Wydarzenia: Luty 2024

dowiedz się więcej

Polscy padewczycy i ich herby - wystawa

"Nie tylko Zamoyski. Polscy padewczycy i ich herby" to tytuł wystawy Instytutu POLONIKA prezentowanej na II piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej UMK. Kolekcję można zwiedzać do 15 lutego 2024 r.

Ekspozycja powstała na podstawie książki "Album Polonicum. Metryka nacji polskiej w Padwie 1592–1745", by przybliżyć nie tylko polskich studentów, lecz także wartości, jakimi kierowali się w życiu. Ta księga jest świadectwem obecności Polaków czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów na Uniwersytecie w Padwie, ponieważ do niej wpisywali się członkowie organizacji studenckiej, zwanej nacją polską, założonej w 1592 r.

Wystawa przedstawia sylwetki i herby wybranych dziesięciu reprezentantów polsko-litewskiej intelektualnej elity studenckiej, m.in. Krzysztofa Opalińskiego, Pawła Potockiego, Zbigniewa Ossolińskiego czy Bogusława Leszczyńskiego. Wśród ozdobnych, poetyckich dedykacji ekspozycja przedstawia także rozbudowane kompozycje heraldyczne, będące prawdziwymi dziełami sztuki.

dowiedz się więcej

Archeologia podwodna bez tajemnic

Wydział Nauk Historycznych UMK zaprasza wszystkich miłośników i miłośniczki archeologii podwodnej na spotkanie z ekspertami. Wydarzenie zaplanowano na 1 lutego o godz. 17:00 w sali AB 2.13 w Collegium Humanisticum (ul. Bojarskiego 1).

Podczas spotkania będzie okazja do wysłuchania trzech prezentacji:

  • "Kumluca - wrak z epoki brązu", którą przedstawi Szymon Mosakowski;
  • "Historia rzymskiej floty wojennej - okręty starożytnego Rzymu okresu republiki i cesarstwa", o której opowie Seweryn Jan Moritz;
  • "Historie poszukiwań na wraku Wilhelma Gustloffa 1945-1994" zaprezentuje Patryk Talar.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Dzień Nauki w ULO

3 lutego 2024 r. Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące zaprasza uczniów i uczennice klas ósmych szkół podstawowych do udziału w warsztatach.

Uczestnicy i uczestniczki mogą wybrać trzy 30-minutowe warsztaty spośród zajęć chemicznych, biologicznych, fizycznych, informatycznych i matematycznych. Wspólne eksperymenty i doświadczenia pokażą, jak wygląda nauka przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.

Liczba miejsc jest ograniczona. Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić formularz online. Zapisy potrwają do 25 stycznia.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Seans filmowy i spotkanie z twórcami filmu "Kos"

Kino Studenckie "Niebieski Kocyk" zaprasza na seans filmu "Kos" w reżyserii Pawła Maślony, który odbędzie się we wtorek 13 lutego o godz. 19:00. Po projekcji zaplanowano spotkanie z twórcami.

"Kos" to opowieść o generale Tadeuszu Kościuszce, który po powrocie do kraju wiosną 1794 r. planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. W głównej roli zagrał Jacek Braciak. Film zdobył w ubiegłym roku nagrody "Złote Lwy", a w tym roku został nominowany do "Orłów" w piętnastu kategoriach.

Po filmie organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami "Kosa". Gośćmi będą: Anna Anosowicz (główna scenografka filmu), Kuba Kopczyński (scenograf planu zdjęciowego) i Michał A. Zieliński (scenarzysta filmu).

Bilety w cenie 12 zł (ulgowy) i 14 zł można kupić w kasie kina.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Wystawa pocztówek miłosnych w Bibliotece

"Kochaj mnie!" to tytuł wystawy pocztówek miłosnych z kolekcji Gabinetu Zbiorów Graficznych Biblioteki Uniwersyteckiej UMK. Ekspozycja będzie prezentowana do 7 marca.

Pocztówki można podziwiać na III piętrze Biblioteki Głównej UMK. Ekspozycja została przygotowana przez Lidię Gerc, Elżbietę Hudzik oraz Renatę Makowską z Oddziału Zbiorów Specjalnych BU.

Plakat wydarzenia

dowiedz się więcej

Wystawa Dyplom 2023

15 lutego odbędzie się wernisaż wystawy najlepszych prac dyplomowych obronionych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w 2023 r. Do 17 marca w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w tym roku będzie można zobaczyć nagrodzone prace 38 osób z siedmiu kierunków studiów.

Wernisaż wystawy będzie połączony z uroczystym wręczeniem nagród i wyróżnień, które zaplanowano na godz. 16:30. O godz. 18:00 w foyer CSW nastąpi otwarcie wystawy. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem dostępności na wielu poziomach (widzenie, słyszenie, poruszanie się, rozumienie i czucie).

Założeniem organizatorek wystawy DYPLOM 2023 było rozszerzenie dostępności wydarzenia na wielu poziomach i zaprezentowania części prac osobom ze szczególnymi potrzebami, dlatego do większości prac artystycznych wykonana została audiodeskrypcja. Organizatorki zadbały również o transkrypcję filmów dla osób niedosłyszących i głuchych. Z myślą o osobach niedowidzących i niewidomych stworzona została możliwość dotyku wybranych dzieł lub ich elementów. Na wystawie będzie też można zobaczyć i dotknąć matryce graficzne. W trakcie wystawy odbędą się warsztaty tyflograficzne.

Zamysłem organizatorek było również stworzenie wystawy bardziej otwartej na osoby uczestniczące, dlatego w jej trakcie odbędą się warsztaty artystyczne i profilowane oprowadzenia: w języku angielskim, ukraińskim oraz oprowadzenie konserwatorskie.

Kuratorką wystawy jest Dorota Chilińska. Koordynatorkami z ramienia CSW są Matylda Hinc i Anna Buller. Za identyfikację wizualną odpowiadają Maria Szczodrowska i Radek Staniec, a realizacją wystawy zajął się Wojciech Rumiński.

Osoby uczestniczące w wystawie:

  • ARCHITEKTURA WNĘTRZ: Wiktoria Ciułkowska, Roksana Dołkowska, Martyna Jeznach, Dominika Trzeciak
  • GRAFIKA: Agata Burzyńska, Kamil Jakóbiak, Elżbieta Janusz, Aleksandra Klóska, Magdalena Lipowiec, Julia Łuczak, Anita Rybacka, Katarzyna Słomiana, Paulina Stark
  • MALARSTWO: Mikita Antonchyk, Igor Datkiewicz, Agnieszka Gotowicz, Weronika Szymańska, Philipp Wendland
  • SZTUKA MEDIÓW I EDUKACJA WIZUALNA: Marta Bezrudczyk, Piotr Dankowiakowski, Jessica David, Olena Kozak, Anna Szczepaniak, Ewelina Szpakowska
  • KONSERWACJA I RESTAURACJA DZIEŁ SZTUKI: Justyna Basta, Berenika Czerwonka, Katarzyna Dróżdż, Natalia Mazur, Karolina Migdał, Agata Rzeszotarska, Adriana Zakowicz
  • OCHRONA DÓBR KULTURY: Joanna Kubasik, Michał Radtke, Natalia Borek, Ada Kokot, Jakub Małek
  • HISTORIA SZTUKI: Martyna Groth, Jakub Jankowiak

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Bal Walentynkowy na UMK

Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici zaprasza na bal walentynkowy dla pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydarzenie odbędzie się 16 lutego 2024 r. w Auli UMK.

Koszt uczestnictwa w balu wynosi 290 zł/os. W cenę biletu wliczone są: oprawa muzyczna z udziałem DJ-a, fotobudka, ochrona, dekoracje, ciepłe posiłki w formie bufetu oraz napoje bezalkoholowe.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: https://fundacja.umk.pl/bal-walentynkowy/

dowiedz się więcej

Zakupy od lokalnych dostawców

Od 19 do 26 lutego (do godz. 12:00) na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 29 lutego w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.

W tym miesiącu dostawcy proponują szeroki wybór miodów z regionalnych pasiek. Ponadto w asortymencie można znaleźć produkty w wekach, np. konfiturę z cebuli, keczup dyniowo-pomidorowy lub ocet z płatków dzikiego maku. Nie zabrakło również dużego wyboru wędlin i serów, a wśród nowości można znaleźć np. ser z pleśnią w typie blue. Ponadto można zamówić świeże warzywa (m.in. ziemniaki, szpinak baby lub patisony), suszone zioła, soki, dżemy, przeciery, ryby oraz produkty zbożowe.

Zamówienia będzie można odbierać 29 lutego w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 29 lutego w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Warsztaty na wystawie Dyplom 2023: grafika

Wydział Sztuk Pięknych UMK zaprasza na warsztaty towarzyszące wystawie Dyplom 2023. Każdy dzień będzie okazją do poznania kolejnych dyscyplin artystycznych pod okiem artystów z WSzP.

19 lutego o godz. 10:00 odbędą się warsztaty dla miłośników grafiki, które poprowadzi mgr Dawid Ławicki. Zajęcia będą okazją do zapoznania się z techniką monotypii, z wykorzystaniem elementów wypukłodrukowych. Do udziału zaproszona jest młodzież powyżej 12 r.ż. Maksymalna liczba uczestników to 20 osób. Czas trwania zajęć szacuje się na ok. 1,5 godziny. Bilety w cenie 20 zł można kupić za pośrednictwem strony GoOut.

dowiedz się więcej

Święto Uniwersytetu 2024

Nadanie profesorowi Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uświetni obchody Święta Uniwersytetu, które uczelnia celebruje 19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona.

Obchody Święta Uniwersytetu rozpoczną się o godz. 9:50 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ludwika Kolankowskiego, a o 10:15 – pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w 551. rocznicę urodzin patrona uniwersytetu. Od godz. 11:00 uroczystości kontynuowane będą w Auli UMK.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Slam Od Nowa w lutym

19 lutego o godz. 18:00 odbędzie się drugi w tym roku slam poetycki. Na małą scenę klubu Od Nowa zaproszeni są wszyscy miłośnicy poezji.

Jak głosi staropolskie przysłowie: idzie luty... chodź na SLAM! Lutowy Slam Poetycki będzie orbitował wokół miłosnych tematów, więc mile widziany będzie romantyczny nastrój.

Organizatorzy zapraszają do występowania, czytania wierszy, głosowania, komentowania i oklaskiwania. Dla najlepszych do zdobycia 100 zł, Kubeczek Obfitości od publiczności oraz nagroda niespodzianka od prowadzącej. Slam poprowadzi Justyna Kłosińska, zapisy będą prowadzone na miejscu.

Więcej informacji można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.

dowiedz się więcej

Warsztaty na wystawie Dyplom 2023: grafika

Wydział Sztuk Pięknych UMK zaprasza na warsztaty towarzyszące wystawie Dyplom 2023. Każdy dzień będzie okazją do poznania kolejnych dyscyplin artystycznych pod okiem artystów z WSzP.

20 lutego o godz. 10:00 odbędą się warsztaty dla miłośników grafiki, które poprowadzi mgr Jagoda Jaworska. Zajęcia będą okazją do zapoznania się z jedną z technik druku wklęsłego, tzw. "suchą igłą". Do udziału zaproszona jest młodzież powyżej 12 r.ż. Maksymalna liczba uczestników to 20 osób. Czas trwania zajęć szacuje się na ok. 1,5 godziny. Bilety w cenie 20 zł można kupić za pośrednictwem strony GoOut.

dowiedz się więcej

Warsztaty na wystawie Dyplom 2023: tyflografika

Wydział Sztuk Pięknych UMK zaprasza na warsztaty towarzyszące wystawie Dyplom 2023. Każdy dzień będzie okazją do poznania kolejnych dyscyplin artystycznych pod okiem artystów z WSzP.

21 lutego o godz. 10:00 odbędą się warsztaty, które poprowadzi dr hab. Barbara Kaczorowska. Tematem przewodnim spotkania będzie "Sztuka dla dłoni, czyli jak przygotować tyflografikę dla osób z niepełnosprawnościami wzroku". Warsztaty odwołują się do ważnego przesłania wystawy Dyplom 2023 , aby możliwie szeroko udostępnić jej odbiór, włączając publiczność ze szczególnymi potrzebami. Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się, jak przetłumaczyć wrażenia wizualne na język dotyku, tak aby dawały adekwatny komunikat dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Osoby uczestniczące będą miały okazję przetestować wiedzę w praktyce, samodzielnie wykonując tyflografiki do wybranych dzieł wystawy.

Do udziału zaproszona jest młodzież powyżej 12 r.ż. i dorośli. Maksymalna liczba uczestników to 20 osób. Czas trwania zajęć szacuje się na ok. 1,5 godziny. Bilety w cenie 20 zł można kupić za pośrednictwem strony GoOut.

dowiedz się więcej

Wykład Otwarty Klubu Profesorów

21 lutego o godz. 18:00 w budynku Instytutu Psychologii UMK (przy ul. Gagarina 39, s. 101) odbędzie się Wykład Otwarty Klubu Profesorów im. Ludwika Kolankowskiego. Prelegentem będzie prof. dr hab. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, który wygłosi wykład pt. "Sztuczna inteligencja czy już sztuczne mózgi?".

Czym jest sztuczna inteligencja, jakie są możliwości jej rozwoju, co już teraz potrafi, czego się można wkrótce spodziewać? Czy jesteśmy daleko od stworzenia czegoś na wzór ludzkiego mózgu?

Wielkie modele językowe przemówiły ludzkim głosem. Prowadzą konwersację w ponad tysiącu językach, mają wyobraźnię pozwalającą tworzyć niesamowite obrazy, nieporównywalnie lepszą pamięć niż ludzie, programują, sterują samochodami, opracowują strategię dla firm i rozwiązują problemy naukowe. Systemy AI już potrafią doradzać lepiej od lekarzy, wykazują się większą empatią i zrozumieniem ludzkiej psychologii, a autonomiczne roboty rozwijają się w szybkim tempie.

Sztuczna inteligencja może nam pomóc na wiele sposobów, ale musimy nauczyć się ją dobrze wykorzystywać.
To oznacza zrozumienie jej ograniczeń, etyczne wykorzystanie i ciągłe czuwanie nad potencjalnymi niebezpieczeństwami i skutkami społecznymi.

dowiedz się więcej

Wystawa obrazów Tytusa Brzozowskiego w Toruniu

Instytut Polonika oraz Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy "Tytus Brzozowski. 12 miast". Wydarzenie odbędzie się 22 lutego o godz. 13:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13). Wstęp wolny.

Pałac Kinskich w Wiedniu, rzeźba „Centurione I” Igora Mitoraja w Londynie, Kolumna Barska w Rapperswillu, świątynie Wilna i Lwowa czy Teatr Dramatyczny Kote Mardżaniszwili w Tbilisi - te i wiele innych ważnych obiektów można zobaczyć na wystawie obrazów Tytusa Brzozowskiego.

Cykl malarski prezentuje 12 miast z różnych części świata, w których odnaleźć można materialne ślady obecności Polaków. Prezentowana wystawa akwareli to efekt współpracy Tytusa Brzozowskiego, architekta i akwarelisty, z Instytutem Polonika. Cykl akwarel wieńczy trzynasty obraz będący kolażem elementów zaczerpniętych z pozostałych 12 prac. Podczas wernisażu zostanie zaprezentowany krótki film ukazujący kulisy pracy artysty nad akwarelami.

Wystawa podróżuje po Polsce i po świecie. Do tej pory prezentowana była m.in. w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie, w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, w Muzeum Historycznym Skierniewic, w Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, a dzięki dofinansowaniu z Programu MKiDN „Kultura inspirująca” również w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago, w Muzeum Polskim w Raperswilu, w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie czy w Ratuszu w Wilnie.

Wystawa "Tytus Brzozowski. 12 miast" będzie prezentowana w Bibliotece Uniwersyteckiej do 25 marca 2024 r.

Plakat wydarzenia

dowiedz się więcej

Warsztaty na wystawie Dyplom 2023: multimedia

Wydział Sztuk Pięknych UMK zaprasza na warsztaty towarzyszące wystawie Dyplom 2023. Każdy dzień będzie okazją do poznania kolejnych dyscyplin artystycznych pod okiem artystów z WSzP.

22 lutego o godz. 10:00 odbędą się warsztaty, które poprowadzi dr Joanna Chołaścińska. Tematem przewodnim spotkania będą "Warsztaty animacji poklatkowej. Animacja plam tuszu na bibułach". Animowanie jest procesem złożonym, współczesne narzędzia usprawniają proces twórczy, jednak nadal jest on wieloetapowy, wymagający współpracy, koncentracji, cierpliwości. Poklatkowa technika pomaga opanować umiejętność animowania, nadawania właściwego tempa, rytmu, tworzenia faz ruchu. W czasie spotkania uczestnikom zaprezentowana zostanie technika animacji z użyciem programu DragonFrame, polegająca na poklatkowym rejestrowaniu kolejnych faz ruchu z wykorzystaniem prostych materiałów, jak bibuła, tusz, abstrakcyjne formy, które pozwolą na szybsze uzyskanie efektu końcowego.

Do udziału zaproszona jest młodzież powyżej 12 r.ż. Maksymalna liczba uczestników to 20 osób. Czas trwania zajęć szacuje się na ok. 1,5 godziny. Bilety w cenie 20 zł można kupić za pośrednictwem strony GoOut.

dowiedz się więcej

Warsztaty na wystawie Dyplom 2023: malarstwo

Wydział Sztuk Pięknych UMK zaprasza na warsztaty towarzyszące wystawie Dyplom 2023. Każdy dzień będzie okazją do poznania kolejnych dyscyplin artystycznych pod okiem artystów z WSzP.

23 lutego o godz. 10:00 odbędą się warsztaty dla miłośników malarstwa, które poprowadzi mgr Oskar Gurbada. "Cztery strony malarstwa" to warsztaty, podczas których można zapoznać się z różnymi technikami malarskimi oraz podejściem do procesu twórczego. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest dripping, impast, jak "zachowują się" farby, jakimi narzędziami można malować. Do udziału zaproszona jest młodzież powyżej 12 r.ż. Maksymalna liczba uczestników to 20 osób. Czas trwania zajęć szacuje się na ok. 1,5 godziny. Bilety w cenie 20 zł można kupić za pośrednictwem strony GoOut.

dowiedz się więcej

Fizycy sięgają wysoko

Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego zaprasza wszystkich zainteresowanych na otwarte spotkanie pt. "Fizycy sięgają wysoko: relacje fizyków z trekkingów w Himalajach". Wydarzenie odbędzie się 28 lutego o godz. 17:00 w Instytucie Fizyki (sala 26).

W czasie wydarzenia zostaną przedstawione trzy referaty. Prof. dr hab. Wojciech Wysota, jako specjalista z zakresu geologii, opowie o tym, skąd wzięły się Himalaje. Następnie prof. dr hab. Jacek Karwowski podzieli się wspomnieniami ze swoich podróży w rejony Himalajów, szczególnie o ludziach i kulturze Nepalu i Tybetu. O swojej zeszłorocznej wyprawie w Himalaje opowie także prof. dr hab. Ireneusz Grabowski. Prelegenci pokażą również zdjęcia z wysokogórskich wycieczek, a także zaproszą do wspólnej dyskusji.

Spotkanie odbędzie się w środę 28 lutego 2024 r.o godz. 17:00 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego (sala 26) przy ul. Grudziądzkiej 5 w Toruniu (Instytut Fizyki UMK).

dowiedz się więcej

Studia i podróże małe i duże

"Jak studiowanie na toruńskich Bielanach wzbogacić o podróże po Arktyce lub Zjednoczonych Stanach?" - to tytuł spotkania, na które zaprasza Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. O swoich doświadczeniach opowiedzą absolwenci oraz studentki UMK.

Okres studiów to jednocześnie idealny czas na podróżowanie. Obecne studia – szczególnie te o profilu środowiskowym lub przestrzennym – umożliwiają połączenie obowiązków studenckich z aktywnym poznawaniem świata. W trakcie spotkania będzie można poznać młode osoby, które skorzystały z tej możliwości zarówno dzięki zorganizowanym programom wymiany tj. Erasmus+ lub Work and Travel, jak i w wyniku połączenia pasji z badaniami naukowymi.

W spotkaniu może wziąć udział każda zainteresowana osoba, niezależnie od kierunku studiów. Prelekcja odbędzie się 28 lutego w godz. 18:00-20:00 na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK (ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń, sala 104). W miarę możliwości technicznych będzie prowadzona również transmisja przez MS Teams.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Zasoby w kosmosie

Książnica Kopernikańska zaprasza na spotkanie z Mariuszem T. Kłodą z Wydziału Prawa i Administracji, który omówi podstawowe zagadnienia prawne związane z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem zasobów kosmicznych. Prelekcję zaplanowano na 29 lutego w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

W Układzie Słonecznym są asteroidy zawierające surowce naturalne, których wartość liczy się w setkach bilionów dolarów. Szacuje się, że na jednej tylko asteroidzie Hebe jest tyle żelaza, że wystarczyłoby go ludzkości na ponad milion lat, niklu - na 83 mln, a złota na ponad 700 tys. lat.

Czy są jednak przepisy, które regulują rozwój kosmicznego górnictwa? Czy Polska uczestniczy w ustalaniu tych regulacji? Tym zagadnieniom poświęcone zostanie kolejne spotkanie przygotowane przez toruński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Wykład będzie rejestrowany i udostępniony na stronie toruńskiego PTMA.

Wydarzenie na Facebooku

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.