Wydarzenia: Marzec 2024

dowiedz się więcej

Wystawa pocztówek miłosnych w Bibliotece

"Kochaj mnie!" to tytuł wystawy pocztówek miłosnych z kolekcji Gabinetu Zbiorów Graficznych Biblioteki Uniwersyteckiej UMK. Ekspozycja będzie prezentowana do 7 marca.

Pocztówki można podziwiać na III piętrze Biblioteki Głównej UMK. Ekspozycja została przygotowana przez Lidię Gerc, Elżbietę Hudzik oraz Renatę Makowską z Oddziału Zbiorów Specjalnych BU.

Plakat wydarzenia

dowiedz się więcej

Wystawa Dyplom 2023

15 lutego odbędzie się wernisaż wystawy najlepszych prac dyplomowych obronionych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w 2023 r. Do 17 marca w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w tym roku będzie można zobaczyć nagrodzone prace 38 osób z siedmiu kierunków studiów.

Wernisaż wystawy będzie połączony z uroczystym wręczeniem nagród i wyróżnień, które zaplanowano na godz. 16:30. O godz. 18:00 w foyer CSW nastąpi otwarcie wystawy. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem dostępności na wielu poziomach (widzenie, słyszenie, poruszanie się, rozumienie i czucie).

Założeniem organizatorek wystawy DYPLOM 2023 było rozszerzenie dostępności wydarzenia na wielu poziomach i zaprezentowania części prac osobom ze szczególnymi potrzebami, dlatego do większości prac artystycznych wykonana została audiodeskrypcja. Organizatorki zadbały również o transkrypcję filmów dla osób niedosłyszących i głuchych. Z myślą o osobach niedowidzących i niewidomych stworzona została możliwość dotyku wybranych dzieł lub ich elementów. Na wystawie będzie też można zobaczyć i dotknąć matryce graficzne. W trakcie wystawy odbędą się warsztaty tyflograficzne.

Zamysłem organizatorek było również stworzenie wystawy bardziej otwartej na osoby uczestniczące, dlatego w jej trakcie odbędą się warsztaty artystyczne i profilowane oprowadzenia: w języku angielskim, ukraińskim oraz oprowadzenie konserwatorskie.

Kuratorką wystawy jest Dorota Chilińska. Koordynatorkami z ramienia CSW są Matylda Hinc i Anna Buller. Za identyfikację wizualną odpowiadają Maria Szczodrowska i Radek Staniec, a realizacją wystawy zajął się Wojciech Rumiński.

Osoby uczestniczące w wystawie:

  • ARCHITEKTURA WNĘTRZ: Wiktoria Ciułkowska, Roksana Dołkowska, Martyna Jeznach, Dominika Trzeciak
  • GRAFIKA: Agata Burzyńska, Kamil Jakóbiak, Elżbieta Janusz, Aleksandra Klóska, Magdalena Lipowiec, Julia Łuczak, Anita Rybacka, Katarzyna Słomiana, Paulina Stark
  • MALARSTWO: Mikita Antonchyk, Igor Datkiewicz, Agnieszka Gotowicz, Weronika Szymańska, Philipp Wendland
  • SZTUKA MEDIÓW I EDUKACJA WIZUALNA: Marta Bezrudczyk, Piotr Dankowiakowski, Jessica David, Olena Kozak, Anna Szczepaniak, Ewelina Szpakowska
  • KONSERWACJA I RESTAURACJA DZIEŁ SZTUKI: Justyna Basta, Berenika Czerwonka, Katarzyna Dróżdż, Natalia Mazur, Karolina Migdał, Agata Rzeszotarska, Adriana Zakowicz
  • OCHRONA DÓBR KULTURY: Joanna Kubasik, Michał Radtke, Natalia Borek, Ada Kokot, Jakub Małek
  • HISTORIA SZTUKI: Martyna Groth, Jakub Jankowiak

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Wystawa obrazów Tytusa Brzozowskiego w Toruniu

Instytut Polonika oraz Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy "Tytus Brzozowski. 12 miast". Wydarzenie odbędzie się 22 lutego o godz. 13:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13). Wstęp wolny.

Pałac Kinskich w Wiedniu, rzeźba „Centurione I” Igora Mitoraja w Londynie, Kolumna Barska w Rapperswillu, świątynie Wilna i Lwowa czy Teatr Dramatyczny Kote Mardżaniszwili w Tbilisi - te i wiele innych ważnych obiektów można zobaczyć na wystawie obrazów Tytusa Brzozowskiego.

Cykl malarski prezentuje 12 miast z różnych części świata, w których odnaleźć można materialne ślady obecności Polaków. Prezentowana wystawa akwareli to efekt współpracy Tytusa Brzozowskiego, architekta i akwarelisty, z Instytutem Polonika. Cykl akwarel wieńczy trzynasty obraz będący kolażem elementów zaczerpniętych z pozostałych 12 prac. Podczas wernisażu zostanie zaprezentowany krótki film ukazujący kulisy pracy artysty nad akwarelami.

Wystawa podróżuje po Polsce i po świecie. Do tej pory prezentowana była m.in. w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie, w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, w Muzeum Historycznym Skierniewic, w Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, a dzięki dofinansowaniu z Programu MKiDN „Kultura inspirująca” również w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago, w Muzeum Polskim w Raperswilu, w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie czy w Ratuszu w Wilnie.

Wystawa "Tytus Brzozowski. 12 miast" będzie prezentowana w Bibliotece Uniwersyteckiej do 25 marca 2024 r.

Plakat wydarzenia

dowiedz się więcej

Dni Darwina na Wydziale Humanistycznym dla szkół podstawowych

W ramach obchodów Dni Darwina na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracownicy Katedry Językoznawstwa Eksperymentalnego na Wydziale Humanistycznym oraz studenci i studentki filologii angielskiej zapraszają uczniów i uczennice szkół podstawowych na warsztaty o ewolucji języka. Spotkanie zaplanowano na 1 marca.

Karol Darwin zastanawiał się nad pochodzeniem języka już na samym początku swojej pracy naukowej. W prywatnych notatkach rozważał o umiejętnościach komunikacyjnych zwierząt, ich możliwościach uczenia się nowych dźwięków, a nawet o tym, jak potrafią łączyć sekwencje dźwięków z konkretnymi znaczeniami. Karol Darwin zauważył, że „język odróżnia człowieka od innych zwierząt w dużym stopniu”, ale podkreślił również, że „nie należy tej różnicy przeceniać – zwierzęta również komunikują się ze sobą”, a podobieństwo pomiędzy wokalizacjami czy gestami towarzyszącymi wyrażaniu podstawowych emocji przez ludzi a dźwiękami i gestami zwierząt nie jest wyłącznie powierzchowne. Ostatecznie Darwin zebrał swoje przemyślenia o języku w drugim – zaraz po O powstawaniu gatunków – swoim najważniejszym dziele, czyli O pochodzeniu człowieka. To właśnie tam Darwin określił język mianem najważniejszego, obok ognia, wynalazku ludzkości.

Dr Monika Boruta-Żywiczyńska oraz studenci Julia Zaborowska i Antek Żyndul zapraszają uczniów i uczennice szkół podstawowych z klas 4-8 na warsztaty "Co ma pantomima do języka migowego?". Celem warsztatów będzie prześledzenie wyłaniania się znaków języka migowego w nowo powstającym języku migowym na przykładzie języka migowego z wysp Świętego Tomasza i Książęcej.

Zgłoszenia należy wysyłać drogą mailową na adres mboruta@umk.pl. Jedna grupa nie może przekroczyć 16 osób + opiekun. Przewidziane są dwa spotkania jednego dnia, a każde z nich przewidziano na ok. 90 minut. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Plan warsztatów:

  • wstęp: Centrum Badań nad Ewolucją Języka UMK: kim jesteśmy i czym się zajmujemy;
  • dyskusja: Co to jest język, co to znaczy, że język migowy jest językiem i jak człowiek się go uczy?
  • gra: kalambury, mały słownik języka migowego, pokolenia językowe
  • pytania i odpowiedzi, upominki
dowiedz się więcej

Charytatywna Gala Copernicana

Po ponad rocznej przerwie powraca  długo oczekiwana Gala Copernicana. Samorząd Studencki i Samorząd Doktorantów zapraszają na wydarzenie 1 marca o godzinie 19:00 w Auli UMK.

Głównym motywem wydarzenia jest wyłonienie zwycięzców w plebiscycie, w którym o wyróżnieniach decydują głosy osób studiujących w ośmiu kategoriach:

  • Made by student - najlepszy projekt studencki
  • Student na piątkę z plusem - wzór studenta
  • Doktorant na piątkę z plusem - wzór doktoranta
  • Zakręceni w nauce - najlepsze koło naukowe
  • Dziekan PRO - najlepszy prodziekan ds. studenckich
  • Z sercem dla studenta - najlepszy dziekanat
  • Best of 16 - najbardziej zaangażowany wydział

Zgłoszenia kandydatów można przesyłać do 5 lutego przez formularz zgłoszeniowy.

Galę tradycyjnie uświetnią także występy muzyczne oraz licytacji charytatywnej. Zebrane podczas tego wieczoru pieniądze zostaną przeznaczone na profilaktykę zdrowia psychicznego społeczności studenckiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

I Kopernikański Bal Charytatywny

Samorząd Studencki UMK i Fundacja Amicus UNC zaprasza do udziału w I Kopernikańskim Balu Charytatywnym. Wydarzenie odbędzie się 1 marca o godz. 20:30 w Auli UMK.

Bal towarzyszy corocznej Charytatywnej Gali Copernicana. Wydarzenie zorganizowano z myślą o osobach studiujących z wszystkich wydziałów. Na uczestniczki i uczestników czekać będą niezwykłe aukcje, a dochód uzyskany podczas licytacji fantów zostanie przeznaczony na profilaktykę zdrowia psychicznego społeczności studenckiej UMK.

Koszt dla jednej osoby to 250 zł. W cenę wliczają się ciepłe posiłki w formie bufetu, oprawa muzyczna, ochrona, napoje bezalkoholowe i możliwość skorzystania z wynajętej na ten wieczór fotobudki. Chętni powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/XRxEd8ydi2yemK7a8.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Z fizykami w Niebieskim Kocyku

Odział Toruński Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Dyskusyjny Klub Filmowy "Od Nowa" zapraszają na projekcję filmu "Oppenheimer" połączoną z dyskusją na temat obrazu oraz szerszych problemów etycznych, naukowych i społecznych.

Gośćmi panelu "Czy Polsce potrzebna jest bomba A, czyli problemy wykorzystania energii jądrowej w XXI wieku", który odbędzie się po seansie, będą m.in. prof. dr hab. Grzegorz Karwasz i dr hab. Michał Zieliński, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Moderatorem dyskusji będzie prof. dr hab. Wiesław Nowak z Instytutu Fizyki UMK, przewodniczący toruńskiego oddziału PTF, długoletni wykładowca przedmiotów z obszaru "nauka i technika w społeczeństwie".

Pokaz odbędzie się w kinie "Niebieski Kocyk" (ACKiS "Od Nowa", ul. Gagarina 37a) we wtorek 5 marca o godz. 19:00. Bilety można nabyć w kasie kina przed seansem.

dowiedz się więcej

Dzień na UMK

"Stąd trafisz wszędzie!" – to hasło przewodnie Dnia na UMK, czyli drzwi otwartych, w czasie których będzie można dowiedzieć się wszystkiego o rekrutacji na studia, poznać bliżej nasz Uniwersytet i perspektywy, które stwarza, a także ciekawie spędzić czas w kilku strefach tematycznych. Wydarzenie odbędzie się 6 marca w godz. 9:00-15:00 w Auli UMK. Zapisy już trwają.

Do udziału w Dniu na UMK zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane studiowaniem na naszym Uniwersytecie oraz takie, które wahają się, jaką ścieżkę edukacji i rozwoju obrać po maturze.

W imprezie mogą uczestniczyć zarówno grupy zorganizowane (klasy szkolne), jak i indywidualni odbiorcy. Aby nasi goście mogli komfortowo i w pełni skorzystać z czekających na nich atrakcji, udział w wydarzeniu podzielony będzie na dwugodzinne tury (wejście co pół godziny od 9:00 do 13:00). Wszystkich chętnych obowiązuje elektroniczna rejestracja za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

Zapisy potrwają do wyczerpania limitu miejsc.

Więcej informacji

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Aktywność fizyczna mimo wszystko

Uniwersyteckie Centrum Sportowe oraz Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają wszystkich zainteresowanych na konferencję pt. "Aktywność fizyczna mimo wszystko. Aktywność fizyczna drogą do zdrowia".

Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na konieczność propagowania i rozwijania form aktywnego wypoczynku i atrakcyjnych form wychowania fizycznego. Podczas spotkań zostanie poruszony m.in. problem braku aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Prelegenci zaprezentują również zalecenia WHO na temat zdrowia i aktywności fizycznej oraz udzielą nauczycielom i nauczycielkom wskazówek metodycznych.

Konferencja odbędzie się 6 marca oraz 23 kwietnia 2024 r. na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK (ul. Lwowska 1, sala I) w godzinach 15:30-18:30.

Konferencja jest organizowana we współpracy z Toruńskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

dowiedz się więcej

Drzwi podwójnie otwarte na Wydziale Sztuk Pięknych

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza wszystkich zainteresowanych na dzień otwartych drzwi, podczas których będzie można zwiedzić budynki i dowiedzieć się więcej o artystycznych kierunkach studiów.

Wszystkie wydziały, które tworzą Uniwersytet Mikołaja Kopernika, zaprezentują swoją ofertę podczas "Dnia na UMK". Wydarzenie, które zostało zaplanowane 6 marca 2024 r. w godz. 9:00-15:00, to okazja dla wszystkich przyszłych kandydatów i kandydatek na studia, żeby poznać szczegóły dotyczące rekrutacji, zapoznać się z Uniwersytetem i spędzić czas w kilku strefach tematycznych.

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza dodatkowo wszystkich chętnych na wizytę w dwóch budynkach wydziałowych, w których przedstawiciele ośmiu kierunków oprowadzą przyszłych kandydatów i innych zainteresowanych po wydziałowych salach i pracowniach. W budynku przy ul. Sienkiewicza 30/32 prezentowane będą kierunki: grafika, malarstwo, konserwacja i restauracja dzieł sztuki, krytyka artystyczna, historia sztuki, ochrona dóbr kultury, a w budynku przy ul. Szosa Bydgoska 50/56 kierunki: architektura wnętrz oraz sztuka mediów i edukacja wizualna. Wydział zaprasza w godz. 10:00-14:00. Na spotkanie nie obowiązują zapisy.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Czwartkowe Kolokwium Fizyczne

7 marca o godz. 12:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego odbędzie się Czwartkowe Kolokwium Fizyczne. Gościem spotkania będzie prof. David Wilkinson z Uniwersytetu w Durham, który wygłosi wykład pt. "From Copernicus to Hawking: The challenges and opportunities of cosmology for theology".

Myślenie o strukturze, początku i przyszłości kosmosu ilustruje zarówno konflikt, jak i owocną interakcję nauki i teologii. W tym wykładzie astrofizyk i teolog David Wilkinson sugeruje, że zarówno nauka, jak i teologia mają sobie nawzajem wiele do powiedzenia, od Kopernika po współczesne kwestie, takie jak grawitacja kwantowa, przyspieszający wszechświat i SETI.

Prof. Wilkinson uzyskał doktorat na Uniwersytecie w Durham w zakresie astrofizyki teoretycznej. Na Uniwersytecie w Cambridge obronił pracę licencjacką w zakresie teologii systematycznej, a następnie uzyskał stopień dokora na postawie pracy "Eschatologia Chrześcijańska i fizyczny Wszechświat". Od 2023 r. kieruje projektem "Equipping Christian Leadership in an Age of Science", który zrzesza naukowców zajmujących się przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi oraz teologów i duchownych. Jego celem jest rozszerzenie wzajemnych kompetencji, niezbędnych do dialogu w "wieku nauki". Od 2023 r. w projekt ECLAS zaangażował się również Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

dowiedz się więcej

Dni Darwina na Wydziale Humanistycznym dla liceów

W ramach obchodów Dni Darwina na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracownicy Katedry Językoznawstwa Eksperymentalnego na Wydziale Humanistycznym oraz studenci i studentki filologii angielskiej zapraszają uczniów i uczennice liceum na warsztaty o ewolucji języka. Spotkanie zaplanowano na 8 marca.

Karol Darwin zastanawiał się nad pochodzeniem języka już na samym początku swojej pracy naukowej. W prywatnych notatkach rozważał o umiejętnościach komunikacyjnych zwierząt, ich możliwościach uczenia się nowych dźwięków, a nawet o tym, jak potrafią łączyć sekwencje dźwięków z konkretnymi znaczeniami. Karol Darwin zauważył, że „język odróżnia człowieka od innych zwierząt w dużym stopniu”, ale podkreślił również, że „nie należy tej różnicy przeceniać – zwierzęta również komunikują się ze sobą”, a podobieństwo pomiędzy wokalizacjami czy gestami towarzyszącymi wyrażaniu podstawowych emocji przez ludzi a dźwiękami i gestami zwierząt nie jest wyłącznie powierzchowne. Ostatecznie Darwin zebrał swoje przemyślenia o języku w drugim – zaraz po O powstawaniu gatunków – swoim najważniejszym dziele, czyli O pochodzeniu człowieka. To właśnie tam Darwin określił język mianem najważniejszego, obok ognia, wynalazku ludzkości.

Uczestnicy warsztatów przygotowanych przez dr. Michaela Pleyera i dr. Marka Placińskiego we współpracy z zespołem studenckim: Daryą Namednikavą, Julią Zaborowską i Antkiem Żyndulem będą mieli okazję zapoznać się z teoriami na temat pochodzenia języka. W planie jest również wycieczka po współczesnym laboratorium językoznawczym.

Zgłoszenia należy przesyłać drogą mailową na adres marpla@umk.pl. W warsztacie może wziąć udział grupa nie więcej niż 20 osób z opiekunem lub opiekunką grupy. Spotkanie potrwa ok. 90 minut.

Plan warsztatów:

  • wstęp: Centrum Badań nad Ewolucją Języka UMK: kim jesteśmy i czym się zajmujemy;
  • wycieczka po laboratorium: omówienie metod badań oraz sposobów pomiaru z zastosowaniem okulografu, technologii motion capture oraz rzeczywistości wirtualnej;
  • warsztaty: ewolucja języka;
  • podsumowanie spotkania, upominki dla uczestników warsztatu.
dowiedz się więcej

Spotkanie u matematyków

Wydział Matematyki i Informatyki oraz Oddział Kujawsko-Pomorski Polskiego Towarzystwa Informatycznego zapraszają na piąte w tym roku akademickim spotkanie z cyklu meetit.live, które odbędzie się w środę 13 marca 2024 roku o godzinie 18:00 w sali S9 WMiI (Toruń, ul. Chopina 12/18).

Na najbliższym spotkaniu prelegentem będzie Przemysław Dąbrowski z firmy Craftware, który wygłosi wykład pt. "Współczesne testowanie oprogramowania". Prowadzący opowie o tym, jak z jego perspektywy wygląda obecnie podejście do testów: o współczesnych standardach projektów, zagrożeniach i ich minimalizacji, popularnych narzędziach oraz o tych, które odchodzą w zapomnienie.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, ale ze względów organizacyjnych konieczna jest rejestracja poprzez stronę: https://app.evenea.pl/event/meetitlive-12/. Po wykładzie odbędzie się również spotkanie przy kawie i ciastkach.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Drzwi podwójnie otwarte na Wydziale Sztuk Pięknych

14 marca 2024 r. Wydział Sztuk Pięknych ponownie zaprasza wszystkich przyszłych kandydatów i kandydatki na studia na wydarzenia towarzyszące drzwiom otwartym. Na spotkanie obowiązują zapisy.

Spotkanie na Wydziale Sztuk Pięknych to propozycja 3-3,5-godzinnej wycieczki z przewodnikiem po Wydziale. W zależności od wybranej godziny można spędzić czas na Wydziale Sztuk Pięknych UMK i w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu". W programie organizatorzy proponują kilka z poniższych aktywności, zależnie od wybranej konfiguracji zwiedzania:

  • oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Dyplom 2023" - wystawie najlepszych dyplomów obronionych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w 2023 prezentowanej w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu";
  • wizytę w wybranych wydziałowych pracowniach: Katedry Grafiki, Katedry Projektowania Graficznego, Katedry Malarstwa, Pracowni Witrażu, Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK;
  • poznanie najlepszych prac dyplomowych kierunków architektura wnętrz oraz sztuka mediów i edukacja wizualna prezentowanych w Galerii Forum;
  • udział w grze terenowej, podczas której poznacie podstawowe terminy artystyczne, dzieła sztuki, a przy okazji zapoznacie się z budynkiem Wydziału Sztuk Pięknych i specyfiką oraz profilem proponowanych kierunków studiów;
  • udział w mini-wykładzie (20-minutowym), podczas którego przez chwilę poczujecie się jak studenci kierunków ochrona dóbr kultury, historia sztuki, krytyka artystyczna, sztuka mediów i edukacja wizualna.

W spotkaniu mogą wziąć udział zarówno zorganizowane grupy (klasy szkolne), jak i odbiorcy indywidualni. Wszystkich chętnych obowiązuje elektroniczna rejestracja za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Zapisy potrwają do wyczerpania limitu miejsc.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Obrazy życia w Toruniu w czasach Mikołaja Kopernika

Książnica Kopernikańska zaprasza na wykład dr hab. Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej z Wydziału Nauk Historycznych. Prelekcja "Historia ziemi wydarta... Obrazy życia w Toruniu w czasach Mikołaja Kopernika (XV-XVI w.)" odbędzie się 14 marca o godz. 18:00 w siedzibie przy ul. Słowackiego 8.

W 2023 r. prof. Sulkowska-Tuszyńska sięgnęła do zbiorów muzealnych Instytutu Archeologii UMK, Muzeum Okręgowego w Toruniu i tabliczek woskowych z Archiwum Państwowego w Toruniu. W rezultacie tych poczynań światło dzienne ujrzała szczególna w formie i treści publikacja zawierająca ilustrowane szkice traktujące o wyposażeniu wnętrz, o kuchni i zastawie stołowej, o higienie i miejscach sekretnych, o grach i rozrywce, o monetach, ozdobach, pisaniu i innych umiejętnościach. Tłem dla prezentacji stał się zarys biografii wielkiego Astronoma i zachowane do dziś obrazy miasta (Starego i Nowego), Zamku i okolic Torunia.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Pierwsze dyplomy na weterynarii

Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK zaprasza na wydarzenie, podczas którego pierwsi absolwenci weterynarii otrzymają dyplomy ukończenia studiów.

Wydarzenie odbędzie się 15 marca o godz. 16:00 w Instytucie Medycyny Weterynaryjnej przy Szosie Bydgoskiej 13.

Po uroczystym otwarciu i powitaniu gości przez dziekan Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych prof. dr hab. Justynę Rogalską, przemówienie wygłoszą przedstawiciele władz rektorskich UMK, dyrektor Instytutu prof. dr hab. Jędrzej M. Jaśkowski oraz zaproszeni goście. Następnie lekarze weterynarii złożą ślubowanie oraz odbiorą dyplomy i wyróżnienia.

dowiedz się więcej

Grawitacja 2024

16 marca 2024 r. w godz. 10:00 – 23:00 odbędzie się Grawitacja – największe wydarzenie planszówkowe w Toruniu. Organizatorzy zapraszają społeczność akademicką oraz sympatyków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika do udziału w imprezie. Wstęp dla wszystkich zainteresowanych jest bezpłatny.

Na miejscu będzie działała wypożyczalnia gier planszowych i towarzyskich (dostępnych będzie ponad 350 różnych tytułów). Będzie można skorzystać z pomocy instruktorów i animatorów, którzy będą doradzać wybór gier, tłumaczyć zasady i udzielać porad w trakcie rozgrywek. Tradycyjnie odbywać się będą pokazy nowości wydawniczych i turnieje w popularne tytuły.

W godzinach 10:00 – 12:00 odbędzie się kiermasz używanych gier planszowych. Chętni do wystawienia swoich gier mogą zgłaszać się na miejscu o 9:30 (regulamin).

Wśród dodatkowych atrakcji odbędą się turniej w Star Wars: X-WING, mistrzowie gry poprowadzą sesje RPG (role-playing game) oraz LARP (live action role–playing) z możliwością wzięcia udziału przez nowe osoby, które chcą rozpocząć przygodę z grami fabularnymi.

Dla rodzin z małymi dziećmi dostępna będzie osobna sala gier rodzinnych z pokazami, warsztatami plastycznymi i turniejami dla najmłodszych. Można będzie zagrać samodzielnie lub poprosić o wytłumaczenie zasad animatorów.

Organizatorami są Program Absolwencki UMK oraz Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki "Thorn" we współpracy z Samorządem Studentów Wydziału Matematyki i Informatyki UMK oraz wydawcami gier planszowych. 

Ze względu na stopień alarmowy Bravo przy wejściu uczestnicy imprezy będą musieli okazać dokument tożsamości ze zdjęciem lub Kartę Absolwencką UMK.

Więcej informacji:

  • Strona wydarzenia
  • Szczegółowy program (zostanie opublikowany na początku marca 2024)
  • Wydarzenie na Facebooku
dowiedz się więcej

Lokalna Żywność w wielkanocnej odsłonie

Od 18 do 25 marca (do godz. 12:00) na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 28 marca w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.

W świątecznej odsłonie okna zakupowego można znaleźć m.in. baranki z masła, zapiekane pasztety z żurawiną lub grzybami, białą kiełbasę oraz serwatkę, która jest ważnym składnikiem domowej zupy z chrzanem. Jak zwykle można wybierać w szerokiej gamie produktów z mięsa, serów, ryb, przetworów, ziół, miodów i wielu innych. W tym miesiącu wśród nowości pojawiły się świeże sery ricotta, keczup dyniowo-pomidorowy i nektar z ciemnych winogron.

Zamówienia będzie można odbierać 28 marca w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 28 marca w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Szkolenie na dobry start

Biuro Karier zaprasza na kolejne szkolenie z cyklu "Dobry start". Najbliższe spotkanie odbędzie się stacjonarnie 20 marca w godz. 12:00-14:00.

Podczas szkolenia uczestnicy i uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poćwiczyć kreatywność. Zebrani poznają trzy skuteczne metody rozwijania tej kompetencji i poćwiczą ją w praktyce. Spotkanie poprowadzi Ewa Banaszak.

Na warsztaty obowiązują zapisy: https://www.biurokarier.umk.pl/dobry-start-rekrutacja

dowiedz się więcej

Marzec miesiącem słuchu

Szpital Uniwersytecki im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy zaprasza na warsztaty edukacyjne pod hasłem "W trosce o swoje zdrowie: wyjmij aparat słuchowy z szuflady". Spotkanie odbędzie się 20 marca o godz. 12:30.

Warsztaty są skierowane do osób, które mają trudności z obsługą aparatu słuchowego. Jeśli sprzęt nie spełnił oczekiwań lub nie funkcjonuje prawidłowo, zespół pomoże rozwiązać problemy i odpowie na pytania. Warsztaty poprowadzą pracowniczki Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK:

  • dr hab. Anna Sinkiewicz, prof. UMK – specjalista laryngolog, foniatra i audiolog, kierownik Kliniki Foniatrii i Audiologii. Zajmuje się diagnostyką, leczeniem i rehabilitacją narządu słuchu, głosu i mowy;
  • dr n. o zdr. Agnieszka Kubala-Owieśny – protetyk słuchu. Wykonuje badania diagnostyczne narządu słuchu i równowagi, specjalizuje się w dopasowywaniu aparatów słuchowych u dzieci i dorosłych;
  • mgr Agata Kozakiewicz-Rutkowska – audiofonolog, logopeda i protetyk słuchu. Prowadzi badania diagnostyczne narządu słuchu, rozumienia mowy i równowagi.

Spotkanie odbędzie się 20 marca o godz. 12:30 w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela (ul. Kornela Ujejskiego 75, Bydgoszcz), w sali audytoryjnej (poziom -1).

Na warsztaty obowiązują zapisy; aby zarezerwować miejsce, należy zadzwonić pod nr tel. 52 3655193. Linia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:00.

dowiedz się więcej

Czy noc powinna być ciemna?

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK i Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział w Toruniu zapraszają na spotkanie na temat zanieczyszczenia nieba, które odbędzie się 20 marca o godz. 18:00. Prelegentami będą dr inż. Dominika Daab i dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK z WNoZiGP.

Środowisko narażone jest na różnego rodzaju negatywne działania człowieka, w tym zanieczyszczenie światłem. Nasza nieświadomość szkodliwości występowania nadmiaru emitowanego sztucznego światła doprowadziła do degradacji naturalnego nocnego środowiska. Efekty tego działania widać nie tylko w funkcjonowaniu samego człowieka, ale także zwierząt czy roślinności.

Problem występowania zjawiska zanieczyszczenia światłem – smogu świetlnego, staje się coraz bardziej rozpowszechniony i zajmuje się nim kilka zespołów naukowców z całego świata. W Polsce grupa ludzi utworzyła Light Pollution Think Tank (LPTT), który nie tylko rozpowszechnia wiedzę i edukuje na temat zanieczyszczenia światłem nocnego nieba, ale także jej członkowie zajmują się pomiarem i analizą wyników tego zjawiska.

Podczas wystąpienia prelegenci opowiedzą m.in. o tym, jak nadmierna emisja sztucznego światła wpływa na nasz ekosystem oraz o metodach pomiaru i jak przeciwdziałać zwiększaniu zasięgu i siły tego negatywnego zjawiska.

Prelekcja odbędzie się w formie stacjonarnej na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK (ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń, sala 104). Spotkanie będzie również transmitowane przez MS Teams.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Historia toruńskiego Teatru Miejskiego

Z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy budowy Teatru Miejskiego w Toruniu Książnica Kopernikańska zaprasza na wykład dr. hab. Marka Podlasiaka, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego, który opowie o propagandowych aspektach budowy toruńskiej sceny dramatycznej i jej przebudowy w latach 1941-42. Spotkanie odbędzie się 27 marca o godz. 18:00 w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8.

Prof. Podlasiak przedstawi polskie reakcje na budowę teatru, która była realizowana według projektu znanej wiedeńskiej firmy architektonicznej Fellner&Helmer. Miały być w nim prezentowane wyłącznie sztuki w języku niemieckim. Ten wymóg był warunkiem koniecznym, który umożliwiał finansowanie budowy toruńskiego teatru oraz subwencjonowania jego działalności m.in. przez cesarza Wilhelma II. Naukowiec omówi również podłoże ideologiczne przebudowy Teatru Miejskiego podczas II wojny światowej  i jego stylistyczne "dopasowanie" do nazistowskich wytycznych z zakresu architektury.

Podczas spotkania organizatorzy podarują dwa podwójne zaproszenia do Teatru Muzycznego w Toruniu na spektakl "Once".

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Polska Od Nowa: Radomir Wit

Pracownicy Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Polska Od Nowa". Tym razem gościem dr hab. Marii Wincławskiej, prof. UMK i dr. Wojciecha Peszyńskiego będzie Radomir Wit, dziennikarz stacji TVN24.

Głównym tematem rozmowy z gościem będzie jego książka "Sejm Wita, czyli czego nie mówią wam politycy" oraz aktualna sytuacja na polskiej scenie politycznej i w mediach.

"Polska Od Nowa" to drugi filar inicjatywy "Świat Od Nowa", który od kilku lat z powodzeniem realizowany jest przez dr Agnieszkę Bryc, dr. hab. Marcina Czyżniewskiego, prof. UMK i dr. Patryka Tomaszewskiego. Pomysłodawcy nowego cyklu chcą pokazać, że o polskiej polityce można rozmawiać w sposób merytoryczny i pozbawiony emocji.

Spotkanie odbędzie się 27 marca 2024 r. o godz. 19:30 w ACKiS Od Nowa (ul. Gagarina 37a). Na profilu Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie będzie można śledzić transmisję.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Wielkanocna wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej

"Wesołego Alleluja! Wielkanoc w dawnej pocztówce z kolekcji Gabinetu Zbiorów Graficznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu" to tytuł wystawy prezentowanej na III piętrze Biblioteki Głównej UMK do 14 kwietnia.

W związku ze Świętami Wielkanocnymi Oddział Zbiorów Specjalnych BU UMK przygotował wystawę wielkanocnych kart pocztowych z kolekcji Gabinetu Zbiorów Graficznych Biblioteki. Wybrane karty pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, 1. ćwierci XX oraz kilku powojennych - do lat 60. XX w. Pokazują one jak wiele tematów można zilustrować przy okazji Wielkanocy: od tradycyjnego przedstawienia Zmartwychwstałego Jezusa po baranki, owieczki, zajączki i oczywiście pisanki. W tematykę  świąteczną wpisano także motywy ludowe, patriotyczne i związane ze świętem obrzędy.

Wśród wybranych kart znalazły się m.in. prace Ludwika Stasiaka (1858-1924), który w swoje przedstawienia wplótł różne sentencje i wiersze, m.in. krótki i nastrojowy utwór Bogusława Serwina (1882-1956) „Alleluja!”.

Plakat

dowiedz się więcej

1. urodziny BIZNESHUBU

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zaprasza na pierwsze urodziny Wydziałowego Centrum Współpracy z Biznesem BIZNESHUB, które odbędą się 28 marca o godz. 10:00 w przestrzeni przy BIZNESHUBIE na WNEiZ.

Podczas wydarzenia, oprócz wspólnego świętowania i podsumowań roku działalności BIZNESHUBU, zaplanowano warsztaty z malowania pisanek. Pod czujnym okiem animatorów: Martyny Nowickiej i Mateusza Zająkały będzie można stworzyć niezapomniane dzieła sztuki.

Po zakończeniu warsztatów malowania pisanek odbędzie się część edukacyjna, w trakcie której dr Nina Rapo-Wierzchoń, właścicielka Winnicy pod Prąd, poprowadzi rozmowy na temat ekobiznesu. Będzie to doskonała okazja do wymiany poglądów, zdobycia cennych wskazówek oraz inspiracji w dziedzinie zrównoważonego rozwoju biznesu.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Dni Nordyckie na Wydziale Nauk Historycznych

16 i 17 kwietnia 2024 r. na Wydziale Nauk Historycznych odbędą się Dni Nordyckie połączone z Dniami Otwartymi. Gościem honorowym wydarzenia pod hasłem "Kierunek Skandynawia" będzie JE Hannes Heimisson - Ambasador Islandii w Polsce.

Dni Nordyckie na WNH będą okazją do spotkania naukowców i autorów, którzy poświęcili swoje życie badaniu tajemnic Północy i nauce języków skandynawskich. Organizatorzy przygotowali fascynujące wyjłady, warsztaty i wystawy. Na wszystkie aktywności zapraszają eksperci z dziedziny historii, wojskoznawstwa, archeologii, archiwistyki i zarządzania dokumentacją oraz studiów skandynawsko-bałtyckich.

Na zakończenie przewidziano prawdziwą ucztę dla zmysłów – koncert poezji duńskiej "Chwile Szczęścia". To niepowtarzalna okazja, by wysłuchać pierwszego polskiego wykonania Alfabetu Svenda Nielsena do poezji Inger Christenen w przekładzie Bogusławy Sochańskiej na fortepian (Mariana Veretylnyk), skrzypce (Sebastian Kamiński) i głos męski (Paweł Kaźmierczak). W drugiej części koncertu rozbrzmi muzyka fortepianowa profesor Christiny Bjørkøe z Konserwatorium Muzycznego w Odense oraz wierszami Nielsa Hava.

PROGRAM WYDARZENIA

Na wydarzenia obowiązuje rejestracja. Aby zarezerwować miejsca należy wysłać wiadomość e-mail na adres izakuj@umk.pl, a w wiadomości podać:

  • nazwę lub nazwy zajęć na które chcecie się zapisać
  • nazwisko i dane kontaktowe opiekuna
  • liczebność grupy
  • nazwę szkoły 
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.