Wydarzenia: Wrzesień 2024
16. Forum Młodych Bibliotekarzy w Toruniu
"Biblioteka – ewolucja – rewolucja" to hasło tegorocznego Forum Młodych Bibliotekarzy, które odbędzie się 12-13 września w Toruniu. Organizatorami przedsięwzięcia są Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Książnica Kopernikańska oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Forum Młodych Bibliotekarzy to ogólnopolskie wydarzenie adresowane do pracowników bibliotek. Spotkanie zainauguruje wręczenie nagród Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich laureatom konkursu na najciekawszą akcję zrealizowaną w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2024 oraz odznaczenie laureatki Nagrody Młodych SBP im. prof. Marii Dembowskiej.
Tematem prelekcji, warsztatów i paneli dyskusyjnych będą zagadnienia dotyczące postępu technologicznego, sztucznej inteligencji i psychologicznych aspektów pracy bibliotekarza. Nie zabraknie przykładów wsparcia działalności bibliotek przez lokalny samorząd, edukacji ekologicznej w bibliotekach oraz dobrych praktyk w pozyskiwaniu funduszy przez biblioteki.
Po części plenarnej uczestnicy będą mieli okazję podnieść swoje kwalifikacje i nabyć nowe umiejętności na warsztatach. Chętni dowiedzą się m.in. jak z sukcesem poprowadzić spotkanie lub projekt oraz jak wykorzystać sztuczną inteligencję, analizę danych i inne innowacyjne narzędzia do tworzenia przestrzeni otwartej na nowe możliwości i pomysły. Wśród propozycji warsztatowych znalazły się również zajęcia, które przybliżą temat krajoznawczych gier terenowych opartych na lokalnym dziedzictwie.
Pierwszego dnia obrady Forum będą się toczyły w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej UMK, a drugiego w Mediatece w Młynach przy ul. Tadeusza Kościuszki 77. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: https://fmb16.umk.pl/
Wernisaż wystawy "Kamienica"
Wydział Sztuk Pięknych zaprasza na pierwszą wystawę Kolektywu Odruch. Wernisaż wystawy odbędzie się 13 września o godz. 19:00 w Galerii Sztuki Wozownia. Kolekcję "Kamienica" będzie można oglądać do 13 października.
Kolektyw Odruch to część Młodzieżowej Rady Galerii Wozownia, w skład którego wchodzą studenci i absolwenci Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Młodzieżowa Rada Galerii została powołana w marcu tego roku.
Wystawa ma na celu zapoznanie odbiorcy z członkami kolektywu jako twórcami indywidualnymi, którzy wspólnie tworzą jeden, sprawny twórczo organizm. Nawiązując do twórczości wybitnego artysty Kurta Schwitersa, tytułowa kamienica przypomina swoisty Merzbau. Pomimo że z zewnątrz postrzegamy ją jako monolit, w swoim wnętrzu skrywa całe bogactwo osobistych historii, problemów i radości. Czas pozostawia swoje piętno na zamieszkujących je lokatorach, tworząc, podobnie jak ma się to w fotografii, klatki negatywu. W Galerii artyści stworzą przestrzenie imitujące pokoje. Sąsiadują ze sobą, lecz każdy z nich reprezentuje inny typ "sąsiada".
Tego dnia nastąpi również premiera numeru 0 zina Kolektywu.
Swoje prace zaprezentują: Agata Burnat, Albert Piotrowski-Pawlikowski, Alicja Gizińska, Ania Szczepaniak, Edyta Radziewicz, Jagoda Jaworska, Kajetan B Korkuć, Klementyna Papsiejew, Tomek Lingo, Zoha Bielawska. Kuratorem wystawy jest Jacek Świderski.
Wydarzenie na Facebooku
XXVII Zjazd Absolwentów UMK
W sobotę 14 września 2024 r. odbędzie się XXVII Zjazd Stowarzyszenia Absolwentów UMK "Jesienne Powroty 2024" dla absolwentów i absolwentek wszystkich kierunków, którzy ukończyli studia w 1974 roku.
Osoby chętne do wzięcia udziału w XXVII Zjeździe Absolwentów UMK proszone są o wypełnienie i przesłanie karty uczestnictwa na adres: Stowarzyszenie Absolwentów UMK w Toruniu, ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń lub na adres mailowy: absolwent@umk.pl do 14 sierpnia 2024 roku. Informacje o programie i opłatach można sprawdzić tutaj.
Program:
[TORUŃSKA STARÓWKA]
- Godz. 9:00 – Msza św. w intencji absolwentów w Kościele Akademickim Ojców Jezuitów (Toruń, Rynek Staromiejski).
- Po mszy św. – złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.
[AULA UMK, Toruń, ul. Gagarina 11]
- Godz. 10:00 do 10:45 – Rejestracja uczestników.
- Godz. 11:00
- Uroczyste otwarcie XXVII Zjazdu Absolwentów UMK "Jesienne Powroty 2024".
- Informacja o Stowarzyszeniu Absolwentów UMK.
- Wystąpienie JM Rektora UMK.
- Wystąpienia zaproszonych gości.
- Wykład okolicznościowy
- Nadanie godności Członka Honorowego SA UMK .
- Wręczenie listów gratulacyjnych Jubilatom z okazji 50-lecia ukończenia studiów magisterskich na UMK w roku 1974.
- Wystąpienia uczestników Zjazdu.
- Serwis kawowy, lunch
- Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Absolwentów UMK
- Godz. 20:00 – Wieczór towarzyski z uroczystą kolacją (przy muzyce tanecznej).
Osoby posiadające Kartę Absolwencką UMK mogą skorzystać ze zniżek na noclegi w Domach Studenckich UMK oraz Hotelu Uniwersyteckim UMK.
Partnerem Zjazdu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Lifelong Learning in the Times of VUCA
Zespół YUFE NCU wraz z Uniwersytetem Eastern Finland będzie gospodarzem konferencji "YUFE-Ukraine Seminar: Lifelong Learning in the Times of VUCA (Volatility, Uncertainty, Complexity and Ambiguity)" poświęconej wyzwaniom i znaczeniu edukacji całożyciowej w trudnych czasach. Obrady odbędą się 17-19 września w sali 11 Uniwersyteckiego Centrum Języków Obcych.
Koncepcja uczenia się przez całe życie, czyli lifelong learning, odnosi się do każdej działalności podejmowanej w dowolnym momencie życia, która ma na celu zdobycie nowych umiejętności, rozwój czy pozyskanie wiedzy.
"YUFE-Ukraine Seminar" ma służyć rozwijaniu współpracy pomiędzy YUFE a Ukrainą w obszarze lifelong learning. W seminarium wezmą udział przedstawiciele sześciu instytucji YUFE (UMK, Uniwersytet Eastern Finland, Uniwersytet w Rijece, Uniwersytet w Antwerpii, Uniwersytet w Essex, Uniwersytet Sorbonne Nouvelle i Uniwersytet w Bremie) oraz czterech państwowych uczelni ukraińskich (Taras Shevchenko National University w Kijowie, Karazin University w Charkowie, Ivan Franko National University w Lwowie i Ukrainian Catholic University w Lwowie). W ramach konferencji odbędzie się wykład YUFE Academy pt. "The Key Role of Customer Experience in Continuing Education", który poprowadzi Senni Pykäläinen. Seminarium jest finansowane z funduszy NAWA.
Obrady otworzą dr hab. Monika Wałachowska, prof. UMK (prorektorka ds. studenckich i kształcenia UMK) oraz Katinka Käyhkö (liderka YUFE w zakresie Lifelong Learning, University of Easter Finland).
75-lecie Obserwatorium Astronomicznego
19 września odbędzie się konferencja przygotowana przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej z okazji 75-lecia Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach. Na program wydarzenia składają się sesje: historyczna, naukowa i towarzyska.
W 2024 roku mija 75 lat od pierwszych obserwacji astronomicznych jakie zostały wykonane w Obserwatorium UMK w Piwnicach pod Toruniem. To także 30 rocznica uruchomienia najważniejszego instrumentu badawczego w tym miejscu, czyli 32-metrowego radioteleskopu im. Mikołaja Kopernika. Podwójna okazja do świętowania jest sposobnością, by przypomnieć o osiągnięciach astronomów z UMK oraz innych jednostek, z którymi toruńscy naukowcy współpracują od wielu lat.
Planowana impreza będzie miała charakter jednodniowej konferencji naukowej, gdzie część przedpołudniowa poświęcona będzie wspomnieniom historycznym, natomiast po południu planowana jest prezentacja najważniejszych oraz najnowszych osiągnięć naukowych. Całość zostanie zakończona wizytą w Obserwatorium i spotkaniem 'przy ognisku'.
Program znajduje się na stronie obchodów 75-lecia Obserwatorium Astronomicznego UMK w Piwnicach.
XIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego
19-20 września 2024 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika odbędzie się XIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego, którego gospodarzem jest Katedra Kognitywistyki UMK.
Zjazdy Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego to prestiżowa konferencja, na której prezentowane są bieżące interdyscyplinarne trendy badawcze. To szczególna okazja do wymiany myśli i dyskusji oraz nawiązania współpracy z przedstawicielami wiodących ośrodków. XIV Zjazd PTK obejmuje dwudniowe obrady, które gromadzą ekspertów zajmujących się psychologią poznawczą, poznaniem społecznym, epistemologią i filozofią umysłu. Przewidziane zostały również gościnne wykłady plenarne i panele dyskusyjne.
Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne zostało założone w Toruniu w 2001 roku. Obecnym Prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego jest dr hab. Anita Pacholik-Żuromska, prof. UMK z Katedry Kognitywistyki, która jest również organizatorką Zjazdu. W skład Zarządu wchodzi również dr Andrzej Zykubek, również z Katedry Kognitywistyki.
Toruńska kognitywistyka jest pionierem nie tylko w ustalaniu trendów naukowych, ale również kształcenia. Pierwsze w Polsce studia magisterskie z kognitywistyki w języku angielskim (Cognitive Science) zostały otwarte właśnie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ubiegłym roku kognitywistyka została doceniona certyfikatem doskonałości Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Tegoroczny Zjazd Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego został objęty wsparciem finansowym Prezydenta Miasta Torunia.
Więcej na stronie: https://xivzjazdptk.umk.pl/pages/home/
Spotkanie z Polską Misją Historyczną
Polska Misja Historyczna zaprasza na kolejne spotkanie z polskimi naukowcami, którzy prowadzili badania naukowe w Würzburgu. Wydarzenie odbędzie się 19 września o godz. 19:00.
W spotkaniu wezmą udział:
- dr hab. Dariusz Pniewski, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu): Ciężkostrawna dieta narodowa. Motywy trawienia, cyklu wegetacyjnego i nawożenia w romantycznej literaturze pięknej i naukowej (XIX wiek);
- dr Marcin Gadocha (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie): Korespondencja miejska w Europie wczesnonowożytnej;
- mgr Izabela Janicka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu): Bracia zakonu krzyżackiego w Prusach w czasie rządów wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode (1352-1382).
Spotkanie odbędzie się online za pośrednictwem Zoom, językiem wykładów będzie język polski. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o wcześniejsze zgłoszenie mailowe (renata.skowronska@uni-wuerzburg.de), w odpowiedzi otrzymają link do spotkania.
Więcej informacji
Festiwal Gier i Fantastyki "Copernicon"
"Wkrocz do multiwersum" to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Gier i Fantastyki "Copernicon", który odbędzie się 20-22 września. Goście konwentu będą mieli okazję wziąć udział m.in. w panelach dyskusyjnych, wykładach, warsztatach i sesjach RPG i LARP. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Festiwal Gier i Fantastyki "Copernicon" to jeden z największych polskich konwentów tego rodzaju. Organizowany jest w Toruniu w idei "od fanów dla fanów". Co roku przyciąga miłośników literatury fantasy, science-fiction, komiksu oraz gier planszowych, karcianych i komputerowych. Dla uczestników wydarzenia to okazja, by poznać twórców swoich ulubionych książek i gier. W tym roku do Torunia przyjadą m.in. pisarz Radek Rak, twórca komiksowy Paweł Jaroński i dyrektor narracji komiksu i animacji w CD PROJEKT RED Bartosz Sztybor. Lista wszystkich gości jest dostępna na stronie Festiwalu.
Oprócz paneli dyskusyjnych czy prelekcji prowadzonych przez gości specjalnych oraz innych konwentowiczów na uczestników czekać będzie strefa gier planszowych i elektronicznych oraz strefa wystawców, na której staną stoiska z książkami, komiksami, grami i innymi unikalnymi artykułami. Podczas Festiwalu zostanie również wręczona Nagroda Literacka Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla dla najlepszej powieści i najlepszego opowiadania wydanego w roku poprzednim. Laureatów wyłoni głosowanie uczestników konwentu, a wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali.
Więcej informacji
Międzynarodowa konferencja Polskiej Misji Historycznej
Polska Misja Historyczna zaprasza na międzynarodową konferencję naukową pt. "Nie wolno nikogo torturować ani karać lub traktować w sposób okrutny, nieludzki lub poniżający. Tortury i zakaz tortur w Europie Środkowej (do 1989 r.)". Wydarzenie odbędzie się 23-24 września 2024 r. w Würzburgu.
W minionych wiekach toczono intensywne dyskusje nad celem tortur, ich sensownością i znaczeniem. Zasady poddawania ludzi torturom oraz formy kar, jakie stosowano, określano w różny sposób, w zależności od rodzaju przestępstwa, cech osób podejrzanych o jego dokonanie i ich pozycji społecznej. Debaty te znajdowały odzwierciedlenie w ustawodawstwie świeckim oraz kościelnych normach prawnych. Miały również wpływ na interpretację prawa w praktyce.
Wśród tematów, które zostaną podjęte podczas konferencji, znajdą się zagadnienia dotyczące dziedzictwa antycznego i przyjmowanych w różnych okresach historycznych rozwiązań prawnych w zakresie stosowania tortur oraz zakazu ich praktykowania w odniesieniu do określonych osób i grup społecznych. Uczestnicy i uczestniczki konferencji przyjrzą się także temu, co w różnych epokach rozumiano pod pojęciem uzasadnionych tortur, jaki miał być ich rezultat oraz czy pozyskane w ten sposób informacje traktowano jako wartościowe. W dyskusji będzie brany pod uwagę także wątek przemian na gruncie filozofii i teologii.
Konferencja skierowana jest do wszystkich osób zajmujących się badaniami naukowymi w zakresie tematycznym odpowiadającym planowanej sesji. Językami konferencji są niemiecki i angielski. Na każdy wykład przewidziano około 20 minut. Propozycje referatów (wraz z wypełnionymi formularzami rejestracyjnymi) należy wysyłać mailowo do dr Renaty Skowrońskiej (renata.skowronska@uni-wuerzburg.de) do 15 stycznia 2024 r.
Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty można znaleźć na stronie http://pmh.umk.pl/start/tortury/
YUFE Academy - marka osobista
24 września o godz. 13:00 dr Mariusz Lewandowski z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania wygłosi wykład na temat budowania marki osobistej. Prelekcja będzie częścią kolejnej edycji YUFE Academy.
YUFE Academy to seria otwartych wykładów organizowanych na partnerskich uczelniach sojuszu Young Universities for the Future of Europe. W wydarzeniach można brać udział wirtualnie, a spotkania prowadzone są w różnych językach. Wszystkie planowane wykłady zebrano w katalogu opublikowanym na YUFE Virtual Campus. Na tej platformie odbywa się również rejestracja na spotkania.
24 września o godzinie 13:00 dr Mariusz Lewandowski wygłosi prelekcję pt. "Jesteś na sprzedaż! Kilka słów o tym, jak efektywnie budować swoją markę osobistą". Podczas wykładu dr Lewandowski omówi kluczowe zagadnienia z zakresu personal brandingu oraz wskaże praktyczne wskazówki, które można wdrożyć, aby efektywniej i efektowniej się prezentować. Wykład prowadzony będzie w języku polskim. Rejestracja na spotkanie będzie trwała do 23 września.
Wydajność roślin i bezpieczeństwo żywności - konferencja
Od 26 do 27 września 2024 r. potrwa IV edycja międzynarodowej konferencji "Plant Productivity and Food Safety: Microbiology, Soil Science, Food Quality and Agricultural Genetics". Spotkanie organizują Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK. Udział jest bezpłatny.
Konferencja będzie okazją do wymiany wiedzy, poglądów i doświadczeń naukowych w zakresie utrzymania mikrobiomu sprzyjającego rozwojowi roślin oraz zrównoważonego użytkowania gleby jako kluczowego czynnika zwiększającego tolerancję roślin na abiotyczne i biotyczne warunki środowiskowe oraz utrzymanie ich wysokiej produktywności.
Podczas dwudniowego spotkania znani eksperci i prelegenci wygłoszą wykłady obejmujące szeroki zakres tematów, w tym mikrobiom roślinny, gleby rolnicze i miejskie, metabolizm roślin i światowe problemy zasolenia. Konferencja jest również okazją do krótkiej dyskusji z naukowcami i zaprezentowania wyników badań na sesji plakatowej.
Spotkanie odbędzie się stacjonarnie, ale będzie można wziąć w nim udział także wirtualnie, za pośrednictwem platformy MS Teams.
Więcej informacji, w tym listę zaproszonych prelegentów, harmonogram, tematy i szczegóły rejestracji, można znaleźć na stronie internetowej https://soil-micro.umk.pl/pages/Konferencja_2024/.
Plakat konferencji
Integracja u Kopernika
W najbliższą niedzielę 29 września, tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego, Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza na Dzień Otwarty. W planie wydarzenia przewidziano wspólne grillowanie i warsztaty.
Spotkanie będzie okazją, żeby przybliżyć odwiedzającym ideę Kopernikańskiego Ośrodka Integracji jako miejsca, w którym można spędzać czas na odpoczynku, warsztatach czy uprawie Jadalnego Ogrodu KOI.
Organizatorzy zapraszają w godzinach 14:00-19:00 na wspólne grillowanie w strefie Meet&Eat oraz na warsztaty (obowiązują zapisy):
- 14:30-15:15: joga na trawie, zajęcia w języku polskim. Zapisy: https://forms.gle/79f4bjeaYfSRCfix5
- 15:30-16:15: warsztat kreatywny, zajęcia w języku polskim i angielskim. Zapisy: https://forms.gle/dKpTcRRiJMAKnPzU8
- 17:00-17:30: quiz w Jadalnym Ogrodzie KOI, zajęcia w języku polskim. Zapisy: https://forms.gle/Jnzjhjtze7CPHs3M9
Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Zaraz po ostatnim warsztacie zaplanowano także muzyczno-ogrodową atrakcję: koncert Kołacki & Petke Dźwięki z ogrodu/Sounds from the garden.
Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny. Organizatorzy udostępnią miejsce do grillowania, a każdy chętny może przynieść swoje jedzenie. Na miejscu będzie zaserwowany dodatkowo drobny poczęstunek.
Wydarzenie na Facebooku
Lokalna Żywność po wakacjach
Od 30 września do 7 października (do godz. 12:00) na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 10 października (czwartek) w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.
UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.
W pierwszym powakacyjnym oknie zakupowym Lokalnej Żywności pojawiło się kilka nowości. Wśród świeżych warzyw można znaleźć m.in. papryczki chilli, czerwony jarmuż i pasternak. Ponadto dostawcy proponują pastę z chilli, różnego rodzaju miody, wędzone ryby i wyroby garmażeryjne. Nie zabrakło także przetworów z tegorocznych owoców, w tym konfitur i soków. Z przyczyn losowych w tym miesiącu w asortymencie sklepu nie ma produktów z Serowani Jasiurkowscy.
Zamówienia będzie można odbierać 10 października w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.
Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 10 października w godzinach 17:00-20:00.
Sklep internetowy Lokalna Żywność