Wydarzenia: Czerwiec 2023
Wpływy kulturowe w regionie Hanzy
Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Hansischer Geschichtsverein i Towarzystwo Naukowe w Toruniu zapraszają na międzynarodową konferencję naukową z cyklu Pfingsttagung des Hansischen Geschichtsvereins pt. "Kulturelle Einflüsse im Hanseraum". Wydarzenie odbędzie się w dniach 29 maja - 1 czerwca 2023 r. w Collegium Maximum.
Temat konferencji będzie oscylował wokół archeologii i historii sztuki rejonów Morza Bałtyckiego. Ponadto poruszone zostaną także wątki dotyczące m.in. relacji między muzyką miast hanzeatyckich, wymiany intelektualnej czy aspektów historii pobożności. We wtorek po sesji naukowej w Collegium Maximum, dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska i dr hab. Juliusz Raczkowski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK poprowadzą w Ratuszu wykład otwarty pt. "Hanzeatyckie miasto Toruń jako ośrodek wymiany artystycznej w późnym średniowieczu".
Konferencję poprzedzi koncert "Pax aeterna. Muzyka ze starego Gdańska: Dźwięki z czasów Hanzy na głosy solistów i instrumenty historyczne", który odbędzie się 29 maja o godz. 20:00 w bazylice katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu. Wstęp na koncert jest wolny.
Pełny program konferencji w języku niemieckim można znaleźć na stronie https://www.hansischergeschichtsverein.de/hgv-tagung-torun.
Plakat promujący koncert
Wystawa True Toy Story
Wydział Sztuk Pięknych zaprasza do Galerii Sztuki Wozownia na otwarcie wystawy zbiorowej TRUE TOY STORY. Wystawa będzie otwarta do 11 czerwca 2023 r.
W świecie nawiązań do dziecięcej ekspresji wiele zdarzyć się może. Bajkowa konwencja rysunkowa ma potencjał, by stać się formą namysłu nad pułapkami technologii i rygorem efektywności. Ranny, gumowy jelonek i armia małych pingwinów mogą przyjąć rolę narratorów opowieści piętnujących okrucieństwo wobec zwierząt i edukującymi o zmianach klimatycznych. Wystawa "True Toy Story", bazując na ambiwalencji, która wpisana jest w zabawkowe uniwersum prac współczesnych artystek i artystów, przywołuje historie nie zawsze pogodne i z happy endem, ale szczere i prawdziwe.
Na wystawie swoje prace prezentują pracownicy, pracowniczki, absolwentki i absolwenci Wydziału Sztuk Pięknych UMK: Iwona Liegmann, Katarzyna Łyszkowska, Zuzanna Piotrowska, Aleksandra Sojak-Borodo, Tomasz Wlaźlak, a poza nimi: Marta Antoniak, Martyna Kielesińska, Radek Szlęzak, Adam Witkowski. Kuratorką wystawy jest Natalia Cieślak.
Więcej informacji
Lokalna żywność w czerwcu
Od 29 maja do 5 czerwca na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 7 czerwca w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.
UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.
Oprócz dużej oferty przetworów warzywnych, owocowych i mięsnych, w asortymencie znajdują się również oleje, bio mąki, zioła i chleby. W tym miesiącu wśród nowych produktów znalazły się między innymi kiełbasa grillowa z serem lub papryką, jogurty naturalne z dodatkiem owoców oraz powidła z winogron, śliwek, agrestu, wiśni i czarnej porzeczki.
Zamówienia będzie można odbierać 7 czerwca w Auli UMK (w godz 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i nr zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.
Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 7 czerwca w godzinach 17:00-20:00.
Sklep internetowy Lokalna Żywność
Czwartkowe Kolokwium Fizyczne
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zaprasza na wykład prof. dr. hab. Włodzisława Ducha pt. "Artificial intelligence will change everything".
Wykład odbędzie się 1 czerwca o godz. 12:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego (sala 26). Streszczenie wystąpienia można znaleźć na https://www.ifiz.umk.pl/.
Dzień dziecka z Joanną Jędrzejczyk
JJ Stars Foundation i Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK zapraszają na rodzinny dzień dziecka z gwiazdą MMA - Joanną Jędrzejczyk. Wydarzenie odbędzie się na terenie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego w Toruniu 1 czerwca i rozpocznie o godzinie 14:00.
Joanna Jędrzejczyk jest nie tylko legendą sportów walki, ale także zaangażowaną działaczką społeczną. JJ Stars Foundation to organizacja charytatywna założona przez Joannę, ma na celu wspieranie młodych ludzi w realizacji ich sportowych marzeń. Rodzinny Dzień Dziecka to jedno z wielu wydarzeń, które fundacja organizuje, aby inspirować i rozwijać pasję wśród dzieci i młodzieży oraz aktywizować ruchowo dorosłych.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja uczestników odbywa się mailowo: jjstarsfoundation@gmail.com, w treści należy wpisać imiona i nazwiska uczestników oraz telefon kontaktowy.
Więcej informacji
Konferencja studencka - "Jednostka a całość"
Wydział Filozofii i Nauk Społecznych zaprasza do udziału w studenckiej konferencji "Jednostka a całość", która odbędzie się 2-3 czerwca.
Tematyka konferencji będzie oscylować wokół różnych sposobów ujęcia relacji między jednostką a całością. Przede wszystkim interesować nas będzie refleksja nad wpływem czynników kulturowych, środowiskowych i społecznych na kształtowanie podmiotowości oraz namysł nad różnymi sposobami ujęcia całości świata ludzkiego i pozaludzkiego.
Do udziału zaproszone są przede wszystkim osoby studiujące filozofię, a także inne nauki humanistyczne i społeczne. Tematy 15-minutowych wystąpień wraz z abstraktami należy przesyłać przez wiadomość na facebookowy profil Koła Naukowego Studentów Filozofii UMK do 14.05.2023 r.Wydarzenie na Facebooku
IV Seminarium Toruńsko-Getyńskie
Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu we współpracy z germanistyką UMK oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu serdecznie zapraszają do udziału w IV Seminarium Toruńsko-Getyńskim pt. "Polska – Niemcy – Europa. Niemiecka i polska wizja Europy i Unii Europejskiej", które odbędzie się w Toruniu w dniach 2–4 czerwca 2023 roku.
Temat tegorocznego seminarium zaprasza do otwartej rozmowy o polskim i niemieckim spojrzeniu na Europę oraz Unię Europejską. W obliczu otwartej rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska i sama Europa stanęły przed nowymi wyzwaniami. Niemcy i Polska, jako duże kraje w sercu Europy, odgrywają w jej strukturach ważną rolę. Tym bardziej istotna jest otwarta dyskusja o nierzadko mocno różniących się wyobrażeniach Polski i Niemiec na temat kształtu wspólnoty europejskiej.
Celem Seminarium jest wymiana doświadczeń i perspektyw uczestników z Niemiec i z Polski, w tym osób ze świata polityki, nauki i społeczeństwa obywatelskiego.
Wydarzenie ma charakter otwarty, organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych. Szczegółowych informacji udziela dr Aleksandra Burdziej: aburdziej@umk.pl
Dzień Dziecka w UCS
4 czerwca na boisku piłkarskim w Uniwersyteckim Centrum Sportowym UMK odbędzie się festyn uniwersytecki z okazji Dnia Dziecka.
Między 10:00 a 14:00 dzieci będą mogły wziąć udział w licznych aktywnościach sportowych i plastycznych.
W razie niepogody zabawy odbędą się w sali nr 1 w Uniwersyteckim Centrum Sportowym przy ul. św. Józefa 17.
Wykład prof. Diany Ivanovej
Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum UMK zaprasza na wykład "Molecular nutrition and nutrigenomics - new concepts in pharmaceutical science and education", który poprowadzi prof. Diana Ivanova z Uniwersytet Medycznego w Warnie (Bułgaria).
Wykład, organizowany w ramach Programu Erasmus+, odbędzie się 6 czerwca o godzinie 15:00 w sali B209 (budynek dydaktyczny patomorfologii przy ul. Curie-Skłodowskiej 9 w Bydgoszczy).
Więcej informacji
XVI Toruńska Pedagogiczna Konferencja Studencka
Sekcja Andragogiczna Studenckiego Koła Naukowego Pedagogów oraz uczestnicy i uczestniczki przedmiotu ogólnouniwersyteckiego "Projektowanie ofert edukacyjnych" zapraszają na XVI Toruńską Pedagogiczną Konferencję Studencką (PKS) pt. "Złożony świat młodych dorosłych – w poszukiwaniu siebie".
Konferencja ma na celu stworzenie przestrzeni do dyskusji, w której uczestnicy i uczestniczki spróbują odpowiedzieć na ważne pytania m.in. na co składa się złożony świat młodych dorosłych, kim chcą być i jakimi wartościami kierują się w życiu młodzi.
Konferencja odbędzie się 13 czerwca 2023 roku o godz. 10:00 w Instytucie Nauk Pedagogicznych, przy ul. Lwowskiej 1 (sala 173, parter).
W celu aktywnego udziału w konferencji należy zarejestrować się za pośrednictwem oficjalnej strony konferencji https://pks.umk.pl oraz przesłać abstrakt do 31 maja 2023 r. Konferencja została objęta patronatem Dziekana oraz Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych. Osoby biorące czynny udział w konferencji otrzymają zaświadczenie o udziale w konferencji ogólnopolskiej. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Więcej informacji
Polska Od Nowa: Piotr Witwicki
Pracownicy Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie zapraszają kolejne spotkanie z cyklu "Polska Od Nowa". Gościem wydarzenia będzie Piotr Witwicki, autor książki "Znikająca Polska", redaktor naczelny portalu Interia, absolwent UMK.
"Polska Od Nowa" to drugi filar inicjatywy "Świat Od Nowa", który od kilku lat z powodzeniem realizowany jest przez dr Agnieszkę Bryc, dr. hab. Marcina Czyżniewskiego, prof. UMK i dr. Patryka Tomaszewskiego. Pomysłodawcy nowego cyklu chcą pokazać, że o polskiej polityce można rozmawiać w sposób merytoryczny i pozbawiony emocji.
Na spotkanie z Piotrem Witwickim zapraszają dr hab. Maria Wincławska, prof. UMK i dr Wojciech Peszyński z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Podczas wydarzenia zostaną poruszone dwa wątki. Pierwszy z nich będzie dotyczył książki "Znikająca Polska", która - na przykładzie Włocławka - prowokuje do dyskusji na temat małych i średnich miast. Nie zabraknie również czasu na dyskusję o bieżących kwestiach: o wyborach w Polsce, mediach i sprawach zagranicznych. W trakcie spotkania będzie okazja do zdobycia dedykacji na egzemplarzu książki zaproszonego gościa.
Spotkanie odbędzie się 13 czerwca o godz. 19:30 w ACKiS Od Nowa. Plakat
Projekt "Polska Od Nowa" jest realizowany dzięki wsparciu ACKiS Od Nowa oraz Fundacji Amicus UMK.
Konferencja NaBioMat
Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, Wydział Chemii i Fundacja Amicus UNC zaprasza na V Interdyscyplinarną Konferencję Nano(&)BioMateriały - od teorii do aplikacji", która odbędzie się 14-16 czerwca 2023 r.
Współczesne nano- oraz biomateriały zyskują coraz większe zainteresowanie i znaczenie praktyczne w przemyśle, chemii, biologii i medycynie. Są przedmiotem intensywnych badań fizykochemicznych oraz biomedycznych, mających na celu zwiększenie możliwości kontrolowania ich szczególnych właściwości i optymalne wykorzystanie. To nowe podejście nakłada na badaczy konieczność nawiązywania ścisłej współpracy między dziedzinami.
Konferencja odbędzie w ACKiS Od Nowa (ul. Gagarina 37a). Współorganizatorami Konferencji są: Katedra Biochemii, Katedra Chemii Materiałów, Adsorpcji i Katalizy UMK w Toruniu oraz Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici.
Więcej informacji znajduje się na stronie https://nabiomat.umk.pl/pages/main_page/
Dzień Otwarty na Wydziale Teologicznym
15 czerwca Wydział Teologiczny zaprasza wszystkich zainteresowanych na dzień otwarty. Między 8:00 a 13:00 uczniowie i uczennice będą mieli okazję wziąć udział w przygotowanych przez wydział aktywnościach.
Uczestnicy i uczestniczki spotkają się ze studentkami i studentami, którzy czynnie włączają się we współtworzenie wydziału. Razem z nimi będzie można również zwiedzić wszystkie pomieszczenia w budynku wydziału oraz spotkać się w pokoju poszukiwacza. Przedstawiciele wydziału opowiedzą m.in. o współczesnym pielgrzymowaniu na przykładzie wędrówki do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Organizatorzy zadbają również, by w strefie relaksu każdy znalazł jakąś przekąskę dla siebie.
Więcej informacji na temat atrakcji z okazji drzwi otwartych Wydziału Teologicznego można znaleźć na stronie.
Fizyka wokół nas
15 czerwca o godz. 17:00 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego odbędzie się wykład pt. "Prześcignąć wiatr pod żaglami. Żeglarska Formuła 1", który wygłosi prof. dr hab. Ireneusz Grabowski z Instytutu Fizyki UMK w ramach cyklu "Fizyka wokół nas".
Żeglowanie jest pełne zagadek fizycznych i nieintuicyjnych paradoksów. Wielu zastanawiało się, dlaczego jacht żaglowy może płynąć pod wiatr, a niektóre mogą osiągnąć prędkość pięciokrotnie większą niż wiatr, które je napędza. W trakcie spotkania prof. Grabowski w prosty i przystępny sposób postara się omówić te zagadnienia.
Organizatorem wykładu jest Instytut Fizyki UMK oraz Fundacja Aleksandra Jabłońskiego. Poprzednie wykłady z cyklu "Fizyka wokół nas".
Skołowana Niedziela: na tropie kubka i meluzyny
Program "Absolwent UMK" i Absolwencki Klub Rowerowy "Skołowani" zapraszają chętnych absolwentów i absolwentki UMK do udziału w wyciecze rowerowej na trasie Toruń – Mirakowo – Chełmża – Toruń (ok. 48 km). Wycieczka odbędzie się 18 czerwca 2023 r., start o 11:00.
Zbiórkę uczestników wycieczki zaplanowano o godz. 11:00 przed przychodnią Citomed (ul. Równinna/Marii Skłodowskiej-Curie 73). Wycieczka jest bezpłatna i nie obowiązują zapisy, a do uczestnictwa uprawnione są osoby posiadające kartę Absolwenta UMK z osobą towarzyszącą.
W programie przewidziano zwiedzanie m.in. Katedry Mikołaja Biskupa w Chełmży oraz katedralnego skarbca (pamiątki z odsieczy wiedeńskiej podarowane przez Jana III Sobieskiego) w towarzystwie prof. Piotra Bireckiego z Katedry Zabytkoznawstwa i Muzealnictwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK.
Więcej informacji
Wydarzenie na Facebooku
Tydzień różnorodności
Tolerancja, równość i inkluzywność to idee tegorocznego Tygodnia Różnorodności na UMK. Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-30 czerwca, a w programie przewidziano szereg spotkań o charakterze naukowym i integracyjnym, których celem jest budowa otwartej, wielokulturowej wspólnoty Uniwersytetu.
21 czerwca
- "Duże problemy małych i dorosłych" - spotkanie autorskie ze studentką pracy socjalnej Martyną Mucharską, miejsce: Instytut Nauk Pedagogicznych UMK, ul. Lwowska 1, sala 394, g. 10:00-11:30;
- Piknik równości - spotkanie integracyjne społeczności UMK połączone z pogadankami i wykładami, m.in. rzecznika akademickiego oraz koordynatorki ds. społecznej odpowiedzialności uczelni (prezentacja raportu), prezentacja działań Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego UMK, miejsce: teren Wydziału Chemii, ul. Gagarina 7, g. 12.00-16.00;
22 czerwca
- Mapowanie miejsc wykluczenia osób z niepełnosprawnościami – prezentacja projektu mapowania miejsc nieprzyjaznych osobom z niepełnosprawnościami, prowadzący: UrbanLAB, Damian Jasiński, Paweł Smoliński, miejsce: Kopernikański Ośrodek Integracji, ul. Karola Olszewskiego 16a, g. 16.00-17.30;
24 czerwca
- Drugie śniadanie w ogrodzie - piknik śniadaniowy otwarty dla społeczności akademickiej oraz miejskiej, wspólne grillowanie, panele dyskusyjne o różnorodności dla dorosłych, warsztaty i animacje dla dzieci, miejsce: Kopernikański Ośrodek Integracji – teren, ul. Karola Olszewskiego 16a, g. 11:00-15:00;
26-27 czerwca
- Dni Otwarte KOI - Poznaj Kopernikański Ośrodek Integracji UMK - prezentacja planowanego programu działania i dostępnych pomieszczeń otwarta dla społeczności akademickiej i miejskiej, miejsce: Kopernikański Ośrodek Integracji – teren, ul. Karola Olszewskiego 16a, g. 11:00-15:00;
27 czerwca
- Spotkanie z poezją, Rod Mengham, Cambridge University, miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Wały gen. Władysława Sikorskiego 13, g. 17:00;
28 czerwca:
- Wykład otwarty “Transforming Finnegans Wake: A Case Study", Rod Mengham, Cambridge University, miejsce: Wydział Humanistyczny, Collegium Humanisticum, ul. Bojarskiego 1, s. AB 3.16, g. 9:45;
30 czerwca:
- Warsztaty różnorodności. Spotkanie z redaktorem Piotrem Jaconiem - panel dyskusyjny na temat wartości i ważności inkluzywności, otwartości i różnorodności, w połączeniu z dyskusją nad książką Piotra Jaconia “My, trans" (Wydawnictwo RM, 2021), miejsce: Wydział Sztuk Pięknych, ul. Mickiewicza 121, g. 12:00.
Więcej informacji
Uniwersytecki wkład w Nową Hanzę
Uniwersytet Mikołaja Kopernika włączył się w organizację wydarzeń 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy, który od 22 do 25 czerwca potrwa w Toruniu. Z tej okazji 24 czerwca przy Fontannie Cosmopolis stanie miasteczko UMK pełne popularnonaukowych atrakcji.
Wydział Humanistyczny UMK zaproponuje grę terenową "Studia nad zmysłami". Nazwa nawiązuje do eksperymentalnego kierunku studiów, na który będą mogli zapisać się uczestnicy zabawy. Z pomocą wykładowczyń i wykładowców będą mieli okazję rozwinąć wrażliwość wszystkich zmysłów i zdobyć niepowtarzalny indeks. Gra terenowa składa się z czterech punktów z zadaniami umiejscowionymi w Collegium Maius, Dworze Artusa, Pałacu Dąmbskich oraz na Wydziale Matematyki i Informatyki.
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK zaprasza do swojego stoiska, w którym zagości wystawa amatorskich konstrukcji robotów mobilnych wykonanych przez studentów kierunku automatyka i robotyka. Odwiedzający będą mogli obejrzeć roboty podążające za linią, roboty klasy sumo i minisumo, taśmociągi, manipulatory, mechatroniczną rękę, interaktywny zegar LED, łazik marsjański i wiele innych projektów.
Przy stoisku Instytutu Medycyny Weterynaryjnej będzie można natomiast dowiedzieć się, jak udzielać pierwszej pomocy przedweterynaryjnej zwierzętom w wypadku złamań, krwotoków, ukąszeń i nie tylko.
Z kolei konserwatorzy z Wydziału Sztuk Pięknych UMK podczas warsztatów "Napraw z nami dzieło Kopernika" podzielą się tajnikami uzupełniania ubytków w papierze. Inspiracją będzie słynne dzieło Mikołaja Kopernika "O Obrotach Sfer Niebieskich".
Archeolodzy z Wydziału Nauk Historycznych UMK zaprezentują "Ludus latrunculorum", "Hnefatafl" i inne starożytne gry planszowe. Uczestnicy będą mogli stanąć w szranki z doświadczonym przeciwnikiem lub pod okiem trenera stoczyć pojedynek z innym, początkującym graczem.
Więcej informacji
Loklana żywność w lipcu
Od 26 czerwca do 3 lipca (do godz. 12:00) na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 6 lipca w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.
UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.
W tym miesiącu wśród nowych produktów znalazły się między innymi świeże zioła (koper, lubczyk, koper włoski, pęczek pietruszki, oregano); nowalijki (młoda marchewka, botwinka i sałata dębowa, karbowana oraz rzymska), a także syrop z pędów sosny.
Zamówienia będzie można odbierać 6 lipca w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.
Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 6 lipca w godzinach 16:00-20:00.
Sklep internetowy Lokalna Żywność
Dni otwarte KOI
Kopernikański Ośrodek Integracji organizuje dni otwarte pod hasłem "Niech KOI Cię ukoi". 26 i 27 czerwca organizatorzy zapraszają na spotkania, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej na temat działań nowego miejsca na mapie toruńskiego kampusu uniwersyteckiego.
Kopernikański Ośrodek Integracji UMK powstał na terenie awaryjnego ujęcia wody podziemnej Nowe Bielany przy ul. Olszewskiego 16. To miejsce przygotowane z myślą o integracji społeczności akademickiej oraz mieszkańców i mieszkanek Torunia, pomyślane jako przestrzeń wspólnych aktywności, spotkań, szkoleń i warsztatów. Ośrodek będzie także siedzibą pełnomocników rektora do spraw równego traktowania i do spraw bezpieczeństwa, rzecznika akademickiego oraz poradni studenckich YUFE. Na terenie w pobliżu budynku otwarty został Jadalny Ogród, gdzie można uprawiać warzywa, owoce i kwiaty, obserwować naturę oraz poszerzać wiedzę z zakresu ogrodnictwa, permakultury, agroekologii, ekologii, zrównoważonego rozwoju i racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi.
26 czerwca organizatorzy zapraszają od godziny 12:00 do 15:00, a 27 czerwca w godzinach 10:00-13:00. Dni otwarte będą okazją do rozmowy m.in. o korzyściach płynących z udziału UMK w konsorcjum YUFE. W spotkaniu będą uczestniczyć także rzecznik akademicki i pełnomocniczka ds. równego traktowania. Paulina Jeziorek, miejska ogrodniczka, opowie zainteresowanym o idei ogrodów społecznych, a obecni będą mogli przyjrzeć się roślinom w Jadalnym Ogrodzie KOI. Nie zabraknie również strefy odpoczynku na hamakach, a głodni wrażeń mogą odwiedzić strefę grillową "Meet&Eat" przy altanie.
Szczegółowy plan:
- Powitanie w altanie – kilka słów na dobry początek;
- YUFE Cafe – co może dać Ci udział UMK w konsorcjum YUFE? Na czym polega Civic Engagement? Co to są poradnie studenckie? (Budynek Współpraca, 26 czerwca godz. 12:30-14:00/27 czerwca godz. 10:00-11:00);
- Rzecznik akademicki i pełnomocniczka ds. równego traktowania są dla Was (Budynek Tolerancja, 26 czerwca godz. 12:30-15:00/27 czerwca godz. 11:00-12:30);
- Mentornicus – punkt informacyjny o programie mentoringowym Uni-Me na UMK (Strefa hamakowa, 26 czerwca godz. 13:00-14:00/27 czerwca godz. 11:00-12:00);
- Jadalny ogród KOI – zapytaj miejską ogrodniczkę Paulinę Jeziorek, co to jest ogród społeczny (26 czerwca godz. 12:30-14:30/27 czerwca 10:00-11:30);
- Leżakujmy - strefa chillu na hamakach;
- Meet&Eat – strefa grillowa przy altanie
Erasmus+ w nowej lokalizacji
Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej zaprasza na dzień otwarty w nowej lokalizacji zespołu Erasmus+. Pracowniczki i pracownicy DMPiME będą czekać na gości 27 czerwca między godz. 9:00 a 14:00.
Zespół Erasmus+ przeniósł swoją siedzibę z piątego piętra na parter rektoratu, do pokoju nr 3 (wejście z korytarza Uniwersyteckiego Centrum Języków Obcych). Wszyscy doświadczeni, aktualni i przyszli uczestnicy programu Erasmus+ będą mieli okazję porozmawiać przy kawie.
Plakat wydarzenia
Badania nad dysleksją - seminarium online
30 czerwca w godzinach 9:00-11:30 odbędzie się seminarium, na którym wykład wygłosi prof. Piero Crispiani z Uniwersytetu w Maceracie (Włochy). Tytuł wystąpienia to: "School difficulties and neurodevelopmental disorders. The Crispiani Method".
Seminarium jest drugą inicjatywą zorganizowaną w tym roku przez Zespół ds. Umiędzynarodowienia Instytutu Nauk Pedagogicznych Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych w ramach cyklu spotkań "Remote Research Seminar on Culture and Education".
Prof. Piero Crispiani jest uznanym autorytetem w dziecinie badań nad dysleksją i w trakcie wykładu zapozna słuchaczy z opracowaną przez siebie metodą pracy z dziećmi dyslektycznymi.
Seminarium odbędzie za pośrednictwem aplikacji Teams:
Link do spotkania:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NDAwMDBlOWQtNjg4My00YmMyLTkyNGEtYjg2MTQ2MWNjNTI5%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22e80a627f-ef94-4aa9-82d6-c7ec9cfca324%22%2c%22Oid%22%3a%22a2fe06a2-edc9-4e18-9c16-a3711c902a2b%22%7d
Identificator: 325 781 211 969
Password: 6mGCnv
Historia mody: Czas na plażę!
Moda plażowa będzie kolejnym tematem cyklu "Historia mody" odbywającego się w Centrum Sztuki Współczesnej. Wykład dr. Krzysztofa Trojanowskiego, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego odbędzie się 30 czerwca o godz. 18:00.
Rozwijająca się od lat 60. XIX wieku moda na kąpiele morskie sprawia, że przez kolejne stulecie strój kąpielowy przechodzi ogromną metamorfozę. Długie wełniane pantalony i sukienki ustępują miejsca jednoczęściowym trykotowym kostiumom z nogawkami, pojawiają się dwuczęściowe kostiumy dla pań i skąpe slipy dla panów. Od lat 20. XX wieku stroje kąpielowe i plażowe zajmują coraz bardziej eksponowane miejsce w kolekcjach paryskich projektantów. Jean Patou, Elsa Schiaparelli, Sonia Delaunay, Jacques Heim czy Marcel Rochas łączą kreatywność z praktycznością i najnowszymi zdobyczami techniki. Coco Chanel lansuje modę na opaleniznę. Po drugiej wojnie światowej Jacques Heim poleca "najmniejszy kostium kąpielowy świata", a Louis Réard szokuje miniaturowym bikini. W latach 60. pojawia się monokini, a Paco Rabanne projektuje stroje z kolorowego plastiku. Coraz wygodniejsze kostiumy, zmieniający się stosunek do opalania i bogata oferta plażowych akcesoriów (leżaki, kosze, parawany, sprzęt sportowy, kosmetyki) sprawiają, że plaża staje się ulubionym miejscem wakacyjnej rozrywki.
Spotkanie odbędzie się na żywo w Czytelni CSW (ul. Wały gen. Sikorskiego 13) i będzie transmitowane na profilu Centrum Literatury CSW na Facebooku.
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1725770084541813/