Wydarzenia: Styczeń 2023

dowiedz się więcej

Noc Biologów na UMK

13 stycznia na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK odbędzie się XII ogólnopolska edycja Nocy Biologów. Temat przewodni nawiązuje do hasła Europejskiej Agencji Środowiska i brzmi: "Woda - źródło życia - teraźniejszość i przyszłość".

Noc Biologów to coroczne wydarzenie, podczas którego wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w licznych warsztatach, pokazach i wykładach z dziedziny nauk przyrodniczych i rolniczych. Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK włącza się w festiwal, który organizowany jest przez 36 ośrodków w całej Polsce.

Pełny program wydarzenia jest dostępny na stronie Nocy Biologów, a więcej informacji można znaleźć w wiadomości na stronie Portalu Informacyjnego.

dowiedz się więcej

Lokalna żywność na wyciągnięcie ręki

Między 16 a 23 stycznia na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 26 stycznia w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.

Oprócz dużej oferty przetworów warzywnych, owocowych i mięsnych, w asortymencie znajdują się również oleje, bio mąki, zioła i chleby. W tym miesiącu wśród nowych produktów znalazły się między innymi deser z ricotty, koktajl mleczno-truskawkowy i wiejskie masło.

Zamówienia będzie można odbierać 26 stycznia w Auli UMK (w godz 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i nr zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 26 stycznia w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Wszystko co musisz wiedzieć o cukrzycy ciążowej

Członkowie Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji (PTSF) wraz z Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Farmaceutycznego dr hab. Barbarą Ruszkowską-Ciastek, prof. UMK zapraszają całą społeczność akademicką na cykl profilaktycznych wykładów zatytułowanych "Wszystko co musisz wiedzieć o…".

Najbliższe spotkanie odbędzie się 16 stycznia 2023 r. o godz. 18:00. Wykład pt. "Wszystko, co musisz wiedzieć o cukrzycy ciążowej" poprowadzi dr hab. Barbara Ruszkowska-Ciastek, prof. UMK. Wykład organizowany jest hybrydowo: stacjonarnie w sali nr A019 (PARTER) w budynku Patomorfologii ul. Skłodowskiej-Curie 9 w Bydgoszczy oraz zdalnie na platformie Microsoft Teams.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Wydziału Farmaceutycznego.

dowiedz się więcej

Munch mniej znany

Wydział Nauk Historycznych UMK zaprasza na gościnny wykład "Nie tylko "Krzyk” – mniej znana twórczość Edvarda Muncha", który wygłosi mgr Emiliana Konopka z Uniwersytetu Gdańskiego.

Wykład odbędzie się w środę 18 stycznia 2023 r. o godz. 8.30 w sali AB.1.07 w Budynku Collegium Humanisticum UMK, ul. W. Bojarskiego 1.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Romantyczna wystawa "Wyjustowanych"

Edytorskie Koło Naukowe "Wyjustowani" i Biblioteka Wydziału Humanistycznego zapraszają na otwarcie wystawy "Romantyczne uniesienia i wytchnienia", które odbędzie się w środę 18 stycznia o godzinie 15:00 w Bibliotece Wydziałowej Collegium Maius.

Na wystawie trwającej od 18 stycznia do 10 lutego 2023 roku zostaną zaprezentowane plakaty zaprojektowane przez "Wyjustowanych". Prace przygotowano na zakończenie Roku Romantyzmu Polskiego. Autorami plakatów są: Filip Bukowski, Patryk Chłopek, Magdalena Podleśna, Natalia Prokopiak i Bartosz Rogala.

dowiedz się więcej

Zarządzanie czasem przed sesją

Koło Naukowe Popularyzowania Psychologii "Animus" działające przy Instytucie Psychologii UMK zaprasza studentów i studentki na webinar, którego tematem będzie zarządzanie czasem przed sesjąktóre odbędzie się 18 stycznia o godzinie 19:00.

Spotkanie poprowadzi autorka instagramowego profilu @zaplanowany_chaos, studentka IV roku psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i managerka HR, która odpowie na pytanie, jak planować życie i naukę przed sesją tak, żeby nie oszaleć.
Z webinarium skorzysta każdy, kto:

  • nie wie, jak zaplanować sobie naukę tak, żeby zdać;
  • nie wie, jak poradzić sobie z prokrastynacją;
  • nie wie, jak się uczyć specyficznie psychologii.

Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku

dowiedz się więcej

Bardziej science niż fiction

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK zaprasza na wykład popularnonaukowy mgr. inż. Piotra Ablewskiego o obecności gadżetów elektronicznych i sztucznej inteligencji w naszym codziennym życiu.

Wykład odbędzie się 19 stycznia o godz. 10:30 w sali nr 20 Instytutu Fizyki w ramach projektu "Fizyka na wyciągnięcie ręki" realizowanego przez Fundację Aleksandra Jabłońskiego. Udział jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Rezerwacji miejsc należy dokonać przez formularz rejestracyjny.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Czwartkowe Kolokwium Fizyczne

19 stycznia 2023 roku o godz. 12:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego (sala 26)  dr Mariusz Tarnopolski z Instytutu Astronomii UMK wygłosi wykład pt. "A-T plane: a new toolin time series analysis".

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Noc Kultury w Maiusie

19 stycznia Collegium Maius otworzy swoje drzwi po zmroku. O godz. 18:00 rozpocznie się "Noc Kultury", którą współtworzą studenci i studentki kulturoznawstwa oraz koła naukowe działające na Wydziale Humanistycznym.

Nadchodząca "Noc Kultury" będzie drugą odsłoną wydarzenia, które zadebiutowało na UMK w 2020 r. W budynku Collegium Maius chętni będą mogli m.in. spróbować swoich sił w grze terenowej, wziąć udział w warsztatach, zajrzeć do pokojów twórczych i wysłuchać ciekawych prelekcji. Wstęp jest wolny, ale na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: nockultury.maius@gmail.com.

Program wydarzenia i szczegółowe informacje: https://portal.umk.pl/pl/article/noc-pelna-kultury.

dowiedz się więcej

Do 12 razy sztuka - spotkanie autorskie

Wydział Sztuk Pięknych UMK zaprasza na spotkanie z Filipem i Nikodemem Pręgowskimi, autorami książki "Do 12 razy sztuka. Czyli co artystom chodzi po głowie?". Spotkanie odbędzie się w ACKiS Od Nowa 19 stycznia o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Książka "Do 12 razy sztuka" to wędrówka przez stuletni okres w sztuce zwany modernizmem, przeznaczona dla młodych czytelników − uczniów szkół podstawowych i średnich, ale wierzymy, że może być też interesująca dla dorosłych, w tym także studentów. Prezentuje ona okres, gdy jak grzyby po deszczu powstawały nowatorskie kierunki artystyczne, artyści dokonali wielu fascynujących odkryć, a publiczność była zaskakiwana ich coraz śmielszymi poczynaniami. Książka przedstawia dwanaście wybranych dzieł wybitnych artystek i artystów, pokazując na ich przykładzie, jakie zamiany dokonały się w sztuce od lat 60. XIX wieku do ostatnich dekad następnego stulecia.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Czwartek z filozofią: kim jest "osoba"?

Instytut Filozofii UMK i Dwór Artusa zapraszają na kolejny "Czwartek z filozofią", który odbędzie się 19 stycznia 2023 r. o godz. 18:30. Wykład pt. "Pojęcie (nie)oczywiste: kim jest osoba?" wygłosi dr Dawid Wincław.

Otaczają nas pojęcia: słowa, których znaczenie intuicyjnie rozpoznajemy, ale też słowa, których sens nam się wymyka.
A co, jeśli okaże się, że wyrazy z naszego osobistego słownika, mają bardziej skomplikowaną (a niekiedy nawet mroczną) historię, niż nam się wydaje?

Niestrudzoną tropicielką takich "zamaskowanych" pojęć jest filozofia, a pojęciem-bohaterem tego spotkania będzie "osoba". "Osoba", "osobowy", "osobisty" – słowa, których używamy niemal codziennie, odnosząc je do siebie czy swoich bliskich. Czy znamy jednak liczne sensy, które kryją się za tym starym i dobrze zadomowionym w codzienności słowem?

Kim są osoby? Czy każdy człowiek jest osobą? Czy do osób zaliczyć można także byty pozaludzkie? Co na ten temat mają do powiedzenia współcześni filozofowie – jak na przykład Włoch Roberto Esposito – którzy uważają pojęcie "osoba" za nieefektywne w walce o prawa człowieka, a nawet opresyjne? A może – zamiast gubić się w gąszczu problematycznych terminów – wystarczy uznać, że osoby… to po prostu ludzie?

Dawid Wincław – doktor filozofii (UMK) i filolog włoski. Autor rozprawy doktorskiej "O osobie bez osoby. Projekt filozofii impersonalnej Roberta Esposita". Interesuje się problematyką tożsamości osobowej oraz współczesną literaturą włoską. Obecnie uczy języka włoskiego i filozofii w szkołach średnich.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Punkty odniesienia - wernisaż

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza na wernisaż wystawy "Punkty odniesienia" Filipa Wierzbickiego-Nowaka, który odbędzie się 20 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w "Wozowni".

Wystawę można zwiedzać do 12 marca 2023 r. Wydarzenie zorganizowane przez partnera Wydziału Sztuk Pięknych - Galerię Sztuki "Wozownia". Więcej o wystawie: https://wozownia.pl/filip-wierzbicki-nowak-punkty-odniesienia/

Fot. (fragment): Filip Wierzbicki-Nowak, "Mila" z cyklu Mitologie, akryl na płótnie, 120 x 170 cm, 2021

dowiedz się więcej

Wacław Nowak i polskie polaroidy

Wydział Humanistyczny UMK zapraszan na wykład dr. Witolda Kanickiego z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu pt. "Wacław Nowak i polskie polaroidy". Wykład odbędzie się 24 stycznia 2023 r. (wtorek), o godz. 14:45, w sali im. prof. Ludwika Kolankowskiego (307, Collegium Maius).

Opis wykładu: Bohater książki "Wacław Nowak. Polaroid - fotografia z importu", działający w Krakowie fotograf, był pierwszym polskim artystą, który już w połowie lat 70. używał w swoich działaniach natychmiastowych materiałów fotograficznych. Niezwykle aktualny dorobek Nowaka z tego okresu pozwala na przedyskutowanie skomplikowanego statusu amerykańskiej technologii, pojawiającej się w środku Zimnej Wojny po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Na przykładzie jego fotografii omówić można specyfikę fotografii natychmiastowej. Różnorakie pojęcia i zjawiska z nią związane (m.in. materialność, snapshot, barwna fotografia, typologia) rozpatrzone zostaną w oparciu o polaroidowy dorobek Nowaka, a także innych aktywnych w Polsce fotografów (takich jak np. Ryszard Bobek, Janusz Leśniak, Rafał Milach, Andrzej Wajda), posługujących się procesami fotograficzny tego typu. Spojrzenie na polaroidy z perspektywy wschodnioeuropejskiej pozwala na sproblematyzowanie politycznych właściwości materiałów (nie tylko fotograficznych) oraz podjęcie dyskusji z zachodniocentryczną historią sztuki.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Seminarium na Wydziale Chemii

25 stycznia o godz. 12:00 odbędzie się seminarium wydziałowe, na którym dr Marta Ziegler-Borowska (Katedra Chemii Biomedycznej i Polimerów) wygłosi referat pt. "Nanocząsteczki magnetyczne funkcjonalizowane polisacharydami do zastosowań biomedycznych".

Spotkanie odbędzie się w Audytorium II na Wydziale Chemii UMK.

Plakat

dowiedz się więcej

Dyskusje o dziedzictwie

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu zaprasza do wzięcia udziału w cyklu spotkań "Stąd/Dokąd. Dyskusje o dziedzictwie". Podczas pierwszej debaty, która odbędzie się 26 stycznia, zostaną poruszone problemy tożsamości lokalnej.

W spotkaniach będą brać udział osoby zajmujące się badaniami i upowszechnianiem wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego. Podczas pierwszego spotkania pt. "Oblicza tożsamości lokalnej" zostaną poruszone m.in. kwestie potrzeby pielęgnowania tożsamości lokalnej, elementów kulturowych, z którymi utożsamiają się mieszkańcy regionu i aktualny stan badań nad tożsamością lokalną w kujawsko-pomorskiem.

W debacie wezmą udział eksperci:

  • dr Rafał Kleśta-Nawrocki – Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu
  • Agnieszka Kowalkowska – Dyrektor Biura Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
  • Andrzej Szalkowski – Dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie

Wydarzenie odbędzie się 26 stycznia o godz. 17:00 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Dziedzictwa przy ul. Czerwona Droga 8. Moderatorem debaty będzie dr Michał Antonowicz z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu.

dowiedz się więcej

Dokonania Mikołaja Kopernika i jego dziedzictwo

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu oraz Książnica Kopernikańska zapraszają na debatę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. W dyskusji wezmą udział trzej naukowcy związani z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu: astronom - prof. Andrzej Strobel, historyk - prof. Janusz Małłek oraz ekonomista - prof. Damian Walczak.

19 lutego 2023 r. obchodzimy okrągły jubileusz 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Autor "De revolutionibus orbium coelestium" był człowiekiem renesansu - oprócz astronomii interesowały go inne dziedziny, przede wszystkim: ekonomia, administracja, medycyna, a także filologia. 26 stycznia spojrzymy na niego tak jak na to zasługuje - wnikliwie i z wielu punktów widzenia. Zadbają o to:

  • Dr hab. Andrzej Strobel (emerytowany prof. UMK), astronom - od roku 1965, aż do emerytury pracował w Instytucie Astronomii i Centrum Astronomii UMK (w Zakładzie Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej); zajmował się astronomią gwiazdową, w szczególności naszą Galaktyką; obecnie z pasją prowadzi badania nad historią astronomii i jest jej doskonałym popularyzatorem.
  • Dr hab. Janusz Małłek (emerytowany prof. UMK), historyk - specjalizuje się w historii powszechnej i historii Polski od XVI do XVIII wieku; w latach 1993–1999 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK, a w latach 1999 - 2002 był prorektorem uczelni; jest członkiem czynnym PAU.
  • Dr hab. Damian Walczak, prof. UMK - specjalista z zakresu finansów, głównie ubezpieczeń - jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych; prezes Stowarzyszenia Finansów i Rachunkowości na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

Debatę poprowadzi fizyk - Czesław Stawikowski - członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wydarzenie odbędzie się 26 stycznia w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1126252271416341

dowiedz się więcej

Spacer z przewodnikiem: od św. Katarzyny do św. Jakuba

Program "Absolwent UMK" zaprasza na spacer po Przedmieściu św. Katarzyny i części Przedmieścia Jakubskiego. Przewodnikiem będzie Włodzimierz Deczyński, absolwent historii UMK.

Trasa spaceru prowadzić będzie od placu św. Katarzyny przez Rondo Podoficerów, dalej ulicą Piastowską do kwartału Wilhelmstadt i do dworca Toruń Miasto. Przez Plac płk Stanisława Skrzyńskiego uczestnicy wydarzenia dotrą do Placu Pokoju Toruńskiego. Kolejnym przystankiem będzie Glazja, cmentarz parafialny św. Jakuba i cmentarz żydowski. Następnie przejście ulicą gen. Kazimierza Pułaskiego do ul. Romualda Traugutta, a na końcu wypoczynek w kawiarni Hostelu Przystanek Toruń.

Udział w wycieczce jest bezpłatny i nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Zbiórkę zaplanowano pod kościołem św. Katarzyny (garnizonowym), na pl. Św. Katarzyny.

Szczegółowe informacje

Fot. widokówka ze zbiorów W. Deczyńskiego

dowiedz się więcej

WNoPiB dla WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz 12. zagra na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Organizatorzy "WNoPiB dla WOŚP" przygotowali turnieje sportowe i licytację.

Tegoroczną edycję imprezy rozpoczną wydarzenia w hali sportowej IV Liceum Ogólnokształcącego, gdzie 28 stycznia uczestnicy zmierzą się w futsalu. Dzień później na boisku Uniwersyteckiego Centrum Sportowego o zwycięstwo powalczą drużyny, które zgłosiły się do rozgrywek koszykarskich 3x3.

Po raz drugi organizatorzy zapraszają również do akcji "Krokuj z nami". Inicjatywa polega na udokumentowaniu treningu, podczas którego uczestnik siłą własnych mięśni pokona w dowolny sposób co najmniej jeden kilometr. Wynik należy upublicznić na swoim profilu z hasztagiem #krokujznami. Każdy kilometr to złotówka w puszce WNoPiB dla WOŚP. Trzy osoby z najwyższymi wynikami zostaną nagrodzone. W wydarzeniu można wziąć udział do 29 stycznia.

Na licytację organizowaną przez WNoPiB dla WOŚP przekazano w tym roku m.in. kolekcjonerską koszulkę Realu Madryt z meczu o Superpuchar Europy, vouchery do restauracji lub zaproszenie na spotkanie w Parlamencie Europejskim z Radosławem Sikorskim. Wszystkie aukcje można znaleźć na Allegro Charytatywni. Cały czas można również wspierać WOŚP wpłacając dowolną kwotę do wirtualnej skarbonki.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Klucz do wszystkiego - promocja książki

Wydział Nauk Historycznych UMK i Muzeum Gdańska organizują promocję książki śp. dr. Andrzeja Nieuważnego pt. "Klucz do wszystkiego. Dzieje napoleońskiej twierdzy Gdańsk 1807-1814".

Promocji książki towarzyszyć będzie debata "Stan i perspektywy badawcze historii wojskowej w Polsce", w której aktywny udział wezmą prof. dr hab. Bogusław Dybaś, dr hab. Krzysztof Kwiatkowski, prof. UMK, prof. dr hab. Dariusz Nawrot i prof. dr hab. Aleksander Smoliński. Debatę moderować będzie dr hab. Jarosław Centek, prof. UMK.

Wydarzenie odbędzie się 31 stycznia 2023 r. o godzinie 11:30 w sali C.039 w Collegium Humanisticum UMK przy ul. W. Bojarskiego 1 w Toruniu.

Plakat

dowiedz się więcej

Jak napisać dobrą pracę dyplomową?

Wydział Nauk o Zdrowiu zaprasza na kolejny "Wtorek z nauką". Spotkanie z dr. hab. Krzysztofem Szwedem, prof. UMK odbędzie się  31 stycznia o godz. 19:00 na platformie ClickMeeting. Tematem godzinnego wykładu będzie pisanie pracy dyplomowej.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego konieczna jest wcześniejsza rejestracja pod tym linkiem.

Po wydarzeniu każdy uczestnik biorący udział w wykładzie otrzymuje certyfikat.

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.