Wydarzenia: Kwiecień 2024

dowiedz się więcej

Aktywność fizyczna mimo wszystko

Uniwersyteckie Centrum Sportowe oraz Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają wszystkich zainteresowanych na konferencję pt. "Aktywność fizyczna mimo wszystko. Aktywność fizyczna drogą do zdrowia".

Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na konieczność propagowania i rozwijania form aktywnego wypoczynku i atrakcyjnych form wychowania fizycznego. Podczas spotkań zostanie poruszony m.in. problem braku aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Prelegenci zaprezentują również zalecenia WHO na temat zdrowia i aktywności fizycznej oraz udzielą nauczycielom i nauczycielkom wskazówek metodycznych.

Konferencja odbędzie się 6 marca oraz 23 kwietnia 2024 r. na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK (ul. Lwowska 1, sala I) w godzinach 15:30-18:30.

Konferencja jest organizowana we współpracy z Toruńskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

dowiedz się więcej

Wielkanocna wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej

"Wesołego Alleluja! Wielkanoc w dawnej pocztówce z kolekcji Gabinetu Zbiorów Graficznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu" to tytuł wystawy prezentowanej na III piętrze Biblioteki Głównej UMK do 14 kwietnia.

W związku ze Świętami Wielkanocnymi Oddział Zbiorów Specjalnych BU UMK przygotował wystawę wielkanocnych kart pocztowych z kolekcji Gabinetu Zbiorów Graficznych Biblioteki. Wybrane karty pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, 1. ćwierci XX oraz kilku powojennych - do lat 60. XX w. Pokazują one jak wiele tematów można zilustrować przy okazji Wielkanocy: od tradycyjnego przedstawienia Zmartwychwstałego Jezusa po baranki, owieczki, zajączki i oczywiście pisanki. W tematykę  świąteczną wpisano także motywy ludowe, patriotyczne i związane ze świętem obrzędy.

Wśród wybranych kart znalazły się m.in. prace Ludwika Stasiaka (1858-1924), który w swoje przedstawienia wplótł różne sentencje i wiersze, m.in. krótki i nastrojowy utwór Bogusława Serwina (1882-1956) „Alleluja!”.

Plakat

dowiedz się więcej

Towarzyski Turniej Brydżowy Par

W niedzielę 7 kwietnia w godz. 10:00 – 16:00. odbędzie się XXIII Towarzyski Turniej Brydżowy Par na UMK. Organizatorem wydarzenia jest Program Absolwencki UMK.

Zgłoszenia przyjmowane są parami, a co najmniej jedna osoba z pary musi posiadać Kartę Absolwencką UMK, legitymację studencką UMK lub legitymację uczniowską Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Turniej odbędzie się w sali nr 1A na 1. piętrze Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 37. Podczas spotkania sędzią głównym będzie Piotr Szubarga wspierany przez Pawła Szybargę. Opłaty będzie można wnosić na miejscu, wyłącznie kartą płatniczą.

Koszt udziału w Turnieju:

 • 25 zł dla posiadaczy Karty Absolwenta UMK lub legitymacji studenta UMK;
 • 30 zł dla pozostałych osób;
 • "zniżka ekologiczna" 5 zł dla wszystkich osób, które przyjdą z własnym kubkiem i łyżeczką (w celu ograniczenia zużycia jednorazowych naczyń plastikowych);
 • aktualni uczniowie ULO UMK są zwolnieni z opłat.

Zgłoszenie można wypełnić do 3 kwietnia: FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Eliminacje do Mistrzostw Polski 2024 w grę Catan

Program Absolwencki UMK zaprasza do udziału w turnieju eliminacyjnym do Mistrzostw Polski w grę Catan, który odbędzie się 7 kwietnia. W rozgrywkach mogą wziąć udział członkowie społeczności oraz wszyscy sympatycy UMK.

Każda osoba rozegra dwie gry w fazie eliminacyjnej, do finału przejdzie 4 najlepszych zawodników/czek. Turniej odbędzie się w sali nr 2A na 1. piętrze Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 37.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (najpóźniej do 5 kwietnia do godz. 10:00). Istnieje również możliwość zapisania się na miejscu, ale warunkiem dołączenia jest wówczas przyniesienie własnego egzemplarza gry.

Program:

 • 10:30 10:50 rejestracja uczestników
 • 10:50 – przypomnienie zasad gry turniejowej i podział na stoliki turniejowe
 • 11:00 – rozpoczęcie turnieju, I tura
 • 12:00 – II tura
 • 13:00 – finał

Nagrody zapewnia wydawca gry, firma Galakta:

 1. Za zajęcie pierwszego miejsca gracz otrzymuje:
  • bilet uprawniający do udziału w finale,
  • grę Słup Ognia,
  • tackę na kości z ilustracją i logiem Catan.
 2. Za zajęcie drugiego miejsca gracz otrzymuje:
  • bilet uprawniający do udziału w finale,
  • tackę na kości z ilustracją i logiem Catan.
 3. Za zajęcie trzeciego miejsca gracz otrzymuje tackę na kości z ilustracją i logiem Catan.
 4. Za zajęcie czwartego miejsca gracz otrzymuje tackę na kości z ilustracją i logiem Catan.

Dodatkowe nagrody – gadżety uniwersyteckie ufundowane przez Program Absolwencki UMK – otrzyma najwyżej uplasowany student/ka i absolwent/ka UMK, który nie dostanie się do ścisłego finału.

 • Wydarzenie na Facebooku
 • Strona organizatora turnieju
dowiedz się więcej

(W)rzuty karne na Wydziale Prawa i Administracji

Katedra Prawa Karnego UMK zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu (w)rzuty karne, które poświęcone zostanie przepadkowi pojazdu. Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia br. o godz. 17:00 na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu, w Audytorium A.

Gośćmi spotkania będą sędziowie Sądu Rejonowego w Toruniu: Jędrzej Czerwiński i dr hab. Tomasz Oczkowski, prof. UMK. Spotkanie poprowadzą dr Natalia Daśko i dr hab. Michał Leciak z Wydziału Prawa i Administracji. Spotkanie ma charakter otwarty, prowadzone będzie w formie dyskusji, będzie można zadawać pytania i podzielić się swoimi przemyśleniami.

Organizatorzy przewidują prowadzenie transmisji spotkania na profilu Katedry Prawa Karnego UMK na Facebooku, a nagranie ze spotkania zostanie opublikowane na kanale Katedry Prawa Karnego na YouTube.

dowiedz się więcej

Spotkanie filozoficzne w "Niebieskim Kocyku"

9 kwietnia o godz. 19:00 w kinie "Niebieski Kocyk" zostanie wyświetlony film "Strefa interesów". Po seansie odbędzie się spotkanie z dr. hab. Marcinem Jaranowskim, prof. UMK, który omówi zagadnienia z dziedziny filozofii zła.

Dr. hab. Marcin Jaranowski, prof. UMK jest filozofem, wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, którego zainteresowania naukowe odnoszą się, m.in. do filozofii zła oraz etyki, zwłaszcza sytuacyjnej. Jego wykład wprowadzi widzów do historii opowiadanej przez Glazera i rzuci nowe światło na interpretacje postaw bohaterów.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Instytutem Filozofii UMK (Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK), Wydziałową Radą Samorządu Studenckiego WFiNS UMK oraz magazynem "Filozofuj!". Bilety w cenie: 12 zł - studenci i absolwenci UMK i 14 zł pozostali, do nabycia w kasie ACKiS "Od Nowa".

dowiedz się więcej

Komputer na całą planetę – spotkanie meetit.live

Wydział Matematyki i Informatyki zaprasza na szóste w tym roku akademickim spotkanie z cyklu meetit.live. Wykład pt. "Komputer na całą planetę: wyzwania związane z wydajnością" poprowadzą Alicja Kluczek i Gabriela Olszewska, programistki w firmie Google.

Zarządzanie komputerem obsługującym całą planetę to ogromne wyzwanie. Wraz ze skalą pojawiają się jednak liczne problemy, którym przygląda się wielu fascynatów rozwoju technologii. Podstawowym wyzwaniem jest wydajność; każdego dnia z Google korzystają miliony użytkowników. Usługi takie jak YouTube muszą być gotowe szybko obsługiwać terabajty danych bez nadmiernego zużycia energii czy zasobów. Ważnym czynnikiem jest również infrastruktura, która musi być skalowalna, aby sprostać wymaganiom użytkowników. Zakłada to obsługę rosnącej ilości danych i coraz większej liczby użytkowników rozproszonych po całym globie. Użytkownicy oczekują również niezawodnego działania, więc rozproszony komputer musi być odporny na awarie.

Podczas prezentacji prelegentki omówią wyzwania, jakie stoją przed globalnymi przedsiębiorstwami informatycznymi. Goście spotkania poznają również niektóre rozwiązania tych problemów, które opracowano w Google.

Spotkanie odbędzie się w środę 10 kwietnia o godz. 18:00 w sali S9 na Wydziale Matematyki i Informatyki (ul. Chopina 12/18). Do udziału zaproszeni są wszyscy zainteresowani, ale ze względów organizacyjnych konieczna jest rejestracja przez stronę https://app.evenea.pl/event/meetitlive-13/. Po wykładzie firma Google zaprasza na spotkanie integracyjne i pizzę.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Radio Sfera nabiera

10 kwietnia 2024 r. o godz. 19:00 Radio Sfera zaprasza wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby zdobyć dziennikarskie doświadczenie, na otwarte spotkanie rekrutacyjne.

Redakcja poszukuje osób, które chciałyby zaangażować się w wolontariat w studenckiej rozgłośni radiowej, żeby m.in.:

 • poznać tajniki montażu materiałów dźwiękowych;
 • prowadzić cykliczne lub autorskie audycje;
 • przeprowadzać wywiady ze swoimi ulubionymi artystami (co czasem wiąże się z darmowym wejściem na koncert);
 • pisać recenzje płyt/filmów/książek itp.;
 • prowadzić media społecznościowe.

Społeczność radia tworzą osoby o różnych zainteresowaniach, nie tylko osoby studiujące dziennikarstwo lub kierunki pokrewne. Doświadczenie także nie jest wymagane, wszystkiego można nauczyć się pod okiem kolegów i koleżanek z redakcji.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Radia Sfera w Domu Studenckim nr 8 (ul. Gagarina 17, wejście główne do akademika, trzeba przejść obok portierni i skręcić w korytarz po lewej stronie i znaleźć drzwi z napisem "Redakcja").

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku

dowiedz się więcej

Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych

VI Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych odbędzie się 11 kwietnia 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu.

Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych organizowany od 2017 roku przez Studenckie Koło Naukowe Chemików działające na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest konkursem skierowanym do członków studenckich kół chemicznych działających na terenie całego kraju. W trakcie finałowej rozgrywki najlepsze koła naukowe chemików prezentują przed publicznością najefektowniejsze doświadczenia chemiczne i walczą o tytuł Mistrza Pokazów Chemicznych.

W tym roku tematem przewodnim jest "Lew, czarownica i stare dygestorium". W trakcie Festiwalu obserwować będzie można zespoły chwalących się swoimi doświadczeniami pokazowymi. Wydarzenie to zrzesza studentów z całej Polski oraz pozwala publiczności na obserwowanie nadzwyczajnych zjawisk w akompaniamencie zabawnych anegdot i miłej atmosfery.

Regulamin Festiwalu Pokazów Chemicznych

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Konferencja Textus et pictura V

Wydział Sztuk Pięknych UMK, Pracownia Dawnej Książki Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie i  Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu zapraszają na konferencję naukową "Textus et pictura V. Klocek – kolekcja – miscellanea. Średniowieczna książka jako zbiór", która odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia w sali audytoryjnej Biblioteki Uniwersyteckiej UMK (parter).

Textus et pictura to ogólnopolskie forum konferencyjne integrujące środowiska m.in. historyków i historyków sztuki, bibliologów, kodykologów, konserwatorów zabytków, filologów i paleofrafów. Jego celem jest konfrontacja perspektyw naukowych, dyskusja nad wynikami badań monograficznych i prezentacja aktualnych rozwojowych projektów badawczych. Interdyscyplinarne spotkania sprzyjają refleksji dotyczącej aspektów badawczych, wartościowania i priorytetów ochrony.

Przedmiotem obrad konferencyjnych będzie średniowieczny kodeks rękopiśmienny, traktowany jako integralna całość. Oprawny w skórę blok pergaminowych kart to nośnik pisma i różnego typu zdobień, te zaś są nośnikami treści, znaczeń i walorów estetycznych.

Refleksje będą koncentrowały się wokół grup tematycznych i obejmą analizę treści i paleografię, analizę kodykologiczną, strukturę i oprawę księgi, losy, stan zachowania i ochronę spuścizny rękopiśmiennej, a także analizę form artystycznych i ikonografii kodeksów iluminowanych, problemy muzykologiczne i liturgiczne, paleografię muzyczną oraz biblioteki i kolekcje.

Inicjatorkami tego cyklicznego forum, integrującego badaczy średniowiecznej spuścizny rękopisemnej z różnych dyscyplin, były dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof. UMK z Katedry Zabytkoznawstwa i Muzealnictwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz dr Marta Czyżak z Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Szczegółowy program wydarzenia

dowiedz się więcej

Otwarte wykłady badaczek sztuki

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza na otwarte wykłady zagranicznych badaczek sztuki: dr Milady Studničkovej z Instytutu Historii Sztuki Czeskiej Akademii Nauk i prof. Claudii Colini z Center for the Study of Manuscript Cultures Uniwersytetu w Hamburgu. Prelekcje towarzyszą interdyscyplinarnej międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu "Textus et pictura V".

Wykład dr Milady Studničkovej, wybitnej znawczyni czeskiego iluminatorstwa, pt. "The Jena Codex, or Layers of Hussite Memory" odbędzie się 11 kwietnia o godz. 18:30. Z abstraktem wystąpienia można zapoznać się TU.

Dr Milada Studničková studiowała historię sztuki i hungarystykę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Eötvös Loránd w Budapeszcie oraz w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wiedeńskiego. Specjalizuje się w iluminowanych rękopisach z XIV i XV wieku, średniowiecznych modlitewnikach i wizualnych środkach reprezentacji władców.  Opublikowała liczne studia i uczestniczyła w wielu projektach, publikacjach i katalogach wystaw (Las iluminaciones del Martirologio de Usuardo, 1998; Prague, The Crown of Bohemia, 2005; Sigismundus Rex et Imperator, 2006; The Bible of Conrad of Vechta, 2006; Kutnohorská iluminace 2010; Imago / imagines, 2019; Nebeský žebřík, 2019; Knižní kultura českého středověku, 2020; Stifterbildnisse in böhmischen liturgischen Handschriften der vorhussitischen Zeit, 2021; Mitteleuropäische Schulen VII, 2022; Eliška Rejčka: Dar středověku, 2023). Jest kierownikiem projektu Libri precum: Księga godzin króla Wacława IV w kontekście modlitewników świeckich.

Wykład specjalistki w zakresie archeometrii i badaczki manuskryptów arabskich, prof. Claudii Colini, odbędzie się 12 kwietnia o godz. 18:00. Z abstraktem prelekcji pt. "INK-clusion. The Case of Arabic Manuscripts Collecting and Transmissing Ink Recipes" można zapoznać się TU.

Prof. Claudia Colini jest młodszym profesorem archeometrii w Instytucie Archeologii i Historii Kultury Starożytnej Morza Śródziemnego oraz kierownikiem Mobilnego Laboratorium Klastra Doskonałości "Understandig Written Artefacts" na Uniwersytecie w Hamburgu w Niemczech. Z wykształcenia jest konserwatorem książek specjalizującym się w islamskich rękopisach i ich materiałach. W 2018 r. obroniła doktorat z archeometrii w CSMC na Uniwersytecie w Hamburgu, na podstawie rozprawy zatytułowanej: "Od przepisów do analizy materiałów: arabska tradycja czarnych atramentów i powłok papierowych (IX-XX wiek)". Następnie pracowała w BAM (Federalnym Instytucie Badań i Testowania Materiałów) w Berlinie. Jej obecne projekty badawcze w ramach Klastra Doskonałości koncentrują się na współistnieniu różnych nośników pisma i atramentów we wczesnych wiekach islamu w Egipcie.

Oba wykłady odbędą się w sali audytoryjnej na parterze Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Gagarina 13.

Więcej informacji o konferencji "Textus et pictura V"

dowiedz się więcej

Siła ruchu studenckiego – dyskusja

Toruńskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie dotyczące książki "Jowita zostaje. Historia 10 dni ruchu studenckiego", które odbędzie się 11 kwietnia o godz. 16:00 w sali 604 w rektoracie.

Studencka okupacja poznańskiego Domu Studenckiego Jowita w grudniu 2023 roku ma historyczne znaczenie. Nie chodzi tylko o to, że udało się obronić Jowitę przed prywatyzacją. Ten sukces pokazał ogromną siłę, jaka leży w studenckiej solidarności i stał się kolejnym fundamentem w walce o uniwersytety jako dobra wspólne.

Książka poświęcona tym wydarzeniom ma na celu nie tylko być świadectwem, ale przede wszystkim wezwaniem do działania i zbiorem materiałów, które pomogą odradzającemu się ruchowi studenckiemu skutecznie walczyć o swoje prawa. Na książkę składają się m.in. wywiady z osobami okupującymi akademik, teksty naukowców i naukowczyń oraz mnóstwo zdjęć z tamtych dni.

Wydarzenie będzie miało formę panelu, w ramach którego będą się toczyć rozmowy zarówno o samej książce, jak i sytuacji osób studiujących na UMK – ich problemach i sposobach wspólnej zmiany naszego uniwersytetu na lepsze. Po panelu odbędzie się dyskusja. Spotkanie poprowadzi Jakub Straszewski, jeden z redaktorów książki i członek Poznańskiego Koła Młodych IP, prelegentami zaś będą Damian Janiak – również członek PKMIP oraz Jagoda Lutomska-Juryłowicz i Bartosz Szymański – członkowie Toruńskiego Koła Młodych IP.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Wielki Test Wiedzy Geograficznej z WNoZiGP

13 kwietnia na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK odbędzie się dziesiąta edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Wielki Test Wiedzy Geograficznej". Konkurs wiedzy, wykłady naukowe dla uczniów oraz warsztaty dla nauczycieli geografii wypełnią dzień i zaktywizują wszystkich miłośników geografii.

W tegorocznej edycji wprowadzony został limit miejsc, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Elektroniczny formularz będzie otwarty do 20 marca 2024 r.: https://forms.gle/BsSEA84e8W737Q4A6

Przybliżony czas trwania imprezy: 10:00-15:00.

dowiedz się więcej

Przedmaturalna powtórka z geografii

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu organizuje kolejną edycję bezpłatnego i otwartego repetytorium online z geografii dla tegorocznych maturzystów.

Do uczestnictwa w kursie szczególnie zaproszeni są uczniowie przystępujący do egzaminu maturalnego z geografii, jak również wszyscy inni zainteresowani geografią – zarówno jej aspektami przyrodniczymi, jak i społeczno-gospodarczymi. Jest to niepowtarzalna okazja do powtórzenia, uzupełnienia i utrwalenia materiału do najważniejszego egzaminu w życiu młodego człowieka – egzaminu maturalnego.

Zajęcia w postaci zdalnej na platformie MS Teams będą poprowadzone przez pracowników naukowych Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu, ludzi z pasją do nauki i edukacji. Proponowane spotkania będą miały formę warsztatowo-wykładową, umożliwiającą ugruntowanie i pogłębienie wiedzy uczennic i uczniów oraz rozwój ich indywidualnych pasji i zainteresowań.

Mając na względzie ograniczony czas maturzystów oraz obserwowaną skuteczność kumulowanych i ukierunkowanych zajęć, otwarte repetytorium online odbędzie się w czterech blokach w dniach 15-18 kwietnia 2024 roku w godzinach 16:00-19:10.

Osoby zainteresowane udziałem do 10 kwietnia 2024 roku powinny wypełnić zgłoszenie elektroniczne dostępne pod adresem: https://goo.gl/forms/iemwennT6ywPXjn03. W ciągu kilku dni od dnia rejestracji uczestnicy otrzymają linki do poszczególnych spotkań tematycznych.

dowiedz się więcej

Otwarte okno Lokalnej Żywności

Od 15 do 22 kwietnia (do godz. 12:00) na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 25 kwietnia w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.

W tym miesiącu wśród świeżych warzyw dostawcy proponują m.in. miks sałat, rzeżucha i świeży szpinak baby. Wśród nowości można znaleźć również kiełbasę grillową z serem lub papryką, kiełbasę chłopską, zestaw serów podpuszczkowych, maślanka i jogurt naturalny. Jak zawsze do wyboru jest także wiele produktów mlecznych, wędlin, miodów i przetworów.

Zamówienia będzie można odbierać 25 kwietnia w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 25 kwietnia w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Dni Nordyckie na Wydziale Nauk Historycznych

16 i 17 kwietnia 2024 r. na Wydziale Nauk Historycznych odbędą się Dni Nordyckie połączone z Dniami Otwartymi. Gościem honorowym wydarzenia pod hasłem "Kierunek Skandynawia" będzie JE Hannes Heimisson - Ambasador Islandii w Polsce.

Dni Nordyckie na WNH będą okazją do spotkania naukowców i autorów, którzy poświęcili swoje życie badaniu tajemnic Północy i nauce języków skandynawskich. Organizatorzy przygotowali fascynujące wyjłady, warsztaty i wystawy. Na wszystkie aktywności zapraszają eksperci z dziedziny historii, wojskoznawstwa, archeologii, archiwistyki i zarządzania dokumentacją oraz studiów skandynawsko-bałtyckich.

Na zakończenie przewidziano prawdziwą ucztę dla zmysłów – koncert poezji duńskiej "Chwile Szczęścia". To niepowtarzalna okazja, by wysłuchać pierwszego polskiego wykonania Alfabetu Svenda Nielsena do poezji Inger Christenen w przekładzie Bogusławy Sochańskiej na fortepian (Mariana Veretylnyk), skrzypce (Sebastian Kamiński) i głos męski (Paweł Kaźmierczak). W drugiej części koncertu rozbrzmi muzyka fortepianowa profesor Christiny Bjørkøe z Konserwatorium Muzycznego w Odense oraz wierszami Nielsa Hava.

PROGRAM WYDARZENIA

Na wydarzenia obowiązuje rejestracja. Aby zarezerwować miejsca należy wysłać wiadomość e-mail na adres izakuj@umk.pl, a w wiadomości podać:

 • nazwę lub nazwy zajęć na które chcecie się zapisać
 • nazwisko i dane kontaktowe opiekuna
 • liczebność grupy
 • nazwę szkoły 
dowiedz się więcej

Spotkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz

W ramach Dni Nordyckich organizowanych przez Wydział Nauk Historycznych oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu odbędzie się spotkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz - autorką książki "Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami" oraz wernisaż zdjęć Daniela Tubylewicza. Spotkanie poprowadzi Paweł Kaźmierczak.

Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia o godz. 12:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13) na II piętrze.

Katarzyna Tubylewicz jest pisarką, kulturoznawczynią, dziennikarką i tłumaczką literatury szwedzkiej. Jej twórczość to nie tylko cenione reportaże, takie jak "Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami", "Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach" czy "Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy", ale także powieści takie jak "Własne miejsca", "Rówieśniczki", "Ostatnia powieść Marcela" i "Bardzo zimna wiosna". Jest również pomysłodawczynią i współautorką antologii rozmów "Szwecja czyta. Polska czyta". Była dyrektorem programowym pierwszej edycji Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu". W latach 2006–2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Jako dziennikarka współpracuje m.in. z "Polityką", TOK FM i "Gazetą Wyborczą" oraz ze szwedzkim pismem "Kvartal".

Daniel Tubylewicz – urodzony i wychowany w Szwecji student trzeciego roku Wydziału Operatorskiej Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jego prace fotograficzne towarzyszą książkom Katarzyny Tubylewicz, a jego etiuda filmowa "The Lovers" została pokazana na festiwalu Camerimage w Toruniu. Daniel czerpie inspiracje z kultury deskorolkowej i punkowej, jego ulubionymi fotografami są Lee Friedlander, Ed Templeton, Vivian Maier i Trent Parke. Jego zdjęcia do książki "Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami" to reportaż o miejscach, w których można znaleźć piękną, kojącą, dobrą samotność.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Sztuka a chaosmotechnika - wykład

16 kwietnia 2024 r. o godz. 13:30 dr Radek Przedpełski z Trinity College Dublin wygłosi otwarty wykład "Sztuka a chaosmotechnika. Cybernetyczne modelowanie przygodności - alternatywne kosmologie - sploty skal czasu w polskiej neoawangardzie lat 70". Prelekcja odbędzie się w Sali Tymona na Wydziale Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32.

Prezentacja przybliży cybernetyczne modelowanie przygodności w sztuce według nomadycznej teorii Jerzego Ludwińskiego (1930–2000). Teoria Ludwińskiego zostanie zestawiona z "podróżującymi w czasie" działaniami artystycznym Marka Koniecznego oraz Natalii LL z drugiej połowy lat 70. XX wieku, gdzie ciało otwiera się na alternatywną organizację pożądania.

Radek Przedpełski jest artystą i badaczem sztuki współczesnej. W 2005 r. ukończył studia magisterskie z filologii angielskiej na UMK, specjalizacja: teoria postkolonialna. Obecnie wykłada interaktywne media cyfrowe na Trinity College w Dublinie. Na tym uniwersytecie ukończył też doktorat ze sztuki i humanistyki cyfrowej. Specjalizuje się w polskiej neoawangardzie artystycznej lat 70., a w szczególności w działaniach artystycznych Marka Koniecznego.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Po obu stronach Sundu - spotkanie autorskie

W ramach Dni Nordyckich organizowanych przez Wydział Nauk Historycznych oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu organizatorzy zapraszają na rozmowę duńskiego poety Nielsa Hava z tłumaczami poezji duńskiej Bogusławą Sochańską i Pawłem Kaźmierczakiem.

Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia o godz. 13:45 na drugim piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13).

Bogusława Sochańska jest tłumaczką, autorką esejów poświęconych duńskiej literaturze i kulturze. Absolwentka filologii duńskiej na UAM, gdzie w latach 1980-1995 wykładała w Katedrze Skandynawistyki m.in. historię literatury duńskiej i translatologię. Za najważniejsze w swoim dorobku uważa przekłady utworów H.Ch. Andersena oraz poezji duńskiej, a także wprowadzenie do kultury polskiej prozy i poezji Janiny Katz. Laureatka m.in. Duńskiej Państwowej Nagrody dla Tłumacza Literackiego 2014, duńskich nagród im. H.Ch. Andersena (2007 i 2018), Nagrody Literackiej GDYNIA 2019 za przekład poematu konceptualnego Inger Christensen alfabet, nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za twórczość przekładową (2020).

Paweł Kaźmierczak – wykładowca języka norweskiego, szwedzkiego i duńskiego, literaturoznawca i tłumacz specjalizujący się w prozie i współczesnej poezji skandynawskiej, asystent w Katedrze Historii Skandynawii i Europy Środkowo-Wschodniej na Wydziale Nauk Historycznych UMK. Jest stypendystą m.in. Instytutu Polsko-Skandynawskiego w Kopenhadze i Instytutu Szwedzkiego w Sztokholmie. W 2021 r. został nagrodzony Europejskim znakiem innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych przyznanym przez Szwedzkie Ministerstwo Szkolnictwa Skolverket oraz Komisję Europejską za współautorstwo międzynarodowych warsztatów komunikacyjnych. Przygotowuje rozprawę doktorską o recepcji poezji Wisławy Szymborskiej w Skandynawii. Tłumaczenie wyboru poezji Nielsa Hav’a "Chwile szczęścia" zostało przygotowane w ramach grantu Statens Kunstfond ufundowanego przez Danish Arts Foundation – największą duńską fundację artystyczną, promującą sztukę Danii poza granicami oraz wytyczającą nowe ścieżki rozwoju utalentowanych artystów.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Badanie gleby w Jadalnym Ogrodzie KOI

Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza na spotkanie z pracownikami Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK, którzy pokażą, jak samodzielnie przeprowadzić badanie gleby. Warsztaty odbędą się w KOI (ul. Olszewskiego 16) we wtorek 16 kwietnia o godz. 17:30.

Będzie to okazja, by - korzystając z ziemi pobranej z Jadalnego Ogrodu KOI - zbadać strukturę gleby, ocenić ilość próchnicy i sprawdzić poziom pH. Osoby uczestniczące w warsztatach dowiedzą się również jak należy prawidłowo pobierać próbki do badań laboratoryjnych.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Polska Od Nowa: Europejski Sondaż Społeczny

Pracownicy Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Polska Od Nowa". Tym razem gościem dr hab. Marii Wincławskiej, prof. UMK i dr. Wojciecha Peszyńskiego będzie dr Michał Kotnarowski, socjolog i politolog z Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Wincławska i dr Peszyński razem z gościem będą debatować o rezultatach Europejskiego Sondażu Społecznego. Badanie skupia się na polityce i demokracji, ale także m.in. na stosunku do imigrantów, opiniach dotyczących zmian klimatu oraz na podejściu do osób LGBT. Badacze z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN przepytali ponad 2 tys. Polaków. Socjologowie zapytali o najważniejsze obszary życia społecznego. Ich celem było zdiagnozowanie polskiego społeczeństwa. Te same pytania zadano mieszkańcom kilkudziesięciu krajów Europy.

"Polska Od Nowa" to drugi filar inicjatywy "Świat Od Nowa", który od kilku lat z powodzeniem realizowany jest przez dr Agnieszkę Bryc, dr. hab. Marcina Czyżniewskiego, prof. UMK i dr. Patryka Tomaszewskiego. Pomysłodawcy nowego cyklu chcą pokazać, że o polskiej polityce można rozmawiać w sposób merytoryczny i pozbawiony emocji.

Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia 2024 r. o godz. 19:30 w ACKiS Od Nowa (ul. Gagarina 37a).

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Wystawa dzieł Władysława Hasiora

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza na wystawę dzieł Władysława Hasiora w organizowaną przez studentów 3 roku konserwacji i restauracji dzieł sztuki w Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK. Wernisaż i oficjalna prezentacja odbędzie się 30 kwietnia o godz. 18:00 w salach Laboratorium Badań i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej.

Wystawa jest efektem badań mgr Anny Cecylii Brzóstowicz, która pod kierunkiem dr. hab. Sławomira A. Kamińskiego, prof. UMK przygotowuje pracę doktorską pt. "Władysław Hasior's works - selected conservation issues, history, and new perspectives on preservation". W ramach prowadzonego projektu doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Academia Copernicana kompleksowo bada zespół trzynastu dzieł Władysława Hasiora z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Więcej informacji o pracach badawczych

Plakat

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.