Wydarzenia: Maj 2024

Spotkanie autorskie z Januszem L. Wiśniewskim

W ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Program Absolwencki i Biblioteka Uniwersytecka zapraszają na spotkanie autorskie z Januszem Leonem Wiśniewskim, autorem bestsellerowych książek (m.in. "Samotność w sieci", "Stany splątane"), torunianinem uhonorowanym "Katarzynką" oraz ambasadorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Spotkanie odbędzie się 8 maja o godz. 17:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13, II piętro). Wydarzenie poprowadzi prof. dr hab. Maciej Wróblewski z Instytutu Literaturoznawstwa WH UMK.

Pisarz opowie o swoich książkach, w tym przede wszystkim o ostatnim zbiorze opowiadań "Stany splątane", i inspiracjach, które doprowadziły do jego powstania. Autor uchyli także rąbka tajemnicy o najnowszym wydawnictwie, które ukaże się niebawem.

Na miejscu będzie można kupić książki autora.

Więcej informacji

Z uwagi na obowiązujący na terenie całego kraju 2. stopień alarmu BRAVO, osoby spoza UMK będą proszone o okazanie dokumentu tożsamości i wpisanie się na listę uczestników.

Arktyka w Europie Wschodniej - konferencja

Katedra Literatury, Kultury i Mediów Niemieckiego Obszaru Językowego UMK we współpracy z Malaurie Institute for Arctic Research Monaco-UVSQ zaprasza do udziału w Konferencji "Arctic in Eastern and Central Europe", która odbędzie się w Collegium Humanisticum 9-10 maja 2024 roku.

Wyobrażenia o Arktyce pobudzały wyobraźnię Europejczyków od czasów antycznych, ale dopiero od końca XVII wieku zaczęto systematycznie gromadzić o niej wiedzę. Ważną rolę w tych działaniach odegrali niemieccy protestanci, którzy - inspirowani ideami pietyzmu i Ewangelickiej Jednoty Braterskiej - stopniowo rozszerzali obszar swojej pracy misyjnej o daleką północ. Motywacje ekonomiczne z kolei przyświecały Holendrom, Francuzom, Baskom i Anglikom zaangażowanym w połów wielorybów i Duńczykom zainteresowanym rozszerzaniem swoich wpływów kolonialnych.

Odkrycia geograficzne, wielorybnictwo, misje, kolonizacja i handel, a wreszcie chęć zdobywania wiedzy u początków XIX wieku doprowadziły do nasilenia cyrkulacji myśli, ludzi i dóbr między Europą a jej peryferiami na Północy – Grenlandią, Spitsbergenem, Islandią, Wyspami Owczymi i Laponią. Organizatorami podróży misyjnych i ekspedycji badawczych byli uczeni i ludzie handlu z Europu Zachodniej, ale uczestnikami wypraw i autorami relacji z podróży byli też zdobywcy i badacze z Europy Wschodniej. To oni byli w znacznej mierze odpowiedzialni za kształtowanie recepcji wiedzy o Arktyce na Wschodzie, ich dzieła wypełniały szlacheckie biblioteki i były omawiane w czasie naukowych debat w towarzystwach naukowych, a przywiezione obiekty trafiały do kolekcji w gabinetach osobliwości.

Celem konferencji jest dyskusja nad recepcją wiedzy o Arktyce w Europie Wschodniej, odpowiedź na pytanie o jej uwarunkowania geograficzne, odbiorców, pobudki, jakie przyświecały różnym grupom społecznym i wyznaniowym w ich zainteresowaniu tematyką arktyczną. Punktem wyjścia będą kontakty naukowe i wyznaniowe, uwarunkowania ekonomiczne, mobilność, działania misyjne mniejszości wyznaniowych, rozwój prasy i cyrkulacja wiedzy.

Program wydarzenia

dowiedz się więcej

Konferencja "Neuroróżnorodność - rzadkie zespoły genetyczne"

Instytut Nauk Pedagogicznych UMK zaprasza na konferencję naukową "Neuroróżnorodność - rzadkie zespoły genetyczne". Sympozjum odbędzie się 9 maja w godz. 9:00-14:30 w budynku przy ul. Lwowskiej 1 w Toruniu.

Do udziału w ogólnopolskiej konferencji zaproszeni są m.in. naukowcy, specjaliści pracujący z dziećmi i młodzieżą z rzadkimi zespołami genetycznymi, lekarze, psychologowie i pedagodzy specjalni oraz osoby pracujące w organizacjach pozarządowych. O 12:30 odbędą się warsztaty dla studentów i studentek, na które złoży się pięć zajęć z zakresu terapii i wspierania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

Konferencję otworzą dr hab. Ditta Baczała, prof. UMK, mgr Alicja Golon i mgr Aleksandra Sadowska-Krajewska. Następnie swoje wystąpienia przedstawią specjaliści, którzy omówią ważne aspekty dotyczące różnych metod nauczania, pracy i terapii dla osób z rzadkimi zespołami genetycznymi.

Szczegółowy program konferencji

Konferencja jest bezpłatna. Link do zapisów

X Bieg z książką

26 maja odbędzie się jubileuszowa edycja Biegu z książką pn. "Galop Gombrowicza". Nazwa biegu nawiązuje twórczości Witolda Gombrowicza, którego imieniem ogłoszono rok 2024.

Bieg z książką to otwarta impreza biegowa dla społeczności UMK oraz sympatyczek i sympatyków naszej uczelni. Jej celem jest promocja ruchu i popularyzacja czytelnictwa. W ramach imprezy odbędzie się bieg główny, sztafeta oraz bieg dodatkowy "Rozbiegana Mama".

Rok 2024 został ogłoszony rokiem gombrowiczowskim z okazji 120 rocznicy urodzin pisarza. Tegoroczny Bieg z książką nawiązuje więc do życia i twórczości autora "Ferdydurke". Dystans biegu głównego odmierzany będzie w galopach (jednostka zaczerpnięta z "Operetki" Gombrowicza). Do pokonania będzie 1200 galopów, czyli 4,2 km. Dystans został obliczony następująco: 120 (rocznica urodzin patrona) x 10 (dziesiąta edycja biegu) x 3,5 m (jeden galop).

Impreza ma charakter amatorski. Przewidziano nagrody nie tylko dla najszybszych biegaczy. W klasyfikacji "Z Gombrowiczem" wynik obliczany będzie za pomocą algorytmu uwzględniającego czas przebycia trasy oraz parametry książki. Aby wziąć udział w tej klasyfikacji trzeba pobiec z książką autorstwa patrona biegu. Każda mama z dzieckiem/dziećmi, która ukończy bieg dodatkowy, otrzyma drobny upominek.

Wydarzenie organizuje Program Absolwencki UMK oraz Klub Maratoński UMK.

Szczegóły i zapisy