zbiórka: godz. 19:45 przy głównym wejściu do Toruń Plaza (ul. Broniewskiego 90)
 • Powrót: ok. północy ścieżką rowerową na Wrzosy.

Więcej informacji

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Wtorek z psychologią

Instytut Psychologii UMK we współpracy z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na ostatni w tym roku akademickim Wtorek z psychologią. Wykład pt. "Wizualne metafory w ruchomych obrazkach. Psychologiczne aspekty kina poetyckiego na przykładzie twórczości Krzysztofa Kieślowskiego" poprowadzi dr Łukasz Miciuk.

TRANSMISJA

Tytuł wykładu „Wizualne metafory w ruchomych obrazkach. Psychologiczne aspekty kina poetyckiego na przykładzie twórczości Krzysztofa Kieślowskiego” dra Łukasza Miciuka brzmi tajemniczo i intrygująco, ale z całą pewnością będzie gratką dla wszystkich zainteresowanych obszarem wiedzy stanowiącym swoisty łącznik między psychologią i filmem. Znacznie częściej eksplorowaną i szerzej znaną tematyką łączącą kino z psychologią jest analiza filmów, których tematyką są choroby psychiczne, zaburzenia, niezwykłe przypadki pacjentów. Tu natomiast prelegent proponuje temat mniej oczywisty, który w związku z tym – jak nam się wydaje – warto spopularyzować: metafory w kinie poetyckim. Będzie to z pewnością interesujące zarówno dla słuchaczy zainteresowanych psychologią, jak i kinomanów.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. W jego trakcie będzie działał chat, na którym będzie można zadawać pytania.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

"Pamiętnik" - wernisaż wystawy

30 czerwca o godzinie 18:00 w Galerii Dworzec Zachodni odbędzie się wernisaż wystawy Alicji Wieczorek "Pamiętnik". Uzupełnieniem ekspozycji będzie dwujęzyczna publikacja dostępna dla wszystkich gości wernisażu. W katalogu z wystawy znajdą się reprodukcje prac oraz teksty opisujące proces twórczy.

Cykl "Pamiętnik", to zestaw abstrakcyjnych prac malarskich o wieloelementowej konstrukcji. Każda realizacja składa się z mniejszych obrazów, tworzących cykl wewnątrz cyklu. Nieregularne formy o cechach biologicznych występujące w obrazach są bezpośrednio inspirowane naturą, mikro- i makroświatem. Słowo natura może być tu rozumiane dwojako – jako zjawiska związane z przyrodą, a także jako świat wewnętrzny człowieka. Obserwacja natury, różnorodnych tworów, zjawisk i procesów wyraża się w stosowanej formie malarskiej.

Więcej informacji

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.