Wydarzenia: Październik 2023

dowiedz się więcej

Jesienna odsłona Lokalnej Żywności

Po wakacyjnej przerwie wraca Lokalna Żywność. Okienko zakupowe dla amatorów świeżych produktów od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego otwarte będzie od 25 września do 2 października. Zamówienie będzie można odebrać 5 października w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.

W tym miesiącu wśród nowych produktów można znaleźć bogaty wybór świeżych warzyw i ziół (m.in. pasternak, jarmuż, dynie i świeże kwiaty nasturcji jadalnej), syrop z mniszka lekarskiego, nektar i dżem z mirabelek, kiełbasę chłopską, ser podpuszczkowy ze słodką papryką i gzik ze szczypiorkiem.

Zamówienia będzie można odbierać 5 października w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 5 października w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Ochrona dobrostanu zwierząt - konferencja

Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK i Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych organizują XX konferencję naukową pt. "Etyczne i prawne aspekty ochrony dobrostanu zwierząt". Jest to największe tego typu spotkanie naukowe dla lekarzy weterynarii w Polsce.

Podczas konferencji prelegenci z Polski i zagranicy podejmą tematy związane z dobrostanem zwierząt w różnych kontekstach. Mowa będzie m.in. o wynikach kontroli dobrostanu zwierząt w rzeźniach w Polsce w latach 2018-2022 i proponowanych zmianach w europejskim prawie dotyczącym dobrostanu zwierząt gospodarskich. Konferencja nie będzie dotyczyła jednak tylko dużych zwierząt gospodarskich. Uczestnicy i uczestnicy podejmą m.in. temat problematyki bezdomności oraz dobrostanu zwierząt towarzyszących w kontekście działań organizacji pozarządowych. Program, oprócz wykładów, wypełnią także panele dyskusyjne, w których głos zabiorą liczni eksperci.

Sympozjum odbędzie się w dniach 2-3 października w Hotelu Filmar przy ul. Grudziądzkiej 39-43.

Więcej informacji oraz program wydarzenia można znaleźć na stronie https://konferencja-dobrostan.umk.pl/pages/home/

dowiedz się więcej

YUFE Talk Show - warsztaty

4 października w godzinach 15:00-17:00 odbędzie się YUFE Talk Show, poświęcony zwinnej metodyce – Agile – tym razem w formie dwugodzinnych warsztatów online. Udział w całym spotkaniu może wziąć każda osoba studiująca na UMK.

Podczas tego dwugodzinnego warsztatu uczestnicy będą pracować nad metodologią SCRUM i ogólną strukturą AGILE, aby odkryć nowe sposoby zarządzania projektami. Ponadto na kursie można poznać narzędzia i techniki, które pozwolą na ustalanie priorytetów zadań w ramach projektu tak, aby praca w zespole była dynamiczna, a ludzie czerpali z niej przyjemność.

Rejestracja trwa do wyczerpania miejsc. Więcej informacji: https://virtualcampus.yufe.eu/link/course/IoGsS67VHvnuShcu

dowiedz się więcej

Polska Od Nowa: Aleksander Kwaśniewski

Po wakacyjnej przerwie wracają spotkania z cyklu "Polska Od Nowa". Pierwszym gościem październikowego spotkania będzie były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.

"Polska Od Nowa" to drugi filar inicjatywy "Świat Od Nowa", który od kilku lat z powodzeniem realizowany jest przez dr Agnieszkę Bryc, dr. hab. Marcina Czyżniewskiego, prof. UMK i dr. Patryka Tomaszewskiego. Pomysłodawcy nowego cyklu - dr hab. Maria Wincławska, prof. UMK i dr Wojciech Peszyński - chcą pokazać, że o polskiej polityce można rozmawiać w sposób merytoryczny i pozbawiony emocji.

Podczas spotkania, które zaplanowano na 4 października, głównym tematem rozmowy będzie książka "Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim". Rozmówcy poruszą nie tylko wątki dotyczące politycznej kariery prezydenta, ale porozmawiają także szerzej o przemianach ustrojowych, układach sił w latach 90., współtworzeniu konstytucji i zaangażowaniu Polski w układ NATO i Unię Europejską.

Spotkanie odbędzie się w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" 4 października o godz. 19:00. Na miejscu będzie można kupić książkę i uzyskać autograf.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

YUFEThon 2023

Wzmacnianie tożsamości europejskiej, Ziemia jako pacjent, miejski ekosystem lub rozwój sfery emocjonalnej to tematy YUFEThonu, który odbędzie się w dniach 6-7 października 2023 r.

YUFEThon to dwudniowe wydarzenie online (20 godzin), w trakcie których małe podgrupy pracują nad konkretnymi problemami. Prace przebiegają w wyjątkowym środowisku sprzyjającym kreatywnemu i innowacyjnemu podejściu. Grupa, która opracuje najlepszą propozycję, może wygrać złotą przepustkę do programu inkubacji, a nawet tygodniowy pobyt w Madrycie.

Rejestracja trwa do 5 października. Więcej szczegółów dostępnych jest w wirtualnym kampusie YUFE.

dowiedz się więcej

Mieszkańcy Faleronu - wykład prof. Jane Buikstry

Instytut Archeologii Wydziału Nauk Historycznych UMK zaprasza na wykład prof. Jane Buikstry pt. "The People of Phaleron: Physical and Structural Violence at the Birth of Democracy", który odbędzie się 10 października o godz. 11:00 w sali im. Romana Jakimowicza.

Okres archainczny (lata 700-480 p.n.e.) w starożytnej Grecji to dynamiczny wstęp do rozwoju zachodniej demokracji. Arystokratyczna elita i tyrani walczyli o władzę podczas gwałtownych przemian. Nierówności, które nękają dzisiejszy świat, również były częścią życia w tym okresie. Wobec braku źródeł pisanych w tych wczesnych czasach, badania archeologiczne prowadzone na cmentarzyskach zapewniają unikalny wgląd w życie starożytnych.

Profesor Jane Buikstra jest jedną z najwybitniejszych antropolożek fizycznych i archeolożek na świecie. Wyznacza międzynarodowe standardy w zakresie badań nad człowiekiem w przeszłości - zarówno z punktu widzenia konceptualizacji procesów pradziejowych, jak i metodologii badań nad szczątkami ludzkimi. Uznawana jest za twórcę bioarcheologii, która wykorzystuje antropologiczne metody do badania człowieka z przeszłości. Inne najważniejsze obszary badawcze prof. Buikstry obejmują paleopatologię, antropologię sądową i paleodemografię.

dowiedz się więcej

Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii

Biblioteka Uniwersytecka UMK oraz Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" zapraszają na wernisaż wystawy "Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii", której autorką jest prof. Lubow Żwanko. Spotkanie odbędzie się 10 października o godz. 13:00 w Bibliotece Głównej (II piętro).

Ekspozycja prezentuje sylwetki i projekty czterech polskich architektów: Bolesława Michałowskiego, Zdzisława Charmańskiego, Wiktora Wieliczki i Aleksandra Rzepiszewskiego, którzy w połowie XIX i na początku XX wieku wybudowali w Charkowie około 90 budynków. Większość z nich to zabytki architektury wpisane do rejestru, niestety obecnie zagrożone działaniami wojennymi prowadzonymi przez Rosję na terenie Ukrainy.

Do przygotowania ekspozycji wykorzystano materiały pochodzące z archiwów w Polsce i Ukrainie, a sama wystawa powstała w ramach projektu badawczego "Polscy architekci i ich spuścizna w Charkowie (XIX – początek XX wieku) budynki umierają stojąc" podczas udziału w programie typendialnym POLONISTA (NAWA) realizowanego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w latach 2022-2023.

Po wernisażu  w sali nr 8 Biblioteki Uniwersyteckiej odbędzie się wykład prof. Żwanko przedstawiający sylwetki autorów projektów uniwersytetów, kaplic, hoteli, banków, kamienic i mostów, którzy w Polsce nie są zbyt dobrze znani, ale w Charkowie są rozpoznawani i cenieni.

dowiedz się więcej

Pierwsze urodziny Absolwenckiego Klubu Gier Planszowych UMK

Absolwencki Klub Gier Planszowych UMK obchodzi pierwsze urodziny. Z tej okazji podczas ogólnopolskiego Dnia Gier Planszowych organizuje wieczorno-nocne granie. Początek 10 października o godz. 18:00. W imprezie mogą wziąć udział absolwenci, studenci, pracownicy i sympatycy UMK. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Program:

 • swobodne granie w gry klubowe
 • turnieje w gry: Dobble, Wąsy! Wąsy!, Totem, Skato
 • pokazy gier: Jekyll i Hyde, Nowa Gwinea, San Francisco
 • wybory prezesa/ki klubu
 • plebiscyt na nazwę klubu

Formularz zgłoszeniowy (do 08 października 2023 r.): https://admin.abs.umk.pl/wydarzenie.php?nr=197&clean=1

Wydarzenie odbywa się w budynku TOLERANCJA Kopernikańskiego Ośrodka Integracji UMK w Toruniu przy ul. Olszewskiego 16 (5 minut od parkingu głównego UMK i przystanku "Akademiki"). Do dyspozycji uczestników będzie kącik kawowy (kubki, kawa, herbata).

Szczegóły: https://absolwent.umk.pl/gra/turnieje/?id=31178

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1031576454927488

Dr hab. Wojciech Szczęsny, prof. UMK
dowiedz się więcej

Medyczna Środa w Collegium Medicum

"Panie doktorze, mam kam(ien)icę", czyli kłopoty z żółcią to tytuł drugiego wykładu w tegorocznym cyklu "Medyczna Środa w Collegium Medicum UMK". Wykład wygłosi dr hab. Wojciech Szczęsny, prof. UMK. 

Cykl ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych "Medyczna Środa w Collegium Medicum UMK" odbywa się od 2007 r. Dotychczas w 32 edycjach odbyło się ponad 400 spotkań, podczas których naukowcy Collegium Medicum w Bydgoszczy w przystępny sposób dzielili się swoją wiedzą. 

Najbliższy wykład odbędzie się 11 października. Wykłady odbywają się online na kanale YouTube. Organizatorzy zachęcają do zapoznania się z całym programem spotkań w roku akademickim 2023/2034.

dowiedz się więcej

Msza św. w intencji nowego roku akademickiego

12 października o godz. 19:00 w Kościele Akademickim oo. Jezuitów przy Rynku Staromiejskim w Toruniu zostanie odprawiona msza św. w intencji roku akademickiego 2023/2024.

dowiedz się więcej

Podejmij wyzwanie z zepołem YUFE

Od 15 października przez cały zimowy semestr działać będzie YUFE Challenge Team. Osoby uczestniczące w wyzwaniu poza wiedzą i umiejętnościami otrzymają również Gwiazdkę przedsiębiorczości YUFE.

Międzynarodowy zespół studentek i studentów pod okiem mentorów z wykorzystaniem Design thinking oraz metodyki Agile pracować będzie nad: programem wspierania przywództwa włączającego, złagodzeniem polaryzacji widocznej wśród młodych ludzi w mediach społecznościowych, promocją nowych startupów w szkolnictwie wyższym, charakterystyką osób uczących się przez całe życie oraz likwidacją bariery integracji społecznej uchodźców.

Rejestracja do każdego zespołu trwa do 8 października 2023 r. Więcej o YUFE Challenge Team: https://yufe.eu/entrepreneurship-innovation/#challengeteams

dowiedz się więcej

Święto książki regionalnej

Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na IX Toruński Kiermasz Książki Regionalnej. Na wydarzenia, które zaplanowano na 17-18 października, złożą się Targi Książki i II Kongres Regionalistów.

Od 2011 roku odbyło się już osiem edycji Kiermaszu. Ich organizacja jest efektem współpracy Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu z Toruńskim Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz – od 2022 roku – Książnicą Kopernikańską w Toruniu.

Pierwszy dzień Kiermaszu wypełnią Targi Książki. 17 października od godz. 10:00 w holu Biblioteki Uniwersyteckiej kilkunastu wystawców zaprezentuje publikacje dotyczące obszarów Pomorza Wschodniego i Zachodniego, Powiśla, Warmii, Mazur oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Targom towarzyszyć będą również m.in. spotkanie ze Stefanem Chwinem, powieściopisarzem, eseistą, historykiem literatury i grafikiem; dyskusja o demonach, duchach i zjawach ziemi chełmińskiej z udziałem Natalii Zacharek i Yulyi Tabenskiej oraz projekcja filmu "Jutro będzie padać".

Szczegółowy program

Pierwszego dnia Kiermaszu na spotkania autorskie zaprosi również Książnica Kopernikańska. Drugi dzień wydarzenia wypełni II Kongres Regionalistów.

dowiedz się więcej

Październik w ogrodzie

Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza na październikowe wydarzenia w Jadalnym Ogrodzie KOI. Regularne spotkania w tym miesiącu zaplanowano na wtorki w godz. 16:00-18:00 i piątki między 10:00 a 12:00.

Oprócz cotygodniowych spotkań we wtorki i piątki, organizatorzy i organizatorki zaplanowali także wydarzenia specjalne:

 • Usypianie ogrodu na zimę

We wtorek 17 października o godz. 16:00 oraz w piątek 20 października 10:00 odbędą się zbiory ostatnich plonów i wspólne prace ogrodowe, które mają przygotować ogród na zimę. Szczegółowe informacje w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1491001821694617

 • Akcja Tulipan

W piątek 27 października w godz. 10:00-12:00 odbędzie się akcja obsadzania tulipanami Jadalnego Ogrodu KOI oraz terenu wokół budynków Kopernikańskiego Ośrodka Integracji. Narzędzia i cebulki kwiatowe będą dostępne na miejscu, ale można przynieść także własne. Szczegółowe informacje w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/778754900596693

 • Dyniobicie i konkurs dyniowy

W sobotnie popołudnie 28 października (godz. 15:00-18:00) odbędzie się wspólne ognisko oraz konkurs kulinarny. W zabawie mogą wziąć udział maksymalnie cztery osoby lub drużyny, które w ok. półtorej godziny ugotują danie z użyciem dyni. Na osobę, która przygotuje zwycięską potrawę, czekają nagrody. Zgłoszenia do udziału należy wysyłać do 22 października na adres jadalnyogrodkoi@umk.pl. Szczegółowe informacje w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/356074956758323

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Kopernikańskim Ośrodku Integracji przy ul. Olszewskiego 16, a udział w nich jest bezpłatny.

dowiedz się więcej

Spotkanie z Grażyną Hose w CSW

Legenda polskiej mody, projektantka i modelka Grażyna Hase będzie bohaterką kolejnego spotkania z cyklu "Historia mody" organizowanego przez Centrum Literatury CSW w Toruniu.

Grażyna Hase jako modelka współpracowała m.in. z legendarną Jadwigą Grabowską z Mody Polskiej. Projektować zaczęła w 1967 roku i od tego czasu jej prace podziwiano w Paryżu, Hamburgu, Moskwie, Berlinie i Toronto i przede wszystkim w Polsce. W tamtych latach wyznaczała modowe trendy. Wykonywała również projekty do filmów, teatru i liczne stroje sceniczne. W 1980 roku założyła Galerię Grażyny Hase prezentującą sztukę współczesną. W 2016 roku została wydana jej biografia "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka", którą napisał Krzysztof Tomasik. Rozmowę poprowadzi dr Krzysztof Trojanowski, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego.

Spotkanie odbędzie się 17 października 2023 r. o godz. 18:00 w Czytelni CSW (wstęp wolny). Będzie także transmitowane na Facebooku Centrum Literatury CSW.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Erasmus+ Day

Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej zaprasza wszystkich studentów i studentki, którzy rozważają udział w programie Erasmus+, na spotkanie i konsultacje online. Erasmus+ Day zaplanowano na 18 października.

Między godz. 10:00 a 12:00 w Kopernikańskim Ośrodku Integracji przy ul. Olszewskiego 16 (w lasku za Biblioteką Główną) odbędzie się spotkanie przy kawie z byłymi uczestnikami programu Erasmus+ i pracownikami Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej.

O godz. 14:00 odbędą się natomiast konsultacje online na platformie MS Teams. Z uczestnikami będzie można połączyć się do godz. 15:00. Link do spotkania

dowiedz się więcej

Urban lab w praktyce

Pracownia Zrównoważonego Rozwoju i Urban Lab Toruń zapraszają na wykład z dyskusją pt. "Rola obywateli i obywatelek w badaniach i nauce".

Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z założeniami podejścia citizen science, które angażuje obywateli i obywatelki w działania naukowe, oraz do prezentacji praktycznego wymiaru tej inicjatywy. Osoby obecne na spotkaniu zastanowią się wspólnie, czy jako przyszli i obecni badacze i badaczki są otwarci na współpracę z ludźmi w roli innej niż dostarczycieli danych i gdzie znajduje się pole do wspólnego działania. Dyskusja będzie dotyczyła także społecznego i politycznego wpływu projektów naukowych angażujących obywateli, które od 2023 roku są nagradzane przez Komisję Europejską.

Prelegentem będzie dr Bartłomiej Sroka, urbanista i adiunkt w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów, który zajmuje się przekładaniem wyników badań naukowych na działania oraz na miejskie polityki, szczególnie w kontekście kurczenia się miast i przeobrażeń przestrzeni.

Wykład połączony z dyskusją odbędzie się 19 października 2023 r. (czwartek) o godz. 16:30 w sali 259 (i piętro) na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK (ul. Lwowska 1).

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu "W kierunku mobilności sprzyjającej włączeniu społecznemu" finansowanego z programu IMPETUS for Citizen Science.

dowiedz się więcej

Dyskusje nad Kodeksem

"(W)rzuty karne" to nowy cykl spotkań z wybitnymi prawnikami, którego pomysłodawcami są pracownicy i pracowniczki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Inicjatywa poświęcona będzie dyskusji o prawie karnym i polityce kryminalnej.

Organizatorem spotkań jest Katedra Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji UMK. Jej pracownicy chcą przybliżyć tematykę prawa karnego, zarówno studentom prawa, jak i tym, którzy nie zajmują się prawem na co dzień.

Tematem pierwszego spotkania będą najważniejsze i najbardziej kontrowersyjne zmiany w Kodeksie karnym wprowadzone tzw. nowelą lipcową. Gośćmi będą sędzia Piotr Gensikowski i dr hab. Jerzy Lachowski, prof. UMK, a spotkanie poprowadzą dr Natalia Daśko i dr hab. Michał Leciak. Spotkanie odbędzie się w czwartek 19 października o godz. 18:00 w budynku Wydziału Prawa i Administracji UMK przy ul. Władysława Bojarskiego 3. Spotkanie ma charakter otwarty, z możliwością zadawania pytań i udziału w dyskusji.

dowiedz się więcej

Medale i monety Sebastiana Mikołajczaka w Ratuszu Staromiejskim

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy "Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka". Wydarzenie odbędzie się w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego 20 października 2023 r. o godz. 17:00.

"Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka" to retrospektywna wystawa dr. hab. Sebastiana Mikołajczaka, prof. UMK z Katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych, cenionego toruńskiego medaliera i twórcy monet o międzynarodowej renomie. Ekspozycja przybliży twórczość medalierską autora odnoszącą się do współczesnych wydarzeń społecznych, zjawisk kulturowych, kondycji ludzkości i relacji człowieka z naturą. Zaprezentowane zostaną m.in. cykle "Świat", "Przyszłość natury", "Postacie", "Mity" oraz "Więzi". Ponadto wyeksponowane będą również monety kolekcjonerskie i obiegowe zrealizowane dla Narodowego Banku Polskiego oraz banków i mennic zagranicznych.

Wystawę będzie można oglądać do 17 grudnia 2023 r. Więcej informacji

dowiedz się więcej

Jak skutecznie wyznaczać cele

Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego zaprasza na webinar "Rozwój przez coaching, czyli jak skutecznie wyznaczać cele?", który odbędzie się 23 października między godz. 14:30 a 15:00.

Webinar wprowadzi w problematykę coachingu oraz będzie okazją do refleksji na temat życiowych i zawodowych priorytetów.

Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Furmańska-Maruszak, coach ICI, nauczyciel akademicki, doktor nauk ekonomicznych. Pracuje w Instytucie Socjologii UMK oraz w UOWiRO. Naukowo i z pasji przygląda się życiu seniorów i ich potrzebom. Prezes Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Link do webinaru

Więcej na temat coachingu oferowanego w UOWIRO: https://wsparcie.umk.pl/pages/Coaching/

dowiedz się więcej

O kulturze i edukacji

Zespół ds umiędzynarodowienia Instytutu Nauk Pedagogicznych WFiNS UMK zaprasza na "3rd Remote Research Seminar on Culture and Education". Wydarzenie odbędzie się hybrydowo 24 października 2023 w sali 394 przy ul. Lwowskiej 1 oraz online w godzinach 12:30-14:30.

Głównym prelegentem wtorkowego seminarium będzie prof. Masakuni Tagaki z Osaka Metropolitan University w Japonii. Tematem wykładu będzie "Disability identities, cultures, and related activities in Japan: a qualitative study". Seminarium jest otwarte i bezpłatne dla wszystkich chętnych.

Link do spotkania na MS Teams

Plakat

dowiedz się więcej

Dzień z NAWA

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zaprasza społeczność akademicką UMK na spotkanie z cyklu "Dzień z NAWA", które odbędzie się 25 października 2023 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.

Cykl "Dzień z NAWA" ma na celu przybliżenie oferty NAWA skierowanej do kadry akademickiej oraz studentów i studentek. Wydarzenie organizowane we współpracy z polskimi uniwersytetami i szkołami wyższymi po raz pierwszy odbędzie się na uczelni w województwie kujawsko-pomorskim.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:00 w sali Rady Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (ul. Gagarina 13a). W jego trakcie przedstawione zostaną m.in.:

 • programy skierowane do kadry naukowej (Polskie Powroty, Ulam NAWA, Bekker NAWA, Preludium BIS, Granty interwencyjne, MSCA, UniWelis),
 • programy skierowane do studentów i kadry akademickiej oraz programy wspierające proces umiędzynarodowienia polskich uczelni i jednostek naukowych (CEEPUS, EURAXESS, Partnerstwa strategiczne NAWA, Welcome to Poland NAWA),
 • programy wspierające proces umiędzynarodowienia polskich uczelni i jednostek naukowych.

Zostaną także przybliżone zasady finansowania programów NAWA i związane z nimi wątpliwości.

Pełny program

Zapisy na wydarzenie prowadzone są za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie NAWA.

dowiedz się więcej

Europa Wschodnia okiem austriackiego dyplomaty

"Konflikt rosyjsko-ukraiński z perspektywy austriackiego dyplomaty i historyka" będzie tematem wykładu dr. Jakuba Forst-Battaglii. Spotkanie odbędzie się 26 października o godz. 13:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w sali nr 8.

Dr Jakub Forst-Battaglia - historyk i slawista, publicysta i badacz, znawca historii Europy Wschodniej i historii nowożytnej. Dr Battaglia był wykładowcą na Uniwersytecie Wiedeńskim, a następnie pracownikiem Austriackiej Akademii Nauk oraz austriackiej rozgłośni ORF. W roku 1981 rozpoczął działalność dyplomatyczną, pracując w Moskwie, Madrycie, Pradze, Tallinie i Kijowie. W latach 2001-2006 pełnił funkcję ambasadora Austrii w Estonii, a następnie dyrektora Austriackiego Forum Kultury w Ukrainie (2011-2015). Jest autorem "Polnisches Wien" (1983), przewodników kulturalno-historycznych po Polsce (1980) i Węgrzech (1984), a także licznych artykułów dotyczących historii Polski i monarchii Habsburgów.

Organizatorami przedsięwzięcia są Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Katedra Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK oraz Austriackie Forum Kultury w Warszawie. Inicjatorem wykładu jest prof. dr hab. Bogusław Dybaś z Katedry Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK.

Wstęp na wykład jest wolny. Językiem wykładowym będzie język polski.

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.