Wydarzenia: Październik 2023
Jesienna odsłona Lokalnej Żywności
Po wakacyjnej przerwie wraca Lokalna Żywność. Okienko zakupowe dla amatorów świeżych produktów od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego otwarte będzie od 25 września do 2 października. Zamówienie będzie można odebrać 5 października w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.
UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.
W tym miesiącu wśród nowych produktów można znaleźć bogaty wybór świeżych warzyw i ziół (m.in. pasternak, jarmuż, dynie i świeże kwiaty nasturcji jadalnej), syrop z mniszka lekarskiego, nektar i dżem z mirabelek, kiełbasę chłopską, ser podpuszczkowy ze słodką papryką i gzik ze szczypiorkiem.
Zamówienia będzie można odbierać 5 października w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.
Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 5 października w godzinach 17:00-20:00.
Sklep internetowy Lokalna Żywność
Ochrona dobrostanu zwierząt - konferencja
Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK i Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych organizują XX konferencję naukową pt. "Etyczne i prawne aspekty ochrony dobrostanu zwierząt". Jest to największe tego typu spotkanie naukowe dla lekarzy weterynarii w Polsce.
Podczas konferencji prelegenci z Polski i zagranicy podejmą tematy związane z dobrostanem zwierząt w różnych kontekstach. Mowa będzie m.in. o wynikach kontroli dobrostanu zwierząt w rzeźniach w Polsce w latach 2018-2022 i proponowanych zmianach w europejskim prawie dotyczącym dobrostanu zwierząt gospodarskich. Konferencja nie będzie dotyczyła jednak tylko dużych zwierząt gospodarskich. Uczestnicy i uczestnicy podejmą m.in. temat problematyki bezdomności oraz dobrostanu zwierząt towarzyszących w kontekście działań organizacji pozarządowych. Program, oprócz wykładów, wypełnią także panele dyskusyjne, w których głos zabiorą liczni eksperci.
Sympozjum odbędzie się w dniach 2-3 października w Hotelu Filmar przy ul. Grudziądzkiej 39-43.
Więcej informacji oraz program wydarzenia można znaleźć na stronie https://konferencja-dobrostan.umk.pl/pages/home/
YUFE Talk Show - warsztaty
4 października w godzinach 15:00-17:00 odbędzie się YUFE Talk Show, poświęcony zwinnej metodyce – Agile – tym razem w formie dwugodzinnych warsztatów online. Udział w całym spotkaniu może wziąć każda osoba studiująca na UMK.
Podczas tego dwugodzinnego warsztatu uczestnicy będą pracować nad metodologią SCRUM i ogólną strukturą AGILE, aby odkryć nowe sposoby zarządzania projektami. Ponadto na kursie można poznać narzędzia i techniki, które pozwolą na ustalanie priorytetów zadań w ramach projektu tak, aby praca w zespole była dynamiczna, a ludzie czerpali z niej przyjemność.
Rejestracja trwa do wyczerpania miejsc. Więcej informacji: https://virtualcampus.yufe.eu/link/course/IoGsS67VHvnuShcu
Polska Od Nowa: Aleksander Kwaśniewski
Po wakacyjnej przerwie wracają spotkania z cyklu "Polska Od Nowa". Pierwszym gościem październikowego spotkania będzie były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.
"Polska Od Nowa" to drugi filar inicjatywy "Świat Od Nowa", który od kilku lat z powodzeniem realizowany jest przez dr Agnieszkę Bryc, dr. hab. Marcina Czyżniewskiego, prof. UMK i dr. Patryka Tomaszewskiego. Pomysłodawcy nowego cyklu - dr hab. Maria Wincławska, prof. UMK i dr Wojciech Peszyński - chcą pokazać, że o polskiej polityce można rozmawiać w sposób merytoryczny i pozbawiony emocji.
Podczas spotkania, które zaplanowano na 4 października, głównym tematem rozmowy będzie książka "Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim". Rozmówcy poruszą nie tylko wątki dotyczące politycznej kariery prezydenta, ale porozmawiają także szerzej o przemianach ustrojowych, układach sił w latach 90., współtworzeniu konstytucji i zaangażowaniu Polski w układ NATO i Unię Europejską.
Spotkanie odbędzie się w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" 4 października o godz. 19:00. Na miejscu będzie można kupić książkę i uzyskać autograf.
Wydarzenie na Facebooku
YUFEThon 2023
Wzmacnianie tożsamości europejskiej, Ziemia jako pacjent, miejski ekosystem lub rozwój sfery emocjonalnej to tematy YUFEThonu, który odbędzie się w dniach 6-7 października 2023 r.
YUFEThon to dwudniowe wydarzenie online (20 godzin), w trakcie których małe podgrupy pracują nad konkretnymi problemami. Prace przebiegają w wyjątkowym środowisku sprzyjającym kreatywnemu i innowacyjnemu podejściu. Grupa, która opracuje najlepszą propozycję, może wygrać złotą przepustkę do programu inkubacji, a nawet tygodniowy pobyt w Madrycie.
Rejestracja trwa do 5 października. Więcej szczegółów dostępnych jest w wirtualnym kampusie YUFE.
Mieszkańcy Faleronu - wykład prof. Jane Buikstry
Instytut Archeologii Wydziału Nauk Historycznych UMK zaprasza na wykład prof. Jane Buikstry pt. "The People of Phaleron: Physical and Structural Violence at the Birth of Democracy", który odbędzie się 10 października o godz. 11:00 w sali im. Romana Jakimowicza.
Okres archainczny (lata 700-480 p.n.e.) w starożytnej Grecji to dynamiczny wstęp do rozwoju zachodniej demokracji. Arystokratyczna elita i tyrani walczyli o władzę podczas gwałtownych przemian. Nierówności, które nękają dzisiejszy świat, również były częścią życia w tym okresie. Wobec braku źródeł pisanych w tych wczesnych czasach, badania archeologiczne prowadzone na cmentarzyskach zapewniają unikalny wgląd w życie starożytnych.
Profesor Jane Buikstra jest jedną z najwybitniejszych antropolożek fizycznych i archeolożek na świecie. Wyznacza międzynarodowe standardy w zakresie badań nad człowiekiem w przeszłości - zarówno z punktu widzenia konceptualizacji procesów pradziejowych, jak i metodologii badań nad szczątkami ludzkimi. Uznawana jest za twórcę bioarcheologii, która wykorzystuje antropologiczne metody do badania człowieka z przeszłości. Inne najważniejsze obszary badawcze prof. Buikstry obejmują paleopatologię, antropologię sądową i paleodemografię.
Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii
Biblioteka Uniwersytecka UMK oraz Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" zapraszają na wernisaż wystawy "Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii", której autorką jest prof. Lubow Żwanko. Spotkanie odbędzie się 10 października o godz. 13:00 w Bibliotece Głównej (II piętro).
Ekspozycja prezentuje sylwetki i projekty czterech polskich architektów: Bolesława Michałowskiego, Zdzisława Charmańskiego, Wiktora Wieliczki i Aleksandra Rzepiszewskiego, którzy w połowie XIX i na początku XX wieku wybudowali w Charkowie około 90 budynków. Większość z nich to zabytki architektury wpisane do rejestru, niestety obecnie zagrożone działaniami wojennymi prowadzonymi przez Rosję na terenie Ukrainy.
Do przygotowania ekspozycji wykorzystano materiały pochodzące z archiwów w Polsce i Ukrainie, a sama wystawa powstała w ramach projektu badawczego "Polscy architekci i ich spuścizna w Charkowie (XIX – początek XX wieku) budynki umierają stojąc" podczas udziału w programie typendialnym POLONISTA (NAWA) realizowanego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w latach 2022-2023.
Po wernisażu w sali nr 8 Biblioteki Uniwersyteckiej odbędzie się wykład prof. Żwanko przedstawiający sylwetki autorów projektów uniwersytetów, kaplic, hoteli, banków, kamienic i mostów, którzy w Polsce nie są zbyt dobrze znani, ale w Charkowie są rozpoznawani i cenieni.
Pierwsze urodziny Absolwenckiego Klubu Gier Planszowych UMK
Absolwencki Klub Gier Planszowych UMK obchodzi pierwsze urodziny. Z tej okazji podczas ogólnopolskiego Dnia Gier Planszowych organizuje wieczorno-nocne granie. Początek 10 października o godz. 18:00. W imprezie mogą wziąć udział absolwenci, studenci, pracownicy i sympatycy UMK. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.
Program:
- swobodne granie w gry klubowe
- turnieje w gry: Dobble, Wąsy! Wąsy!, Totem, Skato
- pokazy gier: Jekyll i Hyde, Nowa Gwinea, San Francisco
- wybory prezesa/ki klubu
- plebiscyt na nazwę klubu
Formularz zgłoszeniowy (do 08 października 2023 r.): https://admin.abs.umk.pl/wydarzenie.php?nr=197&clean=1
Wydarzenie odbywa się w budynku TOLERANCJA Kopernikańskiego Ośrodka Integracji UMK w Toruniu przy ul. Olszewskiego 16 (5 minut od parkingu głównego UMK i przystanku "Akademiki"). Do dyspozycji uczestników będzie kącik kawowy (kubki, kawa, herbata).Szczegóły: https://absolwent.umk.pl/gra/turnieje/?id=31178
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1031576454927488
Medyczna Środa w Collegium Medicum
"Panie doktorze, mam kam(ien)icę", czyli kłopoty z żółcią to tytuł drugiego wykładu w tegorocznym cyklu "Medyczna Środa w Collegium Medicum UMK". Wykład wygłosi dr hab. Wojciech Szczęsny, prof. UMK.
Cykl ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych "Medyczna Środa w Collegium Medicum UMK" odbywa się od 2007 r. Dotychczas w 32 edycjach odbyło się ponad 400 spotkań, podczas których naukowcy Collegium Medicum w Bydgoszczy w przystępny sposób dzielili się swoją wiedzą.
Najbliższy wykład odbędzie się 11 października. Wykłady odbywają się online na kanale YouTube. Organizatorzy zachęcają do zapoznania się z całym programem spotkań w roku akademickim 2023/2034.
Msza św. w intencji nowego roku akademickiego
12 października o godz. 19:00 w Kościele Akademickim oo. Jezuitów przy Rynku Staromiejskim w Toruniu zostanie odprawiona msza św. w intencji roku akademickiego 2023/2024.
Podejmij wyzwanie z zepołem YUFE
Od 15 października przez cały zimowy semestr działać będzie YUFE Challenge Team. Osoby uczestniczące w wyzwaniu poza wiedzą i umiejętnościami otrzymają również Gwiazdkę przedsiębiorczości YUFE.
Międzynarodowy zespół studentek i studentów pod okiem mentorów z wykorzystaniem Design thinking oraz metodyki Agile pracować będzie nad: programem wspierania przywództwa włączającego, złagodzeniem polaryzacji widocznej wśród młodych ludzi w mediach społecznościowych, promocją nowych startupów w szkolnictwie wyższym, charakterystyką osób uczących się przez całe życie oraz likwidacją bariery integracji społecznej uchodźców.
Rejestracja do każdego zespołu trwa do 8 października 2023 r. Więcej o YUFE Challenge Team: https://yufe.eu/entrepreneurship-innovation/#challengeteams
Święto książki regionalnej
Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na IX Toruński Kiermasz Książki Regionalnej. Na wydarzenia, które zaplanowano na 17-18 października, złożą się Targi Książki i II Kongres Regionalistów.
Od 2011 roku odbyło się już osiem edycji Kiermaszu. Ich organizacja jest efektem współpracy Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu z Toruńskim Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz – od 2022 roku – Książnicą Kopernikańską w Toruniu.
Pierwszy dzień Kiermaszu wypełnią Targi Książki. 17 października od godz. 10:00 w holu Biblioteki Uniwersyteckiej kilkunastu wystawców zaprezentuje publikacje dotyczące obszarów Pomorza Wschodniego i Zachodniego, Powiśla, Warmii, Mazur oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Targom towarzyszyć będą również m.in. spotkanie ze Stefanem Chwinem, powieściopisarzem, eseistą, historykiem literatury i grafikiem; dyskusja o demonach, duchach i zjawach ziemi chełmińskiej z udziałem Natalii Zacharek i Yulyi Tabenskiej oraz projekcja filmu "Jutro będzie padać".
Szczegółowy program
Pierwszego dnia Kiermaszu na spotkania autorskie zaprosi również Książnica Kopernikańska. Drugi dzień wydarzenia wypełni II Kongres Regionalistów.
Październik w ogrodzie
Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza na październikowe wydarzenia w Jadalnym Ogrodzie KOI. Regularne spotkania w tym miesiącu zaplanowano na wtorki w godz. 16:00-18:00 i piątki między 10:00 a 12:00.
Oprócz cotygodniowych spotkań we wtorki i piątki, organizatorzy i organizatorki zaplanowali także wydarzenia specjalne:
- Usypianie ogrodu na zimę
We wtorek 17 października o godz. 16:00 oraz w piątek 20 października 10:00 odbędą się zbiory ostatnich plonów i wspólne prace ogrodowe, które mają przygotować ogród na zimę. Szczegółowe informacje w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1491001821694617
- Akcja Tulipan
W piątek 27 października w godz. 10:00-12:00 odbędzie się akcja obsadzania tulipanami Jadalnego Ogrodu KOI oraz terenu wokół budynków Kopernikańskiego Ośrodka Integracji. Narzędzia i cebulki kwiatowe będą dostępne na miejscu, ale można przynieść także własne. Szczegółowe informacje w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/778754900596693
- Dyniobicie i konkurs dyniowy
W sobotnie popołudnie 28 października (godz. 15:00-18:00) odbędzie się wspólne ognisko oraz konkurs kulinarny. W zabawie mogą wziąć udział maksymalnie cztery osoby lub drużyny, które w ok. półtorej godziny ugotują danie z użyciem dyni. Na osobę, która przygotuje zwycięską potrawę, czekają nagrody. Zgłoszenia do udziału należy wysyłać do 22 października na adres jadalnyogrodkoi@umk.pl. Szczegółowe informacje w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/356074956758323
Wszystkie wydarzenia odbywają się w Kopernikańskim Ośrodku Integracji przy ul. Olszewskiego 16, a udział w nich jest bezpłatny.
Spotkanie z Grażyną Hose w CSW
Legenda polskiej mody, projektantka i modelka Grażyna Hase będzie bohaterką kolejnego spotkania z cyklu "Historia mody" organizowanego przez Centrum Literatury CSW w Toruniu.
Grażyna Hase jako modelka współpracowała m.in. z legendarną Jadwigą Grabowską z Mody Polskiej. Projektować zaczęła w 1967 roku i od tego czasu jej prace podziwiano w Paryżu, Hamburgu, Moskwie, Berlinie i Toronto i przede wszystkim w Polsce. W tamtych latach wyznaczała modowe trendy. Wykonywała również projekty do filmów, teatru i liczne stroje sceniczne. W 1980 roku założyła Galerię Grażyny Hase prezentującą sztukę współczesną. W 2016 roku została wydana jej biografia "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka", którą napisał Krzysztof Tomasik. Rozmowę poprowadzi dr Krzysztof Trojanowski, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego.
Spotkanie odbędzie się 17 października 2023 r. o godz. 18:00 w Czytelni CSW (wstęp wolny). Będzie także transmitowane na Facebooku Centrum Literatury CSW.
Wydarzenie na Facebooku
Erasmus+ Day
Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej zaprasza wszystkich studentów i studentki, którzy rozważają udział w programie Erasmus+, na spotkanie i konsultacje online. Erasmus+ Day zaplanowano na 18 października.
Między godz. 10:00 a 12:00 w Kopernikańskim Ośrodku Integracji przy ul. Olszewskiego 16 (w lasku za Biblioteką Główną) odbędzie się spotkanie przy kawie z byłymi uczestnikami programu Erasmus+ i pracownikami Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej.
O godz. 14:00 odbędą się natomiast konsultacje online na platformie MS Teams. Z uczestnikami będzie można połączyć się do godz. 15:00. Link do spotkania
Urban lab w praktyce
Pracownia Zrównoważonego Rozwoju i Urban Lab Toruń zapraszają na wykład z dyskusją pt. "Rola obywateli i obywatelek w badaniach i nauce".
Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z założeniami podejścia citizen science, które angażuje obywateli i obywatelki w działania naukowe, oraz do prezentacji praktycznego wymiaru tej inicjatywy. Osoby obecne na spotkaniu zastanowią się wspólnie, czy jako przyszli i obecni badacze i badaczki są otwarci na współpracę z ludźmi w roli innej niż dostarczycieli danych i gdzie znajduje się pole do wspólnego działania. Dyskusja będzie dotyczyła także społecznego i politycznego wpływu projektów naukowych angażujących obywateli, które od 2023 roku są nagradzane przez Komisję Europejską.
Prelegentem będzie dr Bartłomiej Sroka, urbanista i adiunkt w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów, który zajmuje się przekładaniem wyników badań naukowych na działania oraz na miejskie polityki, szczególnie w kontekście kurczenia się miast i przeobrażeń przestrzeni.
Wykład połączony z dyskusją odbędzie się 19 października 2023 r. (czwartek) o godz. 16:30 w sali 259 (i piętro) na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK (ul. Lwowska 1).
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu "W kierunku mobilności sprzyjającej włączeniu społecznemu" finansowanego z programu IMPETUS for Citizen Science.
Dyskusje nad Kodeksem
"(W)rzuty karne" to nowy cykl spotkań z wybitnymi prawnikami, którego pomysłodawcami są pracownicy i pracowniczki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Inicjatywa poświęcona będzie dyskusji o prawie karnym i polityce kryminalnej.
Organizatorem spotkań jest Katedra Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji UMK. Jej pracownicy chcą przybliżyć tematykę prawa karnego, zarówno studentom prawa, jak i tym, którzy nie zajmują się prawem na co dzień.
Tematem pierwszego spotkania będą najważniejsze i najbardziej kontrowersyjne zmiany w Kodeksie karnym wprowadzone tzw. nowelą lipcową. Gośćmi będą sędzia Piotr Gensikowski i dr hab. Jerzy Lachowski, prof. UMK, a spotkanie poprowadzą dr Natalia Daśko i dr hab. Michał Leciak. Spotkanie odbędzie się w czwartek 19 października o godz. 18:00 w budynku Wydziału Prawa i Administracji UMK przy ul. Władysława Bojarskiego 3. Spotkanie ma charakter otwarty, z możliwością zadawania pytań i udziału w dyskusji.
Medale i monety Sebastiana Mikołajczaka w Ratuszu Staromiejskim
Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy "Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka". Wydarzenie odbędzie się w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego 20 października 2023 r. o godz. 17:00.
"Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka" to retrospektywna wystawa dr. hab. Sebastiana Mikołajczaka, prof. UMK z Katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych, cenionego toruńskiego medaliera i twórcy monet o międzynarodowej renomie. Ekspozycja przybliży twórczość medalierską autora odnoszącą się do współczesnych wydarzeń społecznych, zjawisk kulturowych, kondycji ludzkości i relacji człowieka z naturą. Zaprezentowane zostaną m.in. cykle "Świat", "Przyszłość natury", "Postacie", "Mity" oraz "Więzi". Ponadto wyeksponowane będą również monety kolekcjonerskie i obiegowe zrealizowane dla Narodowego Banku Polskiego oraz banków i mennic zagranicznych.
Wystawę będzie można oglądać do 17 grudnia 2023 r. Więcej informacji
Jak skutecznie wyznaczać cele
Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego zaprasza na webinar "Rozwój przez coaching, czyli jak skutecznie wyznaczać cele?", który odbędzie się 23 października między godz. 14:30 a 15:00.
Webinar wprowadzi w problematykę coachingu oraz będzie okazją do refleksji na temat życiowych i zawodowych priorytetów.
Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Furmańska-Maruszak, coach ICI, nauczyciel akademicki, doktor nauk ekonomicznych. Pracuje w Instytucie Socjologii UMK oraz w UOWiRO. Naukowo i z pasji przygląda się życiu seniorów i ich potrzebom. Prezes Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Link do webinaru
Więcej na temat coachingu oferowanego w UOWIRO: https://wsparcie.umk.pl/pages/Coaching/
O kulturze i edukacji
Zespół ds umiędzynarodowienia Instytutu Nauk Pedagogicznych WFiNS UMK zaprasza na "3rd Remote Research Seminar on Culture and Education". Wydarzenie odbędzie się hybrydowo 24 października 2023 w sali 394 przy ul. Lwowskiej 1 oraz online w godzinach 12:30-14:30.
Głównym prelegentem wtorkowego seminarium będzie prof. Masakuni Tagaki z Osaka Metropolitan University w Japonii. Tematem wykładu będzie "Disability identities, cultures, and related activities in Japan: a qualitative study". Seminarium jest otwarte i bezpłatne dla wszystkich chętnych.
Link do spotkania na MS Teams
Plakat
Dzień z NAWA
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zaprasza społeczność akademicką UMK na spotkanie z cyklu "Dzień z NAWA", które odbędzie się 25 października 2023 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.
Cykl "Dzień z NAWA" ma na celu przybliżenie oferty NAWA skierowanej do kadry akademickiej oraz studentów i studentek. Wydarzenie organizowane we współpracy z polskimi uniwersytetami i szkołami wyższymi po raz pierwszy odbędzie się na uczelni w województwie kujawsko-pomorskim.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:00 w sali Rady Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (ul. Gagarina 13a). W jego trakcie przedstawione zostaną m.in.:
- programy skierowane do kadry naukowej (Polskie Powroty, Ulam NAWA, Bekker NAWA, Preludium BIS, Granty interwencyjne, MSCA, UniWelis),
- programy skierowane do studentów i kadry akademickiej oraz programy wspierające proces umiędzynarodowienia polskich uczelni i jednostek naukowych (CEEPUS, EURAXESS, Partnerstwa strategiczne NAWA, Welcome to Poland NAWA),
- programy wspierające proces umiędzynarodowienia polskich uczelni i jednostek naukowych.
Zostaną także przybliżone zasady finansowania programów NAWA i związane z nimi wątpliwości.
Pełny program
Zapisy na wydarzenie prowadzone są za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie NAWA.
Europa Wschodnia okiem austriackiego dyplomaty
"Konflikt rosyjsko-ukraiński z perspektywy austriackiego dyplomaty i historyka" będzie tematem wykładu dr. Jakuba Forst-Battaglii. Spotkanie odbędzie się 26 października o godz. 13:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w sali nr 8.
Dr Jakub Forst-Battaglia - historyk i slawista, publicysta i badacz, znawca historii Europy Wschodniej i historii nowożytnej. Dr Battaglia był wykładowcą na Uniwersytecie Wiedeńskim, a następnie pracownikiem Austriackiej Akademii Nauk oraz austriackiej rozgłośni ORF. W roku 1981 rozpoczął działalność dyplomatyczną, pracując w Moskwie, Madrycie, Pradze, Tallinie i Kijowie. W latach 2001-2006 pełnił funkcję ambasadora Austrii w Estonii, a następnie dyrektora Austriackiego Forum Kultury w Ukrainie (2011-2015). Jest autorem "Polnisches Wien" (1983), przewodników kulturalno-historycznych po Polsce (1980) i Węgrzech (1984), a także licznych artykułów dotyczących historii Polski i monarchii Habsburgów.
Organizatorami przedsięwzięcia są Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Katedra Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK oraz Austriackie Forum Kultury w Warszawie. Inicjatorem wykładu jest prof. dr hab. Bogusław Dybaś z Katedry Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK.
Wstęp na wykład jest wolny. Językiem wykładowym będzie język polski.