Wydarzenia: Listopad 2023

dowiedz się więcej

Bieg dla jaj

5 listopada w bydgoskim Myślęcinku odbędzie się bieg na dystansie 5 km oraz marszobieg na 2,5 km promujący profilaktykę i leczenie męskich nowotworów. Collegium Medicum UMK jest partnerem wydarzenia.

"Bieg dla jaj" jest częścią akcji profilaktycznej „Movember” mającej na celu budowanie szerszej świadomości na temat profilaktyki raka jąder i prostaty.

Start biegu na 5 km przewidziany jest na godz. 12.00 spod Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego. Trasa przebiega przez Ogród Botaniczny. Na miejscu znajdować się będzie miasteczko biegowe z możliwością wykonania badań profilaktycznych oraz strefą regeneracji. 4 listopada w Zielonych Arkadach „Bieg dla jaj” otworzy biuro zawodów, w którym uczestnicy będą mogli odbierać pakiety startowe.

Warunkiem udziału jest prawidłowe wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie: www.pomorska.pl/biegdlajaj

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Lokalna Żywność w listopadzie

Od 6 do 14 listopada (do godz. 12:00) na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 16 listopada w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.

W tym miesiącu wśród nowych produktów można znaleźć miody, jesienne owoce i warzywa (np. buraki, patisony, dynie i owoce pigwy), produkty z gęsiny i barszcz domowy.

Zamówienia będzie można odbierać 16 listopada w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 16 listopada w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Tajwan na końcu języka

Wydział Humanistyczny zaprasza na spotkanie autorskie z pisarzem Min-de Angiem "Tajwan na końcu językaw - współczesne opowiadania tajwańskie".

Spotkanie poprzedzi je miniwykład mgr. Eryka Hajndrycha (UKW) na temat krajobrazu literackiego Tajwanu. Rozmowę z Min-de Angiem poprowadzi tłumacz jego opowiadania „Chanosowy narybek” dr Maciej Szatkowski (UMK).

  • kiedy: 6 listopada 2023 r. (poniedziałek), godz. 17.00;
  • gdzie: Centrum Sztuki Współczesnej, Centrum Literatury;
  • organizatorzy: Narodowe Muzeum Literatury Tajwanu, Instytut Nauk o Kulturze UMK, Centrum Literatury CSW, Wydawnictwo Officyna.

Min-de Ang: Pochodzi z Kaohsiungu na Tajwanie. Absolwent medycyny na Narodowym Uniwersytecie Tajwańskim. Jego pisarska uwaga skupia się na historii Tajwanu oraz na literaturze znajdującej się na marginesie głównego nurtu. Za swój debiut literacki „Czekając na drogę” otrzymał wiele nagród literackich.

Wypowiedzi pisarza będą tłumaczone na język polski.

dowiedz się więcej

Wizytówka Wydziału Sztuk Pięknych

Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu zaprasza na tegoroczną wystawę "WIZYTÓWKA", na której zaprezentowane zostaną prace studentek Wydziału Sztuk Pięknych UMK wyróżnionych nagrodami dydaktycznymi.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 listopada 2023 r. o godz. 17:00. Wystawę będzie można zwiedzać stacjonarnie w dniach 8-29 listopada 2023 r. w Galerii Dworzec Zachodni Akademickiego Centrum Kultury Od Nowa (ul. Gagarina 37A).

Tegoroczne laureatki konkursu

Autorką identyfikacji wizualnej "Wizytówki" 2023 jest Alicja Werner - studentka Grafiki na specjalności projektowanie graficzne.

dowiedz się więcej

Z cyklu meetit.live

Wydział Matematyki i Informatyki UMK zaprasza na listopadowe spotkanie z cyklu meetit.live, które odbędzie się w środę 8 listopada o godzinie 18:00 w sali S9 WMiI (Toruń, ul. Chopina 12/18).

Meetit.live to wydarzenia cykliczne w postaci wieczornych wykładów obejmujących tematykę powiązaną z tą podejmowaną na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK we wszystkich obszarach prowadzonych studiów.

Podczas najbliższego spotkania prelegentem będzie Piotr Benetkiewicz związany z firmą CouponFollow, który wygłosi wykład pt. "Fastly - dopalacz dla stron internetowych". Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, ale ze względów organizacyjnych należy zarejestrować się poprzez stronę: https://app.evenea.pl/event/meetitlive-9/

Więcej informacji o spotkaniu

dowiedz się więcej

Czwartkowe kolokwium fizyczne

 9 listopada 2023 roku o godz. 12:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego dr Katarzyna Siudzińska (Instytut Fizyki UMK) wygłosi wykład pt. "Poprawa własności komunikacyjnych kanałów kwantowych przy użyciu szumów". 

Dla celów komunikacji kwantowej kluczowe jest zrozumienie, jak niezawodnie przekazywać informacje, manipulować nimi i zabezpieczać je podczas przesyłania przez zaszumiony kanał kwantowy. Nieunikniony wpływ szumów często okazuje się szkodliwy dla wykonywanych zadań kwantowych. Aby uchronić się przed utratą informacji, stosowane są techniki korekcji, mitygacji lub supresji błędów. Istnieje jednak alternatywne podejście, w którym zamiast redukować skutki szumów wykorzystuje się je jako zasoby kwantowe. W niniejszym referacie pokazuję, jak dekoherencja i szumy klasyczne mogą zostać użyte do poprawy właściwości komunikacyjnych kanałów Pauliego, uogólnionych kanałów Pauliego oraz kanałów fazowo kowariantnych. Wprowadzając zaszumienie na poziomie odwzorowań lub równań dynamicznych, otrzymuję m.in. zwiększoną pojemność klasyczną kanału, mniejsze odkształcenie stanów wyjścia oraz wydłużony czas życia splątania kwantowego.

Organizatorem Kolokwium Czwartkowego jest Instytut Fizyki UMK w Toruniu.

Wcześniejsze kolokwia

dowiedz się więcej

Astronom Kopernik w Muzeum Okręgowym

Od 12 listopada w Sali Mieszczańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego oglądać będzie można obraz "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" pędzla Jana Matejki. Arcydzieło najwybitniejszego reprezentanta nurtu historyzmu w malarstwie polskim trafi do Torunia na blisko dwa tygodnie.

Imponujące dzieło Matejki na co dzień podziwiać można w Krakowie w gmachu Collegium Novum. Obraz rzadko opuszcza Muzeum. W ciągu ostatnich 70. lat poza stolicą Małopolski obraz prezentowano jedynie w National Gallery w Londynie i w Zamku Królewskim w Warszawie.

Toruńska wystawa wzbogacona zostanie o szkice Jana Matejki będące studium postaci Mikołaja Kopernika oraz unikalną karykaturę, w której sam Matejko ukazał, w jakich warunkach powstawał obraz. W Sali Mieszczańskiej znajdzie się także wielkoformatowy ekran, na którym wyświetlany będzie film NASA pokazujący Słońce, będące centralnym punktem teorii Mikołaja Kopernika.

Obraz będzie można bezpłatnie oglądać od 12 do 24 listopada w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Jest to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi EnergaCAMERIMAGE. Kuratorem wystawy jest Marek Żydowicz, koordynatorkami Agnieszka Swoińska i Dominika Krawańska.

Zdj. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius

dowiedz się więcej

Herezje w fizyce

Oddział Toruński Polskiego Towarzystwa Fizycznego zaprasza na wykład prof. Andrzeja Dragana z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pt. "Herezje w fizyce".

Spotkanie odbędzie się 12 listopada o godz. 14:00 w Instytucie Fizyki UMK, w sali nr 26. Przed wykładem goście będą mogli porozmawiać przy kawie, a po prelekcji organizatorzy przewidują dyskusję z zaproszonym naukowcem.

dowiedz się więcej

"Otwórz oczy" - wystawa w KOI

Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza na wernisaż wystawy "Otwórz oczy".

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji w KOI otwarta zostanie wystawa podsumowująca II edycję ogólnopolskiego projektu fotograficznego, w ramach którego powstały zdjęcia 365 osób przewlekle chorych. Bohaterowie sesji pochodzą z 12 polskich miast, m.in. z Torunia. Ekspozycja podejmuje temat wrażliwości, równości oraz szczęścia pomimo choroby.

Wernisaż zaplanowano na 13 listopada na godz. 18:00 w budynku Integracja (ul. Olszewskiego 16). Wstęp wolny.

Wydarzenie na Facebooku


dowiedz się więcej

Podsumowanie sezonu w Ogrodzie Jadalnym KOI

14 listopada, odbędzie się spotkanie podsumowujące pierwszy sezon Jadalnego Ogrodu KOI.

Osoby zaangażowane w jego funkcjonowanie opowiedzą o pracach, które prowadzone były od wiosny, a także o wydarzeniach, które odbyły się w tym roku w ogrodzie, przedstawią również plany na kolejny sezon. Spotkanie poprowadzi koordynatorka ogrodu Paulina Jeziorek.

Początek o godz. 17:30 w budynku Integracja.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Polska Od Nowa: Kamil Dziubka

Gościem najbliższego spotkania z cyklu "Polska Od Nowa" będzie Kamil Dziubka – dziennikarz „Onetu”, współautor popularnego podcastu „Stan Wyjątkowy”, a także prowadzący program „Onet Opinie”. 

Spotkanie odbędzie się 15 listopada o godz. 19:30 w klubie "Od Nowa". Gospodarzami wieczoru będą tradycyjnie twórcy cyklu: dr hab. Maria Wincławska, prof. UMK oraz dr Wojciech Peszyński z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, a rozmowa toczyć się będzie wokół najnowszej książki red. Dziubki "Kulisy PiS". Jest to zapis rozmów z politykami, w którym rozmówcy zgodzili się na szczerość tylko pod warunkiem pełnej anonimowości.

Spotkania odbywają się przy wsparciu Od Nowy oraz Fundacji Amicus.

„Polska Od Nowa”na Facebooku

dowiedz się więcej

Mecz Tolerancji w Arenie Toruń

Wydział Sportu i Rekreacji UMT oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają społeczność studencką na koszykarski Mecz Tolerancji, który odbędzie się 16 listopada o godz. 11:00 w Arenie Toruń (ul. gen. J. Bema 73-89). Drużyny powalczą o Puchar Prezydenta Miasta Torunia.

Podczas meczu zawodnicy wystąpią w mieszanych składach, a wśród nich będą studenci i studentki UMK, studenci Erasmus+, zawodnicy AZS UMK oraz toruńscy sportowcy. Mecz będzie składał się z czterech kwart, po 10 minut każda. Sędziami będą reprezentanci z Kujawsko-Pomorskiego Związku Koszykarskiego.

Spotkanie odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który przypada na 16 listopada. Wstęp na mecz jest darmowy.

dowiedz się więcej

Rośliny i zwierzęta nocy - konkurs fotograficzny

W ramach corocznej ogólnopolskiej akcji "Noc Biologów" Instytut Biologii oraz Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym "Rośliny i zwierzęta NOCY".

W konkursie fotograficznym mogą wziąć udział dzieci i młodzież od IV klasy szkoły podstawowej do V klasy szkoły średniej. Interpretacja tematu jest dowolna, polega na wykonaniu zdjęcia roślin lub zwierząt aktywnych nocą. Każdy uczestnik lub uczestniczka może zgłosić jedną pracę. Konkurs trwa do 5 stycznia 2024 r.

Szczegółowe informacje i regulamin

dowiedz się więcej

Historia mody: Dama w stylu rokoko, cz. 2

Podczas kolejnego spotkania z cyklu "Historia mody", dr Krzysztof Trojanowski, prof. UMK będzie kontynuował opowieść na temat "Damy w stylu rokoko". Wykład odbędzie się 21 listopada o godz. 18:00 na żywo w Czytelni CSW. Spotkanie będzie także transmitowane.

Markiza de Pompadour, hrabina du Barry i królowa Maria Antonina to ikony XVIII-wiecznej elegancji. Z powodzeniem lansowały nowe mody i trendy: efektowne suknie w stylu francuskim i nieformalne poloneski, suknie koszulki i bogato zdobione piętrowe fryzury. Damy chętnie korzystały z usług kreatywnych profesjonalistów, a osobista doradczyni królowej przeszła do historii jako pierwsza projektantka mody. Na fali anglomanii popularnością cieszyły się suknie w stylu angielskim, a wciąż nad Sekwaną cenione zamiłowanie do motywów orientalnych zdradzały suknie w stylu czerkieskim czy tureckim. Wybuch rewolucji w 1789 roku przyniósł kres francuskiej monarchii, ale postacie straconych na gilotynie Marii Antoniny i Jeanne du Barry niezmiennie budzą zainteresowanie. Rokokowa estetyka wciąż stanowi bogate źródło inspiracji dla współczesnych projektantów mody.

Druga część wykładu to opowieść o modzie rokoko, kiedy oryginalne stroje, pudrowane fryzury, kunsztowna biżuteria i wyrazisty makijaż były nieodzownym elementem ekscentrycznego stylu każdej elegantki i orężem w sztuce uwodzenia. Zmieniały się obyczaje higieniczne, wystój wnętrz i sposoby spędzania wolnego czasu. Z różnorodności XVIII-wiecznej mody z powodzeniem czerpali najsłynniejsi projektanci: Jacques Doucet, Christian Dior, Pierre Balmain, John Galliano czy Jean-Paul Gaultier.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Spotkanie zaplanowano na 21 listopada o godz. 18:00 w Centrum Sztuki Współczesnej (Czytelnia CSW). Wykład będzie transmitowany na profilu Centrum Literatury CSW na Facebooku.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Wtorek ze statystyką

Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zaprasza na interdyscyplinarne spotkanie w ramach cyklu "Wtorek z Nauką". Najbliższy wykład odbędzie się 21 listopada o godz. 19:00 na platformie ClicMeeting.

Tematem najbliższego spotkania będzie "Ośrodek Analiz Statystycznych - uniwersyteckie pogotowie statystyczne", a poprowadzi je dr Joanna Karłowska-Pik z Wydziału Matematyki i Informatyki, dyrektor Ośrodka Analiz Statystycznych.

Spotkanie jest otwarte dla całej społeczności akademickiej, ale konieczne są zapisy (link). Każda osoba, która weźmie udział w spotkaniu, otrzyma certyfikat uczestnictwa.

Strona projektu: https://www.wnoz.cm.umk.pl/student/wtorek-z-nauka/

dowiedz się więcej

Sezon na badania

W środę 22 listopada w godz. 14:30-18:30 studenci z bydgoskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland w Uniwersyteckim Centrum Sportowym przy ul. św. Józefa 17 w Toruniu będą edukować na temat profilaktyki męskich nowotworów oraz uczyć techniki samobadania jąder.

Akcja jest związana z międzynarodowym miesiącem walki z męskim rakiem. Jej nazwa, Movember, to połączenie dwóch angielskich wyrazów: moustache (wąsy) oraz November (listopad). Inicjatywa jest wyrazem solidarności z osobami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego (prostaty) oraz jąder.

Więcej informacji o Movember

dowiedz się więcej

Maurycy Mochnacki. Konteksty twórczości literackiej

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza do udziału w ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji naukowej "Maurycy Mochnacki. Konteksty twórczości literackiej", która odbędzie się 23-24 listopada 2023 r.

Dotąd na Wydziale Humanistycznym UMK nie było spotkania naukowego w całości poświęconego temu wybitnemu twórcy romantyzmu polskiego. Stosunkowo dobrze znany jest wkład Mochnackiego w wypadki powstania listopadowego oraz jego udział w życiu politycznym pierwszych lat Wielkiej Emigracji, ciągle jednak słabo rozpoznane są rozmaite aspekty jego biografii przedlistopadowej, także dokonania pisarskie (krytycznoliterackie) wymagają dziś rewizji wielu zagadnień, stąd pomysł na ponowną refleksję o tym romantyku, który "wiał ku Polsce zdrowie".

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Czwartek z filozofią - lizusostwo

Instytut Filozofii UMK zaprasza na "Czwartek z filozofią" w Dworze Artusa, który odbędzie się 23 listopada o godz. 18:30. O lizusostwie będą opowiadać dr Monika Kwiecińska-Zdrenka z Instytutu Socjologii UMK oraz dr hab. Marcin Zdrenka, prof. UMK z Instytutu Filozofii UMK.

Pochlebstwo, podlizywanie się, płaszczenie – wiele nazw, ale wszystkie można spiąć dobrze znanym i swojskim słowem: "lizusostwo". Choć pochlebstwo jest dobrze znane już od starożytności – pisali o nim Ezop, Plutarch, Teofrast, a potem Szekspir czy Dickens – doczekało się bardziej systematycznego opracowania dopiero niedawno. Odważył się na to jednak nie filozof, lecz socjolog, Alphons Silbermann, i przedstawił opowieść, w której płaszczenie się jest jedną z wielu współczesnych strategii zachowań.

Poważne ujęcie zagadnienia sztuki płaszczenia się wymaga zatem spojrzenia z dwóch stron: filozoficznej i socjologicznej. Dlatego w tym razem dwoje prelegentów – w dwugłosie – spróbuje odpowiedzieć razem z publicznością na ważne i aktualne pytanie: czy nasze współczesne formy życia pozwalają staremu wynalazkowi lizusostwa jedynie trwać, czy może raczej – imponująco rozkwitać?

dowiedz się więcej

Noc Anglistów na UMK

Wydział Humanistyczny UMK zaprasza do udziału w Nocy Anglistów, która odbędzie się 24 listopada. W ramach wydarzenia przygotowano prelekcje i warsztaty w formule online i stacjonarnie.

Noc Anglistów to wieczór pełen wykładów, warsztatów i prezentacji przygotowanych przez anglistki i anglistów z całej Polski. To unikatowe wydarzenie, którego głównym celem jest pokazanie myśli i potencjału naukowego polskiej anglistyki, a także ukazanie nieprawdziwości mitu, że anglistyka to wyłącznie nauka języka.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy.

Program UMK dostępny jest na stronie https://nocanglistow.pl/uniwersytet/umk.

dowiedz się więcej

"Dziecko w państwie III Rzeszy" - wykład u historyków

Wydział Nauk Historycznych zaprasza na wykład dr Alicji Bartnickiej pt. "Jak wychować nazistę? Dziecko w państwie III Rzeszy", który odbędzie się 29 listopada 2023 r. o godzinie 10:30 w Auli Collegium Humanisticum UMK przy ul. W. Bojarskiego 1 w Toruniu.

W totalitarnej III Rzeszy dzieci były własnością państwa, które nieustannie poddawało je indoktrynacji, by zmienić w zbiorowość zaprogramowanych nazistów. Młodzi chłopcy chcieli być żołnierzami i umierać za Hitlera. Dziewczęta z kolei wychowywano na przyszłe żony i matki żołnierzy. Szkoła stała się narzędziem partii, które miało skutecznie kształtować przyszłe pokolenia.
W trakcie wykładu przedstawione zostaną zagadnienia związane z fanatyczną edukacją najmłodszych w państwie III Rzeszy. Oprócz tego omawiane będą losy polskich i żydowskich dzieci, które w wyniku wojny znalazły się w strefie wpływów niemieckiego państwa.

Na wykład obowiązują zapisy pod adresem: izakuj@umk.pl.

dowiedz się więcej

Polskie korzenie weterynarii w Charkowie: historia i współczesność

Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK, Biblioteka Uniwersytecka oraz Centrum Muzealne Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie zapraszają 29 listopada na sesję naukową pt. "Polskie korzenie weterynarii w Charkowie: historia i współczesność".

Sesja odbędzie się Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu w sali nr 8. Bezpośrednio przed rozpoczęciem obrad, o godz. 11:00, w holu głównym Biblioteki zostanie otwarta wystawa pt. "200 lat weterynarii polskiej: z Wilna do Torunia przez Charków" autorstwa prof. dr hab. Lubow Żwanko, kierowniczki Centrum Muzealnego Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie (Ukraina), stypendystki programu Polonista (NAWA) oraz stypendystki na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK.

Ekspozycja prezentuje historię polskiej weterynarii, poczynając od jej kolebki - Wilna, poprzez Charków - centrum oświaty i nauki weterynaryjnej w Europie Wschodniej w XIX i na początku XX wieku, a na medycynie weterynaryjnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu kończąc. Na wystawie przedstawione zostaną także sylwetki naukowców, pedagogów i lekarzy weterynarii polskiego pochodzenia - założycieli Szkoły Weterynaryjnej w Charkowie. 

Podczas sesji naukowej z udziałem m.in. profesorów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie – Dmytra Kibkało i Sergija Fedorenki – będzie można zapoznać się ze współczesnym obliczem charkowskiej weterynarii oraz sylwetkami polskich jej absolwentów.

dowiedz się więcej

YUFE Talk Show o ciekawości

Ruszyły zapisy do udziału w kolejnym YUFE Talk Show. Spotkanie online (wykład i warsztat) zaplanowano na 29 listopada. Głównym tematem będą różne rodzaje ciekawości i jej możliwe wykorzystania w codziennym życiu.

Prowadzący pokażą, że ciekawość powoduje lepszą kreatywność w rozwiązywaniu problemów, co może mieć pozytywny wpływ na przedsiębiorczy styl myślenia. Osoby biorące udział w YUFE Talk Show dowiedzą się także, jak zwiększyć swoją ciekawość na co dzień i dzięki temu efektywniej przyswajać wiedzę podczas nauki, pobudzieć kreatywność i odkrywać nowe możliwości.

Wykład i warsztat poprowadzi Honorata Fajga-Żurańska, koordynatorka programu Startupownia.umk rozwijającego umiejętności przedsiębiorcze wśród społeczności akademickiej.

Spotkanie pt. "Curiosity Unleashed – the Path to Better Me" odbędzie się 29 listopada online. Godzinny wykład zaplanowano na godz. 13:00, a po nim, o godz. 14:00 rozpoczną się godzinne warsztaty. Udział w wykładzie jest otwarty, natomiast na warsztat obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: j.cywinska@umk.pl.

Link do wykładu otwartego

dowiedz się więcej

Andrzejki w KOI

Wszystkich, którzy nie mają planów na środowy wieczór, Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza na imprezę andrzejkową. Wydarzenie odbędzie się 29 listopada w godzinach 18:00-21:00.

Na wieczór zaplanowano wiele atrakcji, w tym karaoke i wróżby andrzejkowe. Organizatorzy zapewniają kawę, herbatę oraz popcorn i jabłka, a każda osoba, która ma ochotę podzielić się czymś więcej, może przynieść coś od siebie.

Spotkanie odbędzie się w Kopernikańskim Ośrodku Integracji (u. Olszewskiego 16), w budynku Integracja, w sali spotkań.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Erasmus+ DigiCafe

Zespół Erasmus+ zaprasza wszystkich pracowników i pracowniczki UMK do udziału w informacyjnym spotkaniu DigiCafe, podczas którego będzie można zapytać o szczegóły dotyczące wyjazdów w celu nauczania (STA) i szkolenia (STT) w ramach projektów ERASMUS+ KA131 i KA171.

Z wyjazdów może skorzystać kadra naukowo-dydaktyczna i pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi. Działania podejmowane w czasie mobilności muszą być związane z rozwojem zawodowym pracownika, podnoszeniem jego kompetencji oraz z jego potrzebami w zakresie uczenia się i osobistymi potrzebami rozwojowymi.

Spotkanie odbędzie się na kanale MS Teams 30 listopada w godzinach 11:00-13:00.

Link do spotkania
Meeting ID: 391 223 702 148
Passcode: pedY8S

Więcej informacji: https://www.umk.pl/wspolpraca/erasmus-plus-2021-2027/pracownicy/

dowiedz się więcej

Uruchomienie Wahadła Foucaulta w Instytucie Fizyki

Po ponad 10 latach nieobecności uruchomione zostanie Wahadło Foucaulta w Instytucie Fizyki UMK.

Uroczystość zaplanowano na 30 listopada 2023 o 12:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego. O wahadle opowiedzą prof. Wiesław Nowak ("A jednak się kręci...") i prof. Maciej Wróblewski ("Magia Wahadła Foucaulta"), a mgr inż. Andrzej Florczyk przybliży zastosowane rozwiązania techniczne.

Wydarzenie na Facebooku

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.