Wydarzenia: Styczeń 2024

dowiedz się więcej

Rośliny i zwierzęta nocy - konkurs fotograficzny

W ramach corocznej ogólnopolskiej akcji "Noc Biologów" Instytut Biologii oraz Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym "Rośliny i zwierzęta NOCY".

W konkursie fotograficznym mogą wziąć udział dzieci i młodzież od IV klasy szkoły podstawowej do V klasy szkoły średniej. Interpretacja tematu jest dowolna, polega na wykonaniu zdjęcia roślin lub zwierząt aktywnych nocą. Każdy uczestnik lub uczestniczka może zgłosić jedną pracę. Konkurs trwa do 5 stycznia 2024 r.

Szczegółowe informacje i regulamin

dowiedz się więcej

Czwartkowe Kolokwium Fizyczne

11 stycznia 2024 roku o godz. 12:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego dr hab. Michł Słudziński z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład pt. "When the symmetric group meets partial transposition: new tools for studying quantum systems".

Na stronie https://www.ifiz.umk.pl/ można przeczytać krótki abstrakt w języku angielskim.

dowiedz się więcej

Noc Biologów na UMK

12 stycznia na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK odbędzie się XIII ogólnopolska edycja Nocy Biologów. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będą Tajemnice życia od komórek do biosfery”.

Dlaczego samce ptaków są piękniejsze od samic? Jakie gatunki zwierząt uznajemy w Polsce za inwazyjne? Jakie supermoce znajdują się w świecie przyrody? Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedź podczas corocznej akcji Nocy Biologów, do której po raz kolejny przyłącza się Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Do udziału w akcji zaproszone są przede wszystkim rodziny, dzieci i młodzież. Na uczestników i uczestniczki czeka wiele atrakcji. Społeczność Wydziału przygotowała szereg warsztatów, wykładów, pokazów, filmów, gier i zabaw. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami.

Zajęcia laboratoryjne będą odbywały się na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych przy ulicy Lwowskiej 1 w Toruniu. Wykłady zaplanowano w trybie hybrydowym, dzięki czemu będzie można w nich uczestniczyć  na miejscu lub za pośrednictwem platformy MS Teams. Aby wziąć udział w wykładach online, należy kliknąć w link umieszczony w programie przy nazwie wykładu o godzinie, na którą został zaplanowany.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie www.nocbiologow.pl

dowiedz się więcej

Polscy padewczycy i ich herby - wystawa

"Nie tylko Zamoyski. Polscy padewczycy i ich herby" to tytuł wystawy Instytutu POLONIKA prezentowanej na II piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej UMK. Kolekcję można zwiedzać do 15 lutego 2024 r.

Ekspozycja powstała na podstawie książki "Album Polonicum. Metryka nacji polskiej w Padwie 1592–1745", by przybliżyć nie tylko polskich studentów, lecz także wartości, jakimi kierowali się w życiu. Ta księga jest świadectwem obecności Polaków czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów na Uniwersytecie w Padwie, ponieważ do niej wpisywali się członkowie organizacji studenckiej, zwanej nacją polską, założonej w 1592 r.

Wystawa przedstawia sylwetki i herby wybranych dziesięciu reprezentantów polsko-litewskiej intelektualnej elity studenckiej, m.in. Krzysztofa Opalińskiego, Pawła Potockiego, Zbigniewa Ossolińskiego czy Bogusława Leszczyńskiego. Wśród ozdobnych, poetyckich dedykacji ekspozycja przedstawia także rozbudowane kompozycje heraldyczne, będące prawdziwymi dziełami sztuki.

dowiedz się więcej

"Indianie” w Amerykach

Instytut Nauk o Kulturze zaprasza na wykład dr Agnieszki Pawłowskiej-Mainville "Indianie” w Amerykach/'Indians' in North America, który odbędzie się 16 stycznia o godz. 16:45 w sali 203 Collegium Maius.

Ludność indiańska – rdzenna – w Kanadzie od dawna zmaga się z uprzedzeniami i stereotypami, które są niesprawiedliwe i często zawężają ich reprezentację do nieprawdziwych, historycznych "faktów". Na wykładzie omówione zostaną opinie (mity) na temat ludności rdzennej, a uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się kilku elementom dziedzictwa kulturowego jednej z rdzennych grup - Anishinaabeg.

Wykład odbędzie się w języku polskim (elementy angielskie będą tłumaczone).

dowiedz się więcej

Polska Od Nowa: Mariusz Sepioło

Pracownicy Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie zapraszają kolejne spotkanie z cyklu "Polska Od Nowa". Gościem wydarzenia będzie Mariusz Sepioło, autor książki "Narodowcy. Z ulic na szczyty władzy", dziennikarz i reporter, absolwent UMK.

Na spotkanie zapraszają dr hab. Maria Wincławska, prof. UMK i dr Wojciech Peszyński z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Głównym tematem rozmowy z gościem będzie książka "Narodowcy. Z ulic na szczyty władzy", która wzbudzi dyskusję na temat tego, dlaczego ruchy narodowe w Polsce rosną w siłę, czym urzekają kolejne pokolenia i jakie sztuczki stosują, by nimi sterować.

"Polska Od Nowa" to drugi filar inicjatywy "Świat Od Nowa", który od kilku lat z powodzeniem realizowany jest przez dr Agnieszkę Bryc, dr. hab. Marcina Czyżniewskiego, prof. UMK i dr. Patryka Tomaszewskiego. Pomysłodawcy nowego cyklu chcą pokazać, że o polskiej polityce można rozmawiać w sposób merytoryczny i pozbawiony emocji.

Spotkanie odbędzie się 17 stycznia 2024 r. o godz. 19:00 w ACKiS Od Nowa.

Wydarzenie na Facebooku

Projekt "Polska Od Nowa" jest realizowany dzięki wsparciu ACKiS Od Nowa oraz Fundacji Amicus UMK.

dowiedz się więcej

Otwarte seminarium grupy TASQ

Wydział Chemii UMK zaprasza na otwarte seminarium grupy TASQ. Podczas spotkania wykład pt. "π-Delocalization in Strongly Conjugated Systems – A Source of Controllable Properties" wygłosi prof. dr hab. Miłosz Pawlicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spotkanie odbędzie się 19 stycznia o godz. 10:00 w bibliotece Wydziału Chemii.

Abstrakt (pdf)

dowiedz się więcej

Ocalić od zapomnienia: konferencja w Bibliotece Uniwersyteckiej

19 stycznia o godz. 11:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK rozpocznie się konferencja pt. "Ocalić od zapomnienia: z dziejów wyższej uczelni weterynaryjnej we Lwowie" z udziałem przedstawicieli Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii im. Stefana Grzyckiego.

Gośćmi konferencji będą prof. Ivana Parubchaka - Rektora LNUMWiB oraz prof. Ałła Vyniarska i prof. Antoni Gamota.

Celem konferencji jest popularyzacja historii polskojęzycznej wyższej uczelni weterynaryjnej istniejącej we Lwowie w latach 1881-1939. Towarzyszyć jej będzie wystawa obrazująca dzieje lwowskiej uczelni, która powstała w ramach projektu "Nowatorskie podejście do dziedzictwa historycznego: dziedzictwo naukowe medycyny weterynaryjnej polsko-ukraińskiego pogranicza" Vetheritage zrealizowanego w latach 2021-2023.

Głównym zadaniem projektu była digitalizacja zasobów historycznych dotyczących polskojęzycznego szkolnictwa weterynaryjnego we Lwowie z lat 1881-1939 zgromadzonych w Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii im. Stefana Grzyckiego. Poddano cyfryzacji również dokumenty i fotografie pochodzące ze zbiorów prywatnych, udostępnione przez rodziny absolwentów Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie Podkarpackiej i Lubelskiej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej oraz znajdujące się w Archiwum Państwowym w Przemyślu. W trakcie trwania prac nad projektem wykonano ponad 5000 skanów wydawnictw dokumentów fotografii oraz zdjęć eksponatów rozproszonych na terenie lwowskiej uczelni.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Lokalna Żywność w nowym roku

Od 22 do 29 stycznia (do godz. 12:00) na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 1 lutego w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.

W tym miesiącu wśród świeżych warzyw dostawcy proponują m.in. czerwone buraki, patisony oraz młody szpinak. Nie zabrakło również przetworów, wśród których można znaleźć m.in. buraczki kiszone, przecier z ogórków kiszonych lub bigos. Jak zawsze do wyboru jest także wiele produktów mlecznych i wędlin.

Zamówienia będzie można odbierać 1 lutego w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 1 lutego w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Styczniowy slam poetycki

22 stycznia o godz. 18:00 odbędzie się kolejny w tym sezonie slam poetycki. Na małą scenę klubu Od Nowa zaproszeni są wszyscy miłośnicy poezji.

Poezja, rywalizacja, emocje, wspomnienia Sylwestra, plany na przyszłość, postanowienia poprawy, nowy rok - nowa ja... nowy rok - nowy slam!

Widzimy się 22 stycznia 2024 roku o godzinie 18:00 na małej scenie klubu Od Nowa, aby przy blasku lamp i dźwięku noworocznie zimowej muzyki celebrować wspólnie styczniowy slam poetycki.

Organizatorzy zapraszają do występowania, czytania wierszy, głosowania, komentowania i oklaskiwania. Dla najlepszych do zdobycia 100 zł, Kubeczek Obfitości od publiczności oraz nagroda niespodzianka od prowadzącej. Slam poprowadzi Justyna Kłosińska, zapisy będą prowadzone na miejscu.

Więcej informacji można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.

dowiedz się więcej

Od fascynacji do fascynacji. Spotkanie w Collegium Minus

Instytut Filozofii UMK zaprasza na wykład pt. "Od fascynacji do fascynacji. Hannah Arendt i Martin Heidegger". Gościem spotkania będzie prof. Karol Sauerland, profesor emeritus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Hannah Arendt jako młoda studentka przeżyła głęboką fascynację Martinem Heideggerem jako mężczyzną i przede wszystkim jako nauczycielem. Po emigracji straciła kontakt z nim, a po dowiedzeniu się o jego powiązaniach z władzą faszystowską, odwróciła się od niego, publicznie go potępiając. Po wojnie, będąc z wizytą w Europie, intensywnie dyskutowała z Karlem Jaspersem na temat casusu Heideggera; chciała pogodzić tych dwóch myślicieli. Może to właśnie skłoniło ją do tego, że w latach pięćdziesiątych na nowo skontaktowała się z Heideggerem.

Spotkanie odbędzie się 24 stycznia 2024 r. o godz. 13:15, s. IX, Collegium Minus (harmonijka), ul. Fosa Staromiejska 1a.

dowiedz się więcej

Spotkanie u matematyków

Wydział Matematyki i Informatyki zaprasza na czwarte w roku akademickim 2023/2024 spotkanie z cyklu meetit.live, które odbędzie się w środę 24 stycznia o godzinie 18:00 w sali S9 WMiI (ul. Chopina 12/18, Toruń).

Gośćmi spotkania będą Katarzyna Hewelt i Patryk Miziuła, którzy wygłoszą wykład pt. "Wieloźródłowy chatbot - praktyka i trochę teorii".

Wystąpienie będzie składało się z dwóch części. Jedna poświęcona będzie aspektom praktycznym - wyzwaniom i rozwiązaniom związanym z integracją czatbota z bazami danych klientów oraz systemami CRM typu HubSpot i Salesforce. Omówione zostanie znaczenie czatbota dla działów sprzedaży umożliwiające śledzenie aktualnych informacji o transakcjach, klientach i interakcjach. Prezentacja uwypukli, jak zastosowanie technologii LangChain, LLM i OpenAI API pozwala na efektywną integrację i interakcję. Podkreślona zostanie również rola precyzji w projektowaniu zapytań dla modeli językowych.

Część druga zaspokoi ciekawość tych, którzy zastanawiają się, jakie mechanizmy działają pod powierzchnią tego typu rozwiązań. Jest tam na pewno dużo matematyki i algorytmiki - podczas wystąpienia zostaną omówione co ciekawsze i ważniejsze metody. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą się przekonać, czy "to tylko wielokrotnie składana regresja logistyczna", czy jednak coś więcej.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, ale ze względów organizacyjnych obowiązuje elektroniczna rejestracja: https://app.evenea.pl/event/meetitlive-11/  Więcej informacji na stronie: https://meetit.live.

dowiedz się więcej

Jak poradzić sobie ze stresem?

Biuro Karier UMK zaprasza na kolejne szkolenie z cyklu Dobry Start. Na spotkaniu uczestniczki i uczestnicy porozmawiają o tym, jak radzić sobie ze stresem podczas wyzwań - sesji, rozmowy kwalifikacyjnej lub wystąpień publicznych.

Szkolenie będzie okazją do zapoznania się z technikami radzenia sobie ze stresem przed egzaminem, wystąpieniem, rozmową i innymi wyzwaniami. Osoby obecne na spotkaniu dowiedzą się także, w jaki sposób regenerować swoje ciało i umysł po stresującym wydarzeniu niezależnie od jego wyniku. Trenerka Izabela Rutkowska, która poprowadzi szkolenie, pokaże także ćwiczenia sprzyjające równowadze emocjonalnej i niwelowaniu stresu.

Szkolenie odbędzie się 25 stycznia w godz. 9:00-12:00 w formule online. Konieczna jest rejestracja przez formularz dostępny na stronie https://www.biurokarier.umk.pl/dobry-start-rekrutacja

dowiedz się więcej

Czwartek z filozofią: Czym jest donos?

Instytut Filozofii UMK oraz Dwór Artusa zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Czwartek z filozofią". 25 stycznia o tym, czym jest donos, opowie prof. dr hab. Karol Sauerland, profesor emeritus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Czy donos jest wciąż aktualny, wciąż do potępienia? W książce "30 srebrników. Donos w dziejach nowych i dawnych" Karol Sauerland zastanawia się nad różnicą donosicielstwa w dwóch reżimach: sowieckim i w III Rzeszy oraz odpowiada na pytania, kiedy właściwie mamy do czynienia z donosem, dlaczego we współczesności liczba donosicieli wzrasta i czy Judasz był naprawdę donosicielem.

Prof. dr hab. Karol Sauerland - matematyk, filozof, literaturoznawca, autor kilkunastu książek w języku niemieckim i polskim (m.in. "Od Dilthey do Adorna. Studia z estetyki niemieckiej") oraz ponad trzystu artykułów w j. polskim, niemieckim, węgierskim, włoskim, japońskim i angielskim. Nagrodzony przez fundację im. Humboldta, otrzymał także węgierską nagrodę im. Petöfiego. Ostatnio wydał książki "Tagebuch eines engagierten Beobachters" ("Dziennik zaangażowanego obserwatora") i "Mariupol. Reflexionen über die russische Invasion gegen die Ukraine" ("Mariupol. Refleksje na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę").

Czwartek z filozofią, "Czym jest donos", prof. dr hab. Karol Sauerland - 25 stycznia 2024 r., .godz. 18:30, Sala Malinowa (II piętro) w Dworze Artusa (Rynek Staromiejski 6).

dowiedz się więcej

Widzące ręce i mikroskopowe oczy - otwarte spotkanie naukowe

Katedra Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki Instytutu Filozofii UMK zaprasza na kolejne otwarte spotkanie naukowe, podczas którego dr hab. Rafał Michalski, prof. UMK wygłosi wykład pt. "Widzące ręce i mikroskopowe oczy - Kartezjusz i Locke o niewidzeniu".

Spotkanie odbędzie się 30 stycznia o godzinie 12:00 (s. 317, Collegium Minus (harmonijka), ul. Fosa Staromiejska 1a). Współorganizatorami wydarzeń są: Polskie Towarzystwo Filozoficzne – Oddział Toruń oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

Kolejne spotkania odbywają się co miesiąc – w ostatni wtorek w południe.

Więcej informacji

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.