Wydarzenia: Grudzień 2023
Medale i monety Sebastiana Mikołajczaka w Ratuszu Staromiejskim
Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy "Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka". Wydarzenie odbędzie się w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego 20 października 2023 r. o godz. 17:00.
"Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka" to retrospektywna wystawa dr. hab. Sebastiana Mikołajczaka, prof. UMK z Katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych, cenionego toruńskiego medaliera i twórcy monet o międzynarodowej renomie. Ekspozycja przybliży twórczość medalierską autora odnoszącą się do współczesnych wydarzeń społecznych, zjawisk kulturowych, kondycji ludzkości i relacji człowieka z naturą. Zaprezentowane zostaną m.in. cykle "Świat", "Przyszłość natury", "Postacie", "Mity" oraz "Więzi". Ponadto wyeksponowane będą również monety kolekcjonerskie i obiegowe zrealizowane dla Narodowego Banku Polskiego oraz banków i mennic zagranicznych.
Wystawę będzie można oglądać do 17 grudnia 2023 r. Więcej informacji
Akcja rejestracja
Od 4 do 8 grudnia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie okazja do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku w ramach projektu Helpers' Generation.
Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi. Co roku w kraju około 800 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego, a co piąty polski pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. To zmotywowało studentów i studentki do działania na rzecz zachęcania kolejnych osób do rejestracji w bazie i szerzenia wiedzy na temat dawstwa.
4 grudnia będzie można odwiedzić stoiska na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz na Wydziale Humanistycznym (budynek Collegium Maius). 5 grudnia wolontariusze odwiedzą Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz Bibliotekę Uniwersytecką. 6 grudnia stoiska zostaną rozstawione na Wydziale Chemii oraz w Instytucie Psychologii (ul. Gagarina 39), a 7 grudnia na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz na Wydziale Nauk Historycznych (Collegium Humanisticum).
Dawcą może być każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia mieszkający na stałe w Polsce lub planujący tu zostać na dłużej niż półtora roku. Aby zostać potencjalnym dawcą należy odwiedzić stoisko w wybranym dniu i miejscu, wypełnić formularz zgłoszeniowy i umożliwić pobranie wymazu z wewnętrznej części policzka. Następnie Fundacja DKMS potwierdzi rejestrację w bazie potencjalnych dawców.
Mikołajkowy jarmark praktyk i pracy
W dniach 5-7 grudnia na UMK w Toruniu odbędzie się Mikołajkowy Jarmark Praktyk i Pracy 2023, organizowany przez Biuro Karier UMK. Stoiska informacyjne firm poszukujących talentów znajdą się na trzech wydziałach w godzinach 9:00-15:00.
- 5 grudnia: Wydział Matematyki i Informatyki (ul. Chopina 12/16): Ecom sp. z o. o., MGA Sp. z o. o., Softhard S.A.;
- 6 grudnia: Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (ul. Gagarina 13a): Cereal Partners Poland Toruń-Pacific sp. z o. o. Nestle, Kancelaria Mentzen, Ministerstwo Finansów, Mondi Świecie S.A., Partex Marking Systems Sp. z o. o., Toruńskie Centrum Usług Wspólnych, Unico Logistics Pollska Sp. z o. o.;
- 7 grudnia: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (ul. Grudziądzka 5): Apator SA, Frosta Sp. z o. o., Hendrickson Poland Sp. z o. o.; Wydział Humanistyczny (ul. Bojarskiego 1): Mr Rabbit
Dzień Zaangażowania Społecznego UMK
Prezentacje, dyskusje, gra miejska oraz warsztaty dla społeczności Uniwersytetu i miasta złożą się na program Dnia Zaangażowania Społecznego UMK, który 5 grudnia odbędzie się w Od Nowie.
Dzień Zaangażowania Społecznego UMK ma przybliżyć ideę trzeciej misji uczelni poprzez pokazanie praktycznego wymiaru i wartości działań podejmowanych na UMK na rzecz wspólnoty akademickiej oraz jej otoczenia.
Spotkanie otworzy o godz. 13:00 w Klubie "Od Nowa" (ul. Gagarina 37a) wystąpienie prorektor ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym prof. dr hab. Aldony Glińskiej-Neweś oraz prorektora ds. kształcenia prof. dr. hab. Przemysława Nehringa, którzy opowiedzą m.in. o znaczeniu zaangażowania społecznego dla UMK i YUFE.
Spotkanie w Od Nowie zakończy się drugą dyskusją panelową, tym razem wokół Poradni Studenckich UMK z udziałem dr hab. Tomasza Oczkowskiego, prof. UMK (Poradnia Prawna), dr Magdaleny Cyrklaff-Gorczycy (Poradnia Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii) oraz dr Katarzyny Kubiak-Wójcickiej (Poradnia Wodna). Moderatorką tej części będzie Katarzyna Pawlonka z Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej.
Poza prezentacjami i dyskusjami przewidziano cześć warsztatową. Aby wziąć udział w warsztatach, należy wcześniej wypełnić formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc jest ograniczona. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do 1 grudnia lub do wyczerpania miejsc.
Równolegle w foyer swoją działalność dla społeczności zaprezentują: Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego, Biuro Karier UMK, Erasmus Student Network Toruń, Kopernikański Ośrodek Integracji, Fundacja Amicus oraz część Poradni Studenckich UMK.
Szczegółowe informacje wraz z planem wydarzenia
Program do pobrania
Organizatorem Dnia Zaangażowania Społecznego UMK jest Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej.
Regulacja generatywnej sztucznej inteligencji w AI Act
Katedra Prawa Handlowego, Morskiego i Postępowania Cywilnego oraz Koło Naukowe Prawa Handlowego zapraszają do udziału w drugiej edycji projektu pn. "Prawo handlowe i nowoczesne technologie". Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest sztuczna inteligencja (SI, AI).
Prelekcję pt. "Regulacja generatywnej sztucznej inteligencji w AI Act" wygłosi mgr Wiktor Żochowski z Academia Rerum Socialium UMK. Prelekcja rozpocznie się o godz. 18:00 i będzie realizowana zdalnie (MS Teams).
Link do spotkania
Koncert charytatywny Świąteczny Miś
IFMSA-Poland Oddział Bydgoszcz zaprasza 5 grudnia na koncert charytatywny Świąteczny Miś. Muzyczny klimat w świątecznym nastroju stworzy uczelniany chór Collegium Medicum oraz muzycy z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Celem wydarzenia jest zbiórka funduszy na zakup podarunków dla dzieci i młodzieży z Oddziału Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza oraz podopiecznym DPS Promień Życia w Bydgoszczy.
Koncert odbędzie się w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 20. Początek o godz. 18:30.
Więcej informacji o koncercie
Mikołajkowy Kiermasz Książek
Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich działające przy Bibliotece Uniwersyteckiej zaprasza na Mikołajkowy Kiermasz Książek, który odbędzie się 6 i 7 grudnia w godzinach 8:00-15:00.
Mikołajkowy Kiermasz Książek każdego roku przyciąga miłośników literatury, którzy pośród wycofanych z bibliotecznych katalogów książek, szukają interesujących pozycji.
Wydarzenie na Facebooku
Tajniki ewaluacji funduszy europejskich
Katedra Polityki Ekonomicznej i Studiów Regionalnych zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład otwarty pt. "Tajniki ewaluacji funduszy europejskich", który poprowadzą pracownicy Departamentu Zarządzania Funduszami Europejskimi dla Kujaw i Pomorza Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego: Jolanta Rudnicka, Naczelnik Wydziału Analiz i Ewaluacji oraz Jolanta Konkel, Kierownik Biura Ewaluacji.
Spotkanie odbędzie się 6 grudnia o godz. 9:40 w sali IX na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (ul. Gagarina 13a).
Zaproszeni goście opowiedzą do czego służy ewaluacja, jakie są jej metody i techniki, na czym polega badanie ewaluacyjne i kto może je przeprowadzić. Zaprezentują również wyniki badań ewaluacyjnych dotyczących Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Konferencja IDUB
Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza" zaprasza na konferencję "Doskonałość jest dla wszystkich", która odbędzie się 6 grudnia 2023 roku w budynku Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00.
Konferencję rozpocznie wystąpienie prorektora ds. nauki prof. dr. hab. Wojciecha Wysoty, który nadzoruje działania programu IDUB. Następnie głos zabierze dr Anna Kola, która pełni funkcję zastępcy przewodniczącego zespołu koordynującego. Dr Joanna Modrzyńska zaprezentuje zespół badaczy "The role of cities in multi-level", a spotkanie zamknie panel dyskusyjny beneficjentów konkursów realizowanych w ramach IDUB pn. "Doskonałość jest dla wszystkich".
Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie UMK TV.
Stulecie jubileuszy kopernikańskich
"Kto nie czci Kopernika?" to tytuł wystawy przygotowanej przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu przy wsparciu Centrum Badań Kopernikańskich i Wydziału Nauk Historycznych UMK. Wernisaż zaplanowano na 6 grudnia na godz. 11:30 w Bibliotece Uniwersyteckiej (II piętro).
Ekspozycja towarzyszy IX Toruńskim Konfrontacjom Archiwalnym "Przewroty kopernikańskie w archiwistyce", które odbywają się 7-8 grudnia 2023 r.
Na zakończenie roku 2023, ustanowionego przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę jego urodzin, zaprezentowane zostaną dokumenty życia społecznego jako trwałe zapisy jubileuszy wielkiego astronoma. Są to druki ulotne w formie zaproszeń, afiszy, plakatów, okólników, informatorów, wydawnictw okolicznościowych, ale również fotografie i pamiątki. Dzięki tym dokumentom, stanowiącym wielowymiarową mozaikę form, treści i funkcji, jakie pełniły w obiegu społecznym, udało się stworzyć opowieść o stuleciu obchodów kopernikańskich (1923-2023).
Zaprezentowane na wystawie dokumenty pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, głównie Gabinetu Dokumentów Życia Społecznego i Gabinetu Grafiki oraz z zasobów promocyjnych Centrum Badań Kopernikańskich. Autorami eksponowanych fotografii są: Tomasz Dorawa, Bohdan Horbaczewski, Czesław Jarmusz, Piotr Kurek, Andrzej Romański oraz fotografowie Toruńskiego Informatora Fotograficznego.
Wystawa będzie prezentowana do 6 stycznia 2024 r.
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o programie Erasmus+
Pracowniczki Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej UMK zapraszają na spotkania dotyczące możliwości wyjazdów na studia i praktyki w ramach programu Erasmus+.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 6 grudnia o godzinie 14:00 w sali 307 Collegium Maius, drugie spotkanie odbędzie się 7 grudnia o godzinie 14:00 w sali AB 3.13 Collegium Humanisticum.
W trakcie spotkania będzie mowa m.in. o:
- różnicach pomiędzy wyjazdami - np. krótkoterminowymi a długoterminowymi; praktyką studencką a absolwencką;
- wymogach kwalifikacyjnych we wszystkich rodzajach wyjazdów;
- obecnej wysokości stypendium i dodatkowych możliwościach uzyskania dofinansowania (np. green travel, program SMART);
- instytucjach, do jakich można wyjechać na praktyki, a także jak ich szukać;
- korzyściach z wyjazdu;
- możliwościach kontynuowania internacjonalizacji w domu (lub rozpoczęcia internacjonalizacji w domu jeszcze przed wyjazdem).
UWAGA! Zgoda na opuszczenie zajęć w celu wzięcia udziału w spotkaniach będzie dotyczyła tylko tych studentów, którzy z wyprzedzeniem zwrócą się w tej sprawie do prowadzących.
Rusz się! Ciało i dobrostan
Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego zaprasza społeczność akademicką do udziału w cyklu spotkań online „Rusz się! Przy biurku i nie tylko…”.
Spotkania, które zaplanowano w kolejne czwartki grudnia w godz. 14:30-15:00, obejmują krótką prelekcję na temat różnych aspektów dobrostanu człowieka oraz sekwencję ćwiczeń, które można wykonać w miejscu pracy.
7 grudnia prof. dr hab. Piotr Błajet opowie o "Ciele i dobrostanie".
Ćwiczenia przy biurku, które wypełnią drugą część spotkania, pomogą rozluźnić napięte i zmęczone mięśnie oraz wzmocnić te, które są osłabione. Wspomogą również prawidłową postawę ciała oraz jego właściwe ustawienie podczas pracy przy biurku, a elementy rozciągania oraz świadomy oddech pozwolą uwolnić się od napięć i stresu.
Spotkania odbywają się za pośrednictwem platformy MS Teams
Więcej informacji o cyklu
Świat to za mało - spotkanie w KOI
Przed nami kolejna odsłona cyklu Świat to za mało | The world is not enough. Wydarzenie, które tym razem odbędzie się w Kopernikańskim Ośrodku Integracji, zainauguruje współpracę pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu a Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury.
Tematem spotkania, które odbędzie się 7 grudnia o 18.00, będzie Turcja, a o swoich interkulturowych doświadczeniach opowie troje studentów Erasmus+ na UMK: Ceyhun Edizler, Halime Afşar oraz Ponlawat Panngam.
Wydarzenie będzie prowadzone w języku angielskim i polskim i jest otwarte dla wszystkich.
Spotkanie autorskie dr Małgorzaty Liseckiej
Wydawnictwo Naukowe UMK, Instytut Nauk o Kulturze Wydziału Humanistycznego oraz Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zapraszają na dyskusję o książce dr Małgorzaty Liseckiej "Głos, ciało, scena. Afektywność teatru operowego we francusko-włoskim dyskursie słownikowym 1768–1826". Książka ukazała się w serii Monografie FNP.
Spotkanie odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 17:30 w sali 307 w Collegium Maius (ul. Fosa Staromiejska 3). W dyskusji wezmą udział dr Małgorzata Lisecka, prof. Dariusz Brzostek i prof. Ryszard Daniel Golianek. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Dr Małgorzata Lisecka jest muzykolożką i kulturoznawczynią. Pracuje jako adiunktka w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się w szczególności badaniami nad teatrem operowym i tekstami librettowymi. Ponadto prowadzi także badania porównawcze nad związkami muzyki i literatury, zwłaszcza w innych gatunkach wokalno-instrumentalnych, a także nad muzyką filmową. Jest autorką monografii na temat estetyczno-muzycznych kontekstów polskiej poezji barokowej (2016) oraz wielu artykułów naukowych.
Więcej informacji o książce
Europejskie jarmarki bożonarodzeniowe
Samorząd Studencki zaprasza do skorzystania z jednodniowych wyjazdów do czterech europejskich miast na jarmarki bożonarodzeniowe. W tym roku można zwiedzić Berlin, Pragę, Wiedeń i Drezno.
2-3 grudnia - wyjazd do Berlina z Torunia/Bydgoszczy/Poznania/Katowic/Krakowa/Wrocławia. W programie znajdzie się zwiedzanie Berlina z przewodnikiem, przerwę na obiad oraz czas wolny spędzony na jarmarku bożonarodzeniowym (program). Koszt wyjazdu obejmuje ubezpieczenie, przejazd, przewodników i śniadanie.
9-10 grudnia - wyjazd do Berlina z Gdańska/Łodzi/Warszawy. W programie znajdzie się zwiedzanie Berlina z przewodnikiem, przerwę na obiad oraz czas wolny spędzony na jarmarku bożonarodzeniowym (program). Koszt wyjazdu obejmuje ubezpieczenie, przejazd, przewodników i śniadanie.
9-10 grudnia - wyjazd do Wiednia z Katowic/Krakowa. W programie zwiedzanie Wiednia z przewodnikiem, przerwa na obiad i czas wolny na jarmarku bożonarodzeniowym (program). Koszt wyjazdu obejmuje ubezpieczenie, przejazd, przewodników i śniadanie. Dodatkowy koszt (2,5 euro) to opłata za wynajem sprzętu audio (płatne na miejscu).
16-17 grudnia - wyjazd do Drezna z Torunia/Bydgoszczy/Poznania. W programie zwiedzanie Drezna z przewodnikiem, przerwa na obiad i czas wolny na jarmarku bożonarodzeniowym (program). Koszt wyjazdu obejmuje ubezpieczenie, przejazd, przewodników i śniadanie.
16-17 grudnia - wyjazd do Pragi z Katowic/Krakowa. W programie zwiedzanie Pragi z przewodnikiem, przerwa na obiad i czas wolny na jarmarku bożonarodzeniowym (program). Koszt wyjazdu obejmuje ubezpieczenie, przejazd, przewodników i śniadanie. Dodatkowy koszt (650 CZK) to opłata za rejs statkiem i obiad (płatne na miejscu).
Więcej informacji
Towarzyski Turniej Brydżowy Par na UMK
Program "Absolwent UMK" organizuje XXII Towarzyski Turniej Brydżowy Par. Spotkanie zaplanowano na 10 grudnia w godz. 10:00-16:00. Turniej odbędzie się w sali nr 1A na 1. piętrze Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 37.
Zgłoszenia przyjmowane są parami. Co najmniej jedna osoba z pary musi posiadać Kartę Absolwenta UMK, legitymację studenta UMK lub ucznia Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu.
Aby wziąć udział w turnieju, należy wypełnić zgłoszenie (do 6 grudnia 2023 r.) i uiścić opłatę wpisową (na miejscu, płatne tylko kartą):- 20 zł dla posiadaczy Karty Absolwenta UMK lub legitymacji studenta UMK
- 25 zł dla pozostałych osób
- uczniowie ULO UMK są zwolnieni z opłat
Obowiązuje "zniżka ekologiczna" 5 zł dla wszystkich osób, które przyjdą z własnym kubkiem i łyżeczką (w celu ograniczenia zużycia jednorazowych naczyń plastikowych).
Więcej informacji
Przedświąteczne okno zakupowe
Od 11 do 18 grudnia (do godz. 12:00) na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 21 grudnia w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.
UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.
W tym miesiącu wśród nowości można znaleźć m.in. przecier z ogórków kiszonych, dżem z dyni z nutą pomarańczy oraz ocet z płatków dzikiego maku. W przedświątecznym oknie nie zabrakło także produktów na wigilijny stół (m.in. domowy barszcz i paszteciki z kapustą i grzybami) oraz zestawów upominkowych z przetworów czy serów.
Zamówienia będzie można odbierać 21 grudnia w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.
Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 21 grudnia w godzinach 17:00-20:00.
Sklep internetowy Lokalna Żywność
20 lat Muzeum Uniwersyteckiego
Muzeum Uniwersyteckie świętuje 20. rocznicę powstania. Z tej okazji przygotowano wystawę, na której zostaną zaprezentowane 92 prace 28 artystów-emigrantów. To niepowtarzalna okazja do zobaczenia najcenniejszych eksponatów z kolekcji Muzeum.
Wernisaż odbędzie się 12 grudnia o godz. 12:00 w Muzeum Uniwersyteckim przy pl. Rapackiego 1.
Podczas okolicznościowej wystawy pt. "20 lat Muzeum Uniwersyteckiego, ale obrazków znacznie więcej..." będzie można oglądać m.in. prace malarzy, grafików i rzeźbiarzy. Gościem specjalnym wernisażu będzie Andrzej Borkowski z Wielkiej Brytanii – jeden z wystawianych artystów. Ekspozycję będzie można podziwiać do 28 czerwca 2024 r.
Muzeum Uniwersyteckie przypomina także o trwającej wystawie "Marek Żuławski. Malarstwo z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu" w Centrum Sztuki Współczesnej, która została przedłużona do 7 stycznia 2024 r. i również jest częścią obchodów 20-lecia Muzeum UMK.
Specjalne Kolokwium Fizyczne
Już 12 grudnia 2023 r. o godz. 14:15 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego prof. Andreas D. Wieck (Lehrstuhl für Angewandte Festkörperphysik, Ruhr-Universität Bochum, Germany) wygłosi wykład pt: "Molecular-Beam-Epitaxy Growth of GaAs-based Quantum Dots and In-Plane-Gate Transistors".
Więcej informacji: https://www.ifiz.umk.pl
Zatrute książki w literaturze światowej
Katedra Teorii Literatury i Komparatystyki UMK zaprasza na wykład pod tytułem "Zatrute książki w literaturze światowej". Wykład wygłosi prof. Matthias Freise z Uniwersytetu w Getyndze.
Spotkanie odbędzie się 12 grudnia 2023 r. o godz. 16:45 w sali 307 w Collegium Maius (ul. Fosa Staromiejska 3).
Śniadanie biznesowe online: stres w pracy zawodowej
Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zaprasza na kolejną edycję Śniadania Biznesowego, które odbędzie się 13 grudnia o godz. 9:00. Spotkanie będzie miało formę webinaru w serwisie LinkedIn. Tym razem tematem przewodnim będą sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy. Gościem spotkania będzie dr n. o zdr. Agnieszka Skopowska.
Dr n. o zdr. Agnieszka Skopowska - fizjoterapeutka, wykładowca na kliku uczelniach w województwie kujawsko-pomorskim, obecnie adiunkt w Katedrze Fizjoterapii w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy; autorka warsztatów na temat: "Metody radzenia sobie ze stresem w życiu i w ciele", "Wprowadzenia do metody TRE", "Ergonomii w pracy i ruchu uwalniającego napięcia", "Dialog z ciałem".
Spotkanie poprowadzą dr Patrycja Gulak-Lipka oraz dr Mariusz Lewandowski. Wydarzenie jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
Link do wydarzenia na LinkedIn
Śniadanie biznesowe to cykliczne wydarzenie organizowane na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania od listopada 2019 roku. Spotkania te stanowią wspaniałą okazję do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i wiedzy z praktykami biznesu, W wydarzeniu zwykle udział biorą przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy, nastawieni na nawiązywanie nowych relacji biznesowych oraz poszerzanie swojej wiedzy.
Spotkanie z cyklu meeit.live
Wydział Matematyki i Informatyki zaprasza na trzecie w tym roku akademickim spotkanie z cyklu meetit.live, które odbędzie się 13 grudnia o godzinie 18:00 w sali S9 na WMiI (Toruń, ul. Chopina 12/18). Prelegentem będzie Patryk Kisielewski, który wygłosi wykład pt. "Niskopoziomowe biblioteki w nowoczesnych aplikacjach".
Meetit.live to wydarzenia cykliczne w postaci wieczornych wykładów obejmujących tematykę powiązaną z tą podejmowaną na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK we wszystkich obszarach prowadzonych studiów.
Niskopoziomowe biblioteki uzyskują dostęp do warstwy sprzętowej komputera i zasobów systemowych. Rozwijanie i użycie takich bibliotek pozwala na optymalizowanie oprogramowania pod kątem m.in. zarządzania pamięcią, użytych instrukcji procesora i zmniejszenia ich liczby wykonań. Prelegent zaprezentuje praktyczne użycie niskopoziomowej, natywnej biblioteki napisanej w języku C++ w nowoczesnych aplikacjach przez połączenie jej z oprogramowaniem uruchamianym w różnych środowiskach i napisanym w innych językach programowania (Java, Kotlin, Swift, JavaScript, TypeScript). Gość przedstawi również przykłady zastosowań biblioteki w aplikacjach dla systemów mobilnych (Android, iOS), multiplatformowej aplikacji desktopowej w Electronie i aplikacji internetowej w przeglądarce. Omówi zalety i wady tych rozwiązań oraz opowie o swoich doświadczeniach i problemach, które napotkał w swojej pracy.
Patryk Kisielewski jest inżynierem oprogramowania w Simplito, absolwentem Wydziału Matematyki i Informatyki na kierunku informatyka, gdzie w roku akademickim 2019/2020 uzyskał tytuł najlepszego studenta.
Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, ale ze względów organizacyjnych należy zapisać się przez formularz na stronie: https://app.evenea.pl/event/meetitlive-10/.
V Konferencja Prawniczych Zawodów Zaufania Publicznego
Katedra Prawa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu zaprasza na V edycję Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Prawniczych Zawodów Zaufania Publicznego poświęconą dostępowi do prawniczych zawodów zaufania publicznego.
Konferencja odbędzie się 14 grudnia 2023 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu.
Tegoroczna edycja konferencji poświęcona zostanie dostępowi do prawniczych zawodach zaufania publicznego. Szerokie ujęcie tematu wydarzenia pozwoli na ustosunkowanie się do otwartości i dostępności zawodów zaufania publicznego oraz będzie przyczynkiem do dyskusji. Wynikiem obrad będzie, zwyczajem poprzednich edycji konferencji, publikacja pokonferencyjna.
Wszelkie informacje dostępne są na stronie http://konferencjazzp.umk.pl
Jak tworzyć gry wideo?
Studentki i studenci zainteresowani tworzeniem gier będą mieli okazję na spotkanie z twórcami gry Achilles: Legends Untold z firmy Dark Point Games. Organizatorzy zapraszają na wydarzenie do Sali Audytoryjnej COK na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (ul. Grudziądzka 5) 14 grudnia o godz. 11:00.
Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się jak tworzyć gry oraz uzyskać więcej informacji o kursie, który wkrótce wystartuje na UMK. W trakcie jednego semestru zajęć studentki i studenci UMK będą mogli zdobyć wiedzę na temat procesu tworzenia gier wideo ze szczegółowym omówieniem m.in. tworzenia i koncepcji gry, prototypowania, pracy w silniku Unreal Engine oraz zarządzania projektem. To kurs, który pozwoli poznać fascynującą branżę tworzenia gier od środka i nawiązać kontakty z doświadczonymi ekspertami w polskim gamedevie.
Wydarzenie na Facebooku
Rusz się! Dobrostan psychiczny
Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego zaprasza społeczność akademicką do udziału w cyklu spotkań online „Rusz się! Przy biurku i nie tylko…”.
Spotkania, które zaplanowano w kolejne czwartki grudnia w godz. 14:30-15:00, obejmują krótką prelekcję na temat różnych aspektów dobrostanu człowieka oraz sekwencję ćwiczeń, które można wykonać w miejscu pracy.
14 grudnia dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca opowie o dobrostanie psychicznym.
Ćwiczenia przy biurku, które wypełnią drugą część spotkania, pomogą rozluźnić napięte i zmęczone mięśnie oraz wzmocnić te, które są osłabione. Wspomogą również prawidłową postawę ciała oraz jego właściwe ustawienie podczas pracy przy biurku, a elementy rozciągania oraz świadomy oddech pozwolą uwolnić się od napięć i stresu.
Spotkania odbywają się za pośrednictwem platformy MS Teams
Więcej informacji o cyklu
Otwarte Grand Prix AZS UMK
15 grudnia o godz. 18:00 rozpocznie się turniej szachów błyskawicznych organizowany przez sekcję szachową AZS UMK Toruń.
Entuzjaści szachów spotkają się w salce konferencyjnej UCS przy ul. św. Józefa 17. Sędzią będzie Konrad Drozdowski.
Szczegółowe informacje
Grudniowy slam poetycki
18 grudnia o godz. 18:00 odbędzie się kolejny w tym sezonie slam poetycki. Na małą scenę klubu Od Nowa zaproszeni są wszyscy miłośnicy poezji.
Organizatorzy zapraszają do występowania, czytania wierszy, głosowania, komentowania i oklaskiwania. Dla najlepszych do zdobycia 100 zł, Kubeczek Obfitości od publiczności oraz nagroda niespodzianka od prowadzącej. Slam poprowadzi Justyna Kłosińska, zapisy będą prowadzone na miejscu.
Więcej informacji można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.
Rusz się! Dobrostan, wsparcie, rozwój
Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego zaprasza społeczność akademicką do udziału w cyklu spotkań online „Rusz się! Przy biurku i nie tylko…”.
Spotkania, które zaplanowano w kolejne czwartki grudnia w godz. 14:30-15:00, obejmują krótką prelekcję na temat różnych aspektów dobrostanu człowieka oraz sekwencję ćwiczeń, które można wykonać w miejscu pracy.
21 grudnia dr hab. Hanna Solarczyk-Szwec, prof. UMK opowie o ofercie Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego.
Ćwiczenia przy biurku, które wypełnią drugą część spotkania, pomogą rozluźnić napięte i zmęczone mięśnie oraz wzmocnić te, które są osłabione. Wspomogą również prawidłową postawę ciała oraz jego właściwe ustawienie podczas pracy przy biurku, a elementy rozciągania oraz świadomy oddech pozwolą uwolnić się od napięć i stresu.
Spotkania odbywają się za pośrednictwem platformy MS Teams
Więcej informacji o cyklu
Koncert kolęd Chóru Akademickiego
Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici i Chór Akademickim UMK zapraszają społeczność akademicką UMK wraz z rodzinami na koncert kolęd.
Wydarzenie odbędzie się 21 grudnia o godz. 18:30 w Auli UMK, a udział jest bezpłatny. Podczas koncertu będzie można usłyszeć kolędy w aranżacji Chóru Akademickiego. Świąteczne spotkanie w Auli potrwa około godziny.